Skip to content

Velke napoleonske putovani Prahou Mystery Cache

Hidden : 1/17/2009
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Velke napoleonske putovani Prahou

Napoleonuv klobouk
Opet se spolecne dostavame k mym oblibenym tematum - historii a Praze. Uz drive jsme si rekli, ze prima valecna stretnuti  napoleonskych valek se  Praze vyhnula - bylo to v kesce "Bitva u Drazdan 1813". Na jejim konci jsme Vam slibil, ze vim o dalsich mistech v Praze, ktera maji primou souvislost s napoleonskymi valkami - hlavne prostrednictvim nekterych vyznamnych osob - ucastniku a akteru techto hektickych udalosti, ktere tehdy hybaly celou Evropou.
Tak ted Vas zvu na putovani po techto mistech! Keska je urcena hlavne keserum, kteri dokazou objevit nove kouzlo i na mistech kterymi prosli mnohokrat. Zkuste si tedy projit vsechny zastavky a na chvilku zavrete oci a zasnete se - treba uslysite hrkotani kol kocaru po kocicich hlavach, kolem Vas projde pan s vysokym kloboukem a dama s paraplickem, nebo Vam cestu zkrizi dustojnik cvalajici na koni v upnute uniforme, ovesene rady. Jindy kolem sebe uslysite valecnou vravu, duneni del a kroky pochodujicich jednotek.  Oprostete se na chvili od soucasnosti a predstavte si ty stare casy (historie neni o cislech, ta je o pribezich!!!), treba Vas pak vydesi, kdyz kolem Vas projede auto.  Pokud Vam k tomu nasledujici listing trochu pomuze, budu rad.
At se Vam keska libi!

!!! Pozor! Ctete text v ramecku !!!
!!! Ctete pozorne pred zacatkem vlastniho lusteni a sberu indicii !!!
1) Puvodne mela vzniknout serie kesek s napoleonskou tematikou, ale protoze se ozvaly kriticke hlasy, ze se nam Praha "zahustuje", spojil jsem vsechny planovane kesky do jedne - pribude tedy pouze jedna krabicka! Nalezite jsem musel zkratit listingy, tak bohuzel o mnohe zajimave informace prijdete.
2) Druha vytka, ktera padla na moji hlavu byla, ze multinka o jedne zastavce a finalce neni ono - tak toto putovani bude rozhodne delsi! Nachodite se az az.
3) Dalsim kritikum chybelo ono hledani a rozkryvani indicii, zdroju, proste nejake to "mozku namahani" - dobra, tato keska je mysterka a pozadovane hledani tam bude!
4) Uz prestavam pocitat - tak proste vytka o umistovani mikrovek v centru Prahy. Tato keska sice ma finalku v obvodu Prahy, ale ne v centru, je trochu dal, v prirode a je vetsi! (stale ale je dostupna MHD a kousek pesky- keska je preco o pochodovani, ale na to jeste dojde)
5) Kritika, ze je keska z nejakeho specialniho oboru. Proste je! Myslim si, ze keska by o necem byt mela a kazdy dela kesky podle toho co zna a co ho bavi a chtel by to zabavnou formou ukazat i ostatnim. Proste nejake tema, napad. Placnout nekam krabicku stylem "Byl jsem tady, Pepa Vonasek. Tak tu mate i krabicku" - tak na to nehraju ( pokud se na takove krabicky bude stale chodit, tak je nevymytime! Autori takovych krabicek si z vytek ni nedelaji, ale navstevnost maji! A nekdy vetsi, nez kesulky propracovane - snadny bod je stale bod a pocita se!)

Takze shrnuti: Odlov bude delsi, narocnejsi a neni urcen ke sberu behem jednoho dne! Toz, vite vse podstatne a v listingu se dozvite zbytek, nechystam na Vas zadne prekvapko ani habaduru.
Po precteni listingu budete vedet do ceho jdete, odlov tedy dobre zvazte (je-li pro Vas vhodny). pokud vyrazite na pochod, je to Vase a pouze Vase svobodne rozhodnuti, tak si pak v lozich nestezujte! Pokud se Vam nelibi zadani a informace o kesce? Tak ji nelovte, nikoho k odlovu nenutim! Keska je urcena lidem pro radost z poznavani Prahy z  trochu jineho uhlu pohledu.
Na druhou stranu ocenuji kazdeho lovce, ktery ji ve zdravi celou zdola (a bude usetren krvavych valecnych snu :-) a kdo docetl az sem, tak se dozvi, ze hodnota pro posledni pismeno abecedy je rovno poradi pismenka ge oboje v anglicke abecede).
Kamaradi keseri, neberte si tento uvod jako nejake Vase straseni, ale po zkusenostech s nekterymi kesery a jejich logy (vzniklymi hlavne absolutnim nepochopenim, kdy ruce predbehnou hlavu, nebo pramenici z neprecteni listingu) jsem toto vysvetleni a varovani napsat musel.

pochod

Tak ted uz pochodem ke kesce samotne!
Na uvod hned otazka: "Jestlipak vite, jaka byla nejdulezitejsi zbran a vlastnost napoleonskych vojaku?" Byly to nohy a dovednost pochodovat! Neustale rychle presuny, preskupovani a manevrovani.
Napoleonsky vojak toho vice nachodil, nez nabojoval. (boj byl pro nej svatek vhodny k obleceni svatecni uniformy!)
Tak si vemte z techto vojaku priklad, obujte pevne boty, napred si muzete poslechnout nejaky pekny dobovy pochod (k poslechu napr. zde) a vyrazime! Marche!

