Skip to Content

<

Bozi muka - Krizova cesta

A cache by Down.cz Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 10/19/2008
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Boží muka - Krížová cesta
Jako "Boží muka" bývají nazývány malé stavby, které mužete potkat pri svých cestách za kešemi. Umísteny bývají podél cest - zpravidla na vrcholcích kopcu, na místních návrších nebo na križovatkách. Setkat se s nimi ale mužete i ve volné krajine, nebo na místech, kde pripomínají nejakou významnou událost, zpravidla tragickou.
"Boží muka" mužete videt jako volne stojící kamenný nebo drevený sloup s malou lucernovitou kaplickou nahore, v níž je umísten obraz nebo plastika s náboženskou tematikou a místo na svetlo, kvetiny a krucifix. (Alternativní popis: jde o "Pašijový památník" - zpravidla sloup nebo pilír ukoncený hranolovou skríní pro pašijový obraz, sošku nebo reliéf.). "Boží muka" mají symbolizovat sloup, u nehož byl bicován Ježíš Kristus.
Krížovou cestou pak bývá nazýváno umelecké ztvárnení Ježíšova utrpení na jeho poslední ceste na horu Kalvárii. Zpravidla mívá 14 zastavení s následujícími výjevy:
1. Ježíš je odsouzen
2. Ježíš prijímá kríž
3. Ježíš padá poprvé pod krížem
4. Ježíš se potkává s Pannou Marií
5. Šimon pomáhá nést kríž
6. Veronika otírá Kristovu zkrvavenou tvár
7. Ježíš padá podruhé
8. Ženy litují Ježíše 9. Ježíš padá pod krížem potretí
10. Ježíšovi berou šaty
11. Ježíš je pribíjen na križ
12. Ježíš na kríži umírá.
13. Ježíšovo telo je položeno do klína Panny Marie
14. Ježíšuv pohreb.

Krížová cesta u Naceradce zahrnuje pouze 12 zdených sloupu (výklenkových kaplicek) umístených podél staré cesty z Naceradce do Horní Lhoty (na papíre se ale mužete setkat i s údajem o poctu 13). Na rozdíl od výše uvedené definice se jedná o sloupy bez jakékoliv náboženské výzdoby - i když je více než pravdepodobné, že v dobe svého zbudování byly nepochybne pašijovými obrazy s tematikou krížové cesty zdobeny. Doba vzniku není presne uvádena, nicméne predpokládá se prelom 18. a 19. století (konkrétne bývá uváden rok 1736). Rekonstrukcí prošla Krížová cesta v 90. letech 20. stol. Proc není sloupu 14 se mužeme jen domýšlet. Zrejme se ne všechny rekonstrukce dockaly...
Protože už dnes nikdo presne nezjistí pravý duvod, který vedl k vybudování této série sloupu, vezmete zavdek alespon povestí, která se v okolí traduje: bylo nebylo - v Naceradci na námestí, na míste nekolika meštanských domu, postavil v roce 1734 František Josef ze Starhembergu zámek. Protože se majitelé zámku pozdeji velmi casto strídali, nezjistíme už jméno šlechticny, která hrála v naší povesti hlavní úlohu. Faktem ale je, že obvinila svou služku z krádeže nekolika zlatých šperku a zasadila se o její potrestání trestem nejvyšším - a to i navzdory tomu, že narcená služka prísahala, že je nevinná. Po nejaké dobe probíhala v zámecké zahrade porážka starých stromu a pri této príležitosti byl poražen i strom, kde hnízdila místní straka. Pointu už asi znáte - zlato ukradla straka a odnosila je do svého hnízda. Neštastná bohabojná šlechticna se rozhodla svou nespravedlnost napravit a nechala postavit Krížovou cestu.
Zlí jazykové ale tvrdí, že Krížovou cestu nechala postavit církev, aby využila toho, že se místní obyvatelé casto scházeli na Holém vrchu. Tak proc jejich cestu nespojit s motlitbou...
Nu a nyní ke keši:
Při odlovu kešky se vydáte na Křížovou cestu. Obejdete sloupy křížové cesty, které, jak jsme zjistili při údržbě v létě 2017, jsou nově opravené, natřené... Vzhledem ke změně indicií jsme se rozhodli některé indicie v listingu upravit a zjednodušit výpočet. Pokud tedy máte některé indicie z posbírané z dřívějška, budete se muset na Křížovou cestu vydat znovu...


N 49° 36.522 E 014° 54.741 - U první kapličky spočítejte počet hřebenáčů na střeše kapličky a dostanete A.
N 49° 36.508 E 014° 54.783 - U druhé kapličky si dáme trochu botaniky. Pro zjištění indicie B zjistěte, jaký strom roste nejblíže ke kapličce. Pokud je nejbližším stromem ořešák, pak B bude 5. Pokud je nejblíž třešeň, pak B bude 6. A pokud je nejblíž smrček, pak B bude 7.
N 49° 36.490 E 014° 54.841 - Zde se nachází kaplička číslo 3. U této kapličky nic zjišťovat nemusíte.
N 49° 36.471 E 014° 54.880 - U čtvrté kapličky si můžete všimnout, že se sloupy pomalu vyvyšují nad silnici. Také zde můžete spočítat počet vrcholů vlnovek na jedné straně kapličky. Jedná se o jednociferné sudé číslo C.
N 49° 36.443 E 014° 54.916 - U páté kapličky spočítejte, kolik se na její čelní straně nachází kruhových výklenků a získáte D.
N 49° 36.403 E 014° 55.033 - Šestá kaplička má na střeše celkem X řad tašek a Y řad hřebenáčů. E = X+Y
N 49° 36.259 E 014° 55.234 - Pokud Křížovou cestu jdete pouze kvůli indiciím keše, můžete sedmou kapličku klidně minout.
N 49° 36.185 E 014° 55.346 - Stejně jako sedmou kapličku, i osmou můžete nechat bez většího průzkumu a pokračovat k devítce, kde již budete opět zjišťovat indicie.
N 49° 36.138 E 014° 55.402 - Devátá kaplička má z čelní strany F trojúhelníkových výklenků.
N 49° 36.130 E 014° 55.412 - Desátou kapličku si obejděte hezky ze zadní strany. Budete totiž potřebovat vědět, jakou má její pozadí barvu. Pokud bílou, pak G = 2. Pokud hnědou, pak G = 5. Pokud šedou, pak G = 8.
N 49° 36.114 E 014° 55.422 - Na předposlední zastávce naleznete H železných křížů.
N 49° 36.105 E 014° 55.470 - Poslední zastávka Křížové cesty je na dohled od předchozí stage. Pokud chcete zakončit křížovou cestu na jejím konci, pak se sem můžete vydat a vypočítat souřadnice keše.
Finále se nachází na N 49° 3B.FCD E 014° 5E.AHG

Zkontrolovat souřadnice můžete zde. Na vnitrní strane logbooku je bonusové císlo. Pokud si je opíšete, budete moci lovit bonusovou mysterku "Kaplicky Podblanicka".

Additional Hints (Decrypt)

Mn xnzrarz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

211 Logged Visits

Found it 194     Write note 10     Publish Listing 1     Needs Maintenance 1     Owner Maintenance 5     

View Logbook | View the Image Gallery of 23 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.