Skip to content

Pruvodce Hradcem - NABREZI Multi-cache

This cache has been archived.

Alex Reviewer: Archivace listingu keše

Alex Reviewer

More
Hidden : 3/14/2008
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Krátká procházka s dlouhým "vlastivedným" výkladem po labském nábreží v centru Hradce Králové.

Pruvodce Hradcem Králové c. 1

Labské nábreží

(Nove Mesto Hradecke c. 1)

Tato multi-cache vás provede po nábreží reky Labe a ukáže vám nekolik zajímavých památek na jejích brezích - tedy na okraji tzv. "Nového mesta hradeckého".
Mužete to chápat treba jako prohlídku mesta s turistickým pruvodcem :-)
Nejprínosnejší bude tahle procházka asi pro cachery, kterí Hradec Králové neznají, ale místní se treba také dozví aspon neco málo nového.
Když mi do Hradce prijedou na návštevu kamarádi, kterí HK neznají, a projeví zájem si mesto prohlédnout, beru je na dlouhou procházku ulicemi. Toto je její malá cást.

Charakteristika:

Délka: asi 1,5 - 2 kilometry
Terén: chodníky, výjimecne tráva
Listing: výkladový, vlastivedný; (soutež o nejdelší listing na okrese :-)
Trasa: má 6 zastávek s výkladem. Souradnice všech šesti míst znáte predem, takže si mužete vybrat poradí zastávek a smer. Na techto místech sbíráte císla, která Vám ve výsledku ukáží, kde je cache.
Po úspešném odlovení mužete plynule navázat lovem dalších cachí, které zacínají v místech, kde tato multi-cache koncí.
V budoucnu (do konce roku 2008) by bezprostredne na tuto cache mely navázat ješte dve pokracování:
Nove Mesto Hradecke 2 - Centrum
Nove Mesto Hradecke 3 - Okolí
Trasy mám už vymyšlené, listing cástecne napsaný, ted to jen realizovat...


Mapa se vsemi zastavenimi


Velmi strucná historie výstavby Hradce Králové

Ve stredoveku býval Hradec Králové malým, ale bohatým mestem na kopci - dnešní Staré mesto s katedrálou. Mel statut královského venného mesta.
Za Rakouska se Hradec Králové stal významným vojenským pevnostním mestem.
Po prohre Rakouska v Prusko-Rakouských válkách a po zmene vojenských doktrín a strategií se Hradec na prelomu 19. a 20. století radikálné mení. Pod vedením "velké trojky" Ulrich-Gocár-Kotera (dlouholetý starosta a dva architekti a urbanisté) Hradec Králové rychle rozkvétá z vojenské pevnosti ve výstavní mesto, kde se dobre žije.
Po zbourání hradeb se Hradec prekotne rozrustá za jejich hranice a vyplnuje prázdný prostor mezi historickým centrem a blízkými vesnicemi. Nejvelkolepejším urbanistickým projektem bylo tzv. „Nové mesto hradecké“. (též nazývané „Moderní mesto“)

Nové mesto hradecké

Ješte zhruba pred 100 lety bylo nábreží Labe ješte pomerne prázdné a divoké. V jednom míste (Stage4) se tu nacházel malý predsunutý val hradeckého opevnení a pak už jen louky, kde zemedelci v léte kopili seno.
Na levém (východním) brehu reky, tj. na ostrohu pri soutoku Labe a Orlice, se už staletí tycilo "staré mesto hradecké" a mestské hradby, ale zde se stavet nesmelo, aby se v prípadné zástavbe nemohli skrývat potenciální útocníci.
Pak dali Pospíšil a Ulrich hradby zborit a zde zacali stavet. Meli úžasnou príležitost: vyplnit necím krásným prázdný prostor a nábreží tak blízko starému mestu. Byl vytvoren urbanistický projekt, rozvrženy funkcní zóny a vytyceny ulice a námestí. Nábreží (jakožto docela prestižní adresa) bylo z velké cásti vyhrazeno budovám verejným.
Tato multi-cache vás provede po okraji tohoto nového mesta - dovnitr se mužete podívat v plánované cachi Nove Mesto Hradecke 2 - Centrum nebo v existující cachi (GC131C1) Masarykovo námestí.