Zastaveni prvni - Alexandr Vasiljevic Suvorov
Suvorov  

Prvni osobnosti je tento rusky generalisimus. Do ruskeho vojska vstoupil jiz ve 13 letech, v devatenacti byl kapralem a pak uz jen stoupal ve vojenskych hodnostech. Zucastnil se Sedmilete valky. Snazil se v ruske armade prosadit nove metody vycviku i usporadani jednotek (i cele armady). Hodne vypovidajici je jeho vyrok "Tezko na cvicisti, lehko na bojisti". Uznaval taktiku rychleho utoku, hlavne "na bodak", pred zdlouhavym manevrovanim.
Bojoval proti povstani v Polsku (dokonce 2x), pak bojoval proti Turkum, potlacoval povstani Pugacova, opet sel do boju s Turky. Roku 1796 odchazi do vysluzby.
Znovu je povolan do aktivni sluzby v rou 1798, kdy se Rusko stává spojencem Rakouska proti Francii. Suvorovovi je 69 let!
Presunul se na bojiste do Italie. Zvitezil v bitvach u Cassana, Trebie, Ferrary a Alessandrie. Zvitezil i v bitve u Novi, ktera byla nesmirne krvava, na strane francouzu padl i velici general a musel ho zastoupit samotny general Moreau, ktery musel dat povel k ustupu (pokud nechtel nechat armady se vzajemne zmasakrovat).
Car Suvorova vyslal na pomoc ruskym jednotkam ve Svycarsku. Slavny je jeho prechod pres dabelsky most (nad prusmykem), ktery dobil i pres urputnou obranu francouzskych jednotek a castecne rozebrani mostu.
V listopadu 1799 dostal rozkaz vratit se i s armadou do Ruska. Jako zimoviste byly zvoleny Cechy (spojenecke uzemi). Samotny Suvorov se ubytoval i se stabem v Praze.
Prvni WP- NAP1 Vas privede primo na misto, kde byl Suvorov ubytovan, k domu Jakuba Wimmera (vice o teto stavbe a jeji historii se muzete dozvedet zde).
Suvorov byl v Praze nesmirne vazenym hostem, pred domem neustale stala jednotka vojaku s kapelou, aby mohla vzdat cest a zahrat fanfaru vzdy, kdyz  Suvorov vyjde z domu. Po cele Praze se poradaly baly, slavnosti, hostiny a divadelni predstaveni. Navstevu dodnes pripomina pametni deska:

Suvorov deska

A co bude na tomto zastaveni nasim ukolem? Prejdete na druhou stranu ulice, naproti domu a zvednete hlavu ke stitu domu - uvidite tam modry oval a na nem 3 pismena. Ktera to jsou?
a)    EPR    (A=2)
b)    ETR    (A=4)
c)    EMR    (A=6)


Abych trochu odlehcil tezkosti Vaseho utrpeni pri pochodu Prahou, pridavam ke kazde zastavce uryvek z pameti prosteho napoleonskeho vojaka Jeana Pierra Duvala .
Jean Pierre, jako seste dite prosteho remeslnika - bednare, se v mladickem poblouzneni dal naverbovat v roce 1805 k armade. Jako novacek bez zkusenosti, ale silny a dobre rostly byl prirazen k radove pechote. Jeho pusobistem se stal tabor u Boulogne. na pobrezi Atlanickeho oceanu. Zde se zacal seznamovat se zaklady sveho noveho remesla - ovladani zbrani, znalost povelu, razeni a manevrovani v utvaru. Take zde pochytil zakladni skolni vedomosti a naucil se cist a psat - jeho pameti jsou take sepsany s vojenskou primosti bez prikras a kudrdlinek.
Ve svych pametech  Jean Pierre vzpomina, ze ne vzdy se mu vse darilo, ale kamaradi ho za vsech okolnosti podrzeli a pomohli mu. Zvlaste vzpomina na dva, se kterymi se spratelil po slavnostnim nastupu. Prvnim byl Jean Baptista G. (v celych pametech neni uvedeno plne jmeno, pouze iniciala G.) dobrovolnik, ktery zacinal jako novacek u jezdectva.  Druhym byl Edouard Francois T. (opet pouze zkratka, bohuzel) delostrelecky poddustojnik , ktery absolvoval akademii v Brinne (stejne jako kdysi cisar Napoleon). Ve svem zivotopise Jean Pierre uvadi vsechny polely samozrejme ve francouzstine (jsou tak uvedeny i v prekladu). Prvni otazkou se zastavime u techto povelu.
Copak mel batalion novacku provest, kdyz dostal rozkaz "Chargez vos Armes!" ?
a) pochodovat v sevrenem utvaru    (B=3)
b) nabit zbran                     (B=5)
c) nasadit bodaky                  (B=7)


Zastaveni druhe - general Pjotr Ivanovic Bagration

ganeral Bagration
Pjotr Ivanovic Bagration
Casove nam navazuje na zastaveni prvni. Spolu se Suvorovem do Prahy prijel i jeho stab. Vynikal v nem hlavne Bagration  - za sve kariery se zucastnil boju na Kavkaze, v Turecku, Polsku, Italii, Rakousku, Finsku.
Roku 1805 se zucastnil ustupovych boju ruske armady k Olomouci, jako jeji zadni voj (zde dokazal pouhou lsti zastavit marsala Murata v jeho postupu).
Bojoval na pravem kridle spojeneckych vojsk v bitve u Slavkova - utocil smerem na kopec Santon. Po porazce spojencu opet kryl ustup armady. Vyznamenal se i v dalsich tazenich a bitvach - napr u Jiloveho, Friedlandu.
Nejvetsi odvahu a hrdinstvi prokazal ruku 1812 pri tazeni Napoleona do Ruska - ustupove boje u Mogileva a Smolenska. U Borodina (bitva vynucena carem - trochu politicke rozhodnuti a poruseni ustupove, vycerpavaci taktiky) velel levemu kridlu armady. Na jeho obranu vybudoval nekolik zemnich opevneni - o ty se cely den vedly nejtezsi boje. Smeroval sem utok 3 sboru, kterym osobne veleli marsalove Murat, Ney a Davout. Sem take smerovala palba 400 del z celkoveho poctu 600, ktere mel Napoleon v Rusku k dispozici.
Opevneni postupne prechazelo do rukou francouzu a opet rusu. Pri jejich obrane byl Bagration tezce ranen delostreleckym granatem. Ociti svedci uvadeji, ze Bagration byl neustale videt na vyvysenine pobliz opevneni, jak sleduje boj - lezici, zakrvaveny, jen dustojnici mu podpirali zada. Jiz nemohl mluvit, jen ukazoval na jednotlive useky fronty. Svym zranenim Bagration nakonec podlehl.

WP - NAP2 Vas privede do Lazenske ulice pred dum "Palac Beethoven" (cp 11), zde byl Bagration ubytovan (tehdy se to tady jmenovalo "U zlateho jednorozce"). Podivejte se vlevo vedle vchodovych dveri, pod okny v prvnim patre je puvodni cislo popisne N:  __.
Poznamenejte si tyto dve cislice jako promenne CD.

