Skip to Content

This cache has been archived.

Tobias Reviewer: Archivace listingu keše.

[b]Tobias Reviewer, Reviewer pro ČR[/b]

More
<

Pet obesenych

A cache by Ryba CZ Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 07/27/2007
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

Geocache
Pet obešených

 

1. zárí 1943 provedla ilegální odbojová skupina Lvice sabotážní akci, pri které umístila do kolejište poblíž lískoveckého nádraží trhavinu. Na pripravenou nálož najel nákladní vlak a došlo k výbuchu, v jehož dusledku vykolejilo sedm vagónu a byly zdemolovány koleje. O celé události byl informován ríšský ministr Karl Hermann Frank, který vydal rozkaz k rychlému vypátrání pachatelu a k jejich exemplárnímu potrestání. Jelikož se toto nepodarilo, byli o dva dny pozdeji poblíž místa výbuchu verejne obešeni Josef Drozd, Jan Ermis, Bohumil Janácek, Zdenek Žácek a Josef Lichnovský. Tito odbojári sice byli zatceni za ilegální cinnost, ale dlouho predtím než došlo k sabotáži a navíc s ní nemeli nic spolecného. Symbolickou pripomínkou této události je památník, pet monolitu s kovovými deskami se jmény a daty narození odbojáru a kámen s nadpisem


"Padli, abychom mohli žít"

 Davejte prosim pozor na mudly! Misto nemusi byt tak liduprazdne, jak se na prvni pohled zda. Za plotem chodi pravidelne hlidac.

Pri hledani budte opatrni a nepouzivejte nasili! Nevstupujte do kolejiste!!!

25.8.2008 - Cache obnovena na stejnych souradnicich, upraveny pocty hvezdicek u terenu a obtiznosti. Pri hledani budte prosim ohleduplni ke vsemu okolo.

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

587 Logged Visits

Found it 506     Didn't find it 38     Write note 37     Archive 1     Temporarily Disable Listing 2     Enable Listing 1     Publish Listing 1     Post Reviewer Note 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 42 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.