Skip to content

<

Kristanovicky rybnik

A cache by ProKesTom & Sylvia999 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 06/13/2007
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

[CZ] Keška je na brehu našeho oblíbeného jihoceského rybníka.
[EN] The cache is at a lakeside of our favourite pond.

GPS v oprave, co budeme delat? Což takhle založit kešku?

    Pri jednom z našich prvních geo-lovu, pri luštení jedné z našich prvních mysterek, jsme se podívali i do obrázku v galerii a podle nich zkoušeli odhadnout polohu. Po vyluštení jsme podle správných souradnic stále nemohli keš v hustém trní najít. Vzpomneli jsme si však na fotografie a podle výrazných orientacních bodu urcili správné místo a kešku našli. Teprve na ceste domu jsme zjistili, že chyba byla v souradnicovém systému (S-42) a že jsme vlastne meli celou dobu souradnice správné, jen špatne zadané.

Jak hledat

    Když jsme nedávno na geowiki narazili na Toniczechuv nápad na keš, kde se po vzoru Koumského údolí porovnává krajina s obrazem, rozhodli jsme se ji realizovat. Jenže podle pravidel GC to tak presne nejde. Je nutno hledat keš pomocí GPS, museli jsme uvést správné souradnice. Nejsou však presné, je nutné hledat v okolí zadaného bodu (+-20 metru). S dohledáním vám pomohou priložené zamerovací fotografie. Jsou fotografované z místa asi dva metry od keše.

Úkol

Vašim úkolem je vyfotografovat ze stejného místa fotografii co nejpodobnejší nekteré níže uvedené zamerovací fotografii. Vznikne tak galerie zmen prírody.

Rybník

    Na zadaných souradnicích je nádherný Krištanovický rybník,  rozlévající se uprostred jihoceských lesu,  jižne od Prachatic, mezi obcemi Krištanovice a Hlásná Lhota na ploše 13 ha. Hráz rybníka leží ve výšce 788 m n.m. a tak jde o nejvýše položený rybník v CR. Blízké Krištanovice leží ve výšce 815 m n.m. Krištanovický rybník je napájen vodou z rašeliništ, což jeho vodu barví do príjemné zlatohnedé medové barvy. Udajne je to nejvýše položený rybník v Cechách a byla by škoda se na tak krásném míste nevykoupat, pokud to šumavské teploty dovolují. Na severní i východní strane rybníka se rozkládají rašelinište se zajímavou flórou (viz foto) a faunou (nerada se fotografuje). Do rašeliništ nechodte! Pocítejte s velkými lesními mravenci, komáry, užovkami, zmijemi, vodním ptactvem ... Rybarení jen na povolení majitele rybníku.

Rybník je velmi starý, nebot je o nem zmínka i v knize Václava Brezana: "Životy posledních Rožmberku".
    "Léta páne 1595, 28. aprilis, v pátek po sv. Marku, Jakub Roudnický, vintrberský úredník a drslavský, byv s Janem Benýdkem, hejtmanem krumlovským, na Husi rybníce, šlakem poražen a odtud do mesta Záblatí vezen, kdež umrel asi v jednu hodinu po poledni."
    Na historické mape SEZNAMu však rybník budete hledat marne - zrejme jej tehdy nenapoušteli. I tam je však zretelne videt tvar rybníka a hráz.

Okolí

    Severne od rybníka prochází modrá turistická cesta z Libína (krásná rozhledna, velmi daleký výhled, ideální pro radioamatéry - SOTA; pred lety, s CB Formel1 upravenou pro prenosné použití a s náhradní teleskopickou anténou, jsme se spojili velmi pekne na 90km) s keší GCXKEM. V okolí této cesty mužete nalézt nekolik bunkru - ROPíku. Modrá se poté obloukem (kolem nepruchodných rašeliništ) vrací opet k rybníku, ke hrázi (jihozápad). Zde je možné zakoupit obcerstvení, prípadne se ubytovat v kempu. Modrá dále pokracuje na hrad Hus (malebná zrícenina, opredená mnoha povestmi, keš GCVXPJ), pres reku Blanici a dále do Volar GCW31Q, kde mužete videt velmi zajímavou typickou architekturu.

Z hráze na sever vede žlutá turistická trasa pres Hlásnou Lhotu (GC13D3H) do Záblatí, kde je m.j. i pozoruhodný rane gotický kostel Umucení sv. Jana Krtitele s nedávno restaurovanou pozdne gotickou malírskou výzdobou. Žlutá dále vede na Zabrdský mlýn (GCZDPM - pozor: 5/5) a koncí u Husinecké prehrady.

    Parkování je možné v Krištanovicích u hotelu Saturn. Odtud nechodte prímo za šipkou (je tam rašelinište), rybník obejdete až na modrou.
    Nekdy je možné parkovat i u kempu, pokud zrovna není v Hlásné Lhote zákaz vjezdu - vyskytuje se nepravidelne. Pres hráz je zákaz vjezdu vždy. Parkovat na prilehlých soukromých loukách je zakázáno.

Krabicka má objem asi litr, tedy na rozhraní Regular/Small.

[EN] This cache is at the lakeside our favourite fish-pond called „Kristanovicky rybnik“ (rybnik = pond).

How to seek:

It is inspired by Terry Pratchett´s: THUD! at Koom Valley, where Sam Vimes tries to find a place using a painting. The starting co-ordinates are not so perfect, so you have three photos as hint – the photos where taken near the cache, so your mission is to find the right place using these photos.

Task:

As this is a mystery cache, you have to take a photo, most similar to one of mine and paste it at your log.

Fishpond

This fishpond is very old, as it was mentioned in 1595 year. As the water in this pond comes from moorlands, it has a mahagony-brown color. It is the highest fishpond in Czech Republic. At East and Northeast side of the pond there are some moorlands, so be careful and do not go directly from parking place (in Kristanovice; there is the hotel Saturn near the parking place) to the cache. I recommend using the blue trail at North of the pond. Take into account big forest ants, mosquitoes, grass-snakes, vipers, water birds, … Fishing is not allowed at this pond without a special permitting from the owner.

2009

Pohled smerem na Krištanovice
Pohled smerem na Bobík
Pohled na hlavní pláž s obcerstvením


2019

Pohled smerem na Bobík
Pohled smerem na Bobík
Pohled smerem na Bobík
Pohled smerem na Bobík

Additional Hints (Decrypt)

[CZ] Zrmv oeímbh n cnermrz.
[EN] Orgjrra ovepu naq n fghzc.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.