Skip to content

Drzkovska drstkova cache Traditional Cache

Hidden : 4/28/2009
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


DRŽKOVSKÁ  DRŠTKOVÁ  CACHE





Víte kde najdete obec Držkov??

Víte co jsou to drštky??



Na obe tyto otázky naleznete odpoved po prectení listingu k této cache. A co víc – naleznete v nem také spoustu dalších receptu na úpravu techto (nekým zavrhovaných, nekým milovaných) hovezích vnitrností. A at už jste milovníci nebo naopak zaprísáhlí odpurci této zvláštní pochoutky, musíte  uznat, že vhodnejší místo, než tuhle milou vesnicku - zlými jazyky nekdy prezdívanou Kuschendorf, Tlamendorf ci Maulendorf,  jsem pro úkryt této vskutku úzce tématické cache, nemohl vybrat! 



 

Nejprve ale trochu jazykovedy...:



Etimologie slova : Podstatné jméno rodu ženského „drštka“ se nachází  pouze v ceštine a je nejasného puvodu, vzniklo asi od slova „drsný“

Synonyma:  tlama, huba, rypák, cenich, drzoun, ksicht, žvanil...

Nejcasteji používaný zápis: držka, drška, huba, tlama, klapacka...

Sklonování:  1. drštka/drštky  2. drštky/drštek  3. drštce/drštkách  4. drštku/drštky  5. drštko/drštky  6. drštce/drštkách  7. drštkou/drštkami



...gastronomie...:



O znaceni (slovo)„drštka, drštky“ užíváme pro kousky hovezího žaludku, v gastronomii používané k príprave pokrmu. V anglictine je nejcasteji používán výraz „tripe“. Nejcasteji se pro tyto úcely používá 2.cást hovezího žaludku zvaná „cepec“ v americké kuchyni jej naleznete pod oznacením Honeycomb tripe. Lze ale použít i cást zvanou „kniha“. V nekterých receptech se mužete setkat také s použitím veprových žaludku. Nic proti tomu, napr. v asijské kuchyni jsou nekteré pokrmy z této surovina chutove velmi zajímavé, ale „pravé“ hovezí drštky nic nenahradí! Uvádím-li  v receptech níže  „drštky“, jedná se vždy pouze o cásti  hovezího  žaludku.

... a historie:



Obec Držkov leží v  úvalu lemovaném okolními kopci, které dosahují nadmorské výšky od cca 600 do 869 m n.m (Cerná studnice). Dolní cást obce spadá za hranicí zástavby prudce do mimorádne romantického údolí divoké rícky Kamenice (pravý prítok Jizery). Pokud je známo, prvne osídlili území Držkova pohanští Slované, kmen Chorvátu. Jak ukazují archeologické výzkumy hrobek, žilo zde v 10. - 11. století n.l. asi 60 obyvatel. Držkov ležel na zemské stezce spojující Turnov s Novosvetským prusmykem. Co se týce ponekud diskutovaného názvu obce (1352 Dryzkow, 1369 Drzkow, 1624 Držkow, 1654 Zdržkow, 1720 Trschkow, 1843 Drschkow, 1854 Držkov, 1939 Drschke/Držkov, 1945 Držkov), jeho puvod není doložen. Soudí se, že ješte pred tím, než tu žilo zmínených šedesát obyvatel, provozoval zde svoji živnost jistý kovár Držislav, krátce receno Držek a teritorium jeho živobytí tudíž nazývali Držekov. Pozdeji bylo patrne v souladu s vývojem ceského jazyka „e“ z názvu obce vypušteno a tak vznikl Držkov.

