Vychozi souradnice ukazuji na objekt jednoho z mobilnich operatoru. Nenajdete tam NIC duleziteho pro nalezeni teto cache.
Prestoze se tato cache jmenuje Mobilni, ma sve stale misto. Mobilni je proto, ze vse, co budete potrebovat k jejimu odloveni, souvisi s mobilnimi telefony a GSM technologii.
Mobilni telefony, nebo-li kratce jen mobily, jsou dnes naprostou samozrejmosti a bereme je jako soucast kazdodenniho zivota. Vzdyt je take v Ceske republice jiz vice aktivnich mobilnich telefonnich cisel, nez je celkovy pocet obyvatel.
Mozna neuskodi si udelat nejprve trochu jasno v pojmech a nekterych terminech. Predem se omlouvame, ze je zde vse hodne zjednoduseno. Cilem vsak neni vycerpavajici vyklad, ale castecne uvedeni do problematiky.
Kazda GSM sit se sklada z nekolika funkcnich casti, jejichz funkce a vztahy jsou presne definovany. Muzeme ji rozdelit na tri casti:
- Mobilni stanice (MS) a zakladnove stanice (BTS) udrzujici si spojeni mezi sebou pomoci radioveho spojeni.
- Base Station Subsystem (BSS) – subsystem zakladnovych stanic v roli ridiciho centra MS.
- Network Switching Subsystem (NSS) – sitovy a spinaci podsystem provadejici vlastni propojeni mezi jednotlivymi ucastniky a ucastniky jinych telekomunikacnich siti.
Mobilnimi stanicemi jsou mysleny prave ta "utrzena sluchatka", ktera vetsina z nas nosi po kapsach, na krku, aktovkach, kabelkach ci jinde.
Dalsimi prvky v mozaice GSM site se kterymi se muzeme setkat, kdyz zvedneme hlavu, jsou zakladnove stanice BTS (Base Transceiver Station - v slangu BTSka - cti beteeska). Jsou jakymsi "zakladnim kamenem". A prave u BTSek se zastavime.
Samotna BTSka se sklada z vlastni elektroniky, zpravidla dobre ukryte a vysilacich a prijimacich anten, vetsinou naopak dobre viditelnych, mikrovlnnych pojitek, zalozniho zdroje, klimatizace ap. a samozrejme i vice ci mene povedene konstrukce, na ktere to vsechno stoji a visi. Nas budou zajimat hlavne navenek viditelne casti - anteny a konstrukce pro ne.
BTSky muzeme rozdelit podle ruznych hledisek:
-
Podle umisteni anten
-
Ty se vyskytuji na strategickych budovach a stavbach, postavenych za jinym primarnim ucelem.
-
Jedna se o konstrukce specialne postavene za ucelem zaveseni anten tam, kde neni po ruce zadna vhodna strecha.
-
Zvlastni skupinou jsou pak takzvane indoor (vnitrni) systemy. Nejsou zas az tak obvykle. Umistovany jsou zejmena do objektu s potencialne vysokou koncentraci telefonu jako napr. nakupni centra apod.
-
Podle pouzitych anten
-
BTSky jsou planovany vetsinou tak, aby horizontalni vyzarovaci charakteristika jednoho sektoru obsahla kruhovou vysec s uhlem priblizne 120 stupnu a tedy 3 sektory vykryly cely horizont.
-
Zridka vyuzivane reseni.
-
Podle poctu osazenych sektoru
Pouziti smerovych anten je sektor zpravidla uvazovan jako kruhova vysec 120 stupnu, pri uziti vsesmerovych je to stupnu 360. Nektere BTSky pouzivaji pro vysilani a prijem v kazdem sektoru dve anteny. Jedna antena slouzi pro vysilani signalu smerem z BTSky k telefonum a pro prijem signalu od telefonu, druha antena slouzi pouze pro prijem signalu od telefonu. Horizontalni vzdalenost mezi antenami by mela byt nejmene 4-4,5 metru. U jinych je osazovana v kazdem sektoru pouze jednou antenou.
Pro zajimavost nekolik maskovanych nebo jinak netradicne resenych BTSek:


Tak uz ale opravdu dost teorie a vypravme se na malou prochazku Plzni. Budeme se pri tom divat smerem vzhuru. Najdete vzdy podle fotografie a doporuceneho pozorovaciho stanoviste anteny zakladnove stanice a z objektu, na kterem se nachazi, zjistete potrebne informace:
Foto
|
Odkud hledat
|
Co zjistit
|

Klasicke anteny
na strese |
N 49° 44.429
E 013° 22.098
|
Orientacni cislo (bile na cervenem podkladu).
AB
|

Anteny ukryte
za okenicemi |
N 49° 44.395
E 013° 22.034
|
Popisne cislo (cervene na bilem podkladu).
CDEF
G=C+E
H=C+D
|

Maskovana antena
u kominu |
N 49° 44.969
E 013° 22.937
|
Popisne cislo (cervene na bilem podkladu).
IJ
|

Antena na zdi |
N 49° 44.876
E 013° 22.630
|
Orientacni cislo (bile na cervenem podkladu).
KL
M=K+L
|

Klasicke anteny
na strese |
N 49° 44.940
E 013° 22.482
|
Pocet oken v 1. patre na predni strane budovy. (V roce 2018 byla antena demontovana, proto uvadim spravnou hodnotu zde.)
N=9
Pocet stejnych kominu na hrebenu strechy. (V roce 2018 byla antena demontovana, proto uvadim spravnou hodnotu zde.)
O=3
|
Kontrolni soucet A az O je 71.
Pokud mate vsechny indicie z terenu zjistene, staci jiz jen dosadit do nasledujiciho "textu" misto pismen odpovidajici cislice a vylustit souradnice. Ty vas zavedou na misto na okraji Plzne, kde najdete krome zajimaveho pohledu na Plzen mikrocache se souradnicemi finalove cache.
MM EEE I NNN DDD AAA G OO III LL I FFF H NNN BBB AAA B KK H DDDD LL O M BBBB KK G M DDDD GG L M LL MM HH JJJ F J OO L MM E I DDD AAA G HHH F BBBB KK O M H BBB AAA K III F DDDD LL BBBB I
Prosime neprikladejte k logu fotografie, ze kterych by mohla byt patrna lokalita umisteni mikrocache.


