Skip to Content

This cache has been archived.

Vrso: Cache bez krabicky nie je cache...

More
<

Dimitrij Andrusov

A cache by urmi_sk Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 5/11/2008
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

SK: Jednoduchá multi cache v Oravskom Podzámku.

EN: Easy multi cache located in Oravsky Podzamok.

SK:
===
ANDRUSOV Dimitrij
geológ
narodený v Tartu, Estónsko - zomrel 1.4.1976 v Bratislave

V r. 1915 maturoval na gymnáziu v Petrohrade, kde r. 1915-18 študoval na univerzite, r. 1920-22 pokracoval v štúdiách na Sorbonne v Paríži, r. 1922-25 na Ceskom vysokom ucení technickom a na Karlovej univerzite v Prahe, r. 1940 univ. prof. Od r. 1926 spolupracovník Štátneho geologického ústavu, r. 1929 pracovník prírodovedeckej fakulty Karlovej univerzity v Prahe, r. 1938-39 riaditel Geologického ústavu Slovenskej vysokej školy technickej v Košiciach a v Martine, od r. 1939 v Bratislave, zároven od r. 1940 vedúci Geologicko-paleontologického ústavu, od r. 1952 vedúci Katedry geológie a paleontológie Prírodovedeckej fakulty UK, zároven aj vedúci Geologického ústavu a Geologického laboratória SAV. Vynikajúci, medzinárodne renomovaný geológ, venoval sa stratigrafii, tektonike, paleontológii, ložiskovej a inžinierskej geológii. V prvom období skúmal Ceský masív, potom karpatskú sústavu na území CSR. Geologický výskum na Slovensku zacína na Orave v Oravskom Podzámku. Spociatku sa sústredil na výskum bradlového pásma, v 5-zv. monografii Geologický výskum bradlového pásma Západných Karpát (1931-55) syntetizujúco objasnoval jeho tektoniku a stratigrafiu. Skúmal flyšové pásmo Západných Karpát, centrálne Karpaty, najmä subtatranské príkrovy. Na území Oravy sú v oblasti aplikovanej geológie významné jeho pocetné expertízy a posudky spojené s projektovaním výstavby Oravskej priehrady i riešením viacerých geologických problémov v priebehu samotnej výstavby. Medzi prvými sa zacal zaoberat inžiniersko-geologickými problémami hradného brala Oravského hradu. Venoval sa aj riešeniu hydrogeologických pomerov minerálnych vôd v Oravskej Polhore. Autor monografických prác o geológii Slovenska, okolo 300 štúdií a clánkov v domácich i zahranicných vedeckých casopisoch a zborníkoch, odbornými heslami prispel do Geologického slovníka a i. encyklopedických prác, zúcastnil sa na zostavení Prehladnej geologickej mapy Ceskoslovenska. Výsledky svojich výskumov využil v praxi. Riešil praktické geologické úlohy súvisiace so stavbou priehrad, tunelov, železníc, najmä s vyhladávaním nerudných nerastných surovín. Spoluzakladatel a vedúci geologických výskumných pracovísk. Zaslúžil sa o rozvoj odborného geologického casopisectva na Slovensku, r. 1940-45 redigoval Práce Štátneho geologického ústavu, r. 1950-1964 Geologický zborník.

Na uvedených súradniciach nájdete v skale osadenú pamätnú tabulu venovanú priekopníkovi geológie menom Dimitrij Andrusov. Z tabule si opíšte dátum v císelnom tvare A=den, B=mesiac, C=rok.

Súradnice finálu možete nájst na súradniciach:
N 49° 15.722 + [(A+B+C):5 – 5*A]:3
E 019° 21.451 + B:11

EN:
===
Locate the memory table in the rock and check for date (A=day, B=month, C=year)
You can locate the final at coordinates:
N 49° 15.722 + [(A+B+C):5 – 5*A]:3
E 019° 21.451 + B:11

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

189 Logged Visits

Found it 171     Didn't find it 7     Write note 5     Archive 1     Needs Archived 1     Temporarily Disable Listing 1     Publish Listing 1     Needs Maintenance 2     

View Logbook | View the Image Gallery of 15 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.