Ve 12. století, když prevládlo krestanské náboženství, byl zde vystaven drevený kostelík a fara, které byli v péci rádu Cyriaku. Historické údaje jsou dokumentovány pocínaje rokem 1352. Patronem Držkova a okolních farností byl mnich Jarek ze Železnice. V 15 století se stal Držkov soucástí panství Návarov, v jehož vlastnictví se vystrídali Valdštejnové, Vartenberkové, Hazenburkové a mocný rod Smirických. Po bitve na Bílé hore se stal majitelem panství Albrecht z Valdštejna, který je postoupil vdove po generálu Lamottovi. Držkov si velmi oblíbila paní Marie Angela z Nunklu, roz. Lamottová, nebot jí prý vylécila oci voda ze studánky "Boží voda". S využitím materiálu ze zboreného hradu Návarov postavila v jeho blízkosti zámek a z vdecnosti nad vráceným zrakem nechala v r. 1669 vybudovat v Držkove zdený kostel sv. Bartolomeje, který byl do soucasné podoby, tvorící výraznou dominantu obce, prestaven v polovine 19. století. Potomci Lamottu, Ehrenburgové, drželi návarovské panství až do 19. století, kdy zámek a príslušející nemovitosti zakoupil p. JUDr. Vanícek. V soucasné dobe je zámek ve vlastníctví jeho potomku. Držkov byl až do šedesátých let devatenáctého století obcí zemedelskou. V té dobe se zde zacala rozširovat sklárská výroba (korále, kroužky) a obec se zacala menit na prumyslovou. Tento prechod završil na prelomu století vznik dvou textilních továren (tkalcoven).V té dobe, r. 1909, byl Držkov, jako pokroková a kulturne vyspelá obec, povýšen na mestys. Jeho nejvetší rozkvet probíhal ve 20 - 30. letech dvacátého století. Pocet domu se tehdy zvýšil o tretinu - na 210, pocet obyvatel dosáhl tisícovky, obec byla elektrifikována, byl postaven obecní vodovod a z cásti i kanalizace a pres urcitý útlum spojený se svetovou hospodárskou krizí dosáhl Držkov vysokého životního a kulturního standardu a to zejména díky sklárské výrobe bižuterního a umeleckého charakteru (korále, ryté sklo). Držkov byl proslavenou líhní muzikantu, jichž velká cást jezdila se svým kumštem za výdelkem po celé Evrope. V dobe protektorátu Cechy a Morava byl Držkov príhranicní obcí - sousední Plavy byly již prirazeny k Velkonemecké ríši - a jako takový se stal útocištem pro Cechy vypuzené z nemeckého území. Krátce po 2. svetové válce se utecenci vraceli domu a zároven se stehovali do pohranicí i nekterí držkovští starousedlíci a pocet obyvatel poklesl na polovinu. Držkov je znám ješte pod jedním (neoficiálním) oznacením – je nazýván Branou do Jizerských hor. Opodstatnenos tohoto názvu pochopí každý, kdo do Držkova prijíždí po silnici od Železného Brodu. Pri dobré viditelnosti zahlédnete ako na dlani Príchovice s kostelem sv.Víta, královnu jizerskohorských  rozhleden  – Štepánku, cernostudnicní hreben, hreben Jizerských hor i hrebeny Krkonoš.



(cerpáno z propagacních materiálu obce Držkova)

 


 

Všichni známe oblíbenou kacerskou poucku: „Listing ctou jen zbabelci“, ale pokud se nespoléháte jen na svuj geoinstinkt a šipku GPSky a obcas použijete i „Hints“, prece jen si budete muset listing precíst...
A nezapomente si z uvedených receptu uvarit neco dobrého - drštkového




 

 

Základní príprava drštek:



V soucasné dobe je možno ve vetších reznictvích nebo supermarketech koupit drštky již kuchynsky pripravené a predvarené. Pokud tuto možnost nemáte nebo si chcete opravdu „užít“ prípravu pokrmu z drštek tak, jak si to užívaly naše babicky a prababicky, kupte si drštky na jatkách a postupujte napr. podle návodu M.D.Rettigové:

„...Záleží velmi na dobrém ocištení pred varením!  Nejdríve se drštky posypou solí a tmavou žitnou (režnou) moukou a kartáckem neb i rukama dobre vymnou. Poté se vyperou v nekolikeré studené vode, nakonec polijí vodou horkou a ješte znovu dobre promnou. Prepláchnuté opet studenou vodou se pak dají se variti do neslané vlažné vody...“

