Skip to Content

<

Decinske mosty #4 - Tyrsuv most

A cache by Sutech & Groats Family Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 04/06/2007
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Krátký popis

Cache se nachází v Decíne poblíž silnicního mostu pres reku Labe


Úvod

Mesto Decín je nazýváno ruznými jmény - Brána severních Cech, Mesto hospod a také MESTO MOSTU. Mužete zde napocítat 9 významných premostení (nemluve o daších), pricemž každé z nich je technickým unikátem. Známými mosty jsou predevším Staromestský most pres reku Ploucnici nebo povestmi obestrený Ovcí mustek pres Jílovský potok. Touto keší, která patrí do série Decínské mosty, bych vám ale rád predstavil most pres reku Labe, most, který byl (a dosud z cásti je) hlavní spojnicí mezi obema cástmi Decína - TYRŠUV MOST:

Historie

Po otevrení železnicní dráhy z Prahy do Dráždan na levém labském brehu (1851) se premostení reky Labe stalo pro mesto Decín životne duležitou podmínkou. K výstavbe prvního mostu založili zdejší obchodníci, prumysloví podnikatelé ( v cele s textilním továrníkem J. Münzbergem ze Starého Mesta) a hrabe František Antonín Thun, akciovou spolecnost, která v letech 1853 - 1855 postavila retezový most (Thun poskytl k budování predmostí cást zámecké zahrady). Napojení území na pravém brehu Labe na železnici podnítilo rozvoj prumyslu a obchodu na celém Decínsku.
Most, jenž nesl jméno císarovny Alžbety, byl jedním z nejvetších retezových mostu v Cechách. Vystavela ho firma Schetz z Pirny podle plánu inženýra Wernera, který pozmenil puvodní projekt J. Schnircha (zmenšení rozpetí mezi pilíri.). Architektonickou úpravu mostu navrhl B. Grueber.
Když s rozvojem automobilové dopravy prestala konstrukce mostu odpovídat zvyšujícím se technickým nárokum i rostoucí frekvenci, bylo treba nove rešit dopravní situaci ve meste. Ackoli Decínští usilovali o zachování retezového mostu jako významné stavební památky a o výstavbu nového moderního mostu na nekterém z dalších míst, zvítezilo ekonomické hledisko a starý most musel být demontován. Nový ocelový most pres Labe, pojmenováný na památku Dr. Miroslava Tyrše, významného decínského rodáka, byl postaven v roce 1933 plzenskými Škodovými závody a posazen na pilíre svého predchudce. Generální oprava konstrukce se uskutecnila v letech 1996 - 1997.

Zajímavost

Pokud budete mít štestí, mužete nedaleko Tyršova mostu za velkého sucha spatrit tzv. Hladový kámen - asi 6 m³ velký masiv, který se objevuje jen za velkého sucha. Jsou na nem dodnes patrné vyryté letopocty jeho objevení (nejstarší z roku 1417) a také nápis v nemcine, který v predkladu znamená: "Spatríš-li me, plakej", který pripomíná, že Decín byl v minulosti velmi závislý na rece, která poskytovala obživu mnoha jeho obyvatelum.

Tyršuv most.jpg

Cache

Na výchozích souradnicích se vám naskytne zajímavý pohled na Tyršuv most. Vaším úkolem je však na nedaleké autobusové zastávce nalézt jízdní řád MHD a zjistit z něj, který zde zastavující autobus městské hromadné dopravy zajíždí do čtvrti zvané původně německy Neschwitz. Když se zasoustředíte pouze na poslední číslo jeho linky, může vám to pomoci v luštění.

Pri zahájení stavby nového Tyršova mostu na míste starého retezového, byl v místním archivu objeven dokument, který zachycuje vizionárský projev, který údajne hodlal prednést sám Jára Cimrman pri své krátké návšteve Decína v roce 1911.
Jak je z nej patrné, predpovídal nejen prestavbu starého mostu na nový, ale taktéž blížící se svetovou válku.

DULEŽITÉ

Výsledné finálové souradnice si poznamenejte, budete je potrebovat pro bonusovou cache.
V keši není tužka.

Viz též:

Decínské mosty #1 - Zapomenutý most
Decínské mosty #2 - Ovcí mustek
Decínské mosty #3 - Most Budovatelu
Decínské mosty #5 - Železnicní most
Decínské mosty #6 - Retezový most
Decínské mosty #7 - Poslední most
Decínské mosty #8 - Trojmostí (Bonus)

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

310 Logged Visits

Found it 254     Didn't find it 12     Write note 14     Needs Archived 1     Temporarily Disable Listing 9     Enable Listing 9     Publish Listing 1     Needs Maintenance 1     Owner Maintenance 7     Update Coordinates 2     

View Logbook | View the Image Gallery of 107 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.