Skip to Content

This cache has been archived.

kubajsove: ...konecna, diky !

More
<

Pardubice-mesto sportu c.5

A cache by kubajsove Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 05/02/2008
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato jednoduchá tradicka vám tentokrát predstaví dva sporty, ktere maji v nasem meste téz mnoho svych priznivcu. Jde o basket, jehoz treninkova hala se nachazi hned vedle atletickeho ovalu,ktery je na dohled od cache.

V dobe zalozeni cache, se zde nachazi i tuzka,ovsem z predchozich zkusenosti doporucuji mit svou vlastni, casto se vytraci a to i po opakovanem doplneni...

BK Synthesia Pardubice

Historie basketbalového klubu

V roce 1956 se basketbalisté bývalého Tatranu Pardubice, jehoz vysoce fotbalové zamerení basketbalu prílis neprálo, obrátili na tajemníka nedávno vzniklé (1952) Telovýchovné jednoty Rudá hvezda s práním prevést svoje odvetví do Rudé hvezdy. Jednání, která vedli za basketbalisty Tatranu Karel KOMERS a Josef SLINGR, byla nakonec uspesná a polozila základ basketbalového oddílu v Rudé hvezde. Celé desetiletí pusobil basketbalový oddíl v bývalém Autopavilonu, staré budove postavené pri prílezitosti Celostátní výstavy telesné výchovy a sportu v roce 1931 v Tyrsových sadech. Hrála se zde i I. liga a v zime byly podmínky pro hráce velmi kruté. Hrát se mohlo jen díky obetavosti a pracovitosti správce budovy pana NOVÁKA, který musel topit uz den pred zápasem celou noc. Presto bývalo i nadlidským úkolem zajistit tehdy oficiálne povolenou teplotu danou svazem (+10 °C) pro sehrání zápasu, ale hrálo se!

Mestská hala BK Synthesia Pardubice

(najdete ji na souradnicich N50°01.320 E015°46.054)

Teprve nárust výkonnosti druzstva vedl k zahájení výstavby vlastní haly. Ta byla zahájena v roce 1962 v areálu dukelského stadionu a trvala témer 5 let. Nová hala byla malá. Byly v ní pouze dve rady míst na sezení pro 120 diváku a za kosem prostor pro stání pro 150 lidí, nad strídackami byl balkon pro funkcionáre, novináre, cestné hosty aj., zhruba asi pro 50 vyvolených. Znamenala vsak obrovský krok vpred a lze ríci, ze teprve s jejím otevrením se mohl pardubický basketbal dostat na vyssí úroven.Hala dnes slouzí k soutezním zápasum nizsích seniorských soutezí, zápasum juniorských teamu a predevsím jako tréninková hala a sídlo klubu BK Synthesia Pardubice.


S odkazem na 50-ti letou tradici basketbalu v Pardubicích vstoupil Basketbalový klub Synthesia Pardubice do kvalitativne nové etapy svého pusobení. Díky úzké spolupráci s pardubickou radnicí vyuzívá od sezóny 2006/2007 pro zápasy A-týmu komfortu CEZ Arény – jedné z nejmodernejsích hal v Ceské republice. Urcite i to prispívá k tomu, ze se zápasy pardubického týmu mohou chlubit suverénne nejvyssí návstevností v Mattoni NBL – zatím posledním rekordním císlem je návsteva 4.250 diváku na zápase s CEZ Basketball Nymburk (7. ledna 2007).

veskeré informace jsou prevzaty z techto stránek : www.bkpardubice.cz


AC Pardubice

Historie atletického klubu

Zrod Lehko atletického odboru Sportovního klubu (SK) Pardubice radíme do roku 1906, ale cinnost se datuje dokonce od roku 1899. První verohodné zprávy nacházíme v sokolských kronikách a sahají jeste zpátky do roku 1882, kdy pri I.sletu Východoceské zupy zvítezil ve skoku dalekém clen Sokola Pardubice Fendrich výkonem 540cm.

Do CAAU byl lehkoatletický odbor SK Pardubice prijat v roce 1912 jako první z východních Cech. Slibný výkon pak prerusila I.svetová válka. Ale uz 25.8.1918 usporádal SK Pardubice distancní závod Chrudim-Pardubice na 10 km a velké atletické závody. V nové republice obnovuje SK Pardubice cinnost v celé síri. Atletiku v SK Pardubice podporoval dlouholetý organizátor a mecenás pardubického sportu Otta Resh i predseda SK Karel Kubeska. Neúnavným propagátorem byl vsak predevsím profesor pardubické reálky Antonín Brezina.