Co uvidíme:

(tabulka navštívených budov - serazeno podle stárí budov)

ROK OTEVR. / BUDOVA / ARCHITEKT / STAGE

1912 - Muzeum - Kotera - Stage3
1912 - Pražský most - Kotera - Stage4
1912 - Vodní elektrárna - Novák, Sander - Stage6
1927 - Gymnázium JKTyla - Gocár - Stage5
1932 - Novákovy garáže - Novák, Fnouk - Stage2
1933 - Mestské lázne - Liska - Stage1




Stage 1 - Mestské lázne

N50 12.872 E15 49.713
Pravdepodobne nejlepší ceskoslovenský "aquapark" první republiky. Nejedná se doslova o "lázne", ale o plavecký bazén s aquaparkem, který po rekonstrukcích funguje dodnes. I dnes patrí do TOP5 ceských akvaparku.
Slavnostne otevren 9. dubna 1933, postaven podle projektu arch. Oldricha Lisky za 55 mil. Kc.
Krome dalších vecí (viz níže) sem už tehdy byla instalována jedna technická rarita - zarízení pro umelé vlnobití.
Tento unikátní stroj je dodnes v provozu a v pravidelných intervalech bývá spoušten, aby si návštevníci bazénu mohli zaplavat v témer pravých "morských vlnách". Tento historický stroj je možné si behem návštevy aquaparku prohlédnout.

Puvodní historické vybavení (zajímavosti):
Bazén 30x12m s melkou cástí pro deti a hlubokou pro plavání a skoky. Pet velkých trívrstvých oken, posuvných a v léte otevíraných.
Parní lázne s teplou párou a horkou párou, sauna, místnost pro masáže. Vanové a sprchové lázne.
Odpocívárna s 20 lužky. Holicství, kadernictví, pedikura.
A samozrejme již zmínený stroj na vytvárení vlnobití.

Soucasné vybavení (po rekonstrukci z r.1998), mj.:
rekonstruované zarízení pro umelé vlnobití, tobogán, chrlice, fontány, vodopády
bazény s perlickovými lužky, detské brouzdalište
sauna, pára, solária

Internetová adresa:
http://www.snhk.cz/index.php?page=1135071920&idsub=21

Úkol:

Souradnice Stage1 Vás dovedou do místa, odkud je videt trošku zvláštní architektonický prvek budovy - rekneme arkýr ci rizalit. Proste jedno její krátké "krídlo" zacíná až prvním patrem a je podepreno dvema sloupy. Na tomto "krídle" je nekolik menších obdélníkových oken.
Jejich pocet = císlo A.


Cestou od Mestských lázní budete míjet zajímavé budovy Hradecké Filharmonie, Sokolovny a Komercní banky.


Stage 2 - Novákovy garáže

N 50° 12.829 E 015° 49.575
Tato budova zvencí nevypadá moc hezky a lákave, ale má zajímavou historii.
Jedná se o "palác automobilismu" první republiky. Vizionársky vybudován hradeckým podnikatelem a prukopníkem automobilového prumyslu inž. Jaroslavem Novákem v dobe (rok 1932), kdy se v Hradci prohánel jen nepatrný zlomek soucasného poctu aut.
Byl chápán jako propagace a hold automobilismu. Tento "palác" sloužil primárne jako hlídané a kryté parkovište, ale tehdejší automobilisté zde našli mnoho dalšího príslušenství - vše, co si jen mohli prát. 153 parkovacích boxu pro vozy (ve trech patrech nad sebou), dve umývárny, nejmodernejší hasicské zarízení.
Odsávání výfukových plynu bylo zajišteno šachtou, která se táhla celou budovou vedle komínu vysokotlakého parního topení. V prízemních krídlech budovy se nacházely cekárny, servis pro údržbu vozu, prodejna náhradních dílu, kanceláre.
V prízemí na prucelích byly obchodní místnosti s rozmernými výklady urcené pro výstavy vozu a autopotreb. U vjezdu do garáží byla zrízena 2 cerpadla, která cerpala pohonné hmoty z podzemních nádrží o objemu 30 tisíc litru.
Na ploché streše budovy plánoval ing. Novák zrídit zahradu s restauracním provozem (ta se však již nerealizovala).

Technickou zajímavostí tehdejší doby byla spirálovitá nájezdní rampa vinoucí se stredem budovy, která byla na streše kryta nápadnou kupolí. Po této 6 m široké betonové dráze mohla soucasne vozidla vyjíždet i sjíždet do jednotlivých podlaží.
Estetickou zajímavostí byly na tehdejší dobu velmi neobvyklé dlouhé a neprerušované horizontální linie oken, které stavbu pohledove clenily do vodorovných pásu.
Objekt je památkove chránen pro svuj funkcionalistický sloh a nadcasové rešení.