V ostatních prípadech postupujeme takto:

Drštky (již reznicky upravené, tedy zhruba vycistené) dobre vypereme v nekolika vodách (nejméne trikrát), nakrájíme na menší kousky (ne nadrobno) a vložíme do vlažné vody. Vodu uvedeme do varu a varíme 15 minut. Pak vodu vylijeme a vymeníme za novou. Znovu uvedeme do varu a varíme 15 minut. Takto by se voda mela vymenit nejméne trikrát až ctyrikrát. Poslední vodu osolíme a drštky dovaríme domekka. Pokud použijeme predvarené drštky, pouze je propláchneme a uvaríme v osolené vode. Mekké drštky scedíme a necháme vychladnout.

Zacneme receptem nejklasictejším:

(PL = dále jen „polévková lžíce“)



Drštková   P olévka



kg drštek, 10 dkg korenové zeleniny, špetka pepre a majoránky, stroužek cesneku, petrželka, sul, 5 dkg sádla, 8 dkg mouky


Drštky pripravíme dle základního návodu (viz výše). Pak na ne dáme novou vodu, osolíme, pridáme na hrubší kostky nakrájenou korenovou zeleninu (mrkev, celer, petržel, pór, cibuli) a varíme asi dve hodiny, až jsou mekké. Pak je vybereme a nakrájíme na menší nudlicky. Polévku procedíme, privedeme znovu do varu, zahustíme zlatovou jíškou, upravenou z 5 dkg sádla a 8 dkg mouky a necháme asi 10 minut na okraji plotny volne povariti, zhoustnouti. Pak do ní dáme nakrájené drštky, okoreníme špetkou tluceného pepre, majoránku, pridáme nekolik stroužku cesneku se solí utreného. Nekteré hospodynky pridávají do této polévky kousek drobne usekaného uzeného masa, nutné to však není, nebot správne upravená polévka z drštek jest velice chutná a výživná.

A ješte vám prozradím jedno tajemství neopakovatelné chuti drštkové polévky, tak jak se dedilo z generace na generaci v rodine majitelu legendárnípražské jídelny „U Rozvarilu“: Na zvetšení objemu polévky pred dokoncením nepoužívejte vodu, ale vývar z bucku! (nejde ani tak o množství tuku v polévce, ale o neopakovatelnou chut kterou vývar z bucku držtkovce dodává!!

 

Drštky s kyselou smetanou

1kg varených drštek, 30 gsádla, vývar dle potreby, 1 menší cibule, 1 bobkový list, špetka tymiánu, 4 kulicky nového korení,6 kupicek celého pepre, 1 hrebícek,kousek citronové kury,
koflík kyselého mléka - 150 až 200 ml nebo smetany,1 PL hladké mouky,4-6 kapek citronové štávy nebo 1 PL vinného octa.


Na kastrolku Osmažíme nakrájenou cibulku se lžicí sádla, pridáme k tomu pripravené uvarené a pokrájené drštky a trochu je opeceme. Podle potreby podlijeme vývarem.
Zvlášt v hrnecku ve studené vode namocíme korení: 1 bobkový list, špetku tymiánu, 4 nová korení, 6 pepru, 1 hrebícek a kousek citronové kury. 5 minut provaríme, odstavíme a necháme dalších 10 minut louhovat.
Vývar z korení procedíme do omácky, pridáme koflík kyselého mléka ci smetany, ve které jsme rozmíchaly 1 PL hladké mouky. Necháme vše dobre provariti a zhoustnouti. Podle chuti pridáme nekolik kapek citronové štávy neb 1 PL vinného octa. Dosolíme, kdo rád pridá si i pepr.



