Skip to content

<

Ad mortem festinamus

A cache by wmh (new cartridge by JeDie) Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 11/02/2008
Difficulty:
5 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Legendy

Cache je zařazena do "Zlatého fondu Českých keší" - děkuji moc za vaše bookmarky! / Cache belongs to list of Czech geocaching "Legends", so thanks a lot for your bookmarx!

Poznámka: listing k této keši byl napsán v roce 2008 - Ad mortem festinamus je patrně první čistokrevná běhací wherigo v ČR.
Nedivte se tedy, že některé reálie (například zmínka o lovení s pomocí PDA) působí v dnešní době již poněkud archaicky...Scibere probosui de contemptu mundano

ut degentes seculi non mulcentur in vano
iam est hora surgere
a sompno mortis pravo
a sompno mortis pravo

Vita brevis breviter in brevi finietur
mors venit velociter quae neminem veretur
omnia mors perimit
et nulli miseretur
et nulli miseretur.

Ad mortem festinamus
peccare desistamus
peccare desistamus."Ad mortem festinamus" (spěcháme smrti vstříc) je název jedné z deseti zachovalých skladeb ze sborníku pozdně středověkých písní "Libre Vermer de Montserrat". Píseň reflektovala tehdejší dobu plnou násilí a nejistoty a především opakujících se pandemií "Černé smrti", tedy dýmějového moru. Skladba se tak ve svém žánru stala typickým představitelem fenoménu "Memento mori", který se dále uplatnil mj. v architektuře, malířství (zejména tvorba zátiší tzv. "Vanitas" - marnost), a v neposlední řade i v literatuře.


Ano, všichni běžíme náruči smrti vstříc...

Pokud vás tato krutá pravda a vůbec nechutné a morbidní téma tohoto listingu zatím neodradilo, budu se vás snažit odradit dále následujícím strohým textem:

Běh do příhrazských schodů - neoficiálně, nicméně velmi výstižně nazývaný -

"Běh smrti"


Tradiční jarní podnik horolezeckého oddílu Mnichovo Hradište - první ročník se konal v roce 1979. Jde o běh na čas po pískovcových stupních stoupajících po červené a žluté značce od bývalého hotelu Příhrazy směrem k rozcestí u skály Barberiny. Poté, co jsou týden předtím schody upraveny pri tradiční jarní brigádě ve skalách, může následovat závod, při kterém si nejeden běžec sáhne na dno svých sil. Parametry závodu : délka 381 m, převýšení 86 m, to vše v terénu převážně pískovcových stupňů, nezřídka vysokých 30-40 cm.

Není proto divu, že stejně jako červená turistická značka po které se běží - se jako červená nit táhnou poznámky o této sportovní výzvě v listingu okolních keší (neboť na takto prožitou zkušenost se prostě nedá zapomenout).

Něco z historie závodu... I ženy zde bojovaly jako jeden muž... A zde se nějaký zoufalý, ne zcela neznámý aktér snaží být v cíli dříve než jeho snídane...


A co s tím má spolecného tento listing ? Inu, modří (tj. priznivci wherigo ikonky:-) již vědí nebo alespoň s mrazením v zádech tuší. Ano, správně. Jazykové - tvrdící cosi o přílišné jednoduchosti nedaleké wherigo cache - mají pravdu i v tomto případě, zde však skoncí s jazykem na veste, neb autor se ke škodě všech naučil používat funkci timer. Ano, mozek který jste potrebovali na Archimeda (dobrá, tak aspoň malinko, minimálne na emulaci v builderu :-) dnes zanechte na parkovišti, budete potřebovat jen ocelové svaly, silné plíce a prázdný žaludek.
Nejlepší časy tohoto závodu záměrne neuvádím, aby vás nedemotivovaly (no tak dobrá, tak aspon jeden - historicky nejlepší byl cas 2:25 - ale s nepatrně kratší trasou závodu než dnes), a protože jsem owner hodný a vlídný, dovolím vám časový limit na běh, řekněme - celé 4 minuty!!! Startovní a cílové wherigo zóny jsou shodné se startem a cílem závodu - viz reference points (hint pro cíl: pokud uvidíte vpravo vedle sebe lavicku s vyhlídkou, jste dobře.
Uvedená obtížnost platí pro single odlov jedním geocacherem, takový odlov je samozřejmě sportovně nejhodnotnější. Nebráním se však ani snížení obtížnosti absolvováním závodu více cachery formou štafety - takže začněte trénovat předávku Colorada (příznivci BT modulu + PDA/mobilu musí predávku natrénovat o neco pečlivěji :-))
Jedinou podmínkou (myšleno v duchu fair-play) je, aby každý, kdo se do kešky zaloguje, aspoň část závodu s přístrojem absolvoval (tj. jinými slovy - "poponesl signál")
Pokud absolvujete trať v limitu, dozvíte se souřadnice krabice, kam už se donavigujte pěkne "postaru" neb signál zde mezi skalami lítá a chodit podle titěrné wherigo šipečky by byl přílišný trest pro během unavené cachery.

