Skip to content

Draci lode / Dragon boats Traditional Geocache

This cache has been archived.

Sopdet Reviewer: Archivace listingu keše

Sopdet Reviewer - Reviewer pro ČR (především kraje Jihočeský, Plzeňský a Karlovarský)

More
Hidden : 9/11/2010
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato snadná tradicka je venována celkem zajímavé sportovní aktivite, která je provozována i v Plzni.



Pres 2 tisíce let stará tradice pádlování na dracích lodích pochází ze staroveké Cíny. Lode odvozené od boha vod - draka, jsou 12,5 metru dlouhé, cca 250 kg težké a pojmou dvacet pádlujících, 10 nalevo a 10 napravo. Na konecných dvaadvacet clenu posádky je pak doplní kormidelník stojící na zádi a bubeník sedící na vysoké stolici vpredu, který údery do kozeného bubnu udává rytmus pádlování. Príde a záde lodí zdobí vyrezávaná drací hlava a ocas.

Moderní historie dragonboatingu se datuje od roku 1976, kdy se uskutecnil první festival dracích lodí v Hong-Kongu. Odtud se sport rychle rozšíril do celého sveta. V soucasné dobe se této disciplíne aktivne venuje pres 50 miliónu sportovcu z více než 50 zemí sveta. Mezinárodní federace dracích lodí porádá od roku 1995 oficiální mistrovství sveta i mistrovství Evropy.

Závodí se v drahách na vzdálenosti 250, 500 a 1000 m. Dlouhá trat na 2000 m se jezdí na kola s otáckami. Kategorie se delí dle veku a pohlaví (jezdí se i mix). Nejprestiznejsí je kategorie OPEN - tzn. bez omezení.

Tento divácky velmi atraktivní sport do Cech privedli zakladatelé CESKÉ ASOCIACE DRACÍCH LODÍ Sebastian Pawlowski a Hajo Libor. V roce 1997 totiz sedeli u pullitru ceského piva a premýsleli, jak obohatit sportovní a spolecenské dení v hlavním meste. Chteli neco nového, marketingove zajímavého a hlavne u vody. Rozhodli se pro dragonboating i vzhledem ke zkusenostem z Nemecka, kde se této disciplíne venuje okolo 2000 posádek. Nakoupili tedy lode a rok nato usporádali první rocník Prazského festivalu dracích lodí 1998.

Zpocátku se jednalo spíse o firemní klání zamestnancu a kamarádu, ale atraktivnost Prahy prilákala i zahranicní posádky napr. z Nemecka, Polska, Itálie, Madarska nebo Hong-Kongu. Zcela nový náboj dodal akci známý kanoista a olympionik Jirí Ctvrtecka. Privedl totiz na dalsí rocník festivalu partu kanoistu, kterí dokázali porazit i tehdejsí mistry Evropy z Itálie. I na základe techto výsledku se v roce 2002 zformovala první reprezentacní posádka a na ME v Polsku získala pri své premiére dvakrát stríbro a jeden bronz. Ve stejném roce se na mistrovství sveta v Ríme tým posílil napríklad i o Martina Doktora a pri úcasti 80 posádek (pres 1.800 závodníku) z 16 státu 5 kontinentu se stala ceská posádka mistry sveta na prestizní trati 250m. Pro srovnání : ve stríbrné posádce Ruska bylo 8 mistru sveta ze závodu rychlostní kanoistiky. Kdyz se potom v roce 2003 podarilo navázat na úspechy ziskem evropského i svetového titulu, upevnilo si jméno ceských dragonu svoji pozici i na mezinárodní scéne. V roce 2004 se jiz posedmé se rozeznely bubny dracích lodí na rece Vltave mezi Karlovým a Mánesovým mostem. Ceská asociace dracích lodí tady totiz ve dnech 5. a 6. cervna 2004 porádala ve spolupráci s hlavním mestem Prahou jiz 7. rocník Prazského festivalu dracích lodí. Od roku 2004 se koná i Ceský pohár dracích lodí - Bohemian Dragon Boat CUP

Posádka Pilsner Dragons vznikla na jare 2005 a nastoupila do 2. rocníku Ceského poháru bojovat s ostatními posádkami. Pocátecní nadseních trochu zchladily mírné potíze s technikou jízdy na drací lodi. Hlavne obsazení zpocátku podcenovaného postu kormidelníka se ukázalo být klícovým a lod prestala narazet do souperu a zacala se umistovat na lépe bodovaných místech. Nakonec dosáhli na 5. místo v celkovém poradí Ceského poháru. Tým byl zpocátku slozen z hokejistu Spartaku Sedlec a Plzenských kanoistu okolo kapitána Karla Kozíska. V sezone proslo týmem asi 35 dragonu ale nepodarilo se nám posádku stabilizovat.

