Skip to content

Chrudimske loutkarstvi / Chrudim's Puppets Multi-cache

This cache has been archived.

vetrnik_cr: ### Je mi líto, indície jak jsou, dělají potíže, původní jednoznačné luštění nelze, protože původní cedule tam už nejsou a po opravě fasády je nevrátili. Finálka byla pěkná, ale nemám poslední dobou chuť opravovat (po tom co nám po sedmi nálezech v Lažanech ukradli celou krabici keše (coord.info/GC6N6TC) Lažany - 53. Avatar UV noční keš, se asi nelze divit. ###

Děkuji všem za návštěvy a uvolňuji místo někomu jinému. držák schránky tam zůstává, nelze jednoduše vyjmout a ničemu tam nevadí.

More
Hidden : 1/29/2009
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato keš Vás seznámí s historií loutkarství v Chrudimi.


[EN] This cache is about History and Museum of Puppets in Chrudim City

Výchozí souradnice by Vás zavedly k bývalé hospode "Na sklepich", kde to tenkrát vlasnte zacalo. Keš jako obvykle, na výchozích souradnicích nehledejte.


[EN]task text thereunder


Historie loutkarství


Prvopocátky chrudimského loutkárství sahají na pocátek 20. století. Sen hodináre a autora mnoha divadelních her pana Jaroslava Gallata zrídit v Chrudimi loutkové divadlo byla zrealizována v roce 1903 pod záštitou Dámského odboru maticního pri Ústrední matici školské. Profesor Uhlík vytvoril se žáky Prumyslové školy loutky, nekolik nadšencu malovalo dekorace, našlo se i dost jedincu s penežitými dary.
Divadélko bylo umísteno v sálku hospody „Na sklepích“ a slavnostní zahájení se konalo 21. 6. 1903. (Pozn.: Dnes již ve zmíneném objektu hospoda není, nicméne stále stojí, byt prestavený). První ze trí her byla uvedena rytírská veselohra Zasnoubení na Bumbálce, druhá nesla název Rytír Pytel z Adlerhorstu a spanilá Florentýna, poslední byla loutková parodie Aloise Gallata Šnofonius a Mordulína.
O rok pozdeji se zrídilo detské divadlo, které našlo své útocište v restauraci Na Fortne. Jak z historických pramenu vyplývá, zpocátku se chrudimští loutkári potýkali s nepochopením u rodicu. Prestože se "divadlo honosilo peknou výzdobou a program se zdál pestrý, divácká úcast byla mizivá". Po delší pauze, behem které se odehrálo nekolik málo vystoupení charakteru humanitárních akcí, byla loutková predstavení opet obnovena 5. 10. 1919 starou hrou z loutkárského repertoáru Oldrich a Božena. Divadélko bylo umísteno v Prumyslovém muzeu a uvedeným datem zahájilo radu úspešných predstavení, ale i pres to jeho pusobení netrvalo dlouho. Dvacátá léta 20. století jsou spojena s provozováním loutkového divadla pod záštitou Ústrední Matice školské v restauraci Na Fortne, skutecnou událostí je však až slavnostní otevrení nového loutkového divadla v suterénu divadla Karla Pippicha. Pro tento okamžik (3. 2. 1935) si loutkárský soubor vedený Jaroslavem Davidem vybral hru chrudimského rodáka Zdenka Schmoranze Zacarovaný les. Od té doby se zde pravidelne hrávalo každou nedeli.
Další osudy chrudimského loutkárského souboru zachycuje samozrejme i prvorepublikový casopis Loutkár, a tak se zde dovídáme napr. i o úspešné inscenaci Princezny nafty z r. 1937. Válecné období se dotklo i loutkového divadla. V jeho prostorách byl zrízen protiletecký kryt a cinnost byla na dva roky zakázána. V roce 1942 se podarilo produkci s mnoha prekážkami obnovit a teprve o dva roky pozdeji, kdy dochází i k rekonstrukci zázemí divadla, naplno rozvinout. V praxi se však nové úpravy neosvedcily, a tak bylo rozhodnuto do poválecného období nastoupit s novou, dokonalejší scénou, novými loutkami i celým inventárem.
Po zdarilé rekonstrukci loutkové scény v prostorách divadla K. Pippicha zahajuje soubor 7. 12. 1946 opet svoji cinnost a je navrácen Ústrední Matici školské. I tentokráte tuto událost provází nové nastudování Schmoranzova Zacarovaného lesa. Soubor hraje pro nejmenší diváky a každou nedeli dokonce i na velkém jevišti divadla. Úspešnými císly repertoáru se stává hra Jirího Cimra Kacafírkova prátelství se zvírátky a Jiráskova Lucerna, výraznou osobností souboru je výtvarník Jirí Stehno.
1. - 4. 7. 1950 se v Chrudimi konal celostátní sjezd loutkáru, který dal podnet ke vzniku festivalu Loutkárská Chrudim. V tomto období však nastalo pro soubor i období krize a soubor se po nekolika problémech a nejednotnosti rozešel. Stálá loutková scéna v Chrudimi byla od roku 1952 v mestském divadle, nove konstituovaný loutkárský soubor, pod záštitou závodního klubu Eva, vybudoval nové loutkové divadlo z bývalé Ucnovské besídky. V cele souboru tehdy stál František Korejs, který byl i autorem rady repertoárových titulu.
V lednu 1954 bylo v bývalém sálku Ucnovské besídky otevreno divadélko Mír patrící závodnímu klubu ROH n. p. Eva. Soubor, v té dobe jediný v Chrudimi a okolí, hraje na domácí scéne pro chrudimské deti i deti z okolních vesnic a na repertoáru mužeme najít Cinybulkovy Hracky na cestách i hru polské autorky Kannové Zakletý kacer.
Další zprávy o loutkárství v Chrudimi jsou až z roku 1968. Vzniká soucasný soubor Kacafírek, v té dobe dvaceticlenný, vedený Jirím Štastným a spadající organizacne pod Jednotný klub pracujících. Soubor zrekonstruoval divadelní prostory v divadélku Mír a scéna zacala zároven sloužit i jako promítací sál.
V r. 1972 se stává vedoucím souboru František Žalud, který je jeho principálem. Mezi repertoárovými tituly je Popelka, Chaloupka z Marcipánu, Poklad skrítku i oblíbené Kacátko. Soubor hraje na domácí scéne, v okolních vesnicích, v detské lécebne v Luži.
V roce 1990 ukoncuje soubor Kacafírek svou cinnost pod Chrudimskou Besedou a v r. 1993 se konstituuje jako nový samostatný loutkárský spolek spojený s Chrudimskou Besedou dohodou o vzájemné spolupráci a pronájmu divadélka a loutek. Do spolku koncem devadesátých let pricházejí noví mladí clenové. Soubor se dvakrát zúcastnuje prehlídky Dostavenícko v Lounech (2000, 2002) a dává tak o sobe v loutkárské rodine vedet.



