Skip to content

Brnensky geodashing Mystery Cache

This cache has been archived.

Voyager Reviewer: Archivace listingu keše

Voyager Reviewer Reviewer pro CR, (predevším kraje Jihomoravský, Zlínský)

More
Hidden : 6/3/2008
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Dalsi fotici cache... A zase dalsi, u ktere cacheri spojenymi silami dosahuji urciteho ukolu (proto mystery)... Dalsi takova, u ktere ma kazdy svuj ukol... Ovsem co budete fotit, to vam nepovim – To zjistite sami, az najdete cache!

V zahrade na uvedenych souradnicich se nachazi stred Brna. Tedy alespon podle Uzemniho planu, pokud zprumerujete extremy zemepisnych sirek a delek, do kterych se Brno rozleha. Hned vedle stredu Brna najdete cache. Je to cerna tictacovka, snadno dosazitelna z chodniku, nemusite pro ni nikam lozit. Z logbooku si nezapomente opsat klic, ktery vam umozni splnit souvisejici ukol. Bez splneni tohoto ukolu nebude vas log uznan!

Geodashing (cti "džiodešing", v ceske anglictine "geodešing") je hra podobna geocachingu. Hraci pouzivaji GPS-prijimace na hracim poli, ktere predstavuje cela planeta. V kazde hre je na webu publikovano velke mnozstvi waypointu, zvanych dashpointy, rozhazenych po uzemi celeho sveta. Umisteni techto dashpointu je voleno nahodne pocitacem, se vsi nepredvidatelnosti, kterou to s sebou nese. Dashpointy se mohou nachazet na okraji mesta, stejne jako uprostred divociny. Vyhrava ten, komu se podari dosahnout nejvetsiho poctu dashpointu do stanoveneho data konce hry. Na souradnicich dashpointu se nic nenachazi. Zadna krabicka. Zadny logbook. Zadna odmena. Proste jen zdokumentujte, ze jste tam byli. Dostat se tam je totiz cela zabava.

Brnensky geodashing je geocache inspirovana touto hrou. Kazdy hrac dostane prideleny jedny souradnice na uzemi mesta Brna a jeho cilem je dostat se na prislusne misto (resp. co nejblize k nemu, pokud se na misto samotne dostat neda) a poridit fotografii toho, co tam nalezne. Neni podminkou, ba dokonce primo neni vhodne, aby byl na fotografii zachycen GPS-pristroj ci hrac. Vkladanim sve fotografie souhlasite s jejim uvolnenim pod licenci Creative Commons Attribution 3.0 Unported License (svobodna licence s podminkou uvedeni jmena /zde prezdivky/ autora). Cilem teto geocache je vytvorit sbirku fotografii ze vsech moznych zakouti Brna. Ve svem logu se prosim pokuste krome fotografie take popsat sve zazitky z toho, jak jste se na misto dostavali, ci co jste tam videli, a pokud jste se nedostali primo na dane souradnice, prilozte prosim take souradnice mista, odkud jste fotografii porizovali, je-li to mozne (prostrednictvim kolonky "Add a waypoint to the log" pri logovani). Pridelene souradnice navstivte i tehdy, jestlize uz byly pred vami prideleny nekomu jinemu a ten je jiz drive navstivil – prostredi se neustale promenuje, takze aktualni fotografie prijde vhod.

Souradnice, ktere jsou mezi hrace rozdelovany, jsou rozmisteny ve ctverci o obsahu 25 km2, jehoz hranice jsou priblizne urceny rekou Svratkou na jihu a na zapade, rekou Svitavou na vychode a zeleznici do Kurimi na severu. V tomto ctverci je umistena mrizka o 32x32 linkach, na jejichz prusecicich se nachazeji jednotlive dashpointy. Jako roztec mrizky, a tedy vzdalenost mezi jednotlivymi dashpointy, byla zvolena oblibena geocacherska vzdalenost 161 metru. Vsech existujicich dashpointu je tedy 1024.