Soucasnost:
V dobe socialismu byl objekt využíván jako sklady (Státní podniky Benzina, CSAO, Podnik místního hospodárství...), necitlive upravován a neudržován. Velmi zchátral.
Od pocátku 90.let, kdy byl objekt navrácen potomkum inž. Nováka, je Palác garáží postupne rehabilitován s využitím puvodních plánu, ale také doplnován s ohledem na soucasné technické možnosti. Majitelé se snaží vrátit objektu jeho puvodnímu úcel a tak velká jeho cást je opet zasvecena automobilismu. Garáže jsou opet v provozu. Najdete tu autosalony Škoda, Volkswagen, Audi. Dále autorizované servisy, prodej náhradních dílu, pneuservis, mycku, odtahovou službu, autobazar.

Zajímavosti:

- projekt budovy byl tak dobre pripraven, že stavba probíhala velice rychle - vše bylo hotovo za 6,5 mesíce.

- nejedná se o první budovu krytých garáží v Hradci Králové. Bývala tu ješte starší (z roku 1911) - v prostoru mezi dnešním hokejovým stadionem a multicachí "Zpívající stromy". Ta byla postavena v secesním slohu a secesní mozaika z její výzdoby je nyní uložena v Národním technickém muzeu. Zbourána na pocátku sedmdesátých let.

- i když to tak zvencí nevypadá, vnitrek budovy je prístupný. Mužete se projít po slavné spirálové rampe! (jen do 1. patra). Souradnice této stage vás zavedou v podstate až ke vchodu - vstupuje se nenápadnými modrými dvermi s kulatým okénkem, které jsou soucástí vrat napravo od vrátnice. Pokud se vás vrátný bude vyptávat (nepravdepodobné), mužete treba tvrdit, že se jdete podívat do autobazaru v 1. patre a nebo po pravde priznat, že jdete obdivovat unikátní architektonická rešení :-)

Úkol:

Na uvedených souradnicích najdete modrou tabulku s bílým textem. Text má pet rádku a mj. obsahuje symbol pro vozíckáre.
V textu je uvedeno jediné císlo - naše císlo B.



Stage 3 - Muzeum východních Cech v Hradci Králové

N 50° 12.691 E 015° 49.720
Dejiny "muzejnictví" v Hradci Králové sahají do roku 1879, kdy se tu konala "výstava starožitností a památností". Vystavené predmety daly základ zdejším sbírkám. Sbírky rostly velmi rychle - mnoho cenných predmetu pridala radnice (napr. slavný Elišcin pás), hodne cenností darovali obcané mesta. Cást sbírek tvorily sesbírané památky na bitvu 1866 (cache GC15Q8E, GCY3RM, GCW1CT, GC15TPQ). Další vlnu predmetu pridaly archeologické práce po zrušení mestského opevnení.

Muzeum však stále nemelo vlastní budovu, což pusobilo cím dál vetší problémy. Pocátkem 20. století prišla nová vlna národního nadšení z "cešství" a zároven v Hradci zacínala stavební horecka, která mela z mesta pozdeji udelat "Salón republiky". Bylo rozhodnuto o stavbe nové a reprezentativní budovy muzea.

