Skip to content

ARAKIS Traditional Geocache

This cache is temporarily unavailable.

Robin_Reviewer: Disablování keše.

Vlastníka keše žádám o provedení údržby keše.

Napiš mi do 14 dnů logem WN (Poznámka), zda a kdy bude zjednána náprava. V opačném případě bude po cca dvou měsících následovat další výzva a po ní může být keš archivována. Upozorňuji, že dle pokynů Geocaching HQ se odarchivace keše v těchto případech neprovádí.

V případě potřeby mě můžeš kontaktovat také přes můj profil

Robin Reviewer

More
Hidden : 01/17/2008
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


DUNE

Tato kes je venována sci-fi eposu DUNA o pouštní planete Arakis, korení které se tam težilo.

Predstavím vám dve nejdražší korení ve vesmiru a jedno co urcite pochazí z hvezd. 

¨

 

 

 

Frank

 

Frank Patrick Herbert (* 8.10.1920, Tacoma, Washington, USA - † 11.2.1986, Madison, Wisconsin, USA)

Frank Patrick Herbert se narodil 8. ríjna 1920 v Tocame ve státe Washington. Odmala chtel být spisovatelem. V devatenácti letech zacal pracovat pro noviny. Behem druhé svetové války sloužil v U.S. Navy. V této dobe se poprvé oženil a také rozvedl. Po druhé svetové válce zacal studovat na University of Washington literaturu a tvurcí psaní. Seznámil se zde se svou druhou ženou, o dva roky pozdeji se jim narodil syn Brian, který se také proslavil jako spisovatel. Herbert univerzitu neukoncil a zacal opet pracovat jako novinár pro prední americké noviny a casopisy. Na pocátku padesátých let se zacal zajímat o vedecko-fantastickou literaturu a také vydával v literárních casopisech první sci-fi povídky. Za pravý pocátek jeho literární dráhy se považuje vydání povídky Hledáte neco? v roce 1952.
První román Drak v mori vydává o ctyri roky pozdeji. Koncem padesátých let se stal profesionálním spisovatelem a venoval se predevším dobrodružné literature. V roce 1963 vyšel v casopisu Analog román Svet Duny, ve kterém poprvé predstavuje pouštní planetu. Pro velký úspech o dva roky pozdeji napsal druhé a tretí pokracování pod názvem Prorok Duny. Téhož roku se také rozhodl obe cásti spojit a vydat v knižní podobe pod názvem Duna. Duna se brzy stala bestsellerem a vzápetí vynesla svému autorovi nekolik prestižních ocenení. Herbert se stal uznávaným spisovatelem a na prelomu šedesátých a sedmde-sátých let sám ucil tvurcí psaní na University of Washington. V sedmdesátých letech cestoval po svete a vystrídal radu zamestnání. Nejdríve pusobil jako sociolog a ekolog ve Vietnamu a Pákis-tánu, poté se živil jako profesionální fotograf, kameraman, nejakou dobu vedl kurzy prežití v divocine. V osmdesátých letech se opet zacal intenzivne venovat literární cinnosti, krome románu a povídek vydáva l radu zajímavých ekologických a filosofických eseju. 11. února 1986 umírá ve veku 65 let na rakovinu.

Literární tvorba
Frank Herbert se velmi brzy proslavil jako jeden z nejoriginálnejší predstavitelu sci-fi literatury a je považován díky svému románu Duna a dalším dílum za zakladatele Ekologické sci-fi literatury. První dobrodružné povídky vydával už behem studia na strední škole ruzných caso-pisech. V tomto smeru pokracoval po druhé svetové válce. Již na techto skutecných pocátcích literární kariéry lze v témer všech jeho dílech postrehnout silný vliv sociální tématiky. Vetšinou se zameroval na malé i velké specifické skupiny odtržené od zbytku spolecnosti. Castým duvo-dem odcizení jsou rasové a náboženské duvody. Tyto motivy najdeme hned v prvním románu Drak v mori se podíval do budoucnosti. Využil prostredí válecné ponorky, na jejíž palube se vy-skytuje psychicky labilní jedinec. Za vrcholné dílo je považován ekologický vedecko-fantastický román Duna. Paradoxní je, že mu Dunu zpocátku odmítaly vydavatelé prijmout.

