Skip to Content

This cache has been archived.

TrainTour Reviewer: Stejna situace jako na Anna's duck, disable pres pul roku neni mozny -> Archivovano
TrainTour, reviewer pro CZ, SK a okoli

More
<

Simkovy sady

A cache by Kryspin Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 4/23/2007
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Hezký velký park v centru Hradce Králové.

Šimkovy sady / Simek's Park
[ENGLISH] description is being worked on[CZECH]
Asi nejkrásnejší a nejvýznamnejší park v Hradci Králové jsou Jiráskovy sady na soutoku Labe a Orlice.
(Najdete tam krásnou a krátkou Multi-cache GCR6E6 (Soutok Labe a Orlice) -doporucuji.)

Do druhého nejvýznamnejšího (a rozlohou nejvetšího) hradeckého parku vás zve tato jednoduchá a témer drive-in Tradicní cache.

Simkovy sady by Laczy76


Šimkovy sady jsou stredne velkým parkem (18 ha) ležícím mezi bývalými mestskými hradbami (v terénu jsou obranné valy stále patrné) a mestským silnicním okruhem.
Park je to pomerne clenitý a hezký i v soucasné podobe, nicméne magistrát mesta s ním má mnohem grandióznejší úmysly - chystá se na rozsáhlé úpravy, sjednocení krajinného rázu a odstínení parku od hluku dopravy na mestském okruhu. Nejakou dobu se tu uvažovalo i o vybudování venkovního mestského koupalište, to ale bude nakonec lokalizováno jinde.
Více podrobnejších informací a zajímavostí o parku je uvedeno níže.

Ve fotopríloze najdete mj. nekolik historických plánku mesta s vyznacenou polohou dnešních Sadu.


Cache

Cache je velikosti MICRO - krabicka od filmu. Je v ní logbook a tužka.

Historie cache:
Puvodne tu byla small cache, ale porád jí nekdo kradl, tak jsem jí nahradil microcachí na stejném míste.
Kvuli detem jsem chtel ale zachovat v parku pixlu na výmenu dárecku, tak jsem 7. ledna 2008 do parku dal ješte jednu neoficiální regular cache, jejíž souradnice byly v microcachi.
O neco pozdeji založil nedaleko svou small cache Denticulus a tak ta moje ztratila význam - zrušil jsem jí v cervnu 2008.
Dnes tedy opet jen micro cache, ale casem zkusím opet obnovit smallku.
Doprava

Do parku se smí na kole, skatu, in-linech apod.
(Máte-li rádi brusle ci skate, urcite si je vezmete! - viz níže.)
Psi do parku smejí, ale jen na vodítku.
Na okraji parku staví nekolik linek MHD (5 ,11, 13, 15, 17) - zastávka "Aldis". (Také se dá jet na zastávku "Magistrát mesta" - jede tam mnohem více linek a není to od parku daleko.)

Pokud pojedete autem, doporucuji zaparkovat nekde tady (Parking1): N50°12.927 E015°49.953 - je to asi 500 metru peknou procházkou od cache.
Pokud se chcete ochudit o procházku a nebo na Parking1 bude plno, možná se Vám podarí zaparkovat tady (Parking2): N50°12.789 E015°50.274


Další informace:

Toalety: na severozápadním okraji parku jsou cerpací stanice Shell a OMV a také restaurace McDonalds. Otevreno non-stop. Puvodní verejné toalety prímo v parku jsou bohužel zcela kaput.

Obcerstvení: krome zmíneného McDonalda v blízkosti žádné rychlé obcerstvení není.
Znám dve restaurace poblíž parku, které by stály za doporucení.
Jedna se jmenuje "69". Je nekurácká, dá se tam hrát pekný bowling (2 dráhy) a má velice zajímavý interiér. (Loc:N 50°12.948 E015°49.854)
Druhá je Restaurace Pod Terasami. Zvencí docela nenápadná, ale hodne dobre tam varí - vždycky jsem si tam moc pochutnal. Hradecáci jí znají pod predchozím jménem "Staroceská restaurace". (Loc:N 50°12'44.521" E 015°50'7.558")
Asi 700m jihozápadne odsud (vzdušnou carou) je potom hradecké historické námestí s opravdu velkým výberem kvalitních restauracek.


A proc se toto místo jmenuje "Šimkovy sady"?
Odpoved hledejte na N50 12.861 E15 49.920
Pozn: V jiné cásti tohoto parku bývala umístena finálka jedné z hradeckých Multicachí, dnes je ale už bohužel nefunkcní.