Bagrationova smrt
umirajici Bagration na bojisti

Jean Pierre ve svych pametech pise o nejruznejsich taskaricich, ale i vecech vaznych , ktere se svymi kamarady v tabore zazil. Vzpomina na sveho kamarada  Jeana Baptistu od jezdectva, ktery byl na vychazce vyprovokovan dustojnikem od kyrysniku a hned na miste doslo k souboji na savle. Na tento souboj si kyrysnik odnesl pamatku v podobe hluboke rany na pazi. Jeana Baptista byl pak svymi spolubojovniky z jednotky oslavovan jako obrance cti. Napoleon sice souboje zakazoval, ale toleroval. Nekdy se na souboj vyzyvali navzajem i samotni marsalove!
A prave jezdectvo urci oblast nasi dalsi otazky.
Ke kteremu druhu jezdectva Jean Baptista patril? Kdyz jako svoji uniformu nosil: vysoke cako, dolman s mnoha radami pletenych snurek a knofliku, pres leve rameno kozisek, savlovou tasku do puli lytek a savli fanfaronsky brinkajici o zem.
a) svaliseri          (E=4)
b) jizdni myslivci    (E=6)
c) husari             (E=8)


Zastaveni treti - Gerhard Johann von Scharnhorst

general Scharnhorst

Svou vojenskou karieru zacal jako praporcik v hanoverske armade a vyznamenal se v jejich radach v bojich proti revolucnim armadam. Od roku 1801 pusobil v pruske armade - ridil vojenskou skolu. Od roku 1806 pusobil jako sef generalniho stabu. Bojoval v bitvach u Auerstadtu (byl kratce v zajeti) a Jiloveho.
V dobe miru reformoval pruskou armadu. Dumyslne obchazel narizeni o pocetnim omezeni armady (na maximalne 45 tisic muzu - diktat Napoleona jako viteze nad Pruskem) tak, ze bylo nakonec vycviceno mnohem vice vojaku. Sam pak v roce 1813 naridil mobilizaci pruske armady pro boj proti Napoleonovi.
1. kvetna 1813 byl zranen v bitve u Lutzenu. S nedolecenym zranenim se vydal s diplomatickym poslanim na cestu do Vidne. V Praze doslo ke zhorseni zdravotniho stavu a zde take Shanhorst nahle zemrel.
Jeho telo bylo ulozeno na vojenskem hrbitove prilehajicimu k vojenske invalidovne. Zde jeho telo spocivalo ve hrbitovni kapli az do roku 1821, kdy bylo prevezeno do Pruska.

kaplicka
Tento WP-NAP3 Vas privede pred kapli nejblize jak to jen jde. Samotna kaple je na soukromem pozemku a nelze se dostat az k ni. Mozna je to i pro dobro veci, protoze kaple je nove opravena a stale jeste odolava sprejerum. Na miste zruseneho hrbitova vyrostla tovarna a kaple se stala jeji integralni soucasti. Zajimave fotografie z tech dob i historii kaple az po rekostrukci najdete zde!
Az si kapli prohlednete, tak provedte "celem vzad!" a pochodujte az k protejsimu domu cp 59 - zde se podivejte co se nachazi vlevo od portalu vchodovych dveri?
a) rozvadec                    (F=5)
b) stitek s nadmorskou vyskou  (F=7)
c) male okenko                 (F=9)
boj
Memoary  Jean Pierra obsahuji take vzpominky na nejruznejsi bojove akce, kterych se ve sve dlouhe a pestre vojenske kariere zucastnil. Odcitujme si pasaz o jedne z jeho prvnich bojovych zkusenosti:
Nas batalion se nachazel na jiznim kridle pochodove sestavy. Uz od casneho rana jsme usilovne pochodovali zrychlenym krokem (100 kroku za minutu, delka jednoho kroku byla 64,9cm - na to vse predpisy pamatovali) celou dobu se z nebe valily provazce vody a cesta byla same blato. Nohy se nam borily az po kolena , mnozi v tomhle lepu prisli o boty i puncochy.
Prestavek na "vykoureni dymky" bylo zalostne malo, presto jsem se pri nich svalil do blata a okamzite usnul.
Blizilo se zrovna k polednimu a ja se uz tesil na odpocinek a trochu chleba z torny. Kdyz tu najednou vpredu zapraskaly vystrely, srdce mi poskocilo az do hrdla. Pred ocima se mi zatmelo, jen jsem vnimal krik nasich poddustojniku "batalion kare!", "Kare, ....kare!". Ani jsem se nerozmyslel, vse slo automaticky podle nacviku. Behem chvilky se kolem nas prehnal oddil nasich jizdnich myslivcu - nebezpeci bylo odvraceno!. Tentokrat stalo stesti pri nas, do ohne boje jsme se nedostali, zadny z kamaradu nebyl ani ranen!
Co znamenal povel "Batalion Kare!"  (ve francouzstine carre)?
a) vytvoreni linie o 3 radach celem k nepriteli        (G=2)
b) ustup jednotky a kryti palbou po pelotonech         (G=4)
c) vytvoreni ctyr hranneho utvaru celem do vsech stran (G=6)


Zastaveni ctvrte - polni marsal Jan Josef Radecky z Radce

Jan Radecky z Radce

Tento slavny vojevudce je rodilym Cechem, ze stareho vladyckeho rodu. Svou vojenskou drahu zacal jako kadet kyrysnickeho pluku v 18 letech. Bojoval proti Turkum, proti republikanske Francii v Nizozemi a na Ryne, proti Bonapartovi v Italii. Ve valce roku 1805 branil jizni hranice Rakouska. Bojoval v bitve u Wagramu. Snazil se o zlepseni podminek pro vojaky a jejich vycvik i o reorganizaci armadnich sboru - to uz ale by nacelnikem generalniho stabu.
V letech 1813 - 1815 byl nacelnikem stabu v Ceske armade knizete Schwarzenberka. Pripravoval hlavne takticke plany tazeni a bitev. Je take autorem planu bitvy u Lipska.
Svou veleuspesnou vojenskou karieru ukoncil v 91 letech.
Pri pochodu na tento WP by jste ale meli vymenit zvukovou kulisu. Ted se zrovna nehodi si poustet francouzske pochody! Poslouchat by jste meli "Radeckeho pochod" (ke stazeni v odkazu). A jakou ma na Radeckeho Praha pamatku? Tak poporadku, Radecky prokazatelne v Praze byl v roce 1813 pri priprave tazeni Ceske armady. A ted ta pamatka - tou je Radeckeho pomnik na Malostranskem namesti. 

pomnik Radecky

Tento pamatnik byl bohuzel odstranen v ramci "vlasteneckeho" nadseni roku 1918, ale nezoufejte! Jeho zbytek je v lapidariu Narodniho muzea a tam se muzete jit podivat (vice informaci naleznate zde).
Ale abych Vas nenutil k placenemu vstupu do muzea, tak si spocitame nejakou jinou hodnotu. Primo za vstupni branou do arealu (kam Vas privedl WP - NAP4) uvidite kovove sloupky usporadane do oblouku kolem vstupni brany. Jsou cca 1m vysoke, kulaty pudorys, prumer cca 20cm. Urcete jejich pocet. To bude hodnota pro promennou HI (dvouciferne cislo). !!! sloupky jsou fuč, tak indicii máte tady HI=25 !!!

