Jak se dostat k finálce?
Úvodní souřadnice vás dovedou na ulici Tumaňanova. Ta byla pojmenována podle důstojníka Rudé armády, který zde padl při bojích o Brno v dubnu 1945. Dnes můžete na místě vidět hlavně hranolovou zvonici z roku 1889 a hned vedle stojící kříž mokrohorských obyvatel zbudovaný ještě o 5 let dříve.
Kousek od kapličky naleznete také pomník obětem první a druhé světové války. Na něm naleznete informace, podle kterých zjistíte, kam jít dál.
Pokud je na památníku vzpomínán(o):
-
setník a desátník, pak je první část souřadnic: N 49° 15.560
-
major a rota PTP, pak je první část souřadnic: N 49° 15.460
-
pět obětí druhé světové války, pak je druhá část souřadnic: E 016° 35.797
-
brigádní generál a námořní admirál, pak je druhá část souřadnic: E 016° 35.697
Po zjištění souřadnic se vydejte na sever a za pár kroků následujte modrou značku na východ. Je doslova nepřehlédnutelná.
Po průchodu uličkou odbočte hned za mostkem doprava a po pár desítkách metrů následuje výstup kamzičí stezkou do svahu. Po něm vás čeká nenápadná – opakovaně zarůstající a mýcená - vyhlídka na menší část Brna.
POZOR! V OKOLÍ FINÁLKY JE ZVÝŠENÝ VÝSKYT KLÍŠŤAT.
Krátce o Mokré hoře
Ves Mokrá Hora byla založena někdy ve druhé polovině 18. století na původním katastru Jehnic parcelací půdy pozořického panství. Datování přesného založení se však v jednotlivých pramenech liší. Uvádějí se letopočty 1771 a 1784, avšak zakreslena je již na mapách z prvního vojenského mapování. Nazvána byla podle sousední hory, na níž kdysi stávala kaple. Až do svého osamostatnění roku 1953 byla Mokrá Hora místní částí Jehnic, od roku 1953 je samostatnou obcí a o sedm let později byla připojena k Brnu. Koncem 60. let 20. století došlo při radikální druhé katastrální reformě Brna ke změně hranice a zvětšení katastru Mokré Hory - hranice byla posunuta za levý břeh potoka Rakovce až ke zdejší cestě, připojena byla okrajová jihovýchodní část původního katastru tehdejší obce Ivanovice u Brna, malá okrajová část původního katastru Řečkovic, a malé části lesů patřících Jehnicím.