Podrobnejší informace o parku i jeho okolí:

V podstate až do konce 19. století byl Hradec Králové jen malým opevneným mestem na kopci - dnešní Velké námestí s katedrálou a okolí.
(Loc.: N 50°12'33.06", E015°49'55.43" - doporucuji tam moc hezkou Multi-Cache GCP4XH Bono Publico).
V místech dnešního jižního okraje Šimkových sadu byla poslední (vnejší) linie opevnení - obranné valy a šance. Jejich pozustatky jsou v terénu stále patrné - obzvlášte v okolí budovy Lékarské fakulty UK (N50°12.834 E015°50.105).
Místo, kde dnes park leží, bývalo vždy už za hradbami - mimo Hradec. Nekdy tu bývaly vodní príkopy, nekdy mokrady, nekdy louky.
Poblíž parku dodnes stojí prístupný areál Gayerových kasáren (Loc.: N 50°12'44.75", E 015°49'58.71"), kde za Rakouska-Uherska sídlila vojenská posádka. (Jedny z mnoha rakouských kasáren v HK.)

Na prelomu 19. a 20. století dochází k velké promene Hradce Králové. Pod vedením velké trojky stavitelu (starosta Ulrich, architekti a urbanisté Kotera a Gocár) se Hradec mení z pevnostního mesta v "Salón republiky" - dobre naplánované a dobre postavené fungující krajské mesto s nekolika krásnými secesními budovami.
Díky tomu, že Hradec nevznikal živelne, ale promyšlene, se tu dobre žije i dnes a na pomery krajského mesta je tu hodne zelených zón a zelených koridoru a napr. i v dnešní dobe stále ješte plynulá doprava bez velkých front a zácp.
Jeden z nejviditelnejších urbanistických pocinu techto pánu byl velký okruh okolo Hradce - prstencovitá ctyrproudová dopravní tepna dobre patrná na všech mapách i leteckých snímcích (vizionársky projektováno na konci 19. století!!!). Tento okruh vede i po celé délce severní hranice parku.
Díky tomu, že Hradec býval za Rakouska duležitou pevností, byla v urcitém okruhu (zhruba 1-2 km) okolo nej zakázána jakákoliv výstavba, aby se prípadní obléhatelé nemohli nikde schovat a bylo na ne možné videt a strílet. V nekterých oblastech (jako napr. v okolí tohoto parku) se tento prázdný prostor zachoval až do konce 20. století (!!!) jako trochu zvláštní proluka v srdci krajského mesta. Teprve až po roce 1990 se do techto lukrativních prostor zacal drát kapitál (bohužel) a tak spousta velkostaveb, které v jiných mestech okupují predmestí, se zde dostala až do stredu mesta. (V blízkosti parku je to napr. Kaufland, OBI, Plus, Delvita (bývalá), budova T-Mobile a další.)

Gocár a Ulrich meli na pocátku 20. století vizi "dokonalého mestského parku", kterou chteli realizovat na tomto míste. Park zacali budovat, ale pro vytíženost jinými projekty ho nestacili dovést do té podoby, kterou si vysnili. Další generace pak vždy nejaké úpravy udelaly, ale nikdo se neodhodlal ke kompletní rekonstrukci parku. Ta doba prichází až dnes.

Hradecký magistrát tento projekt prezentuje napr. slovy:
"Hlavním cílem zpracování studie je navrátit parku jeho dustojnou parkovou podobu centrálního bodu systému mestské zelene pricházejícího do mesta z volné krajiny.
Cílem je predevším zachování a dokoncení sadovnické podoby mestského parku, kde hlavní roli hrají harmonické skupiny stávajících i nových stromu, keru a kvetinových výsadeb doplnených vodními plochami, drobnou architekturou a cestní sítí.
V souladu s touto hlavní kompozicní zásadou je úkolem návrhu doplnení o únosnou míru ostatních forem rekreacního využití tak, aby nedošlo k narušení funkce parku jako celomestského centra odpocinku všech skupin obyvatelstva."


Po sto letech své existence tedy park poprvé prochází generální rekonstrukcí. Projekt je rozpocítán na 120 mil. korun v dobe 3-5 let.
Práce už zapocaly: zakrytí zbytku konstrukce Nozomi (viz níže), prorezání a ozdravení vegetace, privedení vody tzv. "Vekošskou svodnicí".
V další fázi (podzim 2007) následovala výstavba protihlukových bariér na severní hranici parku podél okružního prutahu - udelala se tam jen podpurná konstrukce o které se predpokládá, že casem zcela zaroste popínavými rostlinami.

