Skip to content

TENISOVA II. Mystery Cache

Hidden : 3/18/2016
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:



TENISOVÁ II.


Tato cache je součástí Tenisové série 
Tak a je to tady. II. díl série je konečně na světě. Tak doufám, že si ji všichni užijeme jako tu I.

I tentokráte, protože jsme stále na začátku naší tenisové cesty, dovolím si toliko pár informací „ze života“ tenisu.

Historický vývoj techniky a taktiky

V počátcích převažovala hra od základní čáry. Hra byla poměrně pomalá, neboť hráči čekali na dopad a míč vraceli pozdě po odskoku. Před rokem 1900 se užívalo především spodní rotace, která se prováděla s jistotou a za malého energetického výdeje. Slabinou byl pomalý let míče a nesnadné prohození soupeře.

Tento způsob nahradil jeho pravý opak, a to hraní s horní rotací, jež umožňovala vložení vetší síly do úderů. Nevýhodou zůstával zásah míče pozdě po odskoku a následné zpomalení hry.

Po úderech s rotací nastalo období přímých úderů hraných se zcela pevným zápěstím při výborné práci nohou. To umožňovalo zásah míče ve větší výšce a tím se hra neuvěřitelně zrychlila. Tyto techniky přímých úderů přivedl wimbledonský vítěz H. L. Doherty v letech 1902 – 1906. Střídaní dlouhých ostrých míčů s krátkými se spodní rotací úspěšně užíval A. F.Wilding a N. E. Brooks. Kaliforňan McLoughlin, který založil svoji hru na dělovém podání a útoku na síti. Tím zavedl nekompromisní útočnou hru před první světovou válkou.

Následující generace v čele s W. T. Tildenem spojuje hru od základní čáry s útokem u sítě a vytváří tzv. celodvorcovou hru. Tilden střídal dlouhé a krátké údery hned po odrazu míče. Geniálně měnil rytmus hry a postavení na dvorci, to vše s velmi dobrým pohybem nohou.

Do roku 1932 převládaly údery od základní čáry nad hrou u sítě. Až americká škola, kterou prezentovali hráči H. E. Vines a J. D. Budge, přišla s revoluční hrou založenou na tvrdém podání a útoku na síti.

Do roku 1974 byl obouručný bekhend vidět jen ojediněle. Převrat však způsobil představitel mladé generace B. Borg, který techniku obouručného bekhendu dotáhl do dokonalosti a udělal z něj svoji největší zbraň. B. Borg se stal prvním hráčem s obouručním bekhendem, který vyhrál Wimbledon a přispěl k tomu, že i profesionální hráči začali hrát bekhend obouruč, jenž byl v minulosti brán jako úder amatérů. Tuto dobu můžeme považovat jako začátek moderní techniky, kdy obrannou hru založenou na čekání na soupeřovu chybu nahradila hra aktivní a útočná.

Novodobá technika hráčů je založena na univerzálnosti a přizpůsobivosti hracím povrchům a herním stylům. Velkou roli dnes představuje především podání, které se zásluhou nových materiálů zrychlilo až na dvě stě kilometrů v hodině. To má za následek velkou účinnost podaní, kdy podávající hráč má nesmírnou výhodu a málokdy prohraje hru při svém podání..

A teď něco blíže k jednotlivým možnostem, jak udeřit tenisový míček:

Forhend (anglicky: forehand)

v tenisu je jeden ze základních úderů, jímž hráč zasahuje míč po odrazu od země na pravé polovině těla (u praváků, na levé polovině u leváků). Při bočním postavení osa ramen směřuje k síti, hráč má pokrčená kolena a levou nohu vpředu (u praváků). Forhendový úder je zahájen nápřahovým obloukem. Ruka s raketou poté pokračuje směrem k letícímu míči, po úderu ruka pokračuje na levou (u praváka) anebo pravou (u leváka) stranu těla, kde dochází k dokončení oblouku.


Bekhend (anglicky backhand)

v tenisu je jeden ze základních úderů, jímž hráč zasahuje míč po odrazu od země na levé polovině těla (u praváků, na pravé polovině u leváků). Při bočním postavení osa ramen směřuje k síti, hráč má pokrčená kolena a pravou nohu vpředu (u praváků). Bekhendový úder je zahájen nápřahovým obloukem. Ruka (či ruce u obouruče) s raketou poté pokračuje směrem k letícímu míči, poté ruka protáhne úder na pravou (u praváka) anebo levou (u leváka) stranu těla, kde dochází k dokončení oblouku. Úder je hrán, pokud míč směřuje na stranu dvorce, ve které hráč nedrží raketu.


Čop (také slajs)

je druh úderu míče v některých sportech používajících raketu či pálku. Míč při něm získává dolní rotaci, je roztočen okolo vodorovné osy vzad vzhůru (horní část míče rotuje proti směru letu a uplatňuje se Magnusův jev). Pohyb rakety je veden shora dolů. Letová dráha je většinou plochá a odskok míče nízký. Opakem čopu je topspin, kdy je míči udělována horní rotace.