Zadelávané Drštky

¾ kg drštek, 2 lžíce sádla, 1 cibule, 2 lžíce hladké mouky,1dl mléka,sul,pepr, majoránka, cesnek,vegeta, štáva z pulky citronu,zelená petrželka

 

Dukladne vyprané drštky dáme varit, první i druhou vodu slijeme, teprve ve tretí vode dovaríme domekka. Drštky vyjmeme, vychladíme a nakrájíme na nudlicky.Na sádle zpeníme drobne nakrájenou cibuli, zasmahneme moukou, podlijeme vodou a trochou vývaru z drštek. PRidáme korení, povaríme, dochutíme vegetou, citronovou štávou, treným cesnekem, vložíme zpet drštky a provaríme.

 

Zapecené zadelávané drštky

Zadelávané drštky dle predchozího receptu (množství omácky redukujte tak, aby omácka s drštkami tvorila hustou kaši) se vloží do ohnivzdorné (zapékací) misky, posypou se huste strouhanou houskou a parmazánem a dají do trouby do cervena zapéci.

 

Zadelávané drštky s uzeným masem

1,5 kg drštek, 80 gšpeku, 2 cibule, 60 ghladké mouky, stroužek cesneku, majoránka, pepr, sul, voda, 100 g vareného uzeného masa.

Dobre vycištené drštky nekolikrát vypereme ve studené vode. Poté ješte 2x slijeme vodu asi po 20 minutách varu. V tretí vode uvaríme drštky domekka, omyjeme a necháme vychladnout. Na slanine osmahneme cibuli, pridáme mouku, zasmahneme a zalijeme vývarem. Pridáme cesnek, sul, korení a 20 minut povaríme. Do omácky pak vložíme na jemné nudlicky nakrájené drštky, jemne pokrájené uzené maso a zavaríme.



Drštky na víne

  V neslané vode uvarené, ne zcela mekké drštky se pokrájejí na nudlicky a zalijí na míse sklenicí lehkého bílého vína. Za obcasného promíchání nechají se asi hodinu rozležet. Na másle se zapení cibulka, drštky se vloží na cibulku a dusí zvolna do mekka. Polévají se vodou s vínem (vcetne vína, v nemž byly marinovány). Mekké se osolí, pridá se lžicka polévkového korení (nebo zbylá štáva z pecene), trochu se opeprí a okyselí dle chuti citronem.


Varené zadelávané drštky z Café de Paris

Drštky 250g, mrkev 1ks, pE tržel 1ks, celer 1/4ks, rapíkatý celer, šalotka, smetana 33% 1dcl, hladká mouka 1 pol. lžíce, máslo 1 pol. lžíce, cesnek, sul, cukr, muškátový oríšek, listové testo

Mrkev, petržel, celer, rapíkatý celer, šalotku a cesnek nakrájíme na vetší kus a vložíme do rendlíku s vodou. Pridáme sul, cukr a drštky a varíme domekka. Precedíme a vývar svaríme na potrebné množství a chut. Z másla a mouky pripravíme svetlou jíšku. Do vývaru pridáme smetanu a zahustíme pripravenou jíškou. Dochutíme solí a muškátovým oríškem. Z listového testa vyválíme placku a vykrojíme požadovaný tvar, který upeceme v predem vyhráté troube na 200ºC asi 5 min. Poté vyrízneme otvor, který naplníme zadelávanými drštkami. Zdobíme snítkou zelené bylinky.

 

Americké  drštky
900g masitých drštek ocištených a pripravených k varení, voda+mléko na nálev, 4 lžíce másla
1 velká cibule na jemno posekaná, 60g solené uzené slaniny/špeku, 3 stroužky cesneku, posekané, 1 bobkový list, 340g rajcat, oloupaných a vymackaných a posekaných, 2 zelené papriky, bez semínek nakrájené na proužky, hoV ezí vývaru (nebo masox), sul a pepr podle chuti


Nakrájejte (nasekejte) slaninu na drobnejší kosticky a namocte ji na 1 hodinu do vody. Drštky vložte do vody s mlékem a špetkou soli tak, aby byly potopené. Nechte je v odležet v nálevu cca 1 hodinu. Potom nálev slijte a pokrájejte drštky na dlouhé tenké proužky. Rozehrejte 4 lžíce másla a osmažte na nem cibuli. Slijte vodu s pokrájené slaniny, slaninu, cesnek, bobkový list pridejte k cibulce na másle,  po nekolika minutách smažení pridejte rajcata, papriky a drštky. Osolte, opeprete podle chuti a na záver pridejte kreolské korení.Nádobu prikryjte a nechte pomalu dusit asi 1 1/4 hodiny.Obcas smes promíchejte a podlijte trochou vývaru.

