Skip to content

Vyhlidka Hudcice Traditional Cache

Hidden : 4/12/2007
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Vyhlídka Hudcice / Hudcice Vista




POZOR sekce o parkování a Additional Waypoints trochu upraveny (nyní více informací!)



[ENGLISH] description is being worked on. If you need it urgently, please contact the author.



[CZECH]
Zvu Vás na krátkou procházku poblíž vesnicky Hudcice. Zavede Vás na místo, odkud je krásný výhled do kraje - nejen na samotné Hudcice, ale i na Breznici, Bubovice, Volenice a další vesnice. Nejlepší den pro návštevu je tedy jasný den s velkou viditelností.

Hudcice jsou známé težbou kvalitní žuly (podrobnosti a zajímavosti viz níže) a pri hlednání této cache se budete pohybovat nedaleko jednoho z místních lomu. Lom se dá snadno obejít po bezpecné lesní ceste - není vubec potreba nekam lézt ci šplhat. Kvuli Vaší bezpecnosti v žádném prípade nedoporucuji vstupovat na území lomu. Také se rozhodne nevydávejte hledat tuto cache v noci, abyste potme nezabloudili nekam, kde by to nebylo bezpecné.

Místu, kde je cache uložena, ríkají místní "Nad jerábama" - to proto, že zde desítky let stávaly dva až tri vysoké jeráby, které po dve generace dotvárely siluetu hudcického jižního obzoru. Dnes už jeráby na míste neuvidíte (zmeškali jste je o nekolik málo let), ale po jednom z nich zustala poblíž cache základová betonová deska. (Z vrcholku jerábu býval výhled ješte o neco lepší.)
Budete-li mít po odlovení cache ješte chvíli cas, mužete se projít po okolních lesích a loukách - urcite objevíte mnoho zajímavých zákoutí - lesy na západ od cache jsou plné starých a nepoužívaných lomu.

Cache ukryta na Velikonocní pondelí 9.4.2007. Na webu publikováno 12.4.2007.

Doprava

Jak už bylo receno, do tesné blízkosti cache vede lesní cesta. Nejlepší prístup je asi pešky, ale dá se tam dojet i na kole (doporucuji horské, i když brácha tam bežne jezdí i na silnicním.)
Velmi blízko cache (asi 350m) je železnicní zastávka "Hudcice" (zastávka na znamení) na trati Breznice - Blatná.
Autobusová zastávka Hudcice je od cache o kousek dál (asi 1km), ale zase se pri ceste mužete projít vesnicí a pokochat jejími krásami :-)
Na místo se dostanete i s terénní motorkou (v okolních lesích se obcas konají závody v jízde na terénních motocyklech).

Auto moc nedoporucuji - lepší je nekde zaparkovat.

Na zaparkování jsou zhruba tyto tri možnosti:

1) chcete-li cache odlovit co nejrychleji bez nejakých delších procházek, zaparkujte u železnicní zastávky, tedy zde: N 49° 31.666' E 13° 55.716'.
2) chcete-li si pred "odlovem" udelat ješte príjemnou procházku vesnicí kolem detského hrište a hospudky, zaparkujte u autobusové zastávky (asi 1km od cache), tedy zde: N 49°31.901' E 13°55.454'.
3) chcete-li se projít nepatrne obtížnejší, ale bezpecnou a zajímavou trasou lesem mezi starými lomy, zaparkujte u vchodu do zpracovatelského závodu kamenolomu (asi 1km od cache), tedy zde: N 49°31.673' E 13°55.070'.

Poznámka ze 7.cervence 2007:
Pri kontrole cache jsem zjistil, že se lom mení opravdu rychle. Stará prístupová cesta (od Parkovište1 a Parkovište2) zmizela a o nejakých 30 metru vedle se objevila nová.
Cache je stále prístupná po bezpecné ceste a stále platí, že lom se dá obejít - není potreba jít pres nej. Cesta vede okolo lomu a obtácí ho lesem.
(Prístup od západu (Waypoint Parkovište3) je v pohode a zcela beze zmen.)
Poznámka:
26.8.2018 v 11 hodin cache přesunuta na bezpečnější místo dále od lomu, těžba se přiblížila k původnímu místu.



Hudcice

Obec je poprvé písemne zminována v 1. polovine 14. století, kdy patrila k rožmitálskému panství. Postupne byla v držení rady majitelu. Ke konci 19. stol. bylo v Hudcicích 69 stavení a 500 obyvatel, dnes zde trvale žije 240 obyvatel ve 114 domech.
Uprostred obce stojí kaple ze zacátku 20. století a památník padlým v 1. svetové válce. Puvodní škola dnes slouží obecnímu úradu.


Težba kamene v Hudcicích

Kámen se z místních kopcu získával odjakživa, ale ve vetší míre až od poloviny 19. století. Ríká se, že hudcická žule je druhá nejkvalitnejší v republice (hned po žule mrákotínské), ale težko ríci, jestli to není treba jen místní patriotistický názor :-) Každopádne je tato žula použita na prekvapive velkém množství budov v Cechách i v Evrope vubec. - Více informací níže.