Halfvolej (anglicky: half volley)

je jeden ze základních tenisových úderů. Patří mezi technicky náročnější. Hráč při něm zasahuje raketou míč bezprostředně po jeho odskoku od hrací plochy. Hráči usilují o zahrání míče buď ze základní čáry, anebo voleje po přechodu na síť. Pokud je však zastihne soupeřův úder v přechodové fázi, tak jsou velmi často nuceni zahrát halfvolej v nepřipraveném tenisovém postavení. Nejčastěji je tento úder hrán v prostoru příčné čáry pole pro podání pod nohami hráče. Lze ho hrát jako útočný úder s následným naběhnutím na síť, nebo obranný, v defenzivě.


Lob

je řazen k základním tenisovým úderům. Představuje forhend či bekhend, který je hrán do výše, tak aby míč přelétl soupeře v postavení na síti. Kulminačního bodu má dosáhnout až za ním. Pohybové fáze úderu odpovídají základním úderům, s tím rozdílem, že je paže s raketou vedena více zezdola nahoru a její úderová plocha je otevřenější. Loby lze rozlišit na obranné a útočné. Při obranném lobu je dráha letu míče daleko vyšší, než při útočném, tak aby hráč měl dostatek času vrátit se do správného tenisového postavení na střed hřiště. Při útočné variantě letí míč v nízké poloze nad hlavou protihráče a je mu udělena zpravidla silná horní rotace. Loby je možné hrát i pokud protihráč stojí na základní čáře. Vysoké odskoky míče, které mohou být navíc s horní rotací, je obtížné odehrávat. Protihráč je nucen ustupovat daleko za základní čáru.


Smeč (spisovný je mužský i ženský rod slova)

v tenise patří k základním tenisovým úderům. Míč je zasažen raketou hráče nad hlavou. Existují dvě základní varianty smeče, kdy je míč buď udeřen přímo ze vzduchu, anebo až po dopadu na tenisový dvorec. Držení rakety je shodné s podáním, což mu umožňuje udělit rotaci. Nejčastěji je tento úder hrán na síti, jako protiúder při soupeřově snaze o lob.


Podání (také servis)

je jeden ze základních tenisových úderů, kterým hráč uvádí míč do hry, a tím jí zahajuje. Nohy jsou v klidovém postavení za základní čarou protilehlé poloviny dvorce, než v jaké stojí returnující hráč. Podání je řazeno mezi technicky nejtěžší údery. V průběhu podání hráč nadhazuje míč do výšky a raketou jej nad hlavou udeří směrem odshora dolů. Pohyb paže je složitý a dělí se do čtyř fází (dolní nápřahový oblouk s paralelně probíhajícím s nadhozením míče; smyčka za zády; vlastní úder a zakončení úderu.


Volej

v tenise představuje jeden ze základních úderů, v němž hráč zasahuje míč ještě před dopadem, přímo ze vzduchu. Obvykle je hrán v přední polovině dvorce, především u sítě. Voleje jsou hrány především na rychlejších površích (tráva, tvrdý povrch), kde mají vyšší účinnost. Systém servis-volej, kdy po podání hráč nabíhá na síť s volejem jako druhým úderem, je však v moderní éře tenisu opouštěn a preferována je hra ze základní čáry.


Zkrácení hry neboli stopbal

neformálně kraťas patří k základním tenisovým úderům. Pomocí něj hráč zkracuje dráhu letu míče těsně za síť, tak aby ukončil výměnu a protihráč jej nemohl doběhnout. Provedení úderu musí být přesné, jinak hráč dává výhodu soupeři, který získává dobrou pozici. Dalším faktorem je moment překvapení, kdy hráč maskuje zkrácení hry až do nejzazšího okamžiku (například falešným nápřahem). Pohyb rakety je de facto shodný s čopem při forhendu, kdy míč získá spodní rotaci. Tuto fázi paralelně doprovází pokrčení v kolenou, tak aby hráč měl raketu pod míčem a váha těla byla přenesena na přední levou nohu (při forhendovém zkrácení u praváka). Výhodnější je hrát stopbal ze střední části kurtu či přímo jako volej, protože při zkrácení od základní čáry má soupeř dlouhou reakční dobu na doběhnutí. Po úderu je nutné dobře vykrýt co největší plochu dvorce. Proto je vhodné postoupit asi metr před základní čáru, kde lze dobře reagovat na protistopbal či prodloužení úderu soupeře až k základní čáře.

Jak na keš:

Jak už to tak bývá, na úvodních souřadnicích kešku nenajdete. K dosažení kýženého podkladu jsem si nachystal pár následujících otázek, které je nutné odpovědět.


1) Počet písmen křestního jména hráče, který jako první vyhrál Wimbledon s technikou obouručného bekhendu ? Za A si dosaďte?


2) Součet písmen křestního jména i příjmení největší české i světové ikony tenisu, který se dostal do 19 grandslamových finálových zápasů a z toho 8 jich vyhrál ? Za B si dosaďte?


