Skip to content

Karst series - Ladislavova vyvieracka Traditional Cache

This cache has been archived.

thailon: Dakujem vsetkym za navstevu, je cas nechat priestor niekomu na novu geocache.

Happy caching!
Thailon

More
Hidden : 11/8/2008
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Geocache series "Slovak Karst"

  Slovenský kras je krajinný celok geomorfologickej oblasti Slovenské rudohorie na slovensko-madarskom pohranicí, obklopený Juhoslovenskou, Rožnavskou a Košickou kotlinou a Volovskými vrchmi. Bol tu vyhlásený Národný park Slovenský kras.

  Je budovaný vápencami a dolomitmi, ktoré v južnej casti dosahujú hrúbku 400-500 m a sú rozdelené hlbokými kanonmi riek Slaná a Štítnik, ako aj Zádielskeho a Hájskeho potoka.

  Národný park Slovenský kras sa rozprestiera na juhovýchode Slovenska. S hraniciacim Aggtelekským národným parkom (Madarsko) tvorí jednotný celok, ktorý ako súvislé územie svojou rozlohou predstavuje najrozsiahlejšie krasové územie planinového typu v strednej Európe. Na ploche 361,65 km2 vytvára Slovenský kras svojou prírodnou a kultúrno-historickou rozmanitostou jednu z najkrajších oblastí Slovenska. Za chránenú krajinnú oblast bol Slovenský kras vyhlásený v roku 1973 a v roku 1977 bol ako prvý na Slovensku zaradený do medzinárodnej siete biosférických rezervácií v rámci programu UNESCO Clovek a biosféra. Podcelky Slovenského krasu: Jelšavský kras, Koniarska planina, Plešivská planina, Silická planina, Turnianska planina, Horný vrch, Dolný vrch, Zádielska planina, Jasovská planina.

  Jasovská planina je najvýchodnejšou planinou (castou) Slovenského krasu. Z východu je ohranicená údolím rieky Bodva medzi Jasovom a Moldavou nad Bodvou zo západnej casti tiesnavou Hájskeho potoka medzi obcami Hacava a Háj. Severné ohranicenie je tvorené prevažne morfologicky výraznou depresiou V-Z smeru, údolím Teplica prebiehajúcim medzi Jasovom a Hacavou. Južná hranica je na styku úpätia krasovej planiny s depresiou Košickej kotliny na línii medzi obcami Háj, Drienovec a Moldava nad Bodvou. Hoci sa na tejto planine nenachádzajú turisticky významnejšie atrakcie (azda s výnimkou Jasovskej jaskyne), je tu aj pomenej závrtov a škrapov, vyniká najmä rozmernými podzemnými priestormi, ktoré sú najdlhšie a najhlbšie v Slovenskom krase. Tieto primáty si drží podzemný systém Kunia priepast - jaskyna Skalistý potok. Ten sa nachádza v juhovýchodnej casti planiny. Obidva podzmené priestory patria k vôbec najhlbším a Skalistý potok aj k najdlhším jaskynným priestorom Slovenska. Vzájomne ich spája doposial neprebádaný podzemný vodný tok, ktorý ústi ako vyvieracka na úpätí planiny. Sú spolocne s dalšími jaskynami Slovenského a Aggteleského krasu zapísané na listine Svetového prírodného dedicstva UNESCO. Jaskyna Skalistý potok je Národnou prírodnou pamiatkou. V jej útrobách sa nachádza množstvo zaujímavých útvarov, formovaných podzemným vodným tokom - sifónov, studní, jazierok a skalných stupnov s vodopádmi (najväcší z nich, Velký vodopád, je až 23 metrov vysoký). Postupne boli vo velmi nárocnom teréne, po prekonaní množstva technických probléov a zložitých sifónov pri nasadení speleopotápacov, priestory zamerané až na dnes známu dlžku. V aktuálnej súcastnosti sa dokázalo prepojenie medzi Skalistým potokom a jaskynou Skalistý potok. Národná prírodná pamiatka Kunia priepast je situovaná na južnom okraji Jasovskej planiny. Dosahuje dlžku 813 m a hlbku 203 m. Priepast objavil Gustáv Stibrányi st. v roku 1947, do hlbky prenikli košickí jaskyniari v roku 1986. Systém priepastí ústi na horizontálnu chodbu s podzemným tokom. Zo sintrovej výplne upútajú brcká, kaskádové hrádze a jazerné leknovité tvary. Okrem týchto dvoch gigantov má Jasovská planina aj dalšie typické krasové formy - jaskyne Drienovská (1 300 m dlžky s aktívnym vodným tokom, vzácna výzdoba, archeologické nálezy, zapísaná na listine UNESCO), Slaninova (18 m dlžky, pozostatky kostier zvierat a archeologické nálezy) a Slaninova. Priepasti reprezentujú Trojramenná (75 m hlbky, pozoruhodná výzdoba) a Hajagoš (75 m hlbky). Pre toto územie sú typické aj mohutné vyvieracky - Miglinc, Ladislavova, Drienovská a Velký pramen.

