Skip to Content

This cache has been archived.

michajlpetrof: Vzhledem k ničení pomníku zběsilými hledači keš archivuji, už ji nehledejte.

More
<

FRIERENBERGEROVO DELO

A cache by michajlpetrof and Selmice Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 06/23/2008
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:JEDNODUCHÁ DRAJFKA MEZI OBCEMI ROUSÍNOV A STARÁ POŠTA!!!


Schválne...kolikrát tudy uz kazdý z vás projíždel hmmm??? Ja snad tisíckrát a pokaždé si ríkal, že tady zastavím a omrknu tenhle pomnícek...Udelal jsem to az teprve nedávno a rovnou sem šupl kešku, abyste konecne meli i vy možnost se tady zastavit a pripsat si další bodík :-)


Preji hodne zabavy pri lovu!!!

FRIERENBERGEROVO DELO


Proboha, kryjte se! Bežte z cesty pane maršále, tady z toho lítají cucky…" Nic však neplatilo na Gaskonce v maršálské uniforme, budoucího vévody z Montebella. Krátce po poledni se Lannes zmocnuje Kruhu a potom i Holubic. Ruští mušketýri i myslivci jsou odtud vybiti za velkých ztrát. Ulaniusovi myslivci ztratili 160 mužu, Kamenského mušketýri 1 600! Generál Kamenskij sám sotva vyvázl a málem padl do zajetí. Do rukou Francouzu padla všechna jeho dela. Presto ustupují Bagrationovi vojáci jen krok za krokem a beze zmatku. Vynikající morálka Bagrationových pluku v záveru bitvy kontrastuje s demoralizací, které podlehla vetšina spojeneckých vojsk v centru a na jižním krídle.


Okolo poledne prišla Bagrationovi po silnici od Olomouce necekaná pomoc. Rakouský major Václav Jan Frierenberger dorazil na bojište se dvema bateriemi dvanácti težkých del v okamžiku, kdy už byla bitva rozhodnuta. Velmi rychle odhadl situaci a své kanóny umístil na návrší, které se zvedá severne od silnice, nedaleko rozcestí u Pozorické pošty. Bez prodlení zahájil palbu ze všech hlavní a zpusobil, že Francouzi zpomalili a nakonec zastavili svuj postup. Frierenberger ze svého palebného postavení ovládá strategicky duležitou silnici od Olomouce i její odbocku pres Slavkov do Uher. Toho Bagration pohotove využije a odpoutá se od dorážejícího neprítele. Ustálil svou frontu na úrovni Pozorické pošty, odkud rídí záverecné boje.


Od této chvíle se Lannesovy a Bagrationovy jednotky, podporované rakouskými delostrelci, ostrelují jen na dálku. I tato strelba už je spíše jen sporadická, protože obema stranám zacíná postupne docházet dech i munice. Maršál Lannes už nemíní pokracovat dál po olomoucké silnici k Rousínovu. Už se dost vzdálil od Santonu a vzdálit se ješte dál od centra své armády by bylo riskantní. K opatrnosti nabádá i maršál Murat. Mel jen zadržet Rusy, kterí by chteli vpadnout do francouzského pravého boku a tento svuj úkol splnil.

Také Bagration sestupuje u Pozorické pošty ze svého kone, obklopen svými pobocníky, vypravuje od rána už nekolikátého kurýra, aby informoval nejvyššího velitele o vývoji na pravém krídle.

"Vrat se brzy a dones, pro lásku boží, nejaké instrukce!"

Po druhé hodine odpoledne, když už ví, že je všechno ztraceno, stahuje kníže Bagration své vycerpané pluky podél silnice k Rousínovu. Spolu s Rusy odtahuje i svá dela také major Frierenberger. Setkali se s Bagrationem pred Rousínovem a podali si v prátelském stisku ruky.


Celý clánek na_www.nasemorava.cz

Dalsi info (PS25 Holubice)


Menim kes z mysetery na tradicni...podminka logu uz neni dale nutná, o delostrelectvu jsem se toho dozvedel uz dosti. Diky vsem, kteri pridali svou troskou do mlyna delostreleckých vedomostí!!!


Dejte pozor pri parkovani at do vas zezadu nekdo nevrazí!!!Additional Hints (No hints available.) 

Find...

1,112 Logged Visits

Found it 1,081     Didn't find it 10     Write note 11     Archive 1     Temporarily Disable Listing 1     Enable Listing 1     Publish Listing 1     Needs Maintenance 5     Owner Maintenance 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 83 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.