Skip to Content

<

Pomniky bitvy u Hradce Kralove c. 5

A cache by Petr1868 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 06/29/2008
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: large (large)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Pátá multicache ze série keší Pomníky bitvy u Hradce Králové.

Do této série dále patrí následující keše:

Pomniky bitvy c. 1 - Nechanice, Pomniky bitvy c. 2 - Hrádek, Pomniky bitvy c. 3 - Dolní Prím, Pomniky bitvy c. 4 - Dlouhé Dvory, Pomniky bitvy c. 6 - Mokrovousy, Pomniky bitvy c. 7 - Probluz, Pomniky bitvy c. 8 - Dohalice, Pomniky bitvy c. 9 - Horní Dohalice a les Holá, Pomniky bitvy c. 10 - Nový Bydžov, Pomniky bitvy c. 11 - Sadová, Pomniky bitvy c. 12 - Rosnice, Pomniky bitvy c. 13 - Bríza, Pomniky bitvy c. 14 - Rozberice, Pomniky bitvy c. 15 - Cisteves, Pomniky bitvy c. 16 - Horice v Podkrkonoší, Pomniky bitvy c. 17 - Máslojedy, Pomniky bitvy c. 18 - Cerekvice nad Bystricí, Pomniky bitvy u Hradce Kralove c. 19 - Nedelište, Pomniky bitvy c. 20 - Všestary, Pomniky bitvy c. 21 - Benátky, Pomniky bitvy c. 22 - Horineves

Tato serie keší má pripomenout památku tisícu vojáku, kterí padli dne 3. cervence 1866 v bitve v okolí vesnice Chlum, známé také jako bitva u Hradce Králové nebo bitva u Sadové.

Bitva u Hradce Králové byla rozhodujícím stretnutím války mezi Rakouskem a Pruskem v roce 1866 a jejím výsledkem byla prohra Rakouska.

Cílem této série je provést vás po památnících této bitvy nalézajících se na katastrech jednotlivých vesnic tak, abyste si uvedomili rozsáhlost bojište.

Krome této serie se válce roku 1866 venují i další keše. Pro cachery spechajici je k dispozici tradicionalka Bojište Chlum. Po celem centrálním arealu bitvy vas provede multicache Svíb 1866 , jejiz finalka, jak uz nazev napovida, vas privede do lesa Svibu. Tam muzete plynule pokracovat prochazkou Aleji mrtvych za dalsi stejnojmennou keskou. Bitve se venuje i Praedova cache Válka 1866 na jihovychod od Chlumu - v Rozbericich.

Tato multicache Vás provede po památnících na tuto bitvu nalézajících se na katastru obce Horní Prím.

Celá trasa je dlouhá cca 1 km, dá se projít pešky i projet na kole. Zastavení c. 1 a 3 jsou dostupná i pro automobilisty. Zastavení c. 2 se nalézá ve vzdálenosti cca 500 m od zastavení 1 a finální keš je umístena ve vzdálenosti cca 400 m od zastavení c. 3 v lese.

Prubeh boju

Ves patrila za bitvy ke klícovým místum levého krídla rakouského postavení. Asi v 8 h. zaujala východne od obce postavení rakouská l. lehká jízdní divize gmjr. Edeisheima, která byla urcena jako nejkrajnejší levé krídlo rakousko-saské bitevní linie. Kolem 9 h se zacala východne od Probluze rozmistovat Schulzova brigáda od rakouského VIII. armádního sboru. Ves byla obsazena IV./74. praporem pluku Nobili a v nížine mezi ní a Dolním Prímem se postavil I./74. prapor. Mezi 11. a 12. h. obdržela Rothova brigáda od VIII. sboru rozkaz, aby táhla ke vsi a obsadila ji vcetne bezprostredne sousedícího Brízského lesa.

