Skip to content

AGT 47: Muzeum vltavinu Cesky Krumlov EarthCache

Hidden : 11/7/2016
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Geocaching-Profil
Muzeum vltavínů Český Krumlov 47

Vítejte na 47 pokračování série AGT. Pokud jste fanoušci seriálu Star-Trek, víte, že číslice 47 je pro tento seriál přímo magická. Tvůrci si dali záležet, aby kde to jen šlo, toto číslo 47 uvedli, ať jsou to označení lodí, kajut, hlášení, monitorů, transporterů či všeho možného dalšího. Proto jsem si i já dal záležet, aby číslo 47 mělo něco společného s vesmírem.

Pokud během svých geocest navštívíte Český Krumlov, určitě nevynechte návštěvu muzea vltavínů, které se nachází přímo na krumlovském náměstí a jeho expozice je více než zajímavá. Slovo vltavín známe téměř všichni, ale málo kdo ví, co to vlastně je. Buď se často domníváme, že jsou to kameny, které se nachází ve Vltavě a činností vody se obarvily a nebo, že jsou to meteority. Možná Vás proto překvapí, že je to vlastně úplně jinak.
 

O vltavínech - základní informace

Historie objevení vltavínů je velmi nejasná. Přesto, co se píše ve Wikipedii, vltavíny NEOBJEVIL prof. Josef Mayer. Objevovali je dávno před ním lidé na polích v jižních Čechách. Nějaké měl doma asi správce Schwarzenberského panství mezi Týnem n. Vltavou a Hlubokou, a ten je patrně ukázal hraběti Kinskému, který coby instruktor C.K. dělostřelectva v jižních Čechách dva roky pobýval. Z jeho korespondence s prof. Mayerem se lze pouze domnívat, že právě odsud je tomuto kolegovi z Královské české společnosti nauk do Prahy poslal. A tak mohl prof. Mayer na sklonku r. 1787 přednést svůj referát o "chrysolitech", který vyšel tiskem r. 1788.

Název vltavínů NENÍ odvozen přímo od Vltavy. Termín moldavit pochází od německého názvu Týna nad Vltavou "Moldauthein", neboť z jeho okolí pocházely první popsané kusy. Český ekvivalent vltavín se objevil zhruba o 100 let později, v době Jubilejní zemské výstavy roku 1891.


Teorie vzniku

Podle nejpravděpodobnější teorie vznikly vltavíny společně se vznikem Rieského kráteru, který nalezneme mezi Norimberkem, Stuttgartem a Mnichovem a ve kterém se nachází středověké městečko Nördlingen. Kráter vznikl před 14,5 milionem let dopadem velkého meteoritu. Celý kráter má oválný tvar připomínající šestiúhelník se zaoblenými tvary. Středem Rieského kráteru prochází Švábská tektonická linie, která je v jeho západní části velmi dobře patrná. Průměr kráteru je 24 kilometrů. Odhaduje se, že Rieský meteorit měřil v průměru asi 1 kilometr. Podobně jako u jiných míst dopadu není tento kráter v okolí jediný (36 kilometrů na jihozápad se nalézá Steinheimský kráter o průměru 3,8 kilometru, což svědčí o rozpadu jednoho tělesa při průletu atmosférou na dvě, případně o vlétnutí dvou těles do atmosféry).
 

Písčité sedimenty bohaté křemenem byly v místě impaktu roztaveny a ohromným tlakem vymrštěny dovzdálenosti 250 až 400 kilometrů, směrem k severovýchodu, tedy na území dnešních Čech. Kousky roztavené skloviny tuhly vzduchem ještě za letu do různých tvarů, např. kuliček, kapek, disků i různých nepravidelných cákanců. Tyto kousky pak dopadly na zem jako vltavíny, které byly působením vody a gravitace odnášeny do lokálních krajinných depresí a uloženy do různých vrstev. V nich na povrch vltavínů po miliony let působila voda, která na jejich povrchu vytvořila výraznou nezaměnitelnou strukturu – odborně skulptaci.

Text písně Vltavíny prší z nebe je tedy naprosto pravdivý, i když se nejedná o meteority.

 

 

Vltavíny - z hlediska chemického

Vltavíny jsou chemicky téměř totožné s jílovitými horninami, ale na rozdíl například od sopečných skel neobsahují téměř žádnou vodu. Vltavínové sklo obsahuje jisté „vady“, a to v podobě vzduchových bublinek, které jsou časté převážně u jihočeských vltavínů. Bublinky bývají drobné, a to řádově jen desetiny milimetru, ale podařilo se objevit i bubliny přes 1 centimetr dlouhé. Tlak v těchto bublinách je až překvapivě nízký, a sice 19 až 25krát nižší, než je tlak u hladiny moře, což vede k domněnce, že vltavíny vznikly v prostředí, kde panuje nižší tlak (jako například vyšší vrstvy atmosféry). U některých vltavínů jsou dokonce patrné stopy po průletu atmosférou v podobě aerodynamického zaoblení.

A ještě jedna zajímavost: vltavíny vlastně nejsou nerost. Ten je definován jako látka, která má chemický vzorec a určitou krystalovou strukturu. Vltavíny jako přírodní sklo jsou chemickou směsí s amorfní strukturou.


Muzeum - důležité info

Muzeum je otevřené každý den od 10:00 do 18:00. Více informací a aktuální otevírací dobu (např. během svátků) neleznete na oficiálních stránkách muzea www.vltaviny.cz.

Vstup je zpoplatněný, ale... pokud zajdete do vedlejšího infocentra - velmi často tam mají jejich letáček se slevou na vstup. Já měl slevu 25%.

Otázky a úkoly:

Pro uznání svého logu splňte následující úkoly a správně a vlastními slovy odpovězte na následující otázky:

1) Součástí expozice je naučné video, shlédněte je a vysvětlete vlastními slovy, jak vznikly vltavíny. Prosím žádné kopírování textů. Jde mi o to, abyste způsob vzniku sami pochopili.
2) Kdy vltavíny vznikly?
3) Projděte si expozici muzea a napište mi, jakou jinou barvu než zelenou mají vltavíny, které jsou zde vystaveny.
4) V expozici naleznete vltavíny různých tvarů. Čím je tento tvar způsoben?
5) Úkol: Vytvořte fotografii uvnitř expozice s největším vystaveným vltavínem sebe (tak, aby Vás bylo možné jednoznačně identifikovat), nebo své GPS s čitelným nickem a tuto fotografii přiložte ke svému logu.

Vaše odpovědi můžete zasílat přes profil, ale budu raději, když využijete následující formulář:

ON-LINE FORMULÁŘ

Pokud budou Vaše odpovědi špatně - budu Vás kontaktovat. Pokud žádné odpovědi nezašlete, nebo Váš log nebude obsahovat fotografii / fotografie podle zadání - log nebude uznán a bude odstraněn.

 

Zdroje:

Infocedule na místě
Web: Vltaviny.cz
Web: Wikipedie
Web: Geology.cz
Publikace: Geologické rozhledy

Publikace: Geologické zajímavosti České republiky
Jiné: Geologická mapa ČR AVČR rok vydání 2012

 

TATO CACHE JE SOUČÁSTÍ SÉRIE AGT od Alke04

Additional Hints (No hints available.)