V  memoarech  Jean Pierra jsou citovany take dopisy rodine a pratelum do Francie. Na ukazku jeden zajimavy - nebudeme ho cist cely, vyberu pouze zajimavejsi dejove pasaze.
Velevazeni a drazi rodice!
Musim Vam z celeho srdce vypovedet o udalostech poslednich dnu. Jsem zcela plny dojmu, az se zalykam a nevim jestli prevazuje jasava radost, nebo horky zal.
Pred dvemi dny - to se psal 11. Frimaire roku XIV, se v teto vzdalene zemi strhla obrovska bitva. S nasi jednotkou jsme se nachazeli na pravem kridle nasi armady. Meli jsme za ukol branit cast lesa ohraniceneho vysokou zdi. Pred sebou, jako na dlani, jsme meli  udoli s nejakym potokem. Ve zdi jsme prorazili nekolik otvoru pro dela a strilny pro pusky. Dustojnici nam tlumocili cisaruv rozkaz - branit a udrzet urcenou pozici ze vsech sil! Posili uz jsou na ceste, musime vydrzet!
....
Z ranni mlhy se na nas valily siky rusu a rakusanu, palili jsme do nich salvy z pusek, dela posilala jeden kartac za druhym, ale oni porad postupovali!  Utocili velmi smele na bodak a nehledeli na ztraty! Zurive jsme se branili, bojovali jsme o kazdy kus zeme, a znovu a znovu jsme zaplavu utocniku zatlacovali zpet ....
Ztratil jsme uplne pojem o case, az konecne jsme zaslechl spasne volani "Posily! Posily jsou tu!"
.....
Nas pruvodce napoleonskymi valkami pouzil ve svem dopise revolucni datovani bitvy. O kterou bitvu slo?
a) u Slavkova    (J=3)
b) u Jeny        (J=5)
c) u Borodina    (J=7)



Zastaveni pate - cisar Frantisek I. (II.)

Frantisek I.

Tento "nas cisar pan" si napoleonske valky opravdu prozil do posledni kapky. Po svem otci a stryci "zdedil" nepratelstvi proti Francii. Ve vetsine boju s Francii nakonec utrpel porazku a uzemni ztraty. Byl dokonce nucen dvakrat uprchnout ze sveho sidelniho mesta Vidne.
Zazil i nekolik zvratu - z nepritele Francie se stal na cas jejim spojencem a bojoval po jejim boku proti Rusku. Ozenil Napoleona se svoji dcerou a stal se jeho tchanem. Opet se stal nepritelem Francie a hlavou koalice, ktera nakonec Napoleona udolala.
Cisar nekolikrat zavital behem sveho panovani do Prahy at uz cestou do nemeckych zemi za Napoleonem, nebo behem jednani protifrancouzske koalice. Ubytovan byl na Prazskem hrade, ale my se podivame na jine misto - na jezdecky pomnik cisare, na Krannerovu kasnu - Hold ceskych stavu. (vice podrobnosti o teto pamatce si muzete precist zde)
fontana

Nasledujte WP-NAP5. Pomnik rozhodne stoji za prohlednuti i vzhledem ke sve dost bohate socharske vyzdobe - postav je zde opravdu pozehnane. Navstevu rozhodne doporucuji v oteviraci dobe parku (bude se Vam i lepe hledat indicie).
Oteviraci doba
listopad - brezen 8:00 - 18:00
duben - rijen     7:00 - 22:00

A copak budme hledat zde? Najdete sochu lovce - sokolnika a spocitejte vsechny zvirata na teto sose (ziva i mrtva). Tento udaj bude hodnotou promenne K.  (pocitejte pouze zviratka viditelna. vysochanou blesku v kozise nepocitejte :-) )
zima
Ackoli nas pruvodce prosel mnoha bitvami a sarvatkami, stal se uz ostrilenym "starym knirem", tak i na nej dopadly nekdy chmury a spliny. V jednom miste svych pameti  popisuje udalost, ke ktere doslo, kdyz onemocnel a v horeckach lezel na slame v jednom polorozpadnutem vesnickem staveni. Jean Pierre popisuje hruzny realisticky sen.
Videl jsem sam sebe jak pochoduji v kolone rannim serem proti nepriteli, spocenou rukou sviram pusku a pozoruji  fourchette  (fr. fourchette -vidlicka - bodak ve vojenskem argotu) na jejim konci. Stare kniry mumlaji "to nas zase Petit Tondu poslal na pekny bal" (myslen je Napoleon a balem - bitva).
Priblizujeme se ke kraji lesa, v tu chvili se z nej spusti strelba, vidim zablesky vystrelu a slysim vykriky bolesti svych kamaradu.
Slysim povely dustojniku "Utocny krok! Na bodak!". Kricime z plnych plic "Vive l´Empereur!", pomáhá to prekonat hruzu.
Uz je to tady - dotyk! Bajonety se barvi krvi, ke slovu prichazeji i pazby pusek a savle a ... krik ... a chropteni!
Nepratel je vice a vice, zatracene vsude se to jimi jen bela. Ustupujeme!
V otevrenem terenu se rozjasnuje, slysim krik "Jizda!", dustojnici rvou povely, nicemu nerozumim! Podvedome se kupime do chumlu  - zvedam pusku a nastavuji bodak, uz vidim belmo kyrysniku a naprazene savle! Tesne nas mijeji a najizdeji do sousedniho batalionu - vteriny ulevy!
Ale hruza se vraci! "Proboha Surovec, jen to ne!"
Najednou strasna bolest a tma.
...
Nastesti se Jean Pierre z hrozneho snu probudil, i z nemoci se vykresal a mohl pokracovat za svoji jednotkou.
Z ceho to mel J.P. takovou hruzu? Kdo, nebo co byl ve vojenskem napoleonskem argotu "Surovec", nebo "Surovci" (fr. Brutal)?
a) elitni jednotka granátniku    (L=4)
b) strilejici delo               (L=6)
c) jizdni kopinici               (L=8)