Budova, u které stojíte, byla postavena v letech 1909 - 1912 podle plánu význacného ceského architekta Jana KOTERY (1871-1923). V té dobe vznikala doslova na "zelené louce" - dobové fotografie ukazují kolem dokola vznikajícího muzea jen prázdno. Mela to být stavba moderní, reprezentativní a krásná - proto Kotera zvolil tehdy moderní a revolucní styl: secesi.
Stavbu provázely znacne kontroverzní reakce obcanu mesta - zatímco nekterým se projekt budovy líbil, mnoho starších obyvatel bylo zdešeno a velmi protestovali proti jejímu postavení v navrhované podobe. Secesní muzeum však nakonec postaveno bylo a dnes patrí k nejkrásnejším secesním budovám Ceské republiky.
Krome estetické pusobivosti mela být budova také úcelná; vytvárející nezbytné podmínky pro veškeré provozní potreby muzea. V suterénu byly navrženy dílny, místnosti pro technologické sbírky, umývárny, skladište, kotelna, byt domovníka, lapidárium a dílenský dvur; v prízemí velká cítárna s 62 místy u stolu, knihovna, reditelna, vestibul, a velký prednáškový sál amfiteatrálne upravený s 200 sedadly a galerií a místností pro prednášejícího.
První patro bylo urceno pro sbírky a pro velký výstavní sál s vrchním osvetlením, prostupující do 2. patra. Ve druhém patre se výstavní prostor rozdeloval podle návrhu na prehistorii a exponáty historického muzea. V obou patrech byly navrženy ješte místnosti pro kustody a skladište. Do tretího patra projektant umístil kopuli, fotografický ateliér s horním osvetlením, temnou komoru, nekolik laboratorí a konzervacní sál.
Na obou postranních plochých strechách navrhl architekt prostorné terasy. Zvencí zaujmou mj. dve alegorické figury sedících žen, predstavujících Umení (Historii) a Prumysl (ta drží bronzovou postavu muže symbolizujícího mesto Hradec Králové); dále Velká fontána dle návrhu Jana Kotery.

Od roku 1991 muzeum nese soucasný název Muzeum východních Cech v Hradci Králové. Shromažduje a spravuje bohaté prírodovedecké soubory i rozsáhlé archeologické, umeleckoprumyslové, etnografické, numismatické a historické sbírky od praveku až po soucasnost.
V roce 1993 se stal soucástí Muzea východních Cech Památník bitvy 1866 na Chlumu.

Zajímavosti:

- Muzeum je z velké cásti postaveno z režného zdiva - tj. z neomítnutých cihel. Tento styl rešení fasády je (a vždy byl) v ceských zemích velmi neobvyklý - a netradicní je i v kontextu secesních budov. Proc se pro nej Kotera rozhodl? Už ve stredoveku byl Hradec známý svou zvláštní zálibou v neomítnutém cihlovém zdivu - mnoho významných budov bylo takto postaveno (vetšina z nich dnes už neexistuje - dochovaná je ale napr. katedrála). Stredoveké návštevníky z jiných kraju tento styl casto zaujal, což víme z jejich písemných svedectví. Predpokládá se, že Kotera chtel na tuto tradici odkázat a alespon symbolicky moderní budovu "sladit" se stredovekou podobou mestského centra.

Otevírací doba muzea: úterý až nedele 9-17 hodin
Vstupné: dospelí 50 Kc, deti a slevy 20 Kc, rodinné vstupné 100 Kc

Internetová adresa: http://www.muzeumhk.cz/muzeum.html

Úkol:

Zde máte úkoly dva!

1) pred muzeem (mezi muzeem a rekou) stojí lampa s nápisem "Petr Gápa & spol.".
Pocet svítidel na této lampe = císlo C.
(Císlo C je sudé.)

2) pred muzeem (mezi muzeem a rekou) stojí batardo, postavené z pískovcových bloku.
Pocet vrstev techto bloku = císlo D.
(Pocítají se jen vrstvy nad chodníkem a v plné výšce bloku. Nepocítají se vrstvy na "stríšce". Císlo je sudé.)
(Pokud si nejste jistí tím, co je to BATARDO, hledejte pred muzeem pomoc v podobe turistické informacní cedule.)



Stage 4 - Pražský most

N 50° 12.591 E 015° 49.687
Na míste starého mostu z roku 1768 (viz foto) byl v roce 1910 postaven modernejší, pevnejší a krásnejší most Pražský (nazvaný podle toho, že pres nej vede cesta spojující starý Hradec Králové s Prahou).

Jeho výstavba byla soucástí projektu výstavby celého nábreží. Krátce po dokoncení (1912) dává starosta F. Ulrych zakázku na architektonické zvýraznení (vyzdobení) tohoto mostu architektu Janu Koterovi, jehož stavba muzea práve probíhá opodál. Kotera navrhl úpravy a dostavbu v moderním secesním (pochopitelne) stylu a jeho návrhy byly plne realizovány.
I když každý hradecák most dobre zná, stojí za to se na nem na chvíli zastavit a dobre si prohlédnout detaily výzdoby, které Vám treba doposud unikaly.
K nejviditelnejším prvkum patrí:
- ctyri kiosky na rozích mostu - dva menší kruhové a dva vetší oválné
- dva pylony a dva kovové oblouky nad vozovkou s osvetlením
- dva stojany s "reckým ohnem"
- praporové stožáry s mestskými znaky a secesními motivy
- reliéfy s ornamentální výzdobou

Zajímavosti:

- ve dvacátých letech 20.století byly pres most nataženy tramvajové koleje v rámci projektu zavedení tramvajové dopravy ve meste. Z projektu však sešlo a tramvaje v Hradci nikdy nevyjely. Nevyužité koleje ležely na moste ctyricet let a v šedesátých letech byly opet odstraneny.

