Skip to Content

This cache has been archived.

Skupec Reviewer: Dalsi mesic uplynul, zadna reakce ze strany autora -> archivovano.
Pro autora: pokud by ses v budoucnu rozhodl cache obnovit, tak je pripadne mozne ji obnovit odarchivaci tohoto listingu, ale jen za techto predpokladu:
1) misto ulozeni a provedeni kese (typ, obtiznost,...) se prilis nezmeni od puvodniho
2) lokalita bude stale volna, tj. nebude existovat jina kes v kolizi pobliz teto
3) obnovit ji budes chtit proto, abys ji ty SAM mohl dale znova udrzovat (obnova archivovane kese jen proto, aby byla hned adopci prevedena nekomu jinemu, se neprovadi, pozdni zajemce o adopci at si zalozi listing novy, vlastni)
V pripade zajmu o odarchivaci staci kontaktovat me ci jineho reviewera pres profil - viz http://wiki.geocaching.cz/wiki/Reviewer
Nebo muzes misto odarchivace tohoto listingu vytvorit a k publikaci predat listing novy, pokud 1) a 2) neplati (tj. kdyz by se misto ulozeni ci popis kese vice zmenil, ci kdyz by puvodni uz byla v kolizi).

Skupec Reviewer pro CZ

More
<

Ratborsky poklad

A cache by Kamen89 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 09/21/2008
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Nechci si nic dokazovat kdovíjak složitou multinou, proto jsem si pro vás pripravil jednoduchou multi-keš, která by vám nemela zabrat víc, než 17 minut. Zároven doufám, že vám i zpríjemní pobyt v Ratbori a zavede vás na hezká místa

Ratborský pokladUPOZORNENÍ: Pri troše štestí lze indicie nalézt i v noci. Behem lovu se snažte být co nejvíce nenápadní!!!

Vítejte v Ratbori!

V obci, o níž se poprvé písemné prameny zminují v roce 1115. Nachází se približne 6km jihozápadne od Kolína, nebo chcete-li 10km severozápadne od Kutné Hory, ve výšce približne 300m nad hladinou more. Obývá ji asi 500 obyvatel. K Ratbori dnes patrí i menší vesnicky Tešínky a Sedlov.


Samozrejme zde lze nalézt nekolik zajímavých míst, která pro nás dnes budou duležitá. Za zmínku stojí napríklad Starý zámek.Starý zámek Jeho historie sahá až do roku 1389, kdy to však ješte bývala tvrz. V neklidných letech 15. až 17. století byla tvrz nekolikrát poškozena pri vojenských akcích a vystrídala nekolik majitelu. Roku 1723 nechal majitel Karel Jáchym Breda starou tvrz prestavet na barokní zámek. Byla to jednopatrová budova obdélníkového pudorysu s šindelovou valbovou strechou. Dnes se lze s pozustatky této stavby setkat v jižním krídle zámecku. Do 19. století se zde vystrídalo mnoho majitelu, roku 1890 koupil zámecek kolínský velkoobchodník Bernard Mandelík. Jeho synové se rozhodli k prestavbe zámecku behem let 1912 až 1915 podle plánu architekta Jana Kotery. Prestavba spocívala v pristavení krídla z jižní strany k puvodní barokní budove. Také interiér doznal výrazných zmen. Nejvýraznejší byla stavba reprezentativní haly a schodište. Krome místnosti v gotickém stylu, nacházející se v severovýchodním nároží objektu jsou všechny místnosti v moderním stylu. Tato Koterova prestavba je architektonicky ojedinelé dílo, které patrí k autorovým nejvýznamejším pocinum na ceském venkove.
Zámek byl do roku 1945 ve vlastnictví rodiny Mandelíkových, poté prešel do vlastnictví státu. Do roku 1992 se v nem vystrídalo nekolik institucí - do roku 1966 zde bylo zemedelské ucilište, poté obecní úrad. V restituci roku 1992 bylo rozhodnuto o navrácení majetku rodine Mandelíkových.