Rok 2006 zacínal slibne. Podarilo se koupit lod a dragoni se objevili na Radbuze. Pilsner Dragons zacali jezdit pod hlavickou Sportovního Klubu SOUE Plzen. Po prvním závode Ceského poháru v Brne se ale soutezní posádka rozpadla a tak po jednom bodovaném závode obsadili celkove 11. místo. O to úspesneji dopadli starty v ostatních závodech.

V roce 2007 smísená posádka Pilsner Dragons slozená z vodáckých nadsencu se prihlásila do kategorie FUN, která byla pro 3.rocník CP plánována. Nakonec nebyla vypsána a lod bojovala v elitní kategorii. V kategorii MIXu byli nuceni zenskou cást posádky doplnovat do predepsaného poctu o dracice z jiných zenských posádek. V celkovém poradí CP nakonec skoncili na 8.míste v kategorii Premier Open a na 5.míste v kategorii MIX.

Rok 2008 byl ve znamení stabilizace posádky Pilsner dragons. Pribyli noví spolehliví dragoni a opet se podarilo absolvovat celou sérii závodu Ceského poháru. Výsledkem bylo 5. místo v kategorii Open, které znamená postup do závodu Mistrovství Evropy klubových posádek. Posádka MIXu pak ve zvýšené konkurenci obsadila celkové 6.místo. Na jare se podarilo usporádat zájezd na prátelské závody do Regensburgu a založit tak tradici výjezdu Pilsner Dragons do zahranicí. V zárí se dva plzenští dragoni zucastnili mistrovství Evropy v italské Sabaudii a v posádce veteránu získali titul mistru Evropy na 2km.

Rok 2009 navázal na výsledky z roku minulého a Pilsner Dragons opet absolvovali celý seriál závodu Ceského poháru. Ten zaznamenal další zvýšení konkurence a tak 8.místo v OPEN a 9. místo v MIXu odpovídaly výkonnosti posádky. Vrcholem sezony dracích lodí pak bylo Mistrovství sveta v Racicích, na kterém meli Pilsner Dragons sedmiclenné zastoupení v kategoriích Masters.

Premiérový závod dracích lodí v Plzni usporádal plzenský klub Pilsner Dragons a kanoistický oddíl Prazdroj v sobotu 4.7.2009. Závod byl urcen pro amatérské a firemní posádky. Dlouho nebylo jasné celkové obsazení závodu, ale nakonec se v této nejvetší vodácké disciplíne predstavilo 12 posádek. Firmy APB, DEKTRADE, Kooperativa, SIPA doplnily posádky rádia KISS Proton, zamestnancu plzenského magistrátu, a dále posádky sportovních kolektivu hokejbalisté, vodáci z Kadane, Sedlce, Týna a dve posádky TJ Prazdroj Plzen. Na trochu rozdivocelé Radbuze a ješte divocejšího pocasí probehly starty prvních rozjíždek. Posádky tak zápolily nejen se souperi ale i s prírodními živly. Nakonec si nejlépe vedly posádky lodí Plzenský magistrát, rádio KISS Proton a firma SIPA, které se probojovaly do finále. Vítezství lodi SIPA pak nebylo pro zasvecené diváky velkým prekvapením, protože jádro posádky tvorili sportovci, kterí stáli u zacátku dracích lodí v Plzni.

Kdo by si chtel prohlédnout trénink, nebo s k dragonum pridat, tak ideální možnost je od 18:00 v nedeli, pondelí a stredu. V této dobe také nedoporucuji lov keše...

Zdroje: www.dragonboat.cz a www.pilsnerdragons.cz

Additional Hints (Decrypt)

ebmfbpun cbzzry

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)