- na Námestí Svobody, na malém trávnícku mezi mostem a pedagogickou fakultou, stála dvacet let (1970-1990) socha V.I.Lenina. Byla pomerne pikantní: jednu ruku v kapse a druhou rukou kynul smerem k lepším zítrkum. Shodou okolností kynul též presne smerem k onomu blízkému Koterovu kiosku, kde v té dobe byly verejné záchodky. Ríkalo se tehdy, že Lenin smeruje na záchod a v kapse hledá drobné. V budove fakulty mela policie deset let pronajatou jednu místnost, odkud sochu neustále sledovala a hlídala pred zhanobením. (Skvele vynaložený cas a peníze :-)

- traduje se, že za komunismu byl most urcený k demolici a nahrazení mostem pevnejším. Duvodem prý bylo to, že nízká nosnost mostu neumožnovala rychlý presun tanku. Nepodarilo se mi zjistit, je-li tato "povest" pravdivá, ci ne.

- vedle mostu na Tylove nábreží doporucuji vaší pozornosti zajímavé pískovcové sochy. Více informací viz [The Town of stone beauty 7-Sculptures on vacation by Vojtal (GC19PPA)].

Úkol:

Na uvedených souradnicích najdete kovový kruh. Je na nem nekolik písmen (stejne velkých).
Pocet souhlásek na kruhu = E.
(Pokud se stejná souhláska vyskytuje v textu vícekrát, pocítá se vícekrát.)



Stage 5 - Gymnázium J.K. Tyla

N 50° 12.513 E 015° 49.528
Na této stagi vás otevrená náruc vstupního portálu Gymnázia J.K.Tyla symbolicky privítá do ráje vzdelání a vedení.
Tato slavná školní budova je nádhernou ukázkou dokonalého architektonického stylu dvacátých let minulého století a je zvencí i zevnitr "vychytaná" do nejmenších detailu. Patrí k nejfotografovanejším stavbám mesta a nedávno velkolepe oslavila 80.-té výrocí otevrení.

Historie tohoto gymnázia (jakožto instituce) je ovšem mnohem starší a sahá až pred rok 1362. Se svou 650-letou tradicí je zdaleka nejstarší strední školou v regionu. Jeho predchozí budova (Jezuitský seminár na Velkém námestí - viz cache GC1B0JJ) byla koncem 19.století už beznadejne zchátralá. Rozpadala se, plesnivela a ani kapacitne nestacila. Bylo tedy rozhodnuto postavit budovu novou a dustojnou, ale první svetová válka výstavbu zdržela.

Prostor pro výstavbu byl urcen na klidném nábreží za existující budovou Obchodní akademie z roku 1897 (dnes univerzita).
Vypsanou architektonickou soutež vyhrál žák Jana Kotery (Muzeum, Pražský most) z Vysoké umeleckoprumyslové školy: architekt Josef Gocár, pozdeji její profesor a rektor, který dosáhl mimorádných výsledku i v urbanismu (napr. navrhl celé "Nové mesto Hradecké").
K budove gymnázia o pár let pozdeji pristavel ješte budovy obecné školy a meštanské školy a vytvoril tak jedinecný klidný "studijní blok" zasazený v zeleni na brehu Labe.

"Budova gymnázia je duležitým vývojovým clánkem ceské moderní architektury na ceste ke konstruktivismu. Je charakteristická trípatrovým hlavním prucelím a monumentálním vstupem. Ze zvýšeného nároží vybíhají dve dvoupatrová krídla. Na severní krídlo navazuje prízemním krckem telocvicna a soubor budov uzavírá bývalá vila reditele pri ulici V Lipkách.
Pred vchodem stojí 6 metru vysoká bronzová socha Víteze od J. Štursy, která tu byla umístena po své instalaci na svetové výstave v Paríži, stejne jako pískovcový státní znak Ceskoslovenské republiky od O. Gutfreunda s letopoctem na jižním krídle budovy. Kombinace neomítnutého zdiva
(opet!) a cementových omítek na fasádách a skladba hmot tvorí pusobivý kontrast a vyváženou architektonickou kompozici. Školní pozemek je ohranicen puvodním oplocením."
(architekt Jan Kratochvíl)

Gymnázium bylo postaveno v letech 1925 - 1927; vyucování zacalo 1.5.1927.

