Skip to Content

<

Klinovky

A cache by kua.star Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 07/19/2007
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Klínovky cache!
nachazi se v II. pasmu KRNAPu
dbejte proto zvysene ohleduplnosti k tamni prirode!
a praktikujte Cache in Trash out.

Klínové louky / Klínové boudy... ver. 1.1

Území, ovládané kdysi šlechtou z vrchlabského zámku - rozsáhlá, souvislá plocha luk jižního svahu Zadní Planiny, spadající príkre do údolí horního toku Klínového potoka, ve výšce od 1 100 do 1 300 m n. m. s volne rozhozenými boudami.
Je historicky doloženo, že již na zacátku 16. století byla stríbrná ruda, vytežená v okolí osady Svatý Petr prenášena nosici do panských hutí v Dolním Dvore. Nosici vystupovali husím pochodem z Dlouhého dolu svahem Stohu a zadní Planiny na Dvorskou plán. V nejvyšším bode výstupu bylo prekladište, kde rudu odkládali, pripravovali k dalšímu transportu a po obtížném výstupu odpocívali. V prístrešku nem nacházeli nosici úkryt v nepohode a venovali se údržbe pracovního náradí - klínu, potrebných k težbe rudy, které daly boude jméno. Je jisté, že klíny bylo nutné stále brousit, ostrit a kalit, ale je težké predpokládat, že by nosici železnými klíny zvyšovali váhu již tak dost težkého bremene pri obtížném, témer tríkilometrovém výstupu s prevýšením 500 m. Nekdy se název bud vysvetluje podle toho, že enkláva po jejím pozdejším rozšírení se podobala tvarem plochy nebo formou zárezu údolí klínu. Ojedinelou je verze, že boudy dostaly jméno, jak to v Krkonoších casto bývá, jednoho z prvních osadníku, v našem prípade Keila, cemuž odpovídají nekdy dríve používané ceské Keilovy Boudy. Nejrozšírenejší a také i nejzajímavejší vysvetlení jejich jména je podle nemeckého výrazu pro železné klíny - die Keil - Keilbauden a od roku 1924 rovnež cesky Klínové Boudy - Klínovky.
Zmínku o Klínové louce nalezneme již v roce 1676. Jednoduchý prístrešek se behem casu zmenil v solidní, trvale obydlený srub vyhovující stoupajícím potrebám horníku a poskytoval jim nejen odpocinek, ale i skromné obcerstvení a nocleh. Okolní les ustupoval dalším boudám pro jejich rodiny. Po ukoncení težby rud ztratili však horníci zamestnání a boudy svuj puvodní význam. Rozšírili proto plochu luk, postavili další boudy a zamerili se na chov dobytka - budní hospodárství. Na Klínovkách uskutecnilo nekolik budaru opatrení k ochrane luk pred vodní erozí vyhloubením záchytných príkopu (služí dodnes). Vedla je k tomu trpká zkušenost z prutrže mracen 16. cervna 1882, která jejich velmi svažité souvislé plochy luk ponicila vymletím rady až pet metru hlubokých rýh.
Boj o prežití byl tvrdý a výsledky hospodarení nestacily k udržení dostatecné životní úrovne pocetným rodinám. Pametníci c. k. Rakousko-Uherska vzpomínali, jak každé ráno ve ctyri hodiny, den co den, v zime v léte, vycházelo z Klínovek asi 15 lidí s rozsvícenými lucernami (mladší pametníci vzpomínají v té souvislosti na zimní odchody lyžaru – sjezdaru z Petrášky, Klášterky a dalších chalup na „první lano“ do Špindlu).
Príznivý terén s 93 peknými slunecnými dny a pouze 33 dny s nebezpecnou vánicí nebo vichricí, jak uvádejí meteorologové, v zime potom výborné snehové podmínky, podmínily zájem o zimní sporty, jejichž centrem se stala Klínovka. Klínovky se staly líhní vynikajících lyžaru. Již na prvních bežeckých závodech v roce 1914 získal mladý Václav Renner z Klínových bud, pozdeji predseda spolku, první cenu v dálkové jízde. Na Klínovkách se odehrávaly cetné závody i sportovní slavnosti. Pro skokany byl v údolí Klínového potoka postaven mustek, nazvaný po významné osobnosti Quido Rotterovi - "Otci hor". Majitelé Klínovky Bönschové zrídili od boudy do Špindlerova Mlýna sánkarskou dráhu a v zime zajištovali na saních dopravu osob i zavazadel z vrchlabského nádraží.
Svoji oblibu si Klínovky udržely i po první svetové válce, ovšem okupace a druhá svetová válka znamenaly znacné zmeny. Rada mužu z bud odešla bojovat za Tretí ríši a terén Klínových Bud obcas využívala nemecká armáda ke cvicení. V roce 1945 až 1946 byli nemectí obyvatelé odsunuti a budní hospodárství vzalo za své. Boudy získali noví majitelé, zejména pro podnikovou rekreaci. Vlastní Klínovou boudu prevzaly v roce 1963 Krkonošské hotely. Získala brzy zpet svoji predválecnou oblibu a rocní návštevnost dosáhla 10 000 lidí. Bohužel osudného 22. února 1970 bouda vyhorela do základu. Vybuchl agregát vyrábející elektrický proud, horící nafta se rozlila po boude a dovršila dílo zkázy. Klínovka již nebyla obnovena.
Nekteré chalupy dnes mají obyvatele, kterí zde tráví vetšinu roku, další boudy navštevují ti, pro které se Klínové Boudy staly druhým domovem. Na louce najdete boudy (od západu na východ): Petráška (patrí KCT Slavoj Praha a pod její strechou se strídá stále stejná parta; dnes jsou to deti a vnuci tech, kterí tento kout objevili na pocátku 50. let; lehla popelem 1984 a byla svépomocí obnovena), Spisovatel a Skocka (i tyto boudy prošly pécí Slavoje Praha, nyní v soukromých rukách), Kantorská (v níž deti usedaly do lavic jednotrídky i za první republiky, dnes majetek vrchlabského gymnázia), dále „starousedlické“ boudy (patrící rodinám, nebo skupinám majitelu ) Danda, Varcl, Ranc, Jelínek a nejzápadnejší Tesla (2008 rekonstuovaná novým majitelem).
Významným historickým zlomem v živote na Klínovkách je elektrifikace luk – kabel byl priveden na podzim 2007 a postupne probíhá nahrazování dieselagregátu a pripojování jednotlivých bud na centrální rozvod elektriny. Viz transformátor - N 50°42'546 E 15°38'888"E

