Skip to content

Kriz "Na skalach" Traditional Cache

Hidden : 01/29/2009
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato jednoduchá; keška vás přivede na kraj obce Čakovičky.


Kříž "Na skalách"


...Čím je tato malá obec zajímavá? Asi ničím zvlášť. Je to vesnice, která teprve začíná prodělávat přestavbu v pěkné místo. Všude kolem je rozrůstající se "satelitní výstavba"...a přeci jen...stačí se podívat trošku lépe...


...a helemese ;-)


Tady je kaplička, támhle další; a že by tuhle byla zvonička? Jasně! Je to tu, ale to už jsme vám vlastně představili v naší první kešce...


A co tady ještě máme? Ještě kus historie? A nějakou tu "ukázku přírody"? Ne, to tu už přeci nemůže být! Nic zajímavého, samá placka, pole, borčus v každé škarpě..ne až tak úplně všude!

A právě do těch míst Vás chceme pozvat :-)

(tedy,možnost blátíčka si musíte odmyslet ;-) )


Tak tedy hurá do toho! Já vím, na dlouhé povídání asi nejste, ale přeci jen troška historie neuškodí ;-)

 

 

Takže dnešní téma zní:

 

"Záchrana památného dubového kříže na okraji obce"

 

Povím Vám o jednom nenápadném míste v naší obci. O památce, o kterou se dlouhá léta nikdo nestaral a opravdu to vypadalo, ze je už už ztracena! Musím se priznat, že jsem vlastne ani dost dlouho nevedela, že zde neco takového je. Mé kroky me na procházkách vedly jaksi na opacnou stranu...Až se najednou zacalo pár lidicek „dožadovat“ pozornosti a že by si jakýsi kríž zasloužil opravu! Je preci tak starý, opravdová památka, ostuda obce, že se nestará...A tak se tito lidé vrhli do hledání všech možných informací o tomto Kríži v cásti obce zvané „Na skalách“. Tyto vedomosti jsem si od nich vypujcila a zde Vám je mohu ve zkrácené verzi predat....

 


Vznik kríže

První a dlouho dobu jediná informace o stárí kríže byla dle starousedlíku pouze z jedné fotografie, na níž byl napsán rok 1936.

Byla ze slavnosti s posvecením kríže. Vyskytly se ale též názory, že kríž pravdepodobne stál již dríve. Nebyly o tom naprosto žádné dukazy. Až v roce 2008, po oslave znovuobnovení kríže, byla objevena historická mapa z roku 1877, na které je již kríž zakreslen - to ale neznamená, že tam kríž nemohl stát již dávno predtím, a proto se s o to vetším úsilím vrhají dobrovolníci do bádání v ješte starších mapách.

Tento objev znamená, že v roce 1936 byl kríž pouze zrekonstruován a znovu posvecen. Historická hodnota kríže je proto mnohem vetší než se do této doby verilo.

Máme-li podat zajímavosti o kríži, musíme zacít o význacném ceském výtvarném umelci jménem Jindrich Schmidt (1897 – 1984), který se proslavil jako vynikající grafik a rytec, jak ve známkové tvorbe, tak ve tvorbe bankovek. Provádel též portrétní rytiny. Na nescetných poštovních známkách a Ceskoslovenských bankovkách nacházíme jeho jméno. A práve manželé Schmidtovi stojí za rekonstrukcí kríže v meziválecném case!


 

Rekonstrukce a znovupostavení kríže

Za léta své existence prošel kríž údobím problému, svetovými válkami, pak komunistickým režimem, který památkám tohoto druhu neprál. S pádem totalitního režimu byl neudržovaný kríž ve velmi špatném stavu a v posledním desetiletí se ramena kríže zacala rozpadat.