Nakonec román vychází v roce 1965 s poznámkou vydavatele „Doufám, že nedelám chybu!“. Duna byla kritikou dobre prijata a vzápetí byla ocenena cenami Nebula a Hugo. Nakonec se príbeh pouštní planety dockal ješte dalších peti pokracování, který vycházela postupne až do konce autorova života – Spasitel Duny (1969), Deti Duny (1976), Božský imperátor Duny (1981), Kacíri Duny (1984) a Kapitula: Duna (1985). Soucasne vydává i další romány s ruznou tématikou, odráží se v nich i rada nevšedních zamestnání, která Herbert behem svého života stihl vystrídat: Zelený mozek (1965), Heisenbergovy oci (1966), Tvurci nebes (1967), Bariera Santaroga (1967), Mucená hvezda (1970), Hellstormská kronika (1972), Experiment Dosada (1977), Bílý mor (1982). Za zmínku stojí také povídková tvorba. Za života stihl vydat desítky povídek, cást z nich vyšla ve trech souborech velkých Svety Franka Herberta (The Worlds of Frank Herbert - 1971), Povídky Franka Herberta (The Book of Frank Herbert - 1973) a Eye (1985). U nás se objevil až po roce 1989. Krome nejznámejších románu u nás vyšel povídkový soubor Kouzlo úteku (1995), který zahrnuje celou radu už dríve použitých námetu.

Duna byla dokonce dvakrát sfilmována  v roku 1984 v režií Davida Lynche (film uspel v Japonsku a Evrope, v USA to byl propadák) a v roce 2000 jako TV-seriál v režii Johna Harrisona. Kde jste mohli videt Marka Vašuta ci Barboru Kodetovou a další. V breznu 2003 mel premieru seriál Deti planety Duny, opet s mnoha ceskými herci.

 

Melanž (zvaná též "korení")

Je vzácná droga, produkt životního cyklu velkého písecného cerva z Arrakis. Je všeobecne používána pro své chutové, povzbuzující a geriatrické úcinky (posiluje organismus a oddaluje príznaky stárí, címž prodlužuje vek). Carodejnice z Bene Gesseritu melanž používají pro dosažení tzv. melanžové agónie, jejímž prostrednictvím se adeptce odkryjí Zdedené vzpomínky a ona se stane Ctihodnou matkou. Stejným zpusobem melanž používají sajadíny fremenu. Navigátori Kosmické gildy využívají velmi velká množství melanže pro dosažení schopnosti vnímat budoucnost, což jim umožnuje vést maxitrajlery po bezpecných trasách. U Atreidu vzešlých z vévody Leta I. a jeho konkubíny Jessicy muže melanž navodit tento stav trvale. Fremeni z korení vyrábejí mnoho druhu potravy, chemické látky (vcetne trhavin), hrubé tkaniny, papír atd. Dlouhodobé vystavení vlivum korení zpusobuje závislost. Fyziologické zmeny se zvencí projevují zmodráním belma ocí (tzv. Ibádovy oci). Velké dávky korení mužou vyvolat predzvestné záblesky i u obycejných lidí - prípadné duševní nestability se fremeni zbavují orgiemi pri obradu Tau. Melanž se vyskytuje pouze na planete Arrakis (Duna, Rakis), nebot pouze zde žijí cervi, kterí ji vytvárejí. Práve tato jedinecnost nalezište umožnila Paulu Muad´Dibovi ovládnout Impérium a jeho synovi, Letovi II., udržovat Zlatou stezku. (viz Hydraulický despotismus) V pozdejších dobách po Hladomoru a Rozptylu dokázali melanž vyrobit ve svých nádržích také Tleilaxané, címž prudce snížili její cenu, která však i nadále zustává velmi vysoká. Melanž je základní pilír civilizace. Bez ní by lidé umírali v mladém veku, nebyla by možná transstelární doprava, Bene Gesserit by se zhroutil v klub starých dam. V dobách po smrti Leta II. se cena kufríku melanže rovnala cene obyvatelné planety. Není znám presný postup vzniku melanže. Zdá se, že souvisí se zrozením písecných cervu z ložiska tak zvaného predkorení. Když takové ložisko dozraje, exploduje, címž vždy priláká cerva a také rozhodí do okolí melanž. Síla melanže muže být koncentrována do melanžové esence, jejíž cena je mnohonásobne vetší.