Při svém behu samozřejmě narazíte na mudly v obou směrech, takže i tím (a samozřejmě pocasím) může obtížnost oscilovat - inu, koukněte na některé starší logy, jsou poučné. (Taky můžete narazit na podivná individua s GPS marně počítající schody - ty moc nerušte nebo se spletou a budou pak u nedaleké krásné keše autorovi v logu zbytečne nadávat, případně narazíte na ještě podivnější individua s kolem, co se navíc cestou exhibicionisticky fotí - tak ty taky nerušte, mají chudáci pred sebou ještě pořádný kus cesty)


Upozornení: Absolvování této wherigo cache podle pravidel vyžaduje jednorázový zvýšený fyzický (zejména anaerobní) výkon.
O vhodnosti odlovu této wherigo cache se proto předem poraďte se svým lékarem!

Reverzní engineering cartridge, emulování běhu přenášením paňáčka po mapě, resp. jakékoliv získání souřadnic jinak než vysilujícím během :-) - nechávám plně na vás, jen to prosím nepište do logu - mějte ohled na nás ostatní , tj. všechny ty poctivé blbce, co se nahore vysílením plazili, omdlévali či zvraceli (ano - snídaně nakonec vyhrála) a především nadávali na takový stupidní nápad - jakým je běh do příhrazských schodů :-))

Do logu prosím napište výsledný cas a počet účastníků běhu.

Vzhledem k vynikajícím výkonům na hranici života a smrti uvádím tabulku nejlepších borců:

Ad mortem festinamus...
SINGLE DOUBLE
jaryn
krutizlab MedoMys
Claissy :-)
petr.kvapil
biker V.
jitule*
Ffilip
bikerka
Adelayda
energit
cody9
Lucy
ponybara
KarelMrak
soarteam
Maoman Ali2
Ffilip
Wozbrouk Benjo5
energit
Joe+Myska Vacerman brothers
Oja CZ Šišky
zulu23
Rajczatko jeffix
malin.sedlacek
geomimgo MichalS & Flower
Sheronka:-) D@ve_CZ
LacertaCZ
vop.cz Iwos
Maruška
pe3cek Arandur9424
MarHol
LudekV
Scribblerr
Forsyte
Arandur9424
vydra20
banan23
(double-teamy uvedeny v abecednim poradi, smajlik v tabulce za jmenem oznacuje pejska, tabulka jiz pravděpodobně nebude aktualizovana - nebo hodně nepravidelně :-) )

Pokud vás to stále ješte neodradilo, pak už zbývá jenom tohle! (c) Vychodocesky kombajn 2009
Stále nic ? Tak zkuste ješte tohle! (c) Sací komando 2009

Dotazy, problémy, tipy ci obecnou diskusi k této keši mužete rešit zde.
Cartridge stahujte zde

Dodatky:
1/Navigace na cíl:
a) projít si to nanečisto s GPS a zadaným waypointem cíle (rizikem je selhání morálky :-) )
b) velmi neelegantní, ale účinné řešení - běžet s druhou GPS se zadaným waypointem (nemusí se předávat, postačí poslednímu členu teamu :-) )
c) nejjednodušší řešení - nikam neodbočovat a běžet pořád za nosem po turistické znacce, tzn. po nejprudším stoupání následuje krátké klesání (takový dolík) a pak závěrečné krátké stoupání, po kterém budete mít po pravé ruce jednoduchou lavičku. To je cíl a to už byste dávno měli být v zóne. Velikost zóny je naddimenzovaná co do šírky i délky - ani při špatném signálu jí nelze minout (tedy teoreticky).
d) lze i zkouknout i smrticí video od Vychodoceskeho kombajnu - i tam poznáte kde je cíl a beznaděj cestou k němu :-) + video od Sacího komanda (velmi instruktážní :-))

2/ Kompatibilita (tuto část listingu berte opravdu s velkou rezervou, má spíše historický význam)
a) PDA - funguje zatím na 100%
b) Colorado - stejne jako PDA, zatím bez problému
c) Oregon (různé verze) - problematický, raději dopředu počítejte s šancí cca 50/50 a vezměte si mobila
d) Garmin Nuvi 550 - zatím jedna zkušenost a funguje zcela korektně.
g) Apple a Android - nová verze od JeDieho zatím fungovala na všech mobilních zařízeních