Abyste zjistili, ktere souradnice mate konkretne vy navstivit a zdokumentovat, potrebujete znat dva udaje: Svou prezdivku z Geocaching.com v upravene podobe a dvojznakovy klic, ktery naleznete napsany v logbooku cache. Prezdivku pouzijte presne v tom tvaru, v jakem se objevuje vpravo nahore pri prihlaseni na Geocaching.com (pozor napr. na mala a velka pismena), jeji upravenou verzi se pak rozumi takova, ve ktere jsou vsechny znaky jine nez pismena zakladni latinske abecedy (A-Z, a-z), cislice (0-9) a mezera nahrazeny znakem hvezdicka (*). Takovymto prevodem se zajisti jista jednodnost prezdivek a omezeni rozsahu znaku, ktere se v nich vyskytuji. Se znalosti techto dvou udaju (upravene prezdivky a klice z logbooku) si uz muzete nechat vypocitat sve vlastni souradnice, a to prostrednictvim teto webove stranky. Vypocet je zalozen na hasovaci funkci CRC.


Cyklicky redundantni soucet (CRC) je specialni hašovací funkce, pouzivana ve vypocetni technice obvykle k detekci chyb behem prenosu ci ukladani dat. Z dat se prostrednictvim dohodnuteho klice vytvori kontrolni soucet, ktery byva odesilan ci ukladan spolecne s nimi. Po prevzeti dat druhou stranou je kontrolni soucet znovu nezavisle spocitan. Pokud je nezavisle spocitany kontrolni soucet odlisny od preneseneho nebo ulozeneho, je zrejme, ze pri prenosu nebo uchovavani doslo k chybe. Vyznamnou prednosti CRC je, ze v pripade dobre zvoleneho klice dochazi pri kazde zmene dat s vysokou pravdepodobnosti take ke zmene kontrolniho souctu, takze pripadny vyskyt chyby je s vysokou pravdepodobnosti odhalen. CRC je vhodny pro zjistovani chyb vzniklych v dusledku selhani techniky, avsak jako metoda pro odhaleni zamerne zmeny dat pocitacovymi piraty je prilis slaby. V tomto pripade je treba pouzivat specialni kryptograficke hasovaci funkce.

V Brnenskem geodashingu se algoritmus CRC vyuziva pro zajisteni vhodneho rozdeleni souradnic mezi zucastnene hrace na zaklade jejich prezdivky a klice, ktery naleznou napsany v logbooku cache. Diky nutnosti pouzit jako vstupni data prave svou vlastni prezdivku neni nutne vyuzivat kontrolnich vlastnosti algoritmu. Diky jednoduchosti algoritmu CRC a jeho male odolnosti proti utokum je mozne, ze by se nekteremu hraci podarilo odvodit klic i z drive publikovanych logu jinych hracu, ovsem nalezeni cache, ve ktere je klic napan, je v kazdem pripade nedilnou soucasti ukolu kazdeho hrace. Vypocet pouzivany pro urceni souradnic na herni mrizce (ze kterych se nasledne odvodi souradnice zemepisne) je provaden velmi jednoduchym zpusobem: Z upravene prezdivky se vytvori posloupnost bitu (z kazdeho znaku sestice, pomoci abecedy velmi podobne te pouzivane kodovanim Base64), ktera reprezentuje koeficienty vstupniho polynomu. Tento polynom, jeste vynasobeny polynomem x10, se potom vydeli polynomem stupne 10, ktery je obdobnym zpusobem odvozen ze zadaneho klice. Zbytek po tomto deleni (provadenem nad telesem cisel 0 a 1, tedy vsechny koeficienty vysledku bezneho deleni modulo 2) je polynom stupne nejvyse 9, ktery po prevedeni urcuje posloupnost deseti bitu, ze kterych prvni petice urcuje x-ovou a druha petice y-ovou souradnici na herni mrizce. Na souboru vice nez 3000 prezdivek cacheru z Ceske republiky bylo empiricky zjisteno, ze pravdepodobnost toho, ze by jednomu cacherovi byly prirazeny stejne souradnice jako jednomu jinemu, je 1:1000 (ovsem pozor na "narozeninovy paradox").


Po vlozeni dokumentaci navstev pridelenych souradnic prvnimi cachery bude na toto misto v listingu pripojen odkaz na interaktivni mapu, ve ktere bude mozne si fotografie z jiz navstivenych dashpointu prohlizet.

Additional Hints (Decrypt)

cybg

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)