V léte 2007 byl nalezen velmi starý korpus – malba Krista na plechu. Skládá se z 11 vzájemne nýtovaných dílu a jedná se tedy o tepaný plech. Tento byl zjevne za komunistu uschován a zapomenut, uschovatelé zemreli a náhodne byl objeven práve v dobe, kdy se Obcanské sdružení za oživení Cakovicek snažilo o obnovu kríže. Korpus byl zrestaurován akad. mal. a restaurátorem J. Kuldou.

Starý dubový kríž byl odstranen a uskladnen. Poté byla vyrobena replika presne dle vzoru a restaurátorských zásad nekolika místními obcany.

Díly byly vyrobeny v  truhlárské dílne, na montáži se podílel mimo jiné pan Fric a finalizaci celého projektu zajistil interiérový architekt, designér a umelecký soustružník dreva Ant. Hepnar (viz. http://www.hepnardesign.com/ ).

Nový materiál na kríž bylo nutné pres rok opatrne vysoušet, protože dub je na vysoušení nejproblematictejší drevina.
Dobrá věc se podařila a v lokalitě "Na skalách" byl

v sobotu 21. června 2008 slavnostně odhalen památný kříž.

 

Občanské sdružení za oživení Čakoviček si mimo jiné cíle předsevzalo záchranu kulturních památek v obci. Slavnostním odhalením předalo Občanské sdružení kříž do majetku a péče obce, jako tomu bylo v minulosti.


 

Kríž stojí na pozemku, který je spolecne se sousední Trešnovkou veden jako zahrada v majetku obce. V roce 1994 byla tato lokalita prohlášena za Chránený krajinný prvek a je chránena zákonem. Pozemek zdobí cetné chránené rostliny a živocichové. Ekologická hodnota je znacne vysoká.

 

Dubový kríž má výšku 6,20 metru, z toho 95 cm v betonové kapse v zemi. Výška kríže nad zemí je 5,25 metru.

 

 

A nyní již k samotné kešce ...a procházce po okolí

 


Na mapce je vidět modře označená cesta od možného místa parkování (červený bod N 50°14.039´, E014°31.950´ ) přes znovu osázenou Třešnovku směrem ke kříži.


Za hezkého (a alespoň přiměřeně suchého) počasí můžeme doporučit i procházku po okolí Čakoviček. Jak se neztratit vám opět napoví mapka - značeno fialovo-černě.


Nechce-li se vám šlapat, je možno kešku pojmout též jako drive in! V tomto případě máte hned 2 možnosti! Buďto se vydejte vaším geovozítkem přes Čakovičky a ke keši dojedete cestou vyznačenou na mapce "směr Drive in 1"...Pro vás jsme ji ozkoušeli za velmi "pěkného" počasí a auto dopadlo takto ;-)

 


 

..a nebudu přehánět, když přiznám, že jsem jen tiše doufala, že pomoc traktoru nebude třeba :-) ..no, ale je to oficiální příjezdová cesta k zahrádkářské kolonii...Proto za "bahnitého" počasí zvolte raději opačný příjezd, který je o chloupek lepší (ale též ne čistý) a to od Jiřic/Neratovic označen na mapce "směr Drive in 2". Odbočka z hlavní silnice je zde: N 50°14.491´, E014°32.633´

 


Podíváte-li se za kříž mírně vpravo, můžete vidět skalní útvar ve vzdálenosti cca 200m (na mapce zelený bod, fotka s koňmi). Vede k němu pohodlná cesta. A touto cestou i začíná slibovaná procházka po docela pěkném okolí Čakoviček.

 
Vydáte-li se na celý okruh, který je vyznačen na mapce, tak vás čeká pohodová procházka o celkové délce cca 2km (z toho modrá část je cca 0,5km).V případě, že by vás při kačeření přepadla mlsná, tak rozhodně nesmíte minout restauračku Na Pekárně naproti Obecnímu úřadu/MŠ ;-)!

 

27.7.2015 - krabka přemístěna o pár metrů + změna hintu...

 

Additional Hints (Decrypt)

Fybhc, xnzra

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)