 

 

 

 

 Safran cely  Badyan            Vanilka lusk

Šafrán setý - Crokus sativus   

Korení zvané šafrán tvorí sušené blizny šafránu setého, rostlina pochazí ze Stredomorí a západní Asie. Hlavni producet je Španelsko, v dobe sklizne a sušení blizen se na planine La Mancha drží mrak opojné, smysly dráždicí vune. Na sklizen 5 kg blizen, z nichž se vyrobí 1 kg sušeného šafránu, je treba vypestovat asi 160 000 kvetu. Není divu, že je nejdržší korení na svete., 10 krát sražší než vanilka. Šafrán se dlouhu využíval jako barvivo na roucha budhisticých mnichu nebo do takových pokrmu jako paella a rizotto. Podporuje zažívání, vyšší dávky vyvolávají prekrvení vnitrních orgánu, bolesti hlavy. Užívá se ve  španelské, latinskoamerické, francouzské a orientální kuchyni. Ochucuje a barví pokrmy.

 

Vanilka pravá - Vanilla planifolia  

Jde o popínavou orchidej ze Strední Ameriky. Plod této vytrvalé rostliny predstavuje masitá úzká válcovita tobolka. Není známo, kdy se zacala sušit a používat k ochucovaní pokrmu. Již indianské kmeny v  cele s Aztéky však mely pomerne dukladne vypracované postupy fermentace vanilkových plodu, z nichž získavali  krystalky vanilinu. Španelští dobyvatelé pili cokoladu ochucenou vanilkou na dvore Montezuny. Zachutnala jim a privezli do Špaelska jak cokoládu, tak vanilku. Také tento plod pojmenovali: Vanilla je zrobnelina slova vaina, což znamená  tobolka. V soucastnosti se vanilka vyváží z Mexika  Réunionu, Madagaskaru, Tahiti a Indonesii. Rotliny se musí rucne opylovat rucne. VANILKA je po šafránu druhým nejdražším korením, protože její výroba je velmi pracná, stejne  jako výroba šafránu. Sklizen tobolek je obtížná´a pak se ješte podrobují zdlouhavému fermentování.

 

Badyan pravý- Illicium verum též cínský anýz, hvezdicový anýz          

Do Evropy se dostal až na pocátku 17. století. Daleko dríve byl znám v Rusku.V Cíne bylo toto korení pestováno a používáni i jako lécivo již pred 3000 lety. Badyán má vuni podobnou anýzu, príjemnou   korenne nasládlou a jemnejší chut než skutecný anýz. Používá se zejména v asijských kuchyních. U nás se vetšinou pridává do peciva, perníku, do hruškových a jablecných kompotu a povidel. Do svareného vína se dávají celé hvezdicky které vypadají nádherne. Nejvíce badyánu se po celou jeho historii spotrebuje v Cíne, která ho ovšem také nejvíce vyprodukuje. 

                       

  Pri hledani nam nenicte truhlíky s kytkama keš tam fakt není.

 Keš je umistena nedaleko mista kam obchodní guilda pravidelne vozí zboži z planety Arakis. Pokud bude dost pozorný uvidite i Fremeny.   

 

 V keši není tužka.

  Naskenovane logbooky

          Logbook 1   Logbook 1 dil druhy

Additional Hints (Decrypt)

TNYREVR ZRFGN CYMAR

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)