Nový zámekV sousedství Starého zámku se nachází Nový zámek. Jedná se o moderní jednopatrovou vilu, postavenou v letech 1910-1913 na zakázku rodiny Mandelíkových. Autorem budovy byl také pražský architekt Kotera. Puvodne se mela budova nést v post-empírovém stylu, pozdeji se ale z tohoto zámeru ustoupilo a projekt byl prepracován na klasicistní budovu s prvky kubismu. Na první pohled jiste zaujmou sochy v prucelí budovy. Sochy Génia ducha a Génia hmoty. Pocházejí z dílny významného sochare Jana Štursy.
V letech 1947-1996 se v budove zámku nacházela škola. Poté byl zámek opet navrácen rodine Mandelíkových. V letech 2000-2002 byl zámek opraven a prestaven na hotel. Prostory byly zrestaurovány a zarízení hotelu tvorí dobový nábytek, nebo jeho napodobeniny.


Možná jste již videli kousek opodál Kostel sv. Václava kostel Sv.Václava. Puvodne gotická stavba, o které jsou první zmínky již z roku 1354. V dobe tricetileté války kostel chátral, ale na prelomu 17. a 18. století byl opraven a rozšíren. Roku 1770 následovaly další úpravy - rozšírení lode a prístavba veže. I nadále se o kostel dbalo a v prubehu staletí procházel ruznými rekonstrukcemi. Jen pro zajímavost, hodinový stroj a vežní hodiny nejsou na kostele od samého zacátku, pocházejí z roku 1898(letos mají 111. výrocí:)). Poslední rozsáhlejší rekonstrukce se kostela dotkla roku 1992, kdy byly mimo jiné hodiny znovu zprovozneny.
Zarízení kostela pochází vetšinou z konce 19. století. Pouze oltární malby a krížová cesta pocházejí z doby kolem roku 1800. Bylo by škoda nezmínit se o zvonech ve veži - první je z roku 1500 a druhý z roku 1713.


Krome staveb v minuslosti Ratbor proslula šperkarstvím, presneji receno težbou a zpracováním ceských granátu (pyropu). Zajímavostí je to, že ješte dnes lze v okolí nalézt v krajine pozustatky po težbe ve forme propadlých míst v polích. Pro geologické nadšence a milovníky hornin je mnohem zajímavejší možnost nalézt v okolí Sedlova zbytky granátu zarostlých v hadci. Když zbyde po lovu troška casu a chuti, mužete pozustatky lomové težby prozkoumat napríklad na souradnicích N:49°58,149'; E:015°9,563', kam se dostanete bud pres pole, nebo skrz lesík a potok - nic pro slabé povahy. Pokud budete mít pozorné oko, urcite se vám podarí najít nejaký ten hezký kamínek.

Aby toho nebylo málo, ríká se, že je v Ratbori ukrytý poklad. Že by stálo za to ho nalézt? Pojdme to zkusit. Dost možná to nebude nic složitého. Bude ale zapotrebí se do Ratbore vypravit a podívat se na zajímavá místa. Tak co, jdeme na to?
Na úvodních souradnicích se zatím nikomu poklad nalézt nepodarilo, nejspíš tam nebude:), ale doporucuji na nich nechat stát vozidlo, pokud jste jím prijeli a treba hned se vrhnout do prvního úkolu:
Pri pohledu na západ si nejde nepovšimnout již zminovaného Starého zámku. Vaším úkolem bude spocítat hromosvody na streše a VELKÁ delená okna v horní cásti Koterovy pulkulaté prístavby v jihovýchodní cásti stavby(W hromosvodu),(X velkých delených oken(viz fotohint)).
Nezapomente si poznamenat, že se na souradnicích N:49°58.604', E:015°9,301', které vás zavedou pred Nový zámek, budou pocítat další veci. U Nového zámku máte za úkol spocítat hranaté sloupy, podpírající balkon nad hlavním vchodem a lampicky ze skla a medi, které jsou mezi sloupy (Y sloupu)(Z lampicek).

Ted prijde cas pro neznámé w,x,y,z, dosadte je do vzorce a ten vás zavede ke keši. Tam už na vás budou cekat další instrukce...

Mikrokeška se nachází na souradnicích:
N:49°58,P', E:015°09,Q'
Kde platí:
P = (W*X)^2 - 131
Q = (Y*Z)^2 + 305Nebojte se vyjádrit svuj názor a keš po odlovu ohodnotit.

klikni pro hodnocení keše

Additional Hints (Decrypt)

[u-kes]: fbhfgerq fr an fybhc
[finale]: fbhfgerq fr an pvuyh, wr gebfxh wvanpv

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.