Zastaveni seste - kancler Klemens Wenzel Nepomuk von Metternich

Metternich
Svoji karieru zacal jako cisarsky ministr v Nizozemi. Velice obratny politik, kteremu nebyly cizi krkolomne obraty ve spojeneckych vztazich. Zaryty nepritel revolucnich zmen. V neposledni rade take veliky milovnik zen (to ale tehdy byla pro politika spise vyhoda).
Vyslanec v Drazdanech, od roku 1805 vyslanec v Parizi. Po porazce Rakouska v bitve u Wagrammu jmenovan ministrem zahranici - 1809 podepisuje mir s Francii. Doslova dotlacil oba monarchy (Frantiska I a Napoleona) do vzajemneho pribuzenskeho vztahu a "ozenil" v roce 1810 Napoleona s Marii Luisou, dcerou Frantiska I.
V roce 1813 se Praha stava centrem Evropske diplomacie - je svolan Prazsky kongres (a Metternich mu predseda). Jedna se o miru, nebo valce. O spojencich, nebo protivnicich. Ve hre je mnoho! Na jedne strane je Napoleon na druhe rusky car Alexandr a prusky kral Vilem a Rakousko s cisarem Frantiskem? To je nekde uprostred a tvari se jako posel miru (nebo snad valky?). Krome Napoleona se vsichni vyse uvedeni monarchove sjizdeji do Prahy a zde se jedna (ale i na jinych mistech Cech - napr v Ratiboricich a Jicine). Jedna se o nove spojenecke koalici o uzavrenem a prodluzovanem primeri. Francie ale na jednanich vede pouze zdrzovaci taktiku, vyslanci nemaji mandat a zadne nabidky neprijimaji. Prazsky kongres konci - mir neprinesl, zato dalsi protinapoleonskou koalici ano! A je v ni i Rakousko a ma hlavni slovo a pripravenou armadu - Ceskou armadu - jaky je jeji oficialni nazev!
Na rampe prazskeho hradu se rozhori velika hranice - dava ohnovy signal az ke hranicim - Ruska vojska mohou vstoupit do zeme, uz jsou to spojenci!
Takze politicky obrat a Rakousko bylo opet v tabore protivniku napoleonske Francie. Po porazce Napoleona se Metternich stal predsedou Videnskeho kongresu, ktery rozhodl o povalecnem usporadani Evropy. (pozdeji - od roku 1821 rakousky kancler).

Furstenbersky

Dalsi WP-NAP6 Vas privede k jednomu z mist, kde probihala jednani Prazskeho kongresu - pred Furstenbersky palac (presneji stojite u jeho boku - pod lampou upevnenou na zdi). Jde o lampu na vice patrovem objektu (mezi dvemi slepymi okny) - je videt na obrazku u uplne leveho kraje. A o tu lampu nam prave jde - zjistete jeji cislo (nekoukejte nahoru na lampu! mrknete se dolu - kovovy stitek). Poznamenejte si predposledni cislici - to bude promenna M.

 Jean Pierre sedel znaven u ohne a hledel do plamenu, mel za sebou narocny den. Byl docasne prevelen k pomocne jednotce drzici straz u delostrelecke baterie (jejim ukolem byla nejen ochranna a strazni sluzba, ale i aktivni pomoc u del). Sluzba byla velmi namahava, obnasela i nutnost seznamit se se vsemi ukony spojenymi s obsluhou del.
Na druhou stranu mel moznost se opet setkat s pritelem Edouardem Francoisem, velitelem osmi liberniho dela.
Ten me vzal stranou a vysvetlil mi. vse potrebne. 8 muzu melo pred kazdym vystrelem co delat, aby  stihli delo znovu pripravit, nabit a zamerit! Osmi liberka mohla byt nabijena:
kartacem - kovovym valcem naplnenym malymi olovenymi kulickami
hrubym kartacem - nekolika zeleznymi kulemi seskupenymi kolem drevene osy, prolozenymi drevenymi disky a cele obalene platnem a provazy
plnymi kulemi - pro rychlejsi strelbu byl nekdy rovnou pripraven pytlik s cernym prachem (kartuse), podlozka pod kuli a koule v jednom celku spojenem pasky plechu
Musel jsem se take naucit nove terminy a nazvy pro specialni delostrelecke nastroje. Zvlaste mi, i po tech letech, utkvel v pameti nazev "kolesna".
Co to tak "kolesna" mohla byt?
a) drevena cast dela na niz je polozena hlaven                  (N=2)
b) dvoukolovy delostrelecky vozik                               (N=4)
c) specialni nastroj na odvrtavani kuli zaseknutych v hlavni    (N=6)


Zastaveni sedme - François René de Chateaubriand

Chateaubriand

Dostavame se k jedne z osob, ktera jako jedna z mala v tomto listingu, nebyla vojenskeho stavu. Tento slavny francouzsky spisovatel, predchudce romantizmu, zacinal svoji karieru jako diplomat v Napoleonovych sluzbach. Pusobil jako sekretar francouzskeho velvyslance v Rime, pote jako ministr ve svycarskem kantonu Valais.
V roce 1804 se s Napoleonem nazorove rozchazi a na protest proti poprave knizete z Enghienu odchazi z jeho sluzeb.
Ve svych dilech pak byl Napoleonovym kritikem, velmi ale uznaval jeho vojenske umeni.
Na kratky cas se stal francouzskym ministrem zahranici.
Prahu navstivil dvakrat pri svych diplomatickych misich k exilovemu francouzskemu krali Karlu X.

Chateaubriand deska

Dalsi WP- NAP7 Vas privede do Lázenske ulice, kde byl hostinec ve kterem byl Chateaubriand ubytovan. Na rohu s ulici Saskou je i pametni deska, ktera jeho prazsky pobyt pripomina. Pokud stojite pred touto deskou, tak mate po leve ruce ulici Saskou, podivejte se do ni a ve vysi patra uvidite oblouk, ktery spojuje domy na obou stranach ulice. Otazka zni - kolik je na tomto oblouku oken? Toto cislo si poznamenejte jako promennou P.

Mezi zakladni znalosti napoleonskeho vojaka patrila orientace v uniformach a hodnostni oznaceni. Nas pruvodce se ve svem zivotopise na mnoha mistech zminuje o presnych barevnych kombinacich konkretnich pluku, musel se tedy v uniformach dobre orientovat. Ja Vas ale nebudu mucit a chtit na Vas znalosti konkretnich uniforem, jejich barev a ve vztahu ke konkretnim plukum a rokum. Vezmeme si jen nejaky zakladni odevni prvek.  Jeden vojak na nize uvedenem obrazku ma na sobe cako. Ktery to je?
a) ten vlevo    (Q=5)
b) ten vpravo   (Q=7)
c) zadny        (Q=9)


pokryvky hlavy


Zastaveni osme - cisarovna Marie Luisa Habsbursko-Lotrinska (Marie Louise d'Autriche)

