Skip to Content

This cache has been archived.

Tobias Reviewer: Archivace listingu keše.

[b]Tobias Reviewer, Reviewer pro ČR[/b]

More
<

Krystof Alois Lautner

A cache by Tinah&Power Team Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 7/25/2008
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Kryštof Alois Lautner byl katolický duchovní a jedna z hlavních postav carodejnických procesu na Šumpersku. Tyto události byly literárne zpracovány Václavem Kaplickým v knize Kladivo na carodejnice. Kniha se stala predlohou pro stejnojmenný film Otakara Vávry.

K. A. Lautner se narodil roku 1622 v Šumperku. Po studiích práva, filozofie, teologie a prírodních ved byl v r. 1656 v Olomouci vysvecen na kneze. Byl farárem v Dolní Moravici a Osoblaze. V r. 1668 byl v Šumperku povýšen na dekana.

Mezi lidmi byl velmi oblíben nejen pro svou vlídnost, shovívavost a toleranci, ale i pro své vedomosti z mnoha oboru, na tu dobu neobvyklé. Hrál na housle, sbíral obrazy a jeho knihovna cítala 322 knih širokého zamerení. V oblasti rekatolizace nepatril k radikálum, byl zván do spolecnosti a mel velký okruh prátel mezi laiky, což mu nadelalo mnoho neprátel predevším ve vyšších církevních kruzích.

V té dobe povesti o carodejnictví a spolcích s dáblem zasáhly témer celou západní Evropu a nevyhnuly se ani Šumperku a jeho širokému okolí. Upáleno bylo více než 60 lidí obvinených z carodejnictví.

Na Šumpersku vše zacalo r. 1678, kdy se jedna žena pokusila pri mši ukrýt svatou hostii, již chtela dát do žrádla kráve, která špatne dojila. Samozrejme byla obvinena z carodejnictví.

Fámy se rozletely celým krajem. Církev i svetská moc hledaly nekoho, kdo by spolcené s dáblem odhalil, zkušeného a horlivého inkvizitora. Tím se stal soudce Jindrich Boblig, nedostudovaný právník, který si z odhalování lidí udelal výnosný obchod. Všude vládl strach, nebot nikdo nevedel dne ani hodiny, kdy jej nejaký závistivec oznací za carodejnici ci carodejníka. Lautner se ale postavil proti. Ve Zlíne kázal, že víra v carodejnice je nesmysl, snažil se carodejnické procesy zastavit.

Soudce Boblig proto prirozene delal všechno proto, aby mohl K. A. Lautnera obvinit z carodejnictví. Nakonec se mu podarilo sestavit vyšetrovací komisi, která se ale nezabývala jen Lautnerem, ale i dalšími obvinenými duchovními olomoucké diecéze.

18. srpna 1680 byl K. A. Lautner podvodem vylákán do Mohelnice. Jeho prítel ze studií, mohelnický dekan Vojtech Winkler jej pozval na posvícení a pri hostine jej nechal zatknout. Pak byl uveznen na Mírove. Tady strávil následujících pet let. Boblig proti Lautnerovi nejdríve nesmel použít tortury, to ale nevedlo ke kýženému výsledku a proto se jej rozhodl vyslýchat za pomoci mucení. Dlouho však odolával i presto, že proti nemu vypovídali jeho hospodyne Zuzana Voglicková a dalších 35 obvinených vcetne jeho nejbližších prátel (rodina Sattlerova). Tyto mucením získané výpovedi Lautnera obvinovaly napr. z porádání orgiastických hodokvasu na Petrových kamenech, jichž se úcastnili carodejníci a carodejnice ze širokého okolí a kde za úcasti Satana docházelo k nejruznejším sexuálním výstrelkum vcetne incestu a souloží s démony, kdy každá carodejnice mela svého galána. Vyslýchané dokonce uvádely „carodejnické modlitby“, jež mely sloužit k privolávání „galánu“ a byly údajne dílem samotného dábla. Realita však byla prozaictejší. Vymýšlel je Boblig a ženy se je musely ucit nazpamet. Cást jedné z takových „modliteb“ zní: Zelená, žlutá a bílá / je mého galána Czersche díra / Tlusté varle a dlouhý ocas / je mi milejší než muj ruženec. Ve všech „modlitbách“ byl kladen duraz na vulgárnost a sexuální symboly.

Prvním stupnem mucení Lautnera byla palecnice. Vydržel desítky minut drcení palcu, v jednom okamžiku mu hlava klesla na prsa, což kat bral jako priznání. Ovšem po odšroubování záveru Kryštof Lautner zase všechno odvolal. Vydržel i druhý stupen tortury, kdy mu kat drtil nohy ve španelských botách. Boblig zacal panikarit, nebot vedel, že pokud neuspeje ani u tretího stupne mucení, mel by dekana podle zákona propustit. To nechtel v žádném prípade dopustit. Proto narídil tretí stupen tortury, natažení na skripec. Lautner byl natažen, na nohou mel závaží. V prvním okamžiku Kryštof Lautner omdlel, dali mu nekolik dnu oddechu, potom ho dvakrát za sebou natáhli opet na skripec. Po strašlivém mucení se jej 28. cervna 1684 podarilo vyslýchajícím zlomit.

13. zárí 1685 byl v mohelnické škole vynesen rozsudek a 18. zárí téhož roku byl zaživa upálen. Když byl pripoután ke kulu, povesil mu katuv pomocník na na žádost biskupa na krk pytlík se strelným prachem, který mel zkrátit jeho utrpení. Exploze jej však neusmrtila, ale težce zranila. Lautner z horící hranice do poslední chvíle volal jména svatých a hlasite se modlil, takže prihlížející nabyli dojmu, že v tomto prípade nebyl upálen spríznenec pekla, ale naopak mucedník, do poslední chvíle se chovající jako svetec.

Kniha i film byly nazvány podle bible inkvizitoru, Malevs Maleficarvm (Kladivo na carodejnice).


Zdroje:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Kry%C5%A1tof_Alois_Lautner
http://www.listar.cz/2006/svata_pravda_061116.htm
http://www.metalopolis.net/art_downtown.asp?id=247

A ted k samotné keši:

Keš je umístena v Mestských sadech blízko památníku Kryštofa Aloise Lautnera, který se nachází v místech, kde bylo kdysi mestské popravište a kde byl Lautner upálen.
Hledejte box asi 15x10x7 cm. Pro prvního nálezce je vložena pozornost v podobe turistické známky mesta Mohelnice. Update 2013: keška přesunuta dále, v případě zoufalství viz fotohint.


Obsah keše při jejím znovuzprovozněním 8/8/2013.

Additional Hints (Decrypt)

hiavge qhgé xyáql

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

1,125 Logged Visits

Found it 1,049     Didn't find it 19     Write note 22     Archive 2     Needs Archived 1     Unarchive 1     Temporarily Disable Listing 7     Enable Listing 6     Publish Listing 1     Needs Maintenance 8     Owner Maintenance 4     Update Coordinates 1     Post Reviewer Note 4     

View Logbook | View the Image Gallery of 42 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.