Skip to Content

This cache has been archived.

Voyager Reviewer: Archivace listingu keše

Voyager Reviewer - Reviewer pro ČR, (především kraje Jihomoravský, Zlínský)

More
<

Hlubina

A cache by haky Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 1/20/2008
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Kurovický lom se nachází na kopci Kremenná. Jako prírodní památka byl vyhlášen 1.4.1999. Stenový lom byl založen k težbe jílového vápence, který se zpracovával v tlumacovské cementárne. V soucasné dobe je jeho težba ukoncena. Rozsáhlá prohluben vzniklá težbou se naplnila srážkovou a prusakovou vodou a vzniklo jezírko, ve kterém se vyskytuje rada chránených druhu obojživelníku: kriticky ohrožený colek velký, silne ohrožená ropucha zelená, skokan ostronosý, colek obecný, ropucha obecná a užovka obojková. Významnou cást lokality predstavují plochy charakteru lesostepi s výskytem silne ohrožených plazu - ješterka obecná a slepýš krehký. Lom je rovnež domovem silne ohrožených brouku - svižníka polního a strevlíka Carrabus scheindleri. Z ptáku zde žije mimo jiné ohrožený tuhýk obecný a lze spatrit i sluku.
Kurovický lom je rovnež unikátní ekologickou lokalitou, zejména z hlediska prítomnosti hranice mezi útvary jury a krídy, který je dokladem vulkanické cinnosti v tomto období (jediná na Morave). Celá lokalita Kurovického lomu predstavuje významný "biologický ostrov" a je soucástí systému ekologické stability. Celá oblast lomu je velmi nestabilní, se sutovými poli a kolmými stenami. Hlavne uprostred jihovýchodní steny dochází casto k sesuvum pudy, kamení a stromu. Pohyb po okrajích lomu velmi nebezpecný. Vzhledem k ojedinelé prírodní lokalite je nutná ochrana tohoto území. V lomu je prísný zákaz koupání !!!

Obrazky:

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

388 Logged Visits

Found it 360     Didn't find it 4     Write note 15     Archive 1     Needs Archived 2     Publish Listing 1     Needs Maintenance 3     Owner Maintenance 1     Post Reviewer Note 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 63 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.