Zdroje: Theodor Lokvenc (KRKONOŠE 3/2003); thanx to Hojta

translation to english language might come soon ;-)

CZ:
Kes je dostupna v lete relativne snadno. Za mokra davejte pozor, klouze to tu vsechno. Praxe ukazala, ze je bez vetsich problemu kes dostupna i v zime, ale pokud jste skalni cacheri, zkuste po sobe "zamest stopy" ve snehu. Jednak to provokuje mudly a druhak kazite radost z hledani ostatnim hracum :-)
Bud'te opatrni jak k sobe tak k tamni krasne prirode. Praktikujte Cache In Trash Out :-)
dekuji

EN:
Cache is quite easily reachable in summer. Be careful on slippery stones, water could be closer than you think.. In winter time it is still reachable, but depends how much snow is there around, so be careful! Safety at the 1st place. And feel free to practice Cache In Trash Out.
Thank You and don't forget to enjoy this cache and it's beautiful surroundings.

Additional Hints (Decrypt)

Fry wfv anq, grq zhfvf cbq..
Lbh'ir orra bire vg, abj lbh tbvat haqre vg..

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

1,067 Logged Visits

Found it 1,013     Didn't find it 6     Write note 36     Temporarily Disable Listing 1     Enable Listing 1     Publish Listing 1     Owner Maintenance 9     

View Logbook | View the Image Gallery of 128 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.