Skip to Content

This cache has been archived.

DarkLord Reviewer: Archivace listingu keše

DarkLord Reviewer

More
<

Vetrne mlyny na Decinsku #7 - Svetlik

A cache by Strelec & Sutech Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 09/16/2008
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Krátký popis
Cache se nachází nedaleko bývalého vetrného mlýna v zaniklé obci Svetlík

Historie
Nejstarší zarízení, na kterých clovek už od dob neolitických mackal zrno, byly drtice a rucní mlýnky. V Egypte a prední Asii byly pomerne velmi brzo k pohonu objeveny a využity další zdroje energie: voda a vítr.
Není známo, kdo byl vynálezcem vetrného kola, vetšina autoru se však shoduje na tom, že je objevili nekolik tisíc let pred n. l. v Orientu v oblasti persko - arabské pro nedostatek vody. Dosud zachovalé zdené vetrné mlýny v Moonu u Alexandrie jsou staré asi tri tisíce let. O vetrných mlýnech se v Evrope dovedeli od vracejících se vojáku z krížových výprav na prelomu 11. a 12. století. Podle druhé teorie prišly první mlýny do Evropy prostrednictvím Arabu jejichž ríše sahala v 8. století až na Pyrenejský poloostrov a to do Španelska.
Vetrné mlýny vznikaly predevším tam, kde byl dostatek stálých, pravidelných a rovnomerných vetru a nedostatek tekoucí vody, kde potoky rychle vysychaly, rozvodnovaly se nebo v zime na dlouhou dobu zamrzaly.
Nejcastejšími lokalitami pro stavbu vetrných mlýnu byly: Hornomoravský úval, Moravská brána, Haná a hlavne Slezsko. Na Morave a ve Slezsku je doloženo celkem 685 vetrných mlýnu z toho 61 zdených, v Cechách 216 vetrných mlýnu z toho 53 zdených.
Jedním ze zachovalých mlýnu v oblasti severních Cech je vetrný mlýn v zaniklé obci Svetlík na Decínsku.
Vetrný mlýn ve Svetlíku
Vetrný mlýn holandského typu se nachází asi 500 m severne od obce Horní Podluží v zaniklé osade Svetlík (Lichtenberg) v nadmorské výšce 500 m v krásném prostredí na okraji prírodní rezervace Svetlík, na brehu stejnojmenného rybníku.
Vetrný mlýn holandského typu byl postaven v roce 1843 v centru nemecké osady Lichtenberg, (cesky Svedík) na pozemkové parcele c. 674, která patrila domkári Antonu Wormovi. Presný letopocet vzniku není nikde uveden. Místo stavby je znacne nezvyklé tím, že se nejedná o vrch ci návrší, ale o mírný svah, svažující se ke 150 m vzdálenému rybníku. Mlýn mlel nepretržite až do konce války. Po odsunu Nemcu byla okolní osada zbourána vcetne pekárny, která stála nedaleko mlýna. Od té doby mlýn pustl. V roce 1952 probehla za prispení památkáru rekonstrukce objektu a zprovoznení mlýna. Bez pravidelné údržby, kterou stát nedokázal zajistit, se však stav mlýna zacal opet zhoršovat. Proto byl mlýn prodán za 3 300,- Kcs k rekreacním úcelum. Ani to k lepší péci o mlýn nevedlo, mlýn dále chátral. Dlouhá léta ho používali turisti jako noclehárnu. Po roce 1989 vlastnilo mlýn nekolik majitelu a složité vlastnické vztahy bránily ve vetší oprave mlýna. Teprve po jejich vyjasnení zacíná soucasný majitel postupne mlýn renovovat.
Mlýn je zdený, válcového, mírne konického tvaru s jehlancovou otocnou strechou. Stavba má u zeme prumer 10,5 m, a je vcetne strechy vysoká 14 m. Strecha je plechová a je uložena na váleccích umožnujících její otácení pomocí kovového ozubeného kola a dreveného ozubení uloženého na nosné zdi. Mlýn mel pet perutí, které byly vybaveny žaluziemi ovládanými spolecne pro všechna krídla dumyslným zarízením z tretího podlaží. To umožnovalo mlynári za provozu menit podle síly vetru funkcní plochu perutí. Objekt je trípodlažní. Technické zarízení se nachází v druhém a tretím podlaží. V druhém podlaží jsou cástecne zachovalá tri mlýnská složení (chybí luby a násypné koše), ruzné transmise a pomocná zarízení. Jsou zde uloženy také zbytky perutí cekající na opetovnou instalaci. V tretím podlaží chybí na vale palecné kolo. Svislá hrídel je výjimecne drevená. V prízemí je podlaha prvního patra uprostred podeprena mohutným žulovým sloupem. Objekt není narušen necitlivými stavebními úpravami. Proto by mel být s pomocí památkové péce kompletne opraven a tím zachránen pro budoucnost. Záchrana je duležitá zvlášte proto, že se jedná o poslední vetrný mlýn v Cechách, který není prestaven na rekreacní objekt nebo neskoncil jako ruina. Navíc je to mlýn jedinecné technické konstrukce.
V roce 2002 byl mlýn zvenku znovu omítnut a v roce 2003 položena nová plechová strecha. Postupne bude následovat celková obnova mlýna, pro kterou zpracovala projekt firma ARSTAV. Cílem první etapy je obnova puvodních perutí vcetne ovládání, palecného kola a oprava všech dochovaných drevených a kovových cástí a mechanismu. V rámci druhé etapy bude formou cástecné vedecké rekonstrukce obnoveno chybející technologické vybavení mlýna, tj. všechna tri mlýnská složení, luby, násypky, moucnice a další zarízení.
Aktivity kolem mlýna z poslední doby jsou velice nadejné. Byla by škoda, kdyby ho cekal stejný osud jako ostatní vetrné mlýny u nás, protože tento mlýn byl ješte v poslední ctvrtine 20. století nejzachovalejší v Cechách.
Historický vývoj ve fotografiích
1888
1910
1930
1950
2000
2005
1888 1910 1930 1950 2000 2005

Zdroj: www.povetrnik.cz

Viz též
Vetrné mlýny na Decínsku #1 - Ružová
Vetrné mlýny na Decínsku #2 - Arnoltice
Vetrné mlýny na Decínsku #3 - Janov
Vetrné mlýny na Decínsku #4 - Huntírov
Vetrné mlýny na Decínsku #5 - Varnsdorf
Vetrné mlýny na Decínsku #6 - Rumburk
Vetrné mlýny na Decínsku #8 - Mikulášovice
Vetrné mlýny na Decínsku #9 - Svetliny

Additional Hints (Decrypt)

[Cesky:] fgebz - 160 pz
[Deutsch:] vqre Onhz - 160 pz
[English:] vgerr - 160 pz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.