Skip to content

Zapadlé kostely Mystery Cache

Hidden : 12/3/2007
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Znáte ten pocit, když vstoupíte do kostela, a padá na vás tíže všech tech staletí, jak okna propouští dovnitr jen tolik svetla, kolik je treba, aby vyvolávalo ten správný majestátní efekt. Já sice verící nejsem, ale stejne to na me porád pusobí. Všiml jsem si, že v našem meste je hodne kostelu soucástí zástavby, a vcelku nikdo o nich neví, proto me napadlo vytvorit cache, která by vás po nich provedla.


Aby to nebylo tak jednoduché, tak vám zde napíšu nekolik faktu o sedmi ceskobudejovických kostelech a dám vám sem fotky, ale nebudu vám k nim dávat ani názvy, ani souradnice. Kostely oznacíme císly od 1 do 6, a budete u nich získávat císla a písmena. Císla budou oznacena písmeny a písmena budou oznacena císly, a aby se nepletla s císly kostelu, tak budou kurzívou. Když na záver složíte všechna písmena, dostanete název záverecného kostela, u kterého se nachází skrýš. I u nej získáte jako indicii další císlo, s jehož pomocí získáte souradnice.

Kostel císlo 1
Rímskokatolický filiální kostel vystavený v letech 1868 – 70 z podnetu biskupa J. V. Jirsíka v blízkosti ceského gymnázia. Trojlodní halová stavba s krátkým polygonálním záverem a dvema zvonicemi byla postavena v novogotickém slohu Emanuelem Loebem podle návrhu Antonína Schmidta. Hlavní oltár patrona kostela je z roku 1869 a je prací Josefa Václava Hellicha (1807 – 1880).

U tohoto kostela si všimnete portálu nad vchodem a spocítejte pocet krížu, které se tam nachází, to bude císlo A

Kostel císlo 1



Kostel císlo 2
Evangelický kostel sem byl presunut po druhé svetové válce z puvodního místa na Lannove tríde. Prevládající ráz této evangelické církve je prevážne kalvinistický, církev mela v 90. letech okolo 200 000 verících sdružených v 13 seniorátech a 270 místních sborech v cele se zvoleným staršovstvem.

U tohoto kostela získáte nekolik písmen, které budete potrebovat pro získání názvu posledního kostela. Vpravo od vchodu je velká deska s nápisem. Druhé písmeno nápisu je písmeno 1, první písmeno ctvrtého slova je písmeno 2, a první dve písmena posledního slova jsou písmena 3 a 4.

Kostel císlo 2



Kostel císlo 3
Ceskobudejovický kostel Církve ceskoslovenské husitské byl postaven na základe rozhodnutí rady starších náboženské obce této církve ze zárí 1923. Po výkupu pozemku se zacalo se stavbou podle projektu pražského architekta Tomáše Šaška. Stavbu rízenou místním stavitelem A. Teverným byla dokoncena v 26. 9. 1924 a slavnostne otevrena o dva dny pozdeji. Financní náklady prevyšovaly jeden milion korun a byly uhrazeny dobrovolnou sbírkou. Kostel je koncipován jako moderní trojlodní bazilika orientovaná k severu, dvojici veží vyvažuje vyvýšená vstupní cást sloužící administrativním úcelum. Ústrední prostor tvorí dvorana zakoncená presbytárem. Interiér zdobí díla Františka Bílka (1872 – 1941) a to sochy Jana Husa a Petra Chelcického, stul s reliéfem Poslední vecere Páne a krucifix. V pronajatých prostorách se zde scházejí k bohoslužbám i clenové Církve evangelické metodistické.

U tohoto kostela získáte císlo i nekolik písmen. Orientacní císlo kostela (na bílé tabulce) je císlo B . Nad vchodem je na prucelí kostela velký nápis, páté a šesté písmeno prvního slova jsou písmena 5 a 6, první písmeno dalšího slova je písmeno 7, a konecne poslední písmeno tretího slova je písmeno 8.

Kostel císlo 3



Kostel císlo 4
Rímskokatolický kostel byl vybudován v letech 1903 - 04 ceskobudejovickým stavitelem J. Stabernakem v novobarokním slohu. Na severní strane kostela se prostor lodi rozširuje do dvou melkých kaplí:kaple svatého Jana Nepomuckého, která je zrušena, a kaple Panny Marie. Hlavní oltár je proveden jako sloupová architektura vrcholící baldachýnem a obrazem Zjevení Božského srdce. Nad oltárem je freska s motivem Adorace Svátosti patnácti svetci. Barokní kazatelna byla prenesena z kostela na Hosíne pocátkem 20. ho století

U tohoto kostela získáte pouze císlo, orientacní císlo kostela na zrezlé tabulce je císlo C.

Kostel císlo 4



Kostel císlo 5
Puvodní sídlo rádu kapucínu bylo vystaveno v ruinách meštanských domu po požáru v roce 1579. Dne 9. 7. 1614 došlo k dohode mezi kapucíny a mestskými radními o odkoupení a zbourání devíti domu aby vytvorily prostor nejen pro konventní budovy a kostel, ale i pro rozsáhlé zahrady. Stavební práce zapocaly 1. 6. 1615. Základem typické kapucínské stavby je kostel s obdélnou lodí. Po strane lodi byla umístena kaple zasvecená Panne Marii. Prucelí kostela je bez veží, pouze s trojúhelníkovým štítem. Na zacátku osmnáctého století byla ke kostelu pristavena další kaple, avšak konec tohoto století znamenal zrušení konventu a jeho uzavrení (1788). Znovu byl otevren roku 1804 jako biskupský seminár, v letech 1843 – 44 probehla rozsáhlá klasicistní prestavba konventu podle projektu Antonína Krátkého. Kostel byl v polovine 20. ho století zrušen a byl z nej odstranen barokní oltár L. Huebera s obrazem od ceskobudejovického malíre F. J. Prokyše z roku 1773 a varhany. V roce 1986 byl kostel prestaven na koncertní sín a tak slouží dodnes.