Polské pivní drštky

1kg drštek, cibule, mrkev, celer, petržel, máslo, 3 PL hladké mouky, sul, mletý pepr, strouhaný muškátový oríšek, majoránka, petrželová nat, 200 ml svetlého piva, 200 ml vývaru, 20 ml vodky.

Proprané drštky varíme asi pul hodiny v osolené vode. Poté vodu slijeme, drštky zalijeme vývarem a varíme, dokud nezmeknou. Mekké je nakrájíme na jemné nudlicky. Z másla a mouky udeláme svetlou jíšku, kterou zalijeme vývarem z drštek a rozmícháme do hladka. Pridáme korení, sul, pivo a varíme 15 minut. Na másle osmahneme na nudlicky nakrájenou zeleninu a kosticky cibule, zalijeme trochou vody a podusíme. Do uvarené omácky zamícháme drštky a dušenou zelenInu. Na záver prilijeme vodku.


Drštky po benátsku



1 kg
predvarených (nejlépe telecích) drštek , 1 cibule, 2 mrkve, 1 svazek listové petržele, 1 svazek cerstvé bazalky, 1 špetka cerstvého tymiánu a oregána, 2 konzervy oloupaných sekaných rajcat, 2 dcl suchého cerveného vína, 1 špetka soli a pepre, 1 špetka cukru, 1 lžicka olivového oleje, 50 gmásla, 2 kostky bujonu, 60 gparmezánu nebo podobného sýra

Predvarené drštky nakrájíme na silnejší proužky, posekáme cesnek a vše opeceme na másle a oleji dozlatova. Do výpeku pridáme na špalícky nakrájenou cibuli, mrkev a celer a opeceme dozlatova. Pridáme petrželku, bazalku, oregáno a posekaná rajcata. Chvilku opékáme a pak pridáme víno, vývar z  hovezího bujónu, sul a pepr, zaklopíme poklickou a dáme dusit do rozpálené trouby asi na hodinu.

 

Drštky po milánsku - Trippa alla Milanese


zeleninový vývar, 5dkg másla, 100g sýru Grana Padano, rapíkatý celer, mrkev, crný pepr, rajcata - loupaná a krájená (možno též z konzervy), polosuché cervené víno, sul, cervené fazole, pórek, cervabá cibule, 4 lístky šalveje, olivový olej (extra virgin)  
Fazole si predem uvaríme al dente. Varené drštky povaríme ješte 30 minut ve slané vode s bobkovým listem. Zeleninu ocistíme a nakrájíme najemno. V hluboké pánvi rozpustíme olivový olej a máslo a restujte najemno nakrájenou cibuli, celer a mrkev. Jakmile zmeknou, pridáme drštky, rajcata (ne kecup), fazole, šalvej, pepr a nakonec zalijeme zeleninovým vývarem. Drštky po milánsku varíme pri nízké teplote asi 3 hodiny. Zhruba pul hodiny pred dokoncením pridáme asi 2 dl polosuchého cerveného vína. Hotové drštky po milánsku  SE rvírujeme do misek a bohate sypeme strouhaným sýrem Grana Padano, Parmezánem, príp. jiným obdobným tvrdým sýrem (ne však Eidamem!)  

 

 




Drštky po caenském zpusobu - Tripes à la mode Caen



1 kg ovarených drštek, 20 dkg cibule, 25 dkg mrkve, 1 dl calvadosu, 2 telecí nožky, 20 dkg veprových kužicek, cesnek, tymián, bobkový list, 4 snítky petrželky, bouquet garni, bílé víno nebo cidr (asi 7 dl),
 hrebícek, pepr, sul.