3) V tiebreaku se každý míč počítá jako jeden bod. Hráč, který jako první dosáhl [C] bodů a má navíc nejméně dvoubodový náskok vůči soupeři, získává tuto zkrácenou hru a tím i celý set v poměru 7–6..


4) V 1. kole mužské dvouhry se utkali 23. nasazený Američan John Isner a Francouz Nicolas Mahut, který do hlavní soutěže postoupil z kvalifikace. Zápas trval [D] hodin a 5 minut, hrál se tři dny, protože byl dvakrát přerušen pro tmu a skončil vítězstvím Johna Isnera v poměru 6–4, 3–6, 6–7(7), 7–6(3), 70–68. Utkání začalo v 18:18 hodin britského letního času (17:18 UTC) v úterý 22. června 2010. Za stavu 2–2 na sety bylo poprvé přerušeno ve 21:07 hodin pro nedostatek světla. Ve středu 23. června pokračovalo od 14:05 hodin a rekord do té doby nejdelšího utkání pokořilo v 17:45 hodin. Pro nedostatek světla bylo podruhé přerušeno ve 21:13 hodin za poměru 59:59 her v pátém rozhodujícím setu. Ve čtvrtek 24. června došlo k pokračování od 15:40 hodin a Isner proměnil svůj 5. mečbol v 16:49 hodin. Jen pátý set trval 8 hodin a 11 minut, což by stačilo na překonání rekordu nejdelšího utkání historie. Za D si dosaďte počet hodin trvání zápasu.


5) Název úderu, při němž míč získává dolní rotaci, je roztočen okolo vodorovné osy vzad vzhůru, letová dráha je většinou plochá a odskok míče nízký. Za E si dosaďte.

a) forehand = 1
b) slize, neboli čop = 2
c) halfvolej = 3
d) lob = 4


6 Bývalý profesionální německý tenista s iniciály B. B., trojnásobný šampión ve dvouhře na nejslavnějším turnaji světa ve Wimbledonu, kde se zároveň i v daném roce nejmladším vítězem v jeho historii. Kdypak to bylo ?: Za F si dosaďte?

a) 1875 = 1
b) 1945 = 2
c) 1985 = 3
d) 2005 = 4


7) Jaké tenisové turnaje představují tzv. Grand Slam ?). Za G si dosaďte?

a) Wimbledon, Turnaj mistrů, Madrid, Australian Open = 1
b) US Open, French Open, Australian Open, Dauhá = 2
c) Australian Open, Wimbledon, US Open, Montreal = 3
d) Wimbledon, US Open, French Open, Australian Open = 4


8) Jak se nazývá postavení hráčů ve čtyřhře, kde podávající i jeho partner stojí na stejné polovině hřiště ? Za H si dosaďte?

a) Australská formace = 1
b) Ostrá formace = 2
c) Britská formace = 3
d) Tzv. v rovině = 4


9) Set, v němž vítěz nedovolil poraženému uhrát ani jediný míč, všechny výměny získal ve svůj prospěch se nazývá ? Za I si dosaďte?

a) love game = 1
b) super set = 2
c) zlatý set = 3
d) kanár = 0


10) Magnusův jev je vznik boční síly při obtékání rotujícího tělesa proudícím plynem nebo kapalinou. Poprvé jej podrobně popsal Gustav Heinrich Magnus v roce 1852. Magnusova síla je jev, při kterém těleso (u nás míček) letící v plynu rotuje a vytváří kolem sebe vír, přičemž působí na těleso síla téměř kolmá ke směru proudění okolního vzduchu. Magnusův jev bývá často považován za důkaz Bernoulliho principu, což ale není správné, jelikož viskozita vzduchu (zanedbatelná při Bernoulliho principu) je důležitá pro pochopení rozkladu sil. V mnoha míčových sportech je Magnusův jev zodpovědný za zakřivení dráhy rotujícího míče. Má také efekt na odstřelené rakety a je používán v rotoru lodí a v Flettnerových letadlech. U kterého druhu úderu vniká ? Za J si dosaďte?

a) halfvolej = 1
b) topspin = 2
c) backspin = 3
d) stopbal = 4


11) Počet písmen křestního jména i příjmení nejlepšího hráče klubově patřícímu SK Satalice v kategorii mladších žáků v roce 2013/2014. Nápověda - jeho ročník je 2003. Za K si dosaďte?


Máte-li zjištěné všechny informace, můžete hledat kešku na následujících finálních souřadnicích:

N 50° 0C. (F) ((K-H)/2) (D-2*E) E 014° FG. (I-J) (B-G) (A+(B/3))
Výsledek svého bádání si můžete zkontrolovat zde:



A nezapomeňte si opsat BONUS !!! Bude se Vám určitě hodit !

Více o historii, fungování a dalších informace o tomto tenisovém stánku lze nalézt na http://www.tenissatalice.cz/

Additional Hints (Decrypt)

wfrz crxar hxyvmraá wnxb žr i/an "fígv" - "hž ar išnx an J"

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)