Doporucuji tyto zajímavé odkazy:
Historie instituce gymnázia v Hradci Králové: http://gjkt.cz/zakladni-informace/historie.html
Soucasné gymnázium J.K.Tyla: http://cs.wikipedia.org/wiki/Gymn%C3%A1zium_J._K._Tyla_(Hradec_Kr%C3%A1lov%C3%A9)

Zajímavosti:

- Škola puvodne nesla jméno "Rašínovo gymnázium". Po nástupu komunistu k moci byl ovšem Rašín shledán nevyhovujícím a už v roce 1952 komunisté zmenili jméno školy na "Gymnázium J. K. Tyla". O zmene názvu zpet na puvodní se neuvažuje.
Jak Rašín, tak Tyl, byli zdejšími studenty.

- Na streše budovy je vyhlídková plošina. Vedení gymnázia zvažuje možnost cástecne jí zprístupnit verejnosti.

- Už ted je možné si po dohode s vedením školy prohlédnout interiér budovy (vcetne vyhlídky). Pokud budete mít zájem, mužu Vám to zarídit.

- Na gymnáziu v HK (vetšinou v predchozích budovách gymnázia) studovalo mnoho významných osobností. Za všechny napr.
Umelci: Josef Kajetán Tyl, Karel Jaromír Erben, Alois Jirásek, Karel Capek
Politici: Alois Rašín, první ceskoslovenský ministr financí; František Ulrich, významný starosta Hradce Králové
Vedci: František Smotlacha, mykolog; Eduard Cech, matematik

ÚKOL:

Po stranách hlavního vchodu do školy jsou umísteny bronzové pametní desky. Najdete nejstarší uvedený letopocet a opište z nej poslední cifru (= císlo F).



Stage 6 – Labská vodní elektrárna „Hucák“

N 50° 12.421 E 015° 49.565
Videli jste nekdy elektrárnu, o které by se dalo ríct, že je krásná?
Tahle krásná je.
Stošedesát metru dlouhá budova s veží a hodinami, s bohatou secesní výzdobou, se sloupy, reliéfy a rímsami, vypadá spíš jako zámecek nebo lázne, než jako vodní elektrárna. Kdo by také cekal vodní elektrárnu v takhle placaté krajine, že?

Stojí tady už od dob Rakouska-Uherska a stále dodává elektrinu vyrábenou na puvodních (!), 100 let starých turbínách!
Je to poslední stavba na labském nábreží v Hradci a zakoncuje i naši procházku.

Na stavbe elektrárny se zacalo pracovat v roce 1907 jako soucást šíreji pojaté regulace Labe.
Nejprve byl zbourán jez zvaný "Hucavý". Ten byl soucástí tereziánského opevnení mesta a stával asi o 150 metru výše proti proudu (zhruba v místech první stage cache The Town of stone beauty 7-Sculptures on vacation by Vojtal (GC19PPA)).
Pak se zacal stavet tento jez (místní mu ríkají "Hucák"), který mel lépe regulovat výšku hladiny v Labi, umožnit cerpání vody a také sloužit plánované vodní elektrárne.
Do roku 1911 byla dokoncena stavba elektrárny a pocátkem roku 1912 zacaly turbíny dodávat elektrinu.
Kvuli zajištení stabilních dodávek elektriny i v dobe nízkého stavu vody byla též pristavena vyrovnávací parní elektrárna.

Objekt elektrárny je postavena na pudorysu ve tvaru písmena L, v kratším krídle je strojovna s turbínami, v delším (podél reky) jsou transformátory, rozvodna, dílny, kanceláre atd.
Dnes je tento komplex považován za vynikající príklad architektury technického díla z doby pred první svetovou válkou a je zapsaná v Ústredním seznamu kulturních památek CR.

V letech 1991-96 prošla elektrárna rekonstrukcí a byla osazena slavnostním nocním osvetlením. (Predchozí rekonstrukce probehla 1940-1946).