Muzeum


Muzeum loutkárských kultur v Chrudimi bylo otevreno 2.cervence 1972. Základem muzejních sbírek se stala soukromá sbírka Prof. PhDr. Jana Malíka (1904-1980), neúnavného organizátora loutkárského života, praktika i teoretika, historika, pedagoga a sberatele. Pomohl také zorganizovat, aby jednotlivá národní centra mezinárodní loutkárské organizace UNIMA darovala muzeu loutky ze svých zemí. Za tricet let existence muzea se pak tyto sbírky znacne rozrostly a jsou stále doplnovány. Dnes vlastní muzeum zhruba 43.600 sbírkových predmetu, z toho více než 8.300 loutek z celého sveta.. Dále pak scénické návrhy a makety, kulisy, výtvarná díla s loutkárskou tematikou, plakáty a programy, fotografie, zvukové záznamy a videozáznamy, tiskoviny, rukopisy a další archiválie.... A tak dále. A také odbornou knihovnu.
Predstavení s loutkou, tak jako každé divadelní predstavení, je umení pomíjivé: žije jen v okamžiku, kdy se hraje. O to více a dukladneji je treba o loutkárském umení shromaždovat dostupné materiály, záznamy, dnes už i videozáznamy. To, co muže být zachováno, je loutka. Nevypovídá sice mnoho o kvalite inscenace, ale je (alespon vetšinou) umeleckým dílem sama o sobe. Je schopna zaujmout svým výrazem, muže být dokladem nejruznejších loutkárských technologií, jednotlivých národních loutkárských kultur, rukopisu výtvarných tvurcu, rezbáru...Pohled na ni nám muže zprostredkovat emotivní zážitek.
Pro tohle všechno muzeum existuje. Proto shromažduje a zpracovává dokumenty týkající se vývoje ceského a v rámci možností i svetového loutkárství. Proto vystavuje loutky nejen ve svých prostorách, ale i jinde v tuzemsku i v zahranicí.


STAGE 1:
N49°57.031 E015°47.720

Abyste si Muzeum rádne prohlédli (místní již dobre znají a dají císla z rukávu), zjistete pár následujících indícií.

Na prucelí je vlevo od levé dvojice oken umístena (asi) mosazná tabulka.
Spocítejte pocet písmen "A" a zapište si jako A. Na klenbě nad dveřmi mezi okny
je nápis složený z číslic a písmen ( říkejme tomu znaky)
Písmena převedeme na číslice (A=1 - Z=26). Takže druhý  znak ZPRAVA = B, dále Ciferuj číslice v nápisu a odečti jedničku = C, sedmý znak zleva = D.
 Spocítejte ozdobná kolecka která jsou soucástí mríží ve všech oknech v prízemí to je císlo EF
Po spocítání souradnic se vypravte pro keš. (doporucuji nespoléhat jen na internet a opravdu dobre koukat na míste).


[EN]

STAGE 1:
N49°57.031 E015°47.720


You are standing in front of Puppet Museum.

The facade left of the left pair of windows (probably) brass table.
Count the number of the letters "A" and write as A. On the arch over the door is  text - mix numbers and letters (call it character)
Convert letters to numbers (A = 1 - Z = 26). So the second character from RIGHT = B, then
converted to a number to one digits in the inscription and subtract leader = C, the seventh character from the LEFT = D.

Now count decorative wheel what is part of bar in all windows in ground floor together. Sum of them replace like EF

Keš je zde / Cache is here:

N 49°57.(C)(C-F+E)(C-A)
E 015°47.(D-C)(C-F)(B-A)


Není potreba nikde hrabat, nic rozebirat, jen staci kouknout a sahnout si pro ni.
Tato keš podporuje výpocet vzorce pomocí Multisolveru v programu Handy Geocaching.

Cerpáno z techto pramenu:
www.divadlo.cz
www.puppets.cz



Parkování :


N49°57.085 E015°47.714

Poznámka:

K odlovu této keše se Vám muze hodit zrcatko a baterka, ale neni to nutne. V nouzi snad postací foták nebo mobil s fotoaparátem v kombinaci s baterkou. Proc? no však na míste poznáte.
Keš z pouzdra vyjmete lehkým tahem a až budete navracet zpet do pouzdra, zkontrolujte, zda dobre drží.
Dekuji.

27.12. 2012 změněny indície, hodnoty a výpočet zůstal stejný. Keš je opět lovitelná bez zásahu ownera.

Additional Hints (Decrypt)

[CZ]Qhgvan, anuber. [EN]Pnivgl, hc

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)