  Na planinu vedú turistické znackované trasy z obcí Jasov (modrá, žltá), Moldava nad Bodvou (zelená), Drienovec (žltá, modrá), Háj (modrá), Hacava (zelená) a Medzev (žltá).

 

 
 
 



  Vyvieracka sv. Ladislava (Ladislavova vyvieracka) je historicky významná lokalita nad obcou Debrad (ci Drienovec) so zvyškami stredovekej kaplnky, výdatným pramenom a chatou. Zároven je aj križovatkou turistických trás. Nachádza sa vo výške 420 m.n.m.. Legenda hovorí, že král Ladislav, ktorý bol velkým uctievatelom Panny Márie, si pre svoje vysmädnuté a bojmi umucené vojsko modlitbami vyprosil vytrysknutie pramena vody z planiny a tak zachránil životy svojich vojakov. Pravdepodobne od 16. storocia (1560?) stál pri prameni Kostol svätého Ladislava . Neskôr sa ale cirkev o kostol nestarala a tak sa rozpadol. Zrúcaniny kostola vraj stáli ešte zaciatkom minulého storocia. Po 2. sv. vojne tam vystavali kaplnku, ktorú údajne v 50-tych rokoch ŠTB vypalila - pramen bol vtedy pútnickym miestom. Tak ako kostol, aj krížová cesta prestala byt udržiavaná. Po revolúcii cirkev zacala opät pri prameni organizovat omše a púte. Koncom 90-tych rokov bola opravená krížová cesta, ktorá viedla od Drienovca. Kaplnka obopína mohutný strom a nachádza sa v nej kamenný oltár ci kamenný ruženec. Nábožný charakter tohto miesta doplna svetský rituál lesákov, ktorí sem vraj chodia trávit dovolenky so svojimi rodinami.

Cache sa nachádza približne 3m od lúky, v klasickom dvojpni (vid fotohint). Ak sa pozeráte zo vstupu kostola smerom von, pred sebou máte lesnú cestu. Za cache sa vydajte šikmo, doprava - smer zelenej turistickej znacky. Prosím, uložte cache do pôvodného stavu.

 

 
 
 
 
 
 



Pre FTF sa v cache nachádza drôtený Morský koník Vodomák, ktorého pre túto hru vyrobila moja žienka a ktorému meno dala naša malá. Celá drôtená rodinka má už aj svoju galériu;)

Caches série Slovak Karst [homepage] :
GC17FNX Nad kamennym mostom, GC17FV8 Certova, GC15V14 Slaninova jaskyna, GC1H8B1 Plesivska planina, GC1HBDV Silicka (jaskyna) planina, GC1HZ57 Ladislavova vyvieracka

zdroje : Wikipedia, Eduard Kladiva & Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky

Additional Hints (No hints available.)