Skip to Content

<

Kostel Sv. Martina/St. Martin Church

A cache by slasi Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 04/12/2009
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Nenárocná vycházka ke kostelu Sv. Martina nedaleko obce Prívetice. / Easy walking to St. Martin Church near village Prívetice.

POZOR - ZMENA SOURADNIC od 22.6.2013 !!!


Pri vjezdu do obce ze silnice spojující mesta Rokycany a Radnice se vlevo na návrší nabízí pohled na dominantu Prívetic - gotický kostel Sv. Martina z roku 1358. Kostel sv. Martina je od ríjna 2005 ve vlastnictví obce Prívetice.

Kostel Sv. Martina

První písemná zmínka o Príveticích pochází z roku 1352. Krátce na to - roku 1358 - byl vystaven farní kostel Sv. Martina a ješte v témže roce obsazen farárem. Tato skutecnost svedcí o tom, že obec muže být ješte mnohem starší. V roce 1358, jak uvádejí historické materiály, byli majiteli Prívetic Otta a Zichar z Prívetic, jejichž sídlem byla tvrz kdysi stojící v místech nedaleko dnešního statku smerem k obci.

Presná citace z dokumentu: Soupis památek, 09. Politický okres rokycanský (1900), str. 68-69 zní:
Filiální kostel sv. Martina, druhdy (již r. 1359) farní. Leží o samote na mírném návrší. Zevnejšek prostý, pouze prosté liseny oživují jednotvárné zdivo. V prucelí štít nahore zaoblený s dvema jehlanci po stranách, nad ním v osnove stavby hranolová nízká vížka cibulovou bání krytá. Presbyterát uzavren jest peti stenami osmiúhelníka. Jest klenutý s výseci nad okny. V rozích uvnitr jednoduché pilastry s rímsovými hlavicemi. Po stranách obdélníková široká okna nízkým segmentem preklenutá, v zadu okno ellipsové. Oltárík barokní bez umelecké ceny. Lod obdélníková, šikmým, na zevnejšku vydutým zdivem k presbytári pripojená. S každé strany 2 okna. Vítezný oblouk polokruhový. Kruchta trojdílná, na pilírích spocívající: cást pri zdi prucelní, stejné cásti pri zdech postranních. Zvon 0,69 m v prum, 0,58 m vys. Na plášti polovypouklina Madonny s dítkem.

Kostel Sv. Martina

Z gotického kostela nejsou zachovány žádné viditelné stopy. Dnešní jeho podoba pochází ze druhé poloviny 18. stol.

Obec, která tento objekt získala od církve bezúplatným prevodem v roce 2005, se pustila do opravy této památky. Do soucasnosti stály opravy cca 2 mil. korun a kostel získal mj. novou strechu, fasádu a okna. Za jeho záchranu získala obec ve 13. rocníku (2008) souteže Vesnice roku v krajském kole Zvláštní ocenení za obnovu nemovité kulturní památky.V opravách hodlá obec pokracovat.Cerpáno:
1) Rokycansko na starých pohlednicích. František Batek, Hana Hrachová, Petr Prášil. 1. vyd. Hostivice : Baron, 2006. 300 s. ISBN 80-86914-15-1
2) web obce Prívetice
3)Soupis památek, 09. Politický okres rokycanský (1900)

Keš je klasická lock&lock krabicka o objemu 550 ml. Doufáme, že se vám na tomto míste bude líbit a schovka poteší. K pokladu budete krácet po stejné ceste jako J. Štepánková a L. Kostelka v seriálu Ranc U Zelené sedmy (hezky je kostel videt v díle 24, II. serie, Jak jsme vzkrísili Joachima Krauseho).

Série Filmová místa

Pro odlovení není treba vstupovat na hrbitov. Pro vyzvednutí i vrácení kešky není treba žádného násilí, nepotrebujete žádné mechanické pomucky, stací se nejdrív DOBRE PODÍVAT. Místo je mudloprosté, presto se chovejte nenápadne. Zaparkovat geovozidlo je možné prímo u silnice pred cestou ke kostelu na souradnicích N 49° 50.263 E 013° 36.523.


EN: St. Martin’s Church is situated in near of the village Prívetice and is first mentioned already in 1358. Originally Gothic church was rebuild in the late eighteenth century to today's image. Reconstruction was done in 2005 – 2008 and will continue. The cache is hidden outside of church and churchyard. Parking area N 49° 50.263 E 013° 36.523.

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

745 Logged Visits

Found it 701     Didn't find it 1     Write note 34     Temporarily Disable Listing 1     Enable Listing 1     Publish Listing 1     Needs Maintenance 2     Owner Maintenance 3     Update Coordinates 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 73 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.