Telecí nožky vykostíme a nakrájíme na kousky. Kameninový hrnec vyložíme nejprve veprovými kužickami a nakrájenými telecími nožkami, na to položíme kolecka cibule propíchané hrebícky, kolecka mrkve, cesnek, tymián, bouquet garni, bobkový list, petrželku, osolíme, opepríme. Pak pridáme drštky nakrájené na kousky, a tak strídáme vrstvy – až do úplného vypotrebování. Vždy vrstvu kužicek a nožicek, vrstvu cibule, mrkve a korení a vrstvu drštek. Vše zalijeme vínem (cidrem) tak, aby celá nápln byla ponorena. Nakonec zalijeme sklenickou calvadosu (jablecný destilát)Zakryjeme poklickou, kterou k hrnci prilepíme testem z mouky a teplé vody. Hrnec dáme na mírný ohen a necháme opravdu mírne „bublat“ (mijoter)po celých 8 hodin.

Pred podáváníM  vyjmeme bouquet garni a zeleninu a peclive z omácky sebereme tuk. Pak znovu ohrejeme a jíme velmi horké z nahrátých talíru.

Nenechte se odradit délkou prípravy, je to neskutecné jídlo, skvostné. Ovšem ten kameninový hrnec je opravdu podmínkou.

 

Co je to „Bouquet garni“ ??

BOUQUET GARNI

  (vyslovuj „buke garny)



S trucne receno smes korení. V gastronomii všeobecne užívaný pojem a ve své puvodní francouzské verzi znamená v doslovném prekladu "kompletní kyticka". Je to smes bylin a korené, která je zavázána do kyticky nebo jsou umístena do malého sácku z rídké pevné látky (gázy). Uzlícek se vkládá k vyvarení nebo vylouhování do vývaru, polévek nebo omácek. Je to praktické. Výhodou je, že svazecek nebo sácek s korením po vyvarení snadno z vývaru vyjmeme, aniž bychom museli korení vybírat nebo vývar cedit. Textilní sácek mužeme nahradit nerezovým vajíckem na vyluhování caje. "Bouquet garni" mužeme složit z ruzných bylinek obycejne to bývá: 1 bobkový list, 1-2 stonky cerstvého tymiánu, stonek petrželové nate a nekolik lístku korenového celeru svázaných motouzem. Další obvyklá varianta je s cesnekem: svazecek petrželky, tymiánu, bobkového listu a cesneku svázaná nití a pripevnena k uchu hrnce. Pri použití suchých bylinek použijeme 1/4 až 1/2 lžicky suchého tymiánu, stejné množství celerových semínek a bobK ových listu a vynecháme petržel. 
 



Drštky po vídensku 

1 kg drštek, voda nebo zeleninový vývar, 1 dloleje, 100 g strouhanky, 100 grajcatového kecupu, 1 stroužek cesneku, mletý pepr, petrželka, 50 gstrouhaného sýra


Dobre ocištené a oprané drštky ve slané vode nebo v zeleninovém vývaru uvaríme do mekka a vychladlé nakrájíme na nudlicky asi 5 cm dlouhé. V kastrolu rozpálíme olej, nasypeme do neho strouhanku, do zlatova ji osmažíme, pridáme kecup, utrený cesnek, sul, mletý pepr, nakrájené drštky, podlijeme trochou vývaru z drštek dobre promícháme A asi 6 minut podusíme. Pred podáváním primícháme k drštkám nastrouhaný sýr a jemná nasekanou petrželku, poprípade ješte 100 g šunky nakrájené na nudlicky. Podáváme s varenými brambory nebo testovinami.

 

Drštky s horcicovou omáckou

800 g uvarených drštek, 1 cibule, 3 lžíce hladké mouky, trocha oleje, 4 kyselé okurky, 0,5 lhovezího vývaru, 1 bobkový list, špetka tymiánu, celý pepr, celé nové korení, 1 lžíce rajcatového protlaku, 2 lžíce plnotucné horcice, 1 lžíce dijonské horcice, 2 dlbílého vína, sul, cukr.

