Skip to Content

This cache has been archived.

Sopdet Reviewer: Bez reakce autora - nasleduje archivace

More
<

Baby Boom

A cache by LegyT Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 7/6/2008
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Baby boom je casove obdobi, kdy strme narusta porodnost za urcite obdobi, obvykle na urcitem geograficky ohranicenem uzemi a za podminky, ze porodnost presahne 2% celkove populace. Detem narozenym v tomto obdobi se rika "baby boomers". Obvykle nastup tohoto obdobi znaci prichod dobrych casu a vseobecny ekonomicky rust a stabilitu (o cemz by se v nasich krajich dalo polemizovat :-)).1. mesic

Velikost zárodku (od hlavy k zadecku): 4 mm, hlava má kapkovitý tvar a stácí se smerem k ocasu, zárodek vypadá jako pulec a je odborne nazýván embryo, po stranách má malé výbežky – budoucí ruce a nohy, kuže je prusvitná a prostupná pro vyživující látky.

2. mesic

V šesti týdnech se zacínají utváret vnitrní orgány dítete. Má již své vlastní srdce, které pumpuje krev. Existují také základy trávicího systému, embryo má trubici probíhající od úst k ocasu. Má také základ míchy a nervové soustavy. Od 6.týdne se vyvíjí velice rychle a lze jej videt pri ultrazvukovém vyšetrení. Po tomto období se zacíná vytváret hlava, hrudník, koncetiny, páter. Od 8. týdne tehotenství má již embryo podobu cloveka.

3. mesic

Telo plodu se v tomto období naprimuje, má jasnejší tvar. Vyvíjí se koncetiny a krátký ocas mizí. Nyní už není embryem a stává se plodem. Hlava má vysoké celo a už jsou viditelné oci, uši a nos. Jsou již vyvinuty základy všech zubu a vyvíjejí se chutové pohárky. Na základech paží se nejprve vytvorí zárodky zápestí a prstu, poté se koncetiny postupne prodlouží a vytvorí ruce ci nohy. Na koncích prstu se vytvorí hmatové polštárky. Kuže má již dve vrstvy. Srdce je plne vyvinuté, má 4 dutiny a tepe dvakrát rychleji než srdce nás dospelých. Základy pohlavních orgánu jsou vytvoreny. Váha ve 12. týdnu je 15 g, délka 6 cm.

4. mesic

Díte má již jasné rysy obliceje a také jasne viditelné koncetiny. Miminko už je velice aktivní, zatíná pesti, polyká tekutinu, cucá si palecek a vymešuje do plodové vody. Jsou také vyvinuty mimické svaly na obliceji, takže je možné videt nekontrolované grimasy. Zacíná se také vyvíjet obocí a rasy. Vaše díte již slyší první zvuky a na prstech u rukou má nehtíky (u nohou vyrostou až pozdeji). Plod již dokáže natahovat a ohýbat prsty, paže i nohy. Umí si držet pupecník, cucat palec, zatínat pest, tocit se v plodové vode, funguje mu mocový mechýr (plní se plodovou vodou a zase ji vypouští).

5. mesic

Plod nyní roste velmi rychle a již pocitujete jeho pohyby. Koncetiny jsou plne vyvinuté, miminko již dobre slyší a reaguje na vnejší zvuky, vytvárejí se první zuby. Pohlavní orgány jsou již vyvinuty.

6. mesic

Díte je silnejší a obratnejší, není tak náchylné vnejším vlivum. Jeho kuže už není prusvitná díky uloženému tuku, kolem nej je 450-500ml plodové vody a proto se muže volne pohybovat, kope, cucá si palecek a reaguje na zvuky. Srdecní tep je pomalejší a již ho lze zaznamenat. Všechny orgány krome plic jsou plne vyvinuté, vyvíjí se bunky zodpovedné za vedomí a také cyklus spánku a bdení. Vaše díte také polyká a vylucuje plodovou vodu.

7. mesic

Výrazne se vyvíjí mozek a nervová soustava, díky rychlejšímu prenosu nervových vzruchu se zlepšuje schopnost ucit se. Mozek dítete je již také schopný kontrolovat teplotu. Plíce jsou lépe vyvinuté, nemají však vyvinutý tzv. surfaktant, který je duležitý pro jejich úplnou funkci. Pokud se tedy díte narodí predcasne v techto týdnech, bude mít pravdepodobne dýchací potíže a budou mu podávány léky k podpore tvorby této látky.