Marie Louise

O teto dame jsme se zminili uz ve dvou zastavenich. Do historie vstoupila hlavne jako druha manzelka cisare Napoleona.
8. brezna 1810  pozadal ve Vidni oficialne marsal Berthier, jmenem Napoleona, o ruku princezny Luisy. Po slavnostnim obradu ve Vidni (11.3.) nasledovala 1.4. civilni svatba v Parizi (jiz za ucasti Napoleona). O den pozdeji nasledoval obrad cirkevni.
20. brezna 1811 prisel na svet vytouzeny legitimni syn, naslednik trunu - Napoleon II. Rimsky kral.
Po nevydarenem Napoleonove tazeni do Ruska pomahala cisarovna budovat nove vojenske jednotky - rikalo se pak temto novackum Marie-Louise. Od padu Parize Napoleon uz svou zenu a syna nikdy nevidel. V dobe "stodenniho cisarstvi", byli byvala cisarovna i Napoleonuv syn u sveho otce/dedecka ve Vidni.
Na francouzskou cisarovnu zadna pametni deska nezbyla, ale uznate sami, ze takovou navstevu jsem v listingu vynechat nemohl! Tento WP-NAP8 Vas zavede na Hradcanske namesti k jedne mistni dominante - k Marianskemu morovemu sloupu (vice o nem se muzete dozvedet zde).  Je odsud pekny vyhled na Prazsky hrad, kde Marie Luisa bydlela a take je po Panence Marii krtena. Vy se rozhlednete kolem sloupu - uvidite takove male sloupky "patniky" s ruzici na vrchu (pro vysvetleni - symbolizuji hvezdy). Spocitejte pocet "platku" ze kterych je tato ruzice slozena. Jejich pocet (dvouciferne cislo) bude promennymi RS.

V dalsi casti cteni zivotopisu nalezame Jean Pierra v neprilis dobre nalade. Jean Pierre stoji na brehu rozbourene reky, hledi do kalnych vod. Prudce mrsti kamen do proudu a otoci se k rece zady, v ocich se zableskne. Jsou to slzy, nebo bezbrehy vztek? Nebo oboji?
Jean Pierre se vzpamatovava z udalosti poslednich dnu, smiruje se s pocitem, ktery jeste nezna. Rychly pochod, vitezstvi a najednou Porazka! Pocit, pocit ktery jeste nikdy nezazil!
Prehravam si v pameti jednotlive sceny - marsal vevoda z Montebella v nasem cele dorazil k Vidni. Zajeti nasich vyjednavacu. Ostrelovani mesta z mozdiru. Plameny,  pokoreni. Viden! Viden je v nasich rukou! Uz podruhe!
Pomahame zenistum stavet mosty pres rozvodneny Dunaj, nas marsal se prochazi s Napoleonem po brehu, pobizi nas k vetsimu usili. Prvni je ostrov Lobau a uz jen jedno rameno reky a tam uz je nepritel!
Pak bitva, opet palba del, utoky na bodak, horici vesnice, utocne kolony v pohybu, zem duni pod kopyty koni, kolem usi svisti kartacove kulicky, ostri savli a bodaku se blyskaji ve slunci. Toto vse je velka bitva v plnem proudu!
Dva ukrutne vycerpavajici dny a noc na bojisti. A stale nerozhodny boj!
Ale posily neprichazeji! Nepritel je vsude kam lze dohlednout. Vevoda z Montebella, nas marsal, pred nami prejizdi na koni a vybizi ke statecnosti!
"Rozkaz k ustupu! Ustup - Strasne! Kryjeme ustup dalsich jednotek k mostu a prechod pres nej. Prechazime ho jako jedni z poslednich". Zustavame uvezneni na ostrove Lobau - nepriteli se podarilo poborit vsechny mosty smerem zpet k Vidni.
Ale co to! Ta zprava leti mezi znavenymi vojaky od ust k ustum "Marsal vevoda z Montebella je tezce zranen! Pry kule z dela! Napoleon byl u nej a plakal! On velky cisar!"
Konec vzpominek.
Chudak marsal lezi kus ode mne. Jeho pobocnik pan Marbot mu nese trochu vody k ustum, spinava, pachnouci, tepla brecka! Ne, nemohu se na to divat! Jen pockejte vy bile kabaty! My se vratime a pak uvidite!
Zde ukoncime citaci z pameti Jean Pierra. Mel pravdu a o par kapitol dal to i sam popisuje - Francouzi opravdu porazku v bitve u Aspern Esslingu Rakusanum oplatili. O sest tydnu pozdeji byla vybojovana bitva u Wagrammu, zde Napoleon rakouskou armadu rozdrtil.
Vratme se vsak k nebohemu marsalovi vevodovi z Montebella, blizkemu priteli Napoleona, ktery jediny mu mohl tykat, prezdivanemu Achliles. Svemu tezkemu zraneni nakonec podlehl - amputace nohy a nasledna snet vykonala sve (i tak marsal vydrzel osm dni v krutych bolestech vzdorovat smrti). O ktereho z hrdinych marsalu se jednalo?
a) marsal Lauriston  (T=4)
b) marsal Bessieres  (T=6)
c) marsal Lannes     (T=8)

smrt knizetw z Montebella
umirajici vevoda z Montebella



Zastaveni devate - admiral Horatio Nelson

Horatio Nelson

Anglicky admiral - staci vzpomenout pouze dve jeho akce proti Napoleonovi - Prvni je zniceni lodstva, ktere dopravilo a melo podporovat Napoleona v jeho Egyptskem tazeni. Bitva probehla v Aboukirske zatoce a francouzska flotila byla prakticky znicena.
Druhou akci je slavna bitva u Trafalgaru, kde byla porazena francouzska flotila, ktera mela puvodne chranit celou akci vylodeni pozemniho vojska v Anglii. K invazi uz pak dojit nemohlo ani nahodou. Na zacatku teto bitvy byl Nelson smrtelne ranen.
V druhe polovine roku 1800 cestuje Nelson z Neapole, pres Viden, Prahu, Drazdany, Hamburk do Anglie.
Jen tak pro legraci si zkuste predstavit, ze by se na Vltave misto parniku objevila "radova lod" - nejaky pekny 100 delovy trojpalubnik pod plnymi plachtami (nehledte na fakt, ze by se ani ponorem nevesel), ale byl by to zajimavy pohled!  Pro lepsi predstavu cca 70m delky, 16m sirky, posadka 850 muzu, ponor 7,5 m, vyska od cary ponoru po vrchol stezne 60m. Ale byly i mnohem vetsi!
Misto pobytu Nelsona v Praze neni znamo, takze nikam ted pochodovat nebudete. Az doposud jsme se zabyvali jen "suchozemskymi krysami" a jeden  namornik tady proste chybel! (Ale otazka prece jen bude)
A jeden pojem z namorni terminologie si pripomeneme. Co je to karonada?
a) nejnizsi paluba lode - umistena pod carou ponoru     (U=5)
b) spanelsky termin pro "besan" - zadni stezen          (U=7)
c) delo s kratkou hlavni o velkem kalibru               (U=9)