V roce 1920 staví SK Pardubice regulérní dráhu na Olsinkách, vcetne první 200m rovné dráhy v CSR. V roce 1931 porádají Pardubice skvelou Celostátní výstavu telesné výchovy a sportu. Za 9 mesícu pres zimu , je postaven letní stadión na míste bývalého zátopového území, stejne jako výstavní pavilóny. Stadión s fotbalovým hristem, atletickou sestiproudovou drahou, cyklistickým betonovým klopeným oválem dlouhým 500m, jednou velkou krytou a i malou betonovou tribunu a celkovou kapacitou cca 10 tisíc diváku, patrí k nejmodernejsím své doby v Evrope.

V roce 1933 sveruje CsAAU na novou pardubickou dráhu mistrovství republiky. V témze roce precházejí atleti SK Pardubice do nove zalozeného Telovýchovného amatérského klubu (TAK) a o rok pozdeji do AC Stadión. V Pardubicích vsak atletika nenachází zivnou pudu a krísí ji zalození nového odboru v Explosii Semtín, kde továrna postavila novou výbornou dráhu a sport financne podporuje. Dve sezóny startují atleti pod hlavickou Slávie (1952 -53) a v roce 1954 se definitivne a na dalsích 36let stávají oddílem velké TJ Dynamo Pardubice.

Po zásadních politických zmenách v r. 1989, dochází i k transformaci sportu. Velká TJ Dynamo se rozpadá na radu specializovaných klubu, které ochutnávají radosti i strasti samostatného pusobení. Také atleti v r. 1991 dojdou rozhodnutí valné hromady k tomuto kroku a tak od 1.9. vzniká atletický klub AC Pardubice, jako pokracovatel tradic svých predchudcu.


veskeré informace jsou prevzaty z techto stránek : www.acpce.cz

HVEZDA SKP PARDUBICE

Zrekonstruovaný Mestský atletický stadión na Dukle (do r. 2003 stadión AFK SKP Pardubice),je sídlem atletického oddílu Hvezda SKP Pardubice. Tehdejsí Rudá hvezda Pardubice,jejíz historie se zacala psát v zárí r.1959 v souvislosti s výstavbou atletického stadiónu,se dostala do povedomí sportovní verejnosti predevsím díky vynikajícím výsledkum jednotlivcu. Nejvýznamnejsí postavou v pocátcích oddílu byl bezesporu Jaromír Slégr, úcastník Olympijských her 1960 v Ríme, ale i dalsí atleti jako F.Cerník, R.Bocek, Z.Brychta, J.Tobola, ci J.Mlatecek. Rudá hvezda Pardubice pusobila predevsím jako vojenský celek, za nejz startovali sportovci – vojáci základní sluzby a príslusníci bezpecnostních slozek. Oddíl tak soustredoval na dlouhé roky mladé atlety predevsím z východních Cech, ale i z dalsích cástí republiky. Mezi nejznámejsí Východocechy patril J.Matousek, v 70. letech jeden z nejlepsích ceskoslovenských sprinteru a J.Krivka, nekolikanásobný mistr republiky ve skoku dalekém.

Nejvýraznejsího rozmachu dosáhl atletický oddíl uz pod soucasným názvem Hvezda SKP Pardubice v posledních 3 letech. Velikým prínosem byla rekonstrukce atletické dráhy a jednotlivých sektoru. Na sídlisti Dukla vyrostl atletický stadión evropských standardu, s osmiproudou umelohmotnou drahou a se vsemi vrhacskými a skokanskými sektory. Hned první rok zde bylo usporadano 54 atletických závodu, z nichz nejvýznamnejsí bylo Mistrovství CR dorostu a junioru, MCR atletických veteránu a mezinárodní Mistrovství CR v atletice telesne postizených. Výstavba i rekonstrukce stadiónu by mela jeste dále pokracovat. Vedle bezeckého tunelu, haly pro skoky a vrhy a správní budovy by mela na vedlejsím hristi vyrust jedinecná vrhacská louka. Ve výhledu je v areálu i atletická nafukovací hala.

veskeré informace jsou prevzaty z techto stránek : www.hvezda-pardubice.cz

Na odlov teto jednoduche cache se vydejte s chuti a se sportovnim nasazenim. Preji vam uspesny odlov!

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.