Architektonickou úpravu objektu má na svedomí arch. František Sander (1871 - 1932), profesor pražské státní prumyslové školy.
Krome této elektrárny navrhl radu technických staveb v okolí Vltavy. Jeho stavby vetšinou evokují svými tvary lode, majáky a prístavy. Mezi nejznámejší patrí Zdymadlo Horín (viz cache Horinska zdymadla by ajfelCZ+Peta (GCP0T6)) ci stavby na ostrove Štvanice.

Zdejší "prehrada" nemá žádné velké prevýšení hladin (3-4 metry), takže aby elektrárna dávala nejaký proud, bylo nutné použít velmi sofistikovanou turbínu.
Konstruktéri použili tu nejlepší, která byla v dané dobe k dispozici - turbínu Francisovu, která má velmi dobrou efektivitu (90%) a dodnes (!) patrí k nejosazovanejším typum turbín.
(Tentýž typ, ale mnohem vyšší výkon turbín, je použit také v nejvetší evropské precerpávací vodní elektrárne Dlouhé stráne (viz cache Vodni elektrarna Dlouhe strane by Gibi a spol (GCX4Z0)).
James B. Francis vyvinul tuto turbínu už v roce 1848 vylepšením turbín starších. Vynalezl složité vedecké výpocty a metody, které se používají dodnes.
Francisova turbína je pretlaková turbína, což znamená, že pracovní kapalina behem své cesty strojem mení tlak. Rotor turbíny se nachází mezi vysokotlakým prívodem a nízkotlakou savkou vetšinou v pate prehrady. Vstupní potrubí se postupne zužuje. Pomocí rozvádecích (automaticky stavených) lopatek je voda smerována na rotor, její rotacní rychlost se zmenšuje a voda odevzdává energii. Výstupní savka je tvarována tak, aby byla rychlost výstupní vody co nejnižší.
Ve zdejší elektrárne jsou instalované turbíny tri, každá s výkonem 270 kW a hltností 10 m3/s pri 125 otáckách za minutu.
Instalovaný výkon generátoru je 0,75 MW.
Elektrárna je v provozu témer nepretržite a v roce 2004 tato elektrárna vyrobila 2 788 MWh elektriny.

Zajímavosti:

- troufám si odhadnout, že v dobe uvedení do provozu pokryl výkon elektrárny spotrebu celého Hradce i s okolím. Dnes odpovídá vyrobený proud spotrebe zhruba 1000 - 2000 domácností.

- Pro lepší predstavu tabulka srovnání výkonu elektráren:
"Hucák" (tato elektrárna) - 0,75 MW
Opatovice (blízká tepelná elektrárna - viz GC18M13) - 360 MW - 480x výkonnejší
Orlická prehrada (nejvýkonnejší vodní elektrárna v CR) - 364 MW - 485x výkonnejší
Temelín (nejvýkonnejší elektrárna v CR) - 2 000 MW - 2 667x výkonnejší
Itaipú (nejvýkonnejší vodní el. na svete) - 13 000 MW - 17 333x výkonnejší
Tri soutesky (nejvýkonnejší vodní el. -ve výstavbe) - 22 500 MW - 30 000x výkonnejší

- v pravém jezovém pilíri je umísten rybí prechod

- Historickou elektrárnu mužete navštívit po predchozím objednání a dohode na tel. c. 495 842 607.

Úkol:

Na uvedených souradnicích naleznete bílou ceduli s oranžovým logem uprostred. Na ceduli je celkem 17 císel (cifer). Nás zajímá císlice, která je v pravém dolním rohu cedule - tedy poslední cifra na nejspodnejším rádku = císlo G.




Final cache

Patrne jediná regular cache v centru Hradce Králové.
Velikostí i tvarem zhruba odpovídá standardní litrové krabici trvanlivého mléka.
Hledání vhodného úkrytu trochu zkomplikovala hustota starších okolních cachí a behem psaní listingu jsem ho musel menit. Soucasné uložení je lehce experimentální, ale nemelo by delat problémy. Pokud se komplikace vyskytnou, cache presunu.

Cache je prístupná 24 hodin denne, ale jestli si mužete vybrat, v pracovní dny doporucuji vyhnout se casum 7:00 až 8:00 a také 11:30-16:30.

Souradnice uložení:

N 50° 12 , X ' ; E 015° 49 , Y '


X = A*D*F - C*(E+F) + A*B*E*G




Y = B*C*D*G + A*(F+E)



Additional Hints (Decrypt)

tenavgbiý oybx

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)