radove lode

Nase putovani postupne konci. Musime se take pomalu loucit s pametmi  Jean Pierra. V kratkosti si povime jake dalsi osudy naseho pruvodce cekaly. Jean Pierre se ucastni Napoeonovy kampane do Ruska. Nebyl zarazen do hlavniho proudu, ktery tahl az do Moskvy, ale byl zarazen k jednotkam, ktere zajistovaly kridelni kryti. Vyhnul se tedy nekonecnym straznim, ktere potkaly jeho kamarady pri ustupu od Moskvy. Zucastnil se bitvy u Drazdan, bitvy u Lipska se jeho jednotka nastesti nezucastnila.
Prosel ustupovymi boji ve Francii. Napoleonova abdikace ho zastihla, kdyz byl s posadkou v Parizi.
Preckal nastup Bourbonu. Po uteku Napoleona z Elby ho nasledoval az do osudne bitvy u Waterloo.
Diky velkemu stesti se mu po celou dobu jeho vojenske kariery vyhnulo vaznejsi zraneni. Dale uz zivotopis prilis vojenskych udaju neobsahuje. Hekticka doba Napoleonskych valek skoncila. Pozdeji vojenske remeslo opustil a ve svem rodnem kraji se vyhodne ozenil s vdovou, statkarkou. Z naseho vojenskeho dobrodruha a bourlivaka se stal usedly zemedelec.
A zde je posledni otazka - jak je to vlastne s pametmi Jean Pierra? Tipnete si a pak si prectete nasledujici odstavec!
a) Jean Pierre je realna historicka osoba                     (V=3)
b) Jean Pierre je fiktivni postava                            (V=5)
c) Jean Pierre je postava z ranneho dila Alexandra Dumase
   podle zapisku skutecneho vojaka - pametnika             (V=7)


Aby jste nerekli, ze jsem nakonec prichystal tezkou otazku nebo chytak. Tak Vas od lusteni teto indicie oprostim, zaslouzite si to. Statecne jste pochodovali od indiicie k indicii a plnili rozkazy v nich uvedene. Tak nic nehledejte a pritele Googla netrapte. Zde je male priznani autora kese - Jean Pierre a jeho zivotopis je fikce vymyslena vyhradne pro listing teto kese a jeho zivotopis v plnem zneni tedy nikde nenajdete. Na druhou stranu musim rici, ze jsem se pri psani tohoto fiktivniho zivotopisu snazil dodrzet dobove realie co to jen slo.
boj


Nemohu si odpustit (a byla by to i skoda), abych zde neuvedl i nektere dalsi osobnosti, ktere v "napoleonskych casech" prokazatelne navstivily Prahu. Ale bohuzel nemaji na tuto svou navstevu v Praze zadnou hmatatelnou pamatku (pomnik, pametni desku), nebo se ani neda urcit kde presne svoji navstevu Prahy prozily. (nebo jsem tyto informace nedokazal zjistit, ale pokud mi pomuzete a budete vedet, mohu tento listing doplnit a rozsirit).

general Dominique Joseph René Vandamme
aneb "Krokodyl v Praze"

vandamme

Jiz od pocatku revolucnich valek bojoval jako serzant proti nepratelum Francie. Stoupal postupne v hodnostnim zebricku az na pozici generalskou. Byl znam svou nesmirnou bojovnosti, az brutalitou, na obsazenych uzemich se choval velmi koristnicky.
Na nase uzemi prvne vstoupil roku 1805 a ucastnil se bitvy u Slavkova. Jeho divize se mistrovsky podilela na slavnem "Lvim skoku" - utoku na stred nepratelske sestavy. Po bitve byl obzalovan z rabovani a poslan do Parize. Je znam Napoleonuv vyrok: „…s Vandammem jsou same potize, kdybych mel dva Vandammy, dal bych jednoho zastrelit, ale jelikoz mam jen jednoho, rad si ho ponecham!“
Podruhe na nase uzemi vstoupil, kdyz po bitve u Drazdan pronasledoval porazene spojenecke armady. U Chlumce a Prestanova byl zaskocen Ruskou armadou a ve dvoudenni bitve porazen (29. - 30.8. 1813). On sam byl ruskymi kozaky zajat (a s nim i dalsich 10 000 Francouzu).

zajeti
zajeti generala Vandamma

Byl veden do Prahy a odtud dal do zajeti v Rusku. A proc ten podivny nadpis? V zaznamech o jeho ceste (hlavne policejnich hlasenich) jsou uvedeny zajimave podrobnosti. Vcetne nadavek, kterymi nestastneho generala castoval sroceny dav. Pri ceste pres Karluv most byl dokonce pocastovan i tak hrubou nadavkou jakou je "Ty krokodyle!". (Takze i Praha poznala sveho krokodyla! Proc by ho melo mit jen Brno!)

prusky kral Friedrich Wilhelm III., cisar Frantisek I., car Alexander I. 

pratelstvi

Na tomto obrazku mate celou protinapoleonskou koalici pohromace, vsechny tri panovniky (pozor v poradi, jak jsou uvedeni v nadpisu, ne v tom jak jsou uvedeni v originalnim popisku k obrazku). A pratele dalsi upozorneni - to mesto v pozadi je PRAHA!
Toto vyobrazeni se vztahuje k Prazskemu kongresu v roce 1813 (viz. seste zastaveni). Cisar Fratisek je zde opravdu pekne vymalovan jako mirotvorce!


ministr policie Joseph Fouché

Fouche
Napoleonuv vsemocny a vseho schopny ministr tajne policie. Byva oznacovan za jednoho z "kralovrahu" (diky svemu hlasu pro kralovu smrt v Konventu). Dale take byl prezdivan "Lyonsky kat" - rozhodoval o povrazdeni skoro dvou tisic lidi.
Zrazuje vlastne i sveho chlebodarce Napoleona.
Po navratu Bourbonu k moci je  kratce ministrem, ale potom radeji voli exil. Dlouhy cas sveho vyhnanstvi travil i v Praze.