U tohoto kostela získáte opet císla i písmena. Na portálu nad vchodem do kostela je latinský nápis a letopocet. Soucet císel letopoctu je císlo D.První a tretí písmeno celého nápisu jsou písmena 9 a 10, tretí písmeno druhého rádku je písmeno 11, a druhé velké písmeno druhého rádku je písmeno 12.

Kostel císlo 5



Kostel císlo 6
Novogotický kostel byl postaven v letech 1886 – 88 opet naším známým stavitelem J. Stabernakem podle návrhu benediktina Gislena Béthuna jako soucást sirotcince Milosrdných sester svatého Karla Boromejského, který sestry spravovaly až do roku 1950. Kostel je jednolodní stavba s malou predsíní a veží v prucelí a byl vybaven tremi oltári, varhany a oratorí. Interiér prosvetlen vysokými hrotitými okny je zdoben geometrickou nástennou malbou s rostlinnými motivy. V roce 1968 byl kostel zrušen a je používán jako archivní depositár. V budove bývalého sirotcince nyní sídlí biskupské gymnázium svatého Jana Nepomuckého Neumanna, který pusobil jako Filadelfský biskup a stal se prvním severoamerickým svetcem. U steny kostela stojí socha svatého Jana Nepomuckého.

Práve tato socha nás zajímá. Je na ní nápis a císlo, soucet letopoctu je císlo E. Nad letopoctem je nápis skládající se ze trí slov, poslední písmeno druhého slova bez diakritiky je písmeno 13.

Kostel císlo 6



Kostel císlo 7
Rímskokatolický kostel byl postaven v roce 1900 stavitelem J. Stabernakem spolu s reholním domem Kongregace bratrí Nejsvetejší Svátosti (petrinu), založené roku 1888 vicerektorem biskupského semináre V. Petrem (proto petrini). Tento kostel nahradil puvodní kapli z roku 1888 zasvecenou Panne Marii Lurdské. Výsledkem je neobvyklé architektonické dílo cerpající z byzantské a románské architektury. Kostel je zaclenen do linie okolní zástavby, majestátnosti kostela bylo docíleno velkou mozaikou nad vchodem, samotný vchod z každé strany stráží postavy andelu. Vnitrní výzdoba kostela je inspirována cetnými mariánskými podobenstvími, jedním z motivu je dokonce Zahrada Mariánská napsaná roku 1898 jedním z nejvetších Jihoceských rodáku Juliem Zeyerem (1841 – 1901). Oltár je bohate vyzdoben rezbami cherubu a byl velice nákladný, dokonce si ho zakladatel kostela V. Petr musel obhajovat. Dnes kostel slouží hlavne studentum.

U posledního z našich sedmi kostelu získáte poslední císlo a poslední písmeno, které potrebujete k nalezení finálního kostela a samotné skrýše. Všimnete si pulkruhové mozaiky tesne nad vchodem, pocet písmen v nápisu, který drží Ježíš v pravé ruce je císlo F, tretí písmeno tretího slova je písmeno 14.

Kostel císlo 7





Nyní už máte všechna písmena, která potrebujete k vyluštení názvu posledního kostela. Dosadte písmena místo císel do tohoto vzorce:

7;4;1;6;8;5;1;11;11;3;9;10;12;13;2;14;8

I k poslednímu kostelu tu pro vás mám pár faktu, ale fotka už zde bohužel nebude, protože by to bylo moc snadné.Rímskokatolický kostel byl vystaven v letech 1914 – 15 v novorománském slohu. Podle projektu varnsdorfského stavitele Antonína Mollera ho postavil Antonín Procházka. Je rešen jako trojlodní bazilika s prícnou lodí vloženou pred chór s pulkruhovou apsidou. V prucelí je vysoká hranolová vež. Námetem malírské výzdoby je patron kostela a soucástí oltáre je i jeho obraz od Franze Antona Maulbertsche, který puvodne tvoril soucást jednoho z hlavních oltáru chrámu svatého Mikuláše. Zcela ojedinelé je zde teplovzdušné podlahové vytápení.

Spocítekte kolikahraná je špicka hlavní veže kostela, avyjde vám císlo G.

Nyní už máte všechny potrebné indicie k vypocítání konecných souradnic. Zbývá už jen dosadit do vzorce:

N48°57.(E.C)+(G.D)+(F+D-B)'
E14°28.(A.D.G)-(C+E+B-D)'

I když je keš schovaná v blízkosti kostela, ani jednou z mých trí výprav na kontrolu terénu tu nebylo moc mudlu, takže odber i vrácení keše by nemelo delat žádný vetší problém.Všch sedm kostelu se nachází ve vzdálenosti jednoho kilometru od námestí, takže je nehledejte v nejakých predmestských ctvrtích.

Additional Hints (Decrypt)

ibmípxáe

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)