V 11.30 h. narídil velitel pruské Labské armády generál Herwarth, provést kleštový útok proti Probluzi. Jižní obchvat byl veden 15. divizí (Canstein) pres Hrádek proti Hornímu Prímu. Tento útok Sašové odrazili, cehož využil jejich korunní princ Albert a narídil ve 12 h. protiútok vedeny pres dolnoprímskou bažantnici proti Hrádku. Rakouský VIII. sbor dostal rozkaz tento útok zaštítit a obsadit Hrádek a Nový Prím. K podpore byly vyslaný i ctyri baterie VI. sboru a l lehké jízdní divize. Rakouský 74. peší pluk mel obsadit Prímský les.

Sasové pronikli pres bažantnici k Novému Prímu, kde zjistili, že místo ocekávaných jednotek VIII. sboru jsou v lese silné pruské kolony, které táhnou k Hornímu Prímu. Dríve než dorazily k Hornímu Primu prapory Schulzovy brigády, které vytlacily Prusy ze severní cásti Prímského lesa, byli Sasové nuceni ustoupit.

Ve 13.30 h. se korunní princ Albert pokusil o druhý útok. Schulzova brigáda nyní postupovala od Horního Prímu lesem k Novému Prímu a narazila na 30. brigádu (Glasenapp), která svým 68. peším plukem uderila na rakouský 74. peší pluk. Do boku postupujících Rakušanu vpadly od Nového Primu pruské cety, které zpusobily zmatek v radách Schulzovy brigády, jejíž velitel padl. Na útek byla stržena i brigáda Rothova. Ústup kryl III./8. prapor dosud stojící ve vsi v záloze s 31. praporem polních myslivcu. Schulzova brigáda se stáhla za Horní Prím a posléze do Brízského lesa, kam ji následovala i Rothova brigáda. Prusové obsadili obec, ale v dalším postupu jim bránily rakouské baterie strílející od lesa. Ty však po 45 minutách palby musely ustoupit, nebot je ze trí stran ohrožovaly pruské jednotky.

Zastavení c. 1

N = 50º 13.890'

E = 015º 43.130'

Stojíte pred pomníkem na míste, kde dne 3. 7. 1866 padli hrdinskou smrtí rakouský generálmajor Carl Schulz a jeho pobocník nadporucík Paul von Moser. Vaším úkolem je zjistit císlo A predstavující pocet rádku nemeckého textu na pomníku

Zastavení c. 2

N = 50º 13.(A + 2)(A + 1)(A - 2)'

E = 015º 42.(A + 3)(A)(A - 2)'

Stojíte pred hrobem rakouského rytmistra Ernsta rytíre von Lowenthala ze VII. armádního sboru. Vaším úkolem je zjistit císlo B predstavující pocet špicí na brance v litinovém ohrazení hrobu.

Zastavení c. 3

N = 50º 13.(A + B)(A - B - 1)(B - 2)'

E = 015º 42.(B)(A + B)(2A - 1)'

Stojíte pred pomníkem všeobecného venování padlým vojákum na území obce Horní Prím a zároven na míste, kde byl poprvé ranen rakouský generálmajor Carl Schulz. Vaším úkolem je zjistit císlo C predstavující pocet rádku nemeckého textu.

Západne cca 200 m v poli se nalézá další pomník - momumentální obelisk rakouského 74. pešího pluku. Vzhledem ke skutecnosti, že se tento pomník nalézá v poli bez prístupové cesty a tedy je po vetšinu vegetacního období neprístupný, tak jsem k nemu neumístil zastavení.

Finální keš se nalézá na souradnicích:

N = 50º 13.(A + 2)(B - 1)(C)'

E = 015º 42.(B + 3)(C - B - A)(B)'

Keš je cca 5 litrový kbelícek a muže proto sloužit i pro výmemu objemnejších predmetu.

Additional Hints (Decrypt)

Cbq ilieápraýz cnermrz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

527 Logged Visits

Found it 510     Didn't find it 1     Write note 11     Publish Listing 1     Needs Maintenance 2     Owner Maintenance 2     

View Logbook | View the Image Gallery of 13 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.