Další informace:
http://www.hradeckralove.org/cz/Magistrat/odbory/usek_nam_rozvoj/odb_rozvoj/_v ize/sady.html
http://historie.hradeckralove.cz/
http://vpmhk.cz/hradec-kralove-simkovy-sady


Zajímavosti v parku:

NOZOMI Center. V severozápadním rohu parku (Loc: N50°12.974 E015°50.046) mela v 90-tých letech 20.století vzniknout multifunkcní budova japonského kulturního centra. Pod taktovkou a za peníze Japoncu se tu vybetonovaly základy a postavila hrubá konstrukce stavby - ta však nebyla nikdy dokoncena.
Oficiální vysvetlení se mi nepodarilo nikde zjistit, po Hradci se ale povídá následující:
Ceské dodavatelské firmy údajne braly Japonce tak brutálním zpusobem na hul, že peníze z rozpoctu na celou stavbu byly vycerpány mnohem dríve, než se plánovalo. Když pak Japonci zjištovali duvody prodražení stavby, objevili napríklad, že jim ceští dodavatelé úctovali za železné dráty do železobetonu cenu, která je obvyklá pro špickovou nerezovou ocel. Takových prípadu bylo údajne více a tak uražení Japonci projekt vzdali a odleteli.
Mnoho následujících let pak v rohu parku trcelo reznoucí železobetonové torzo a radnice premýšlela, jakým zpusobem místo využít a nebo zlikvidovat. Na prelomu let 2006/2007 byla nakonec konstrukce zavezena a prekryta hlínou.
Ve výsledku tedy máme v Hradci nový kopecek a z ostudy kopec.

SKATE PARK - stojí pri severním okraji Šimkových sadu (Loc.: N 50°12'57.73", E 015°50'16.95"). Vznikl v roce 1997 z bývalého zastrešeného jevište (kde bývala tribuna pro komunistické prvomájové projevy) na ploše 50 x 25 metru. Nekolikrát se tu konaly závody Ceského poháru ve skateboardingu. Díky streše se dá využívat i za dešte a špatného pocasí.

Puvodní skate park se stal casem hodne zdevastovaným a špinavým. Behem let 2007/2008 byl zcela zbourán a nahrazen úplne novým, krásným a oploceným skateparkem. Sice se tu vybírá malé vstupné a vecer zavírá, zato ale je tu cisto a vše funguje - mne osobne se tu líbilo.
Otvírací doba, vstupné:
Pondelí-Pátek: 14:00 - 20:00
Sobota-Nedele: 11:00 - 21:00
Za celý den: 30,- (skate, brusle); 40,- (kolo)


SKAUT - v parku sídlí i Skauti. Jejich klubovna "Rotunda" (nedaleko od cache) byla zrekonstruována v roce 2000. Jsou pomerne aktivní - viz. napr. stránky
http://krizovatka.skaut.cz/propagace/medialni-vystupy/co-o-nas-pisi-/1771-1500-deti-prislo-na-skautdays/
http://www.hka.cz/_sport/_arch_s/s_r06/s_m09/s_d11z.asp

Additional Hints (Decrypt)

[CZ] buav ueorg, zntargvdhr
[ENG] obj qbja, zntargvp

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

  • 1 - Model HK 19. stolModel Hradce Králové podle podoby v roce 1869 s vyznacenou polohou soucasných Šimkových sadu
  • 2 - Plán HK 19. stolPlánek pevnostního mesta Hradec Králové z pocátku 19. století. Cástecne vyznaceny soucasné prvky. Až prekvapive kopírují staré linie valu a hradeb.
  • 3 - Simkovy sady dnesLetecký pohled na soucasné centrum Hradce Králové (z www.mapy.cz) s vyznacenými Šimkovy sady.
  • 5 - Sady - vodaJedno z jezírek v parku
  • 6 - Skautské dnyFotka z velké a povedené akce "Skautské dny" v Šimkových sadech ze zárí 2006. Prevzato z http://krizovatka.skaut.cz
  • 7 - SkateSkate park v Šimkových sadech ješte v puvodní verzi (foto 2004). Dnes je hezcí.
  • 8 - ProjektProjekt pripravovaných zmen v Šimkových sadech - plánovaná (navrhovaná) výsledná podoba.

776 Logged Visits

Found it 702     Didn't find it 17     Write note 35     Archive 1     Needs Archived 1     Temporarily Disable Listing 6     Enable Listing 5     Publish Listing 1     Needs Maintenance 2     Owner Maintenance 6     

View Logbook | View the Image Gallery of 47 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.