Težba žuly - historie (výpisky ze zdejší kroniky)

V 19. století se zdejší kámen používal prevážne pri stavbe železnic.
Roku 1902 pristehoval se do Hudcic pan Josef Tlustý, rodák ze Skutce na Ceskomoravské vysocine. Zacal podnikat s menším poctem delníku, jichž pocet behem let stoupal. Vyrábeli výhradne dlažební kostky pro Víden. S pocátku byli vzati do zdejších lomu kameníci ze Skutce. Byli to dobrodruzi, kterí neradi v hostinci platili. V hospode u Penicku meli mnoho dluhu, hostinského hmotne poškodili a privodili zánik jeho hostince. Od nich ucili se zdejší obcané kamenického umení.
Pred válkou svetovou roku 1914 pracovalo v lomech asi 100 delníku. Kostkari museli si kameny z hluboké jámy vynášeti do pracoven, jež byly výše. Od roku 1902 trhána byla žula trhacím prachem. Za války pracovali v lomech zajatci a uprchlíci. Výroba kostek ponekud klesla. Pracovalo se k úcelum válecným, na stavbu rakouských silnic, k tomu úcelu osvobozováni byli i mnozí vojáci od vojenské služby.
Roku 1903 otevrela firma Žid a spol. druhý lom na svých pozemcích. V tomto lomu delány byly výhradne kostky. Na Ptáckovic poli byl otevren v roce 1912 tretí lom. Zde zacal pracovati Emanuel Trcka z Bezdekova u Rožmitálu pod Tr., pracoval jako mistr kamenický a je zajímavý tím, že po zániku habsburské monarchie (r. 1918) stal se senátorem v nove zrízeném Ceskoslovenském státu za stranu živnostenskou.
Pred válkou svetovou, r. 1914, otevren byl ctvrtý lom u nové nynejší zastávky, Hudcice-Lomy (to je ten, u kterého je uložena cache.)
Roku 1924 byl zaveden do lomu elektrický proud. Tím usnadnena byla velice práce, pocaly se používati technické vymoženosti - elektrické výtahy, címž odpadlo vynášení kamene na ramenou, dále drtice kamene, voda se cerpala pomocí elektrického pohonu. Nevyrábely se zde jenom kostky, ale i pomníky u firmy Váne a spol. Vrtalo se stlaceným vzduchem pomocí elektrických motoru.
V roce 1937 ve všech zdejších lomech pracovalo už asi 400 delníku.
Pred válkou dodávána byla dlažba do Vídne, do Prahy, do halicského Lvova a do vetších mest v Cechách. Za války na dláždení silnic v okolí Vídne a vídenského arsenálu. Po válce dodávalo se nejvíce do Prahy.

Težba žuly - soucasnost

Behem socialismu byly zdejší lomy soucástí národního podniku Západoceský Prumysl Kamene, ale težba samotná byla postupne omezována. Byl vybudován zpracovatelský závod na kámen (asi 800m SZ od cache), kde se opracovával nejen místní kámen, ale i materiál privážený z celého sveta. Poslední funkcní lom byl práve ten, který je pod cachí. Jelikož ale težba už léta nebyla príliš intenzivní, lom nijak príliš nemenil svou tvár a po dobu asi 20 let vypadal témer stejne. V devadesátých letech se težba zastavila témer úplne - nebyly jasné majetkové vztahy a budoucnost.
Po letech necinnosti získal lom hezkou a pritažlivou patinu a byl opravdu príjemnou "rekreacní zónou". Místní si zvykli docházet sem za výborným koupáním v krištálove cisté vode. Jáma lomu bývala rozdelená na dve jezírka, z nichž to menší bylo schované hluboko ve skalách, kam slunce pronikalo jen minimáne. Když jezírko v zime zamrzlo, casto tu vydržel led na bruslení až do dubna a nekolikrát i do kvetna.
Dnes už ale vše vypadá úplne jinak. 1.3.1998 vznikla privatizací státního podniku Kamenoprumysl Hudcice, s.p. firma Kámen Hudcice, s.r.o., která brzy rozjela novou intenzivní težbu a tak v soucasnosti tento kout rychle mení svuj vzhled a charakter. Nyní je zde zamestnáno asi 100 lidí. Sortiment tvorí výrobky jednak ušlechtilé a jednak hrubé kamenické výroby - vše od obrubníku a dlažebních kostek pres pomníky a barové desky až po nárocnou restauratérskou práci.
Na základe geologického pruzkumu z roku 1976 je uveden stav zásob, který pri soucasné težbe predstavuje 200leté zásoby.
Více informací na http://kamenhudcice.wz.cz/

Zjištené stavby z hudcické žuly:
Praha - kámen na Žižkuv pomník na Žižkove a stupne k nemu
Praha - První hradní nádvorí je vydláždeno dlaždicemi z hudcické žuly
Praha - Metro: stanice Hradcanská, Muzeum, Palmovka, Hlavní nádraží, Radlická, Strašnická, Karlovo nám.
Praha - Právnická fakulta je obložena hudcickou žulou
Praha - Úrazová pojištovna v Bubnech
Praha - Výstavište - Križíkova fontána
Praha - Palác kultury - venkovní plochy a kvetináce
Praha - Ceský rozhlas - obklady
Praha - banka Štepánská ul. - dlažby interiéru
Praha - Kounicuv palác - kašna
Praha - Ruské velvyslanectví - dlažba a parapety interiéru
Praha - IKEM,Vídenská ul. - dlažby,obklady interiéru
Praha - Veletržní palác - obklady schodu
Praha - letište Ruzyne
Praha - Václavské nám. - venkovní dlažby,obruby,obklady kvetníku a odpadkových košu
Praha - národní divadlo - venkovní dlažby,obklady,schody
Brno - poštovní reditelství
Banská Bystrica - námestí: dlažby,kašna,lavicky
Pardubice: poštovní reditelství
Bratislava - Bottova ul. - dlažba interiéru
Bratislava - letište, Bratislavský hrad
Most - námestí - dlažba a obrubníky
Berlín - Ruské velvyslanectví - obklady exteriéru
Mariánské lázne - Kolonáda

Additional Hints (Decrypt)

[CZ]cbq fxhcvaxbh zrafvpu xnzrah, h prfgl,

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)