Skip to Content

This cache has been archived.

wendabr: Bohužel jsou jarní ocistné zmeny fakulty, které patrí prostory okolo keše tak velké, že nelze ponechat keš na míste ani v blízkém okolí.
Rozhodnul jsem se kešku archivovat a vytvorit jinou na jiném míste.

More
<

Joy Adamsonova

A cache by wendabr Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 03/19/2008
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Joy Adamsonova a jeji lvice Elsa

Príbeh lvice Elsy se stal knižním bestsellerem pocátku 60. let. Nejúspešnejší kniha Joy Adamsonové (*20.1.1910 - +3.1.1980) se dockala prekladu do celkem 33 jazyku.

„Vybehla jsem ...v aute jsem zahlédla srst lva. Než jsem se stacila zeptat, jaký je úlovek, George ukázal dozadu do vozu. Ležela tam stulena tri lvícata, takové chlupaté skvrnité kulicky. O vnejší svet lvícci moc zájmu nejevili. Bylo jim jen pár dní, oci meli ješte potažené modravou blankou. Na nohy se to neumelo postavit, ale koukali, kam by zalezli. Vzala jsem je na klín, aby se trochu uklidnili, a George mi pritom rozcilene vykládal..."

Tak zacíná populární a známý príbeh záchrany trí lvícat, která privezl domu manžel Joy z lovu na lva-lidožrouta. Vetšina ctenáru si myslí, že jménu odpovídá americká ci britská autorka a jen málo lidí v naší republice ví, že se narodila ve slezské Opave.

Joy Adamsonova a lvice Elsa

Obr. 1 - Rodacka z Opavy, Joy Adamsonova a její lvice Elsa

Pametni deska na rodnem dome

Obr. 2 - Pametní deska na rodnem dome Joy Adamsonové (1985)

Byla dcerou stavebního rady technického oddelení Zemské vlády slezské v Opave ing. Viktora Gessnera (1881 – 1930), který se oženil 1. 3. 1908 s Friederikou Gertrudou Greiplovou (* 4. 8. 1888), vnuckou známého opavského podnikatele Karla Weisshuhna. Meli spolu tri dcery, z nichž Friederika Viktorie (nar. 1910) se ve svete proslavila pod jménem Joy Adamsonová. Otec ji však vychovával jako syna, vcetne oblékání do klukovských šatu a oslovování „Fritzi“. Od r. 1922 studovala na opavském reálném gymnáziu, jenže v následujícím roce se její rodice rozvedli. Zatímco otec s nejmladší dcerou Dorlou zustal v Opave, kde se také znovu oženil, matka s ní a nejstarší dcerou Trautou se odstehovala do Vídne, kde se rovnež znovu provdala a péci o dceru prevzala babicka z rodu Weisshuhnu. Rozchod rodicu ji tedy privedl jako dvanáctiletou do Vídne, kde dokoncila gymnázium (první rocník studovala ješte v Opave) a kurzy na vídenské malírské akademii, mela ale také státní zkoušku k výuce hry na klavír a ctyri roky také studovala medicínu. Ve Vídni po ctyrletém pobytu v dívcím penzionátu studovala Friederika umeleckou akademii, kde se venovala malírství a složila státní zkoušku z klavíru. Hudbu však nechtela ucit a tak dále studovala socharství, herectví, fotografování, psychologii, psychiatrii, medicínu - žádné vysokoškolské studium však nedokoncila. Vnitrní neklid a touha po dobrodružství se promítly i do jejího manželského života. Byla trikrát vdaná: s rakouským obchodním podnikatelem Viktorem von Klarvill (1935), švýcarským botanikem Petrem Ballym (1938) a zakladatelem afrických národních parku, ochrancem divoké zvere, Anglicanem Georgem Adamsonem (1944). Zustala však bezdetná.

Ve Vídni se provdala (1935) za podnikatele Viktora von Klarwilla a chtela se s ním – manžel jako žid cítil, že situace ve Vídni se radikalizuje – usadit v Africe (1937); cestou se však na lodi seznámila se švýcarským prírodovedcem Peterem Ballym. Po rychlém návratu do Evropy a rozvodovém rízení odešla v breznu 1938 za Ballym do Keni, kde se trvale usadila. Po celý život ji ale zustal pomerne výrazný nemecký prízvuk. Druhý manžel Petr ji pro špatnou výslovnost jejího nemeckého jména ríkal Joy. Jako paní Ballyová se stala spolupracovnicí svého druhého manžela-botanika pri porádání jeho sbírek a dík kreslírské obratnosti ilustrovala jeho knihy i díla jeho prátel. Novomanželé Ballyovi odjeli na etnografickou expedici, organizovanou muzeem v Nairobi, do pohorí Chyulu (na hranicích Keni a Tanzánie, mezi Mombasou a Nairobi); Joy (jak si nechávala ríkat) pozdeji, od r. 1949, také zachycovala pro britskou koloniální správu podoby puvodních obyvatel Britské východní Afriky. Její výtvarné dílo zahrnuje na 4000 položek, z nichž bylo vydáno celkem 7 knih, rada portrétu je v expozici kenského národního muzea v Nairobi. Poznávala pritom ruzné oblasti východní Afriky, navštívila i tehdejší Belgické Kongo a vystoupila na Kilimandžáro (1939).

Dalším mezníkem v životních osudech paní Joy bylo seznámení se strážcem národního parku Mt. Kenya, Georgem Adamsonem (1906-1989) o vánocích 1942, který se (po rozvodu s Ballym) stal na desítky let jejím životním partnerem. (Po složitejším rozvodovém rízení se vzali v roce 1944.) Následovala manžela do mesta Isiola pod nejvyšší kenskou horou a spolecne usilovali o záchranu africké prírody. Adamsonovi patrili k iniciátorum zakládání dalších národních parku na území Keni a dnešní Tanzanie (napr. Serengeti). Láskou J. Adamsonové se stali lvi, kterí se promenili v hrdiny jejích knih. I po rozvodu (1970) Adamsonovi spolupracovali, až do 3. 1. 1980, kdy témer sedmdesátiletou Joy Adamsonovou zavraždil Paul Nakware Ekai, jeden ze zamestnancu národního parku Shaba, kterého krátce predtím propustila pro krádež. Násilnou smrtí o devet let pozdeji podlehl i její manžel. Vetšinu svého majetku odkázala v r. 1969 založené nadaci „Elsa Conservation Trust“, která dodnes pokracuje v cinnosti, které Joy Adamsonová venovala svuj život. Dum „Elsamere“ na brehu jezera Naivasha, ve kterém žila na konci života, je dnes premenen na muzeum. Do rodné zeme se nikdy již nevrátila, majetek rodine byl zabrán po roce 1945. V Opave žije nekolik velmi vzdálených príbuzných, milovaná babicka Friederika Greipelová-Weisshuhnová (puvodem z významné slezské podnikatelské rodiny) je pohrbena v Budišove nad Budišovkou.

Cache je klasického mestskeho typu (micro) a je ukryta na snad jediném klidnejsim míste poblíž rodného domu. Prosím o pozornost pri výberu, logování, zpetném uložení a maskování. Do elektronickeho logu mužete vyjádrit svoje zkušenosti s knihami ci filmy opavské rodacky Joy Adamsonové.

Additional Hints (Decrypt)

Fruav ueorg...(zrafv trbcnerm)

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

223 Logged Visits

Found it 212     Didn't find it 2     Write note 4     Archive 1     Temporarily Disable Listing 2     Enable Listing 1     Publish Listing 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 9 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.