8. mesic

Prakticky všechny orgány jsou vyvinuté, krome plic, které ješte potrebují cas. Nervová soustava vcetne mozku jsou již plne výkonné, pokud by se ale nyní díte narodilo, nebude mít pravdepodobne sací reflexy ci koordinaci. Plodová voda již neprosakuje do plodu, o výživu se plne stará placenta, která je zcela vyvinutá. Vaše díte ješte nemá vyvinutý spánkový rytmus, proto muže být nekolik hodin vzhuru a naopak pres den spát. Vaše díte má dokonce sny. Správná poloha je hlavickou dolu, ta je také nejcastejší. Pokud díte leží obrácene (ve výjimecných prípadech) porod obvykle probíhá císarským rezem.

9. mesic

V tomto období je vaše díte plne vyvinuto a pripraveno k porodu. Má vrstvu podkožního tuku – je baculatejší, má otevrené oci (ty jsou pri porodu vždy modré). Koncetiny jsou také plne vyvinuté vcetne nehtíku, díte zvládá koordinaci koncetin a jeho oblicej je kulatý. Kosti detské lebky jsou mekké a mohou pres sebe klouzat, to pomuže plodu pri porodu projít porodními cestami a pochvou. Plod je již zralý na porod a má proto méne místa pro pohyb.

Porod

Po dlouhém cekání, se miminko chystá na svet. V období okolo 40. týdne tehotenství je již plne vyvinuté a natešené. Krome tzv. poslícku se obcas vyskytnou i jiné známky blížícího se porodu.
Mezi ty nejcastejší patrí tyto - miminko je cítit stále níž v bríšku, muže se objevit vaginální výtok (pruhledný, ružový nebo mírne krvavý), praskne plodová voda (nekdy odtéká postupne).
Pravé kontrakce se poznají podle toho, že jsou pravidelné, vetšinou zacínají po dvaceti minutách, interval mezi kontrakcemi se zkracuje na 15, 10 a 5 minut, postupují od zad do bríška.
A kdy je cas vyrazit do porodnice? Kdykoliv, když má nastávající maminka pocit, že není neco v porádku. V prípade, že jsou kontrakce pravidelné po 5 minutách nebo odtece-li plodová voda (ihned, je-li tekutina tmavší zelenohnedé barvy) nebo pokud dochází ke krvácení z vagíny anebo jsou-li kontrakce cím dál více bolestivejší.Cache

Proc je tato keska na miste, na kterem je, a v dobe, ve ktere byla umistena?
Rokycanská nemocnice se pred nekolika hodinami pred umístením této kešky stala svedkem narození zbrusu nového kacera Vítka. Má být tedy podekováním všem lékarum a sestrám, kterí mu byli s opravdu nárocnou cestou na svet nápomocni.

Logbook je ukryt ve flasce v zavinovacce. Flaska tam neni pouze na okrasu, ale funguje zaroven jako "pouzdro" na logbook, takze se nebojte a otevrete ji. Do flasky vkladejte vzdy pouze zavinovacku s miminkem a maximalne jeste tuzku. Vsechny dalsi veci (orezavatko, pravidla GC) nechte vedle v igelitovem sacku - v opacnem pripade hrozi diky treni poskozeni obsahu flasky a verte, ze vyroba noveho kusu neni zrovna jednoducha.
A jeste jedna, pro nekoho jiste objevna myslenka. Na papir se da psat z obou stran. :-)


Keška neslouží k výmene dárku ani GC, TB, CWG. Do kešky, prosím, nevkládejte nic jiného než logbook s "drzakem" a priloženou psací potrebu.
Tímto dekuji geokolegovi Raden of Pilsen za výrobu skveleho "držáku" logbooku.
Do logbooku se krome titulní stránky zapisujte kamkoliv bez ohledu na kolonky.

Tato cache ziskala oceneni Top cache mesice cervence 2008 a Traditional cache mesice cervence 2008

   

Profile for LegyT

Additional Hints (Decrypt)

i xberarpu

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

913 Logged Visits

Found it 869     Didn't find it 5     Write note 12     Archive 1     Needs Archived 2     Temporarily Disable Listing 4     Enable Listing 3     Publish Listing 1     Needs Maintenance 8     Owner Maintenance 6     Update Coordinates 1     Post Reviewer Note 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 28 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.