Skip to Content

This cache has been archived.

Ivanci.CZ: Myslíme, že keška už udělala dost radosti a tak ji archivujeme, hrázný jde do důchodu :-). Děkujeme všem nálezcům.

More
<

Krabka hrazneho Moravka

A cache by Ivanci.CZ Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 04/18/2009
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Kazda prehrada v Moravskoslezskem kraji ma svou kesku, jen Moravka zustava chudak bez, proto to s Lili musime napravit. English listing is below.


Vodní nádrž Morávka je údolní prehrada na rícce Morávce u stejnojmenné obce v Moravskoslezských Beskydech, vybudovaná v 60. letech 20. století. Hlavními úcely nádrže jsou shromaždování zásob pro výrobu pitné vody a ochrana pred povodnemi. Okolí nádrže podléhá hygienické ochrane a koupání v ní není povoleno

Historie prehrady

Prehrada na toku Morávky, která by sloužila predevším k zadržování prívalových vod, byla puvodne pocátkem 50. let pripravována v lokalite u Raškovic, 8 kilometru níže po proudu. Na míste už zacínaly prípravné práce, když byl koncem roku 1953 predložen alternativní projekt výše položené prehrady pri ústí potoka Slavíce do Morávky, který kladl duraz na vodárenské vyžití nádrže. To pri dobovém nedostatku vody pro rostoucí ostravskou aglomeraci (zvlášte pak pro plánovaný Havírov) sehrálo duležitou roli. Stavba prehrady u Raškovic byla na poslední chvíli odvolána; zbyl z ní pouze kanál Morávka-Žermanice a k nemu zrízený rodelovací jez. Alternativní návrh prehrady mezi masívy Travného (1 203 m) a Slavíce (1 055 m) nad Morávkou byl schválen, dopracován a v letech 1961 až 1964 probehla stavba sypané zemní hráze. Na rozdíl od obvyklého hlinitojílovitého tesnení uvnitr hrázového telesa byl v prípade Morávky použit jinak ojedinelý asfaltobetonový povrchový plášt. Nedostatecné zkušenosti s tímto typem izolace a spech pri její instalaci se projevily pri pocátecním napouštení v roce 1965. Hráz prosakovala do té míry (pres 0,3 m³/s), že napouštení muselo být zastaveno a celá návodní strana hráze upravena a dotesnena. Definitivní napuštení probehlo teprve v letech 1966 až 1967. Odhad tricetileté životnosti asfaltobetonového tesnení se ukázal být realistický, když za povodne v zárí 1996 došlo k jeho prolomení a narušení telesa hráze až do hloubky 1,6 metru. Trhlina byla rychle dotesnena a zacala se pripravovat celková rekonstrukce hráze (práve dokoncená vodárenská nádrž Slezská Harta naštestí mohla posloužit jako náhrada, zatímco ješte o nekolik let dríve by odstavení Morávky nebylo myslitelné). Celková rakonstrukce pri vypuštené nádrži probehla v letech 1997 až 2000; v jejím rámci bylo asfaltové tesnení hráze nahrazeno speciální PVC fólií, vybudována další výpustní štola a nová štola drenážní pro odvodnení svahu nad prehradou.

foto

Technicke udaje

Úcelem vodního díla je krome nalepšování prutoku pod prehradou, snížení povodnových prutoku a prubežné energetické využití prutoku vypoušteného pod prehradu zejména zásobování obyvatelstva pitnou vodou. Prehradní teleso tvorí homogenní hráz o celkovém objemu 652 000 m3 s návodním tesnicím pláštem. Podloží hráze je tesneno injekcní clonou do hloubky 15 až 70 m.

Povodí nádrže 63,3 km2
Délka hráze v korune 396,0 m
Max. výška hráze 39,0 m
Celkový objem nádrže 12,1 mil. m3
Délka záplavy 2,8 km
Šírka záplavy 0,2 km
Zatopená plocha 79,5 ha
Zarucený odtok 0.59 m3/s

Zajimavosti okoliy

U prehradní hráze jsou postaveny dva pomníky - jeden staviteli beskydských prehrad Bohuši Janeckovi a druhý Mirkovi Tkácovi. U prehradní hráze zacíná naucná stezka Prameny reky Morávky, která na 14 kilometrech prozradí zajímavé informace na deviti zastavenich. Tematicky zamerena na reku Moravku a popisuje nektere aktivity s ni spojene. Urcite taky za navstevu stoji okolni kesky - Partyzansky bunkr, Jozin box nebo Moravka-Prazmem.

Popis krabky

Prvotnim planem bylo umistit krabku primo v okoli prehrady, ale z duvodu ochranneho pasma jsme to s Lili prehodnotili. Nicmene jsme se pokusili ulozit krabicku na zajimave misto v blizkosti prehrady. V blizkosti se muzete pokochat sadkami na ryby, nektere jdou videt velmi detailne az se vam budou sbihat sliny. Jedna se, o clip-clap krabku klasickych regular rozmeru.

Ke kesi vede asfaltova silnice, ale byli bychom radi, pokud byste nechali sve geovozidla na velkem odstavnem parkovisti a dosli ke kesce pesky bud po silnici nebo nejlepe podel Moravky, je tam krasne. Prosime georodice, aby dali pozor na sve georobotky, aby nespadli do vody.


English

Water reservoir on the river of the same name close the village of the same name. The water reservoir has been built between 1961 and 1964, the dam is 39 meters high and 396 meters long. Between 1997 and 2000 the dam was reconstructed. The lake is a panty of drinking water. Becouse of that the recreation use is largely limited- bathing, fishing etc. is not allowed. The other reason is flood protection.

The cache is located not so far from the dam close to the Moravka river. The fish-ponds are very close with various fish species. A road lead right to the cache from a big parking place, but you can go along the Moravka river as well. Be aware of the sluice near the cache. Enjoy it!


Additional Hints (Decrypt)

qbzrprx uenmarub/ubhfr bs n qlxr znfgre

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

928 Logged Visits

Found it 894     Didn't find it 4     Write note 17     Archive 1     Needs Archived 1     Temporarily Disable Listing 2     Enable Listing 1     Publish Listing 1     Needs Maintenance 5     Owner Maintenance 1     Post Reviewer Note 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 66 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.