 
Na oleji opražíme nakrájenou cibuli, pridáme mouku a po krátkém orestování zalejeme vývarem, pridáme korení a dobre rozvaríme. Potom omácku precedíme, pridáme nastrouhané okurky, protlak a horcici. Povaríme asi 15 minut a tesne pred koncem pridáme víno. Podle potreby ochutíme cukrem, solí, prípadne ješte pridáme horcici. Vmícháme na nudlicky nakrájené uvarené drštky a prohrejeme.

 

 

Drštky po madridsku - Callos a La madrile ñ

1/2 kg hovezích drštek, 1/2 kg telecí hlavy, 1/2 kg telecích nožicek, kousek uzeného, 1 pikantní klobáska (cabajka), 1 jelítko, 10 dkg šunky, 1 zelená paprika, cesnek, 2 cibule, bobkový list,1 feferonka, sul, pepr, mletá paprika, olej, ocet

Drštky a na kousky nakrájenou hlavu a nožicky alespon na hodinu namocíme do osolené vody, do níž pridáme také ocet. Pak je dobre ocistíme, dáme do hrnce s dostatecným množstvím studené vody a dáme varit. Když voda zacne vrít, procedíme všechny suroviny, pridáme opet studenou vodu a varíme. Pridáme uzené, celý cesnek, cibuli, papriku, sul a varíme, dokud drštky nezmeknou. Na pánvi dozlatova osmahneme nadrobno nakrájenou cibuli a dva stroužky cesneku. Pridáme na kosticky nakrájenou šunku, klobásku nakrájenou na kolecka a lžicku mleté papriky (pozor at se paprika nepripálí). Do nádoby (nejlépe kameninové) dáme drštky, pridáme rozmackanou papriku, jelítko nakrájené na kolecka a pripravenou osmaženou smes. Pridáme feferonku a zalijeme vývarem z drštek. Varíme dalších 30 minut, dokud omácka nezhoustne. Osolíme, pokud je to nutné, a obcas zamícháme. Servírujeme horké v téže nádobe. Schováme-li drštkY do dalšího dne, budou ješte chutnejší.

 

Bulharská Škembe corba 

100g telecích nebo hovezích drštek (cistých), 70ml kyselého mléka nebo smetany, 5g cesnek U, 1g pepre, 2ml octu, 8g pálivé papriky, vejce.


Ocištené a omyté drštky naložíme do studené vody na 12 hodin (každé dve hodiny vymeníme vodu). Potom je opet dáme do studené vody a zahríváme do varu. Sbíráme penu a varíme do úplného zmeknutí (telecí drštky v hrnci 6-8 hod, v tlakovém hrnci jednu hodinu, hovezí drštky 1,5 hod.). Po uvarení pridáme sul a povaríme pet minut. Drštky vytáhneme a nakrájíme nadrobno. Polévka se nechá varit, k ní se privarí smetana nebo kyselé mléko. Pridáme drštky a znovu necháme vzkypet. Do hotové polévky (až na talíri) pridáváme cesnekovou prísadu (cesnek, ocet, sul, popr. olej) a pálivou papriku.

 

 Smažené drštky 

500g drštek, hladká mouka, pepr, sul, rozetrený cesnek vejce, strouhanka

Uvarené drštky nakrájíme na pRavoúhlé kousky, osolíme, potreme cesnekem a obalíme v tradicním trojobalu jako rízek. Smažíme na stredne rozpáleném tuku

 