Polni marsal Karel Filip Schwarzenberg

knize

Vrchni velitel vsech spojeneckych armad, velitel Ceske armady. Pokoritel Napoleona. Zajimave je, ze pri tazeni v Rusku byl Napoleonovym spojencem a podrizen jeho veleni (S Napoleonem se velmi dobre znal a v dobe, kdy pusobil jako vyslanec v Parizi s nim casto rozmlouval a vyjizdel na hony)
V Praze byl prokazatelne v dobe vyzbrojovani Ceske armady, v dobe Prazskeho kongresu a po skonceni napoleonskych valek (uz tezce nemocen).


general Michail Andrejevic Miloradovic

general Miloradovic
Prosel velmi podobnou cestou jako knize Bagration - napr: stabni dustojnik Suvorova, bitva u Slavkova, bitva u Borodina. V mnohych materialech se mu prisuzuje ucast na zapaleni Moskvy. Zavrazden pri povstani "Dekabristu".

Na vsechny kesery, kteri docetli az sem mam jednu prosbu. Pokud by jste vedeli jeste o nejake zajimave osobe z tohoto obdobi (a ma nejakou vazbu na napoleonske valky), ktera navstivila Prahu a vi se kde byla hostem, pripadne na ni existuje nejaka jina pamatka (napr. pametni deska, ...), tak mi prosim dejte vedet (nejlepe pres profil na GC). Rad o tyto informace listing rozsirim. Dekuji

A ted uz opravdu pochodem vchod ke kesce samotne!
Promennych mame pozehnane, tak kdyz uz je mame, tak je pouzijeme (promennou O vynechavam kvuli jeji mozne zamene s 0). Napred par vypoctu, vysledek doplnite k casti souradnic a mate hotovo. Muzete vyrazit!

xxxxx = ((A+B+F)*(Z+Q+N)+M+K+H+J) * ((R+S+T+L)*(P+Z+U+V+R)+F+D) + (G+S+M+I)*(A+D+F+J) + Q

yyyyy = ((P+F+C)*(Z+H+I+R)) * ((A+M+D)*(K+Q+B)+R) + ((E+L+J+V+C)*N)

A Vam se nedostava jedne promenne?! Ale pratele to je potreba cist listing! Cely listing! (jak jsem uz psal nehledejte zadnou habaduru, jen hezky ctete od zacatku az do konce!  Ostatnim, kteri chybejici promennou a jeji hodnotu znaji, gratuluji! Dobre vite, ze cist listingy by se mely (kdyz uz si s tim dal autor tolik prace :-)

Pokud Vam vyslo cislo ctyrciferne a mensi, tak ho zleva doplnte nulami na pet cislic a dosadte za xx.xxx nebo yy.yyy (tecky si pri doplnovani nevsimejte)
Kdyz Vam vyslo peticiferne cislo tak je rovnou dosadte za xx.xxx nebo yy.yyy (tecky si pri doplnovani nevsimejte)
A kdyz Vam vyslo cislo vice jak peticiferne, tak z nej vemte jen poslednich pet cislic (tech pet zprava!) a dosadte za xx.xxx nebo yy.yyy (tecky si pri doplnovani nevsimejte)

N 50°xx.xxx
E 014°yy.yyy

Overovatko je na konci listingu ("v poli" pouzijte ciferaci! Ciferace vsech patnacti cislic finalnich souradnic je 6)

Pokud zjistite, ze bohuzel, doslo k ukradeni finalni krabicky, nebo odlov neni z nejakeho jineho duvodu mozny, tak Vas nechci pripravit o moznost zalogovat. Na souradnice N + 0.017 E + 0.056 od vypocitanych souradnic umistuji "NAHRADNI KESKU - smolku" (pouzijte ji pouze pokud neni finalka dostupna).

Obtiznost terenu kesky  2,5* je myslena jako celkova narocnost zdolavani kesky - dana hlavne tim, ze se hodne nachodite. Jednotliva zastaveni vcetne finalky maji maximalne 1,5*

Keska je
lock & lock krabicka a obsahuje klasickou vybavu – logbook, tuzku obycejnou a pravidla. Startovni vybava kese obsahuje par darkovych vyrezavanych magnetu a par malovanych sklenenych obrazku.
Kesku prosim ukladejte na stejne misto a snazte se o maskovani, at nam keska dlouho vydrzi.
Hledejte hlavne ocima a jemne rukama, keska neni z ocele!
!!! Protoze v miste ulozeni neni dobry prijem ze satelitu, tak nevahejte vyuzit HINT!!!.

Nedavejte prosim do kesky Kinder srot (rozpadajici se na kousky), kdyz uz opravdu neni zbyti, tak i v Kinder existuji veci v jednom kuse.
Take se vyvarujte vkladani nesmyslu (jako jsou papirove kapesnicky, bombony, a rozbite nepotrebne veci) - to radeji nic nevymenujte!!!

!!! Upozorneni pro zacatecniky – pokud v kesi najdete predmety opatrene stitkem s kodem (cisla i pismena) nebo minci (ruznych tvaru), ale opet s kodem – tak se jedna o TB a GC a prace s nimi ma urcita pravidla – prosim ctete zde Geocaching Wiki.

Zdroje (uvadim jen ty dulezitejsi, protoze zdroju s touto tematikou je opravdu hodne):

Knihy
Jirí Kovarík:
Bitva u Marenga aneb Waterloo naruby 
Napoleonova tazeni I. – Vitezne roky
Napoleonova tazeni II. – Nejista vitezstvi
Napoleonova tazeni III. – Proti vsem
Napoleonova tazeni IV. – Pad orla
Napoleonova tazeni V. – At zije cisar
Trafalgar

Napoleonska encyklopedie
Zanikle prazske vojenske hrbitovy
Napoleon Bonaparte a jeho souperi
Cechy na sklonku Napoleonskych Valek
Napoleonovi vojevudci
Napoleonova dela 1792-1815
Rakousti vojevudci za napoleonskych valek
Prazske kuriozity
CS Encyklopedie

Odkazy na Internetu
http://napoleonika.cz/
http://napoleonistyka.atspace.com/
http://www.napoleon-series.org/
http://cs.wikipedia.org/wiki/Francouzské_revolucní_a_napoleonské_války
http://www.primaplana.net/
http://www.valka.cz/
http://forum.valka.cz/

http://en.wikipedia.org/
http://cs.wikipedia.org

http://www.zastarouprahu.cz/
http://www.pis.cz/
http://pragensia.tiscali.cz/

dalsi odkazy jsou uvedeny primo v textu u jednotlivych zastaveni

Additional Hints (Decrypt)

1)cnuly fgebzh ir gineh fvcxl, bcngear fnuav qbiavge n ilgnuhw! Arbqinmhw, wra ebminm gxnavpxh, ilaqrw xrfxh, mnybthw, armncbzra mninmng n fchfg qbiavge. 2) (mnybmav) ilfbxl cnuly gerfar, qhgvan, cbq xhebh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)