Skip to Content

This cache has been archived.

michajlpetrof: Jak uz jsem psal nekolika dotazujicim se keserum, kes ted bohuzel nemuzu obnovit, tak ji radsi archivuji at maji reviewri a hnidopichove klid. Na jare se mozna pokusim o znovuzrozeni kese...

More
<

JOSEF FRANTISEK

A cache by michajlpetrof Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 05/25/2008
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:JEDNODUCHÁ DRIVE THRU CACHE V OTASLAVICÍCH!!!


JOSEF FRANTIŠEK


Narodil se 7. ríjna 1914 v "kóte" (rozumej v koute - rohu, což vzniklo od usporádání budov), v rodine truhláre a karosáre Josefa Františka a jeho ženy Alžbety. V letech 1934 - 1936 absolvoval leteckou školu v Prostejove poté, co se po vyucení zámecníkem dobrovolne prihlásil do letectva. Druhá svetová válka znamenala pro Josefa Františka období úteku, exilu a boje proti nacistickému Nemecku.

13.6.1939 opustil Ceskoslovenskou republiku a zamíril do Polska. Zde byl nejaký cas ve sberném tábore v Malých Bronowicích. Posléze, místo odjezdu lodí do Francie zvolil službu v polském letectvu, kterému se upsal navždy.

Zacal jako instruktor na základne v Deblinu, kde zažil i drtivý nálet luftwafe 2.9.1939. Dále pusobil na letišti Gora Pulawska, kde zachránil pred zajetím Zdenka Škarvadu poté, co neohrožene pristál vedle jeho letounu, kterému došlo palivo. Osudy Josefa Františka a jeho prátel ve válecném Polsku jsou natolik bohaté, že je vhodné sáhnout po nejaké specializované literature.

Postupující nemecká armáda primela piloty z Františkovy jednotky odletet do Rumunska. Stalo se tak 22.9.1939. Následující cesta vedla pres Bejrut až do francouzského Marseille, kam pribyl se svými kolegy 20.10.1939. Zde pusobil nadále u polského letectva na základnách Lyon-Bron a Clermont-Ferrand. Z nekolika duvodu, kde mezi hlavní asi patrí jeho pusobení pod prezdívkou kvuli ochrane rodiny(stejne jako vetšina dalších), není ujasnena jeho cinnost ve Francii a presné pocty jeho sestrelu a výsledku boju. 18.6.1940 odplouvá po pádu Francie do anglického prístavu Falmouth. Odtud se presunul k 303. polské stíhací peruti, kde se stal esem. Létal na stroji Hurricane Mk.I.


V prubehu 28 dní se mu podarilo sestrelit 17 neprátelských letounu a jeden pravdepodobne. Cást svých sestrelu dosáhl pri svých castých "úletech" od sestavy, z cehož mu také plynuly problémy, až byl prohlášen za hosta u 303. perute, címž mel prakticky schváleny své výlety. Britové zacali jeho zpusob boje nazývat osamelý vlk. Oslnivá kariéra rodáka z Otaslavic náhle skoncila 8.10.1940, když jeho Hurricane Mk.I R 4175 (RF-R) havaroval v Cuddington Way v Ewellu, v hrabství Surrey. Príciny nehody zatím nejsou uspokojive vysvetleny, nekteré prameny uvádejí nezvládnutou exhibici pred domem jeho dívky, jiné naprostou únavu a vycerpanost.

Cerpáno z ambros.cz
Zkrácene


HISTORIE OTASLAVIC -TADY


!!!JAK ZÍSKAT CACHE???Bude potreba najít nektere pametihodnosti tykajici se Josefa Frantiska a zjistit u nich par udaju. Nektere se nachazeji v blizkosti vychozich souradnic, nektere zase na opacnem konci Otaslavic. Neni to ale zadna zapeklita komplikace, mistni urcite vedi, popripade pan google rad napoví jak hledane objekty vypadaji.

- U památnícku Josefa Frantiska zjistete cislo domu, pred kterým stojí (A)
- Na památníku obetem svetové války sectete slova v kruhu na levém i pravém boku (B)
- Na pametní desce spocítejte hácky v 6.rádku (3. odspoda) (C)

FINALKA

Nfinal=N-1000+A+2xBxB+B+CxC
Efinal=E+BxB+CxC-2


DOBRE CACHE ZAMASKUJTE A NECHEJTE TAM TUZKU!!!Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.