Drštky po janovsku 

1 kg drštek, 7 lžic oleje, 40 g cibule, 30 g celeru (korene), 30 g mrkve, 80 ganglické slaniny, 1 lžíci sušených hub, sul, 500 grajcat, plátky na másle opecené bílé veky, 80 gstrouhaného cedaru
DObre ocištené drštky dáme do hrnce, zalijeme vodou, 40 minut povaríme a vodu slijeme. Pak nalijeme na drštky cistou vodu a uvaríme je do polomekka, vyndáme, necháme okapat a nakrájíme na nudlicky. Na oleji osmažíme drobne nakrájenou cibuli, celer, mrkev a na kosticky nakrájenou anglickou Slaninu. K osmažené zelenine dáme v teplé vode namocené a nasekané houby. Vše necháme zružovet, pridáme nakrájené drštky, sul a mícháme 10 minut na mírném ohni. Nakonec pridáme oloupaná a nakrájená rajcata, prilijeme vodu, aby drštky stále byly potopeny, a dusíme hodinu. Hotové drštky dáme na mísu, obložíme plátky opecené bílé veky, posypeme strouhaným cedarem a podáváme.

 

A na záver neco pro zaprísáhlé vegetariány:

 

"Falešná drštková" polévka z hub

1 cibule - vetší, 1 lžicka mleté papriky ( ½ sladká, ½ pálivá), 400 g hlívy ústricné nebo masáku, majoránka dle chuti, 3 stroužky cesneku, 2 PL hladké mouky, 30 g másla (nebo olivový olej), olej na smažení , pepr , sul , voda dle potreby


Cibuli nakrájíme na kosticky, ci tenké pulmesícky a osmažíme na oleji až zesklovatí. Pridáme nakrájené houby a chvíli smažíme a pred zalitím vody osolíme a varíme do zmeknutí cca 30 minut. Pripravíme si jíšku máslo necháme rozpustit, pridáme mouku a až se vyTvorí kašicka pridáme mletou papriku. Odstavíme z plotny a vlijeme STUDENOU vodu cca 200 ml. Pridáme k polévce. Ochutíme majoRánkou, opepríme a pridáme prolisované, nebo utrené stroužky cesneku. Zahustíme chlebem. Chvíli povaríme a podáváme s pEcivem



Drštkový guláš z václavek

1/2 kg václavek, cibule, olej resp. vepr. sádlo, mletá paprika (sladká), vývar nebo ve vode rozpuštené 2 kostky Masoxu, polohrubá mouka, majoránka (bazalka), pepr, sul, príp. cesnek (Guláše a polévky tohoto typu se varí vetšinou na sádle).

Vetší kloboUcky pokrájíme na proužky, menší celé dáme povarit asi ctvrt hodiny (musí se varit), pak je opláchneme studenou vodou, aby zustaly cisté bez šlemu. Cibuli nakrájíme na hrubo, osmažíme na oleji/sádle do Zlatova a pridáme papriku a houby. ZalijemE vlažným vývarem, pridáme majoránku, pepr a varíme mírne 20 minut. Guláš zahustíme tmavší jíškou nebo v pivu dobre rozMElnenou chlebovou strídkou (v takovém prípade nechte guláš po zahuštení dobre „provarit“) Dochutíme dle potreby solí a trochou cesneku.

 



Nekolik informací na záver:

 
Tato cache je tématická a je urcena  k výmene predmetu spojených s gastronomií – drobných kuchynských predmetu a náciní, kucharek, zajímavých receptu, atp. Ostré nebo špicaté predmety (nožíky, vývrtky, špikovací jehly, atp...) zajistete prosím tak, aby pri jejich vyjímání z cache (predevším malými kacery) nedošlo ke zranení. Nevkládejte/nevymenujte prosím jiné predmety!! Výjimku z tohoto pravidla tvorí CWG, TB a GC.  

Cache není popelnice! Vkládejte nebo vymenujte prosím jen takové predmety, ketré byste sami v cache rádi našli! Predmety, které mohou být zvhnutím poškozeny, prosím pred uložením do cache vložte do uzaviratelných sácku.

Cache ukládejte peclive, okolí zamaskujte proti náhodnému nálezu. Dbejte zvýšené opatrnosti, predevším v letních mesících.

Respektujte prosím základní pravidla ochrany prírody, soukromého vlastnictví a slušnosti

Good geohunter!

Additional Hints (Decrypt)

....anwqrš i erprcgrpu!

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)