Skip to content

Svaty Sir Kvasir Traditional Geocache

Hidden : 8/8/2013
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato keška vás dovede ke kouzelnému buku jen pár metrů od státní hranice.

Keška je věnována Kvasirovi, postavě z norské mytologie, se kterým je spojen příběh o vzniku medoviny. Básník a mudrc Kvasir byl zrozen ze slin dvou skupin bohů (Aesir a Vanir), kteří spolu uzavřeli mír prostřednictvím zvláštního rituálu, při kterém společně naplivali do nádoby a své sliny tam smíchali. Kvasir byl moudrý člověk, který znal odpověď na každou otázku a při svých toulkách světem vzdělával ostatní. To se však znelíbilo Fjalarovi a Galarovi, dvěma trpaslíkům, kteří učence a vědění neměli rádi. Ti Kvasira pozvali do své jeskyně na oslavu, při které ho zabili. Podle některých zdrojů jeho krev destilovali v magickém kotli, podle jiných ji přímo smíchali s medem a uložili do několika nádob, kde zkvasila a stala se z ní medovina. Ta poskytuje poetickou inspiraci a vědění všem, kdo ji ochutnají.

KVASIR in Norse mythology, a poet and the wisest of all men. Kvasir was born of the saliva of two rival groups of gods, the Aesir and the Vanir, when they performed the ancient peace ritual of spitting into a common vessel. He wandered around teaching and instructing, never failing to give the right answer to a question. Two dwarfs, Fjalar and Galar, who were weary of academics and learning, killed Kvasir and distilled his blood in Odhrǫrir, the magic caldron. When mixed with honey by the giant Suttung, his blood formed mead that gave wisdom and poetic inspiration to those who drank it. The story of Kvasir’s murder is told in the Braga Raedur (“Conversations of Bragi”), one of the Eddas.
(Source: Encyclopedia Britannica, http://www.britannica.com/EBchecked/topic/325761/Kvasir) http://sagy.vikingove.cz/ostatni/mytologie


Trocha etymologie nikoho nezabije: Kvasirovo jméno je s největší pravděpodobností utvořeno z indoevropského kořene *kwat, který znamená "kvasit". Ve slovanských jazycích tento kořen zůstal zachován bez výraznějších formálních a významových změn (srov. staroslověnština: kvasu), v jiných jazycích došlo k různým hláskovým změnám. Např. v germánských jazycích tento původní kořen nalézáme v dnešním holandském kaas, německém Käse a po staroanglické hláskové změně i v anglickém cheese (vše ze starogermánského *kasjus). Ostatně srov. latinský výraz pro sýr caseus (odtud španělské queso), irsky caise, velšsky caws. Ze stejného zdroje jsou i české výrazy kyselý, kyselo, kysat, kysnout, atd.


A proč vlastně keška inspirovaná Kvasirem??? Možná i proto, že se nacházíte přímo uprostřed kraje, který je znám prvotřídní slivovicí. A na tomto kopci jste kvasem, který má s naším hrdinou jasnou souvislost, obklopeni skutečně ze všech stran. "Bošácká slivovice", destilovaná na jižních svazích Lopeníka a níže v Bošácké dolině, je na celém Slovensku vyhlášená svou kvalitou. Ale i na severních svazích Lopeníka je bezpočet trnkových (tj. švestkových) sadů, z kterých místní získávájí klíčovou surovinu pro výrobu kvasu. A během mrazivých zimních večerů se z mísních chalup a pálenic v okolních vesnicích line ta nezaměnitelná vůně vznikající při destilačním procesu...
No budiž. Na Kvasirově příběhu si nicméně stojí za to připomenout smutný osud, se kterým se vědění od nepaměti setkávalo - a že takových zlých trpaslíků bylo, je a bude... Tak ať keška slouží i na připomínku boje moudra a vzdělanosti se záští a omezeností.
A proč svatý a proč sir? A proč ne? :) Inspirací pro kešku nám byl krásný strom, který se nachází jen pár metrů od úkrytu (hádejte, jak mu říkáme? Viz kresba dole). Obzvlášť tajuplné je toto místo za sychravého počasí v podzimní mlze, ale jistě ho oceníte i za turisticky příznivějších okolností.


In Norse mythology, Kvasir was the wisest of the Vanir, fashioned from the spittle of all the gods. Two brothers, the dwarves Fjalar and Galar, invited him to a feast in their dismal cavern and killed him. The dwarves mixed his blood with honey and preserved it in two jars and a cauldron. The mixture fermented, creating the mead of poetry. Those who drink it become inspired poets. Some time later, the brothers murdered the giant Gilling and his wife. Gilling's son, Suttung, came looking for his parents and threatened to kill the dwarves. The brothers gave the mead to Suttung in return for sparing their lives. Suttung hid the mead in the center of a mountain and ordered his daughter Gunnlod to guard it. Suttung boasted of his treasure, and when the god Odin learned of it he went to Jotunheim to obtain the mead. Disguised as a farmhand, Odin worked for Suttung's brother, Baugi, all summer. When the work was done, Odin asked Baugi to give him a drink of the mead. Reluctantly, Baugi drilled a small hole through the side of the mountain and into the chamber where the mead was kept. Odin changed himself into a snake and slithered through the hole into the chamber where Gunnlod guarded the mead. Resuming the form of a giant man, he persuaded Gunnlod to give him three sips of the mead. Odin drained all three vessels, changed himself into an eagle, and flew back to Asgard. According to Kevin Crossley-Holland's book The Norse Myths, the name Kvasir is derived from the Russian word kvas which denotes a type of fermented drink similar to beer but stronger (page 191).
(Zdroj: http://www.pantheon.org/articles/k/kvasir.html) http://www.godchecker.com/pantheon/norse-mythology.php?deity=KVASIR

(Image 1 above and 2 - http://gameofthronesandnorsemythology.blogspot.cz/2013/05/ragnarok-song-of-ice-fire.html, Image 3 - (c) angl2 and geosmečka)


Ke kešce se nelze přiblížit autem. Pěší výstup nutný. Auto lze zanechat v obci Lopeník za zvonicí (směrovky rozhledna, odbočka z hlavní v obci hned za esíčkem přes potok nahoru). Po lesní silnici je zákaz vjezdu, prosím respektujte to. Mnohem zajímavější výstup je ale z Mikulčina vrchu (např. od chaty Jana) a přes Lopenické sedlo nahoru.

Additional Hints (Decrypt)

H oyímxéub cnermh. Ng gur sbbg bs n jung hfrq gb or n fcehpr gerr.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)