3/ Cesta k finálce a zaměření:
a) ke keši se dostanete více způsoby - rovnou za šipkou cca 4,5/4,5, zamyslíte-li se trochu nad terénem, pak pohodlně cca 2,5/2,5 :-)) (zvažte, že jsem přece jen pohodlný owner :-))
b) pohybujete se ve skalách, navíc pod mohutnou klenbou stromů - to mějte na paměti při pozorovaní šipky vašeho přístroje. Ač zaměřeno opakovaně a průměrováno, vaše podmínky budou určite jiné než při zaměřováni, takže se zamyslete a použijte hint, šetříte tak své nervy i přírodu vůkol. Díky.

Poděkování:

Za pomoc při tvorbě této keše děkuji Petrovi - me2d09 (historická verze cartridge před archivací).

Novou cartridge vytvořil JeDie (kterému tímto ještě jednou děkuji - ačkoliv pokusů o napsání nové verze - od různých autorů -  bylo více,
teprve JeDie dovedl tuto věc do zdárného konce a bez něj by unarchive nikdy nenastal).

Dále děkuji Javarovi za prvotní betatest nové cartridge v terénu (s probíhající virózou to byl takřka životní výkon, který se nebezpečně blížil citaci v názvu keše)
a zejména Washarovi, který s nekonečnou trpělivostí opakovaně (celkem tuším asi 10x) absolvoval trať(sic!), dále upřesnil cílové souřadnice a rovněž vložil nový čistý logbook - který už na vás čeká.
Alexovi (reviewerovi) rovněž děkuji za pomoc a vstřícnost při unarchivaci.
Díky moc!!!

Závěr s historickou vsuvkou:

    Tato cache (resp. wherigo cartridge) byla vytvořena v roce 2008 v oficiálním (a tehdy fungujícím) wherigo builderu. Na dostupných přístrojích v roce 2008 (PDA, Colorado) šla odehrát zcela bez problemů, nastupující Oregon s tím měl již od začátku trable, ale stále aspoň s padesátiprocentní úspěšností souřadnice na konci vydal. S neoficialním Openwigem byl problém již od počátku. "Ochrana" proti emulaci byla spíše sranda než funkční záležitost, takže kdo chtěl, k souřadnicím se dostal, ale o to u této keše až tak nešlo :-)

    Vzhledem k nárustu počtu platforem (Apple, Android) a postupným aktualizacím firmware pro Oregon se tato cache stala v původní podobě téměř nehratelnou. Když se miska vah postupně vychýlila na stranu těch frustrujících z důvodu nehratelnosti cartridge, nastal čas na archivaci. Nicméně netrvalo to ani tři roky (sic!) a geocacher JeDie (autor úspěšných a oblíbených wherigo cachí) napsal pomocí programu Urwigo cartridge novou, která by měla být s pomocí aktuálních přístrojů hratelná.

    S novou cartridgí jsem se rozhodl pro unarchivaci, neboť tato keš má - když nic jiného - svůj historický (či spíše nostalgický) význam jako jistý milník "běhacích" či obecně na timeru založených wherigo cachí  - ačkoliv dobře vím, že čas oponou trhnul a n
yní je všech těch běhacích, cyklistických, lyžařských apod. cartridgi spousta. Nicméně pokud máte - tak jako já - bizarní zálibu ve čtení starých logů, pak má rovněž unarchive této keše (a lepší dostupnost starých logů) svůj význam :-)

    A ještě si v této vsuvce dovolím pogratulovat té zatím více než dvoustovce cacherů, kteří na tuto "hru" přistoupili - a ať jiz single či ve skupince - se zúčastnili "Běhu smrti". Ba co víc - většině se to dokonce i svým způsobem libilo (sic!) Dále děkuji a vážím si všech krásných logů, doprovodných fotografií, videí, zařazením do bookmarků či nověji přidáním favorite bodu. Rovněž mi bylo ctí, že se tato cache stala cílem oficialního geoeventu - to mi taky udelalo radost :-) Díky moc všem!

Mějte se krásně a nezapomeňte - spěchejte pomalu, je to jenom hra, ten hlavní cíl stihne nakonec každý z nás ...

wenny / wmh

Additional Hints (Decrypt)

ilfvan fxnyavub znfvih - ir pgirepbir cebuyhoav

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)