Skip to Content

This cache has been archived.

jahuu: .

More
<

Marenka

A cache by jahuu Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 8/12/2009
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Marenka je se svými 711 m.n.m nejvyšší horou Trebícska.

Povest:

Asi pul hodiny jižne od Štemech stojí mezi lesy Dašovský mlýn. Vypráví se o nem, že byl postaven za panování Karla IV. a patríval k vesnici Dašovice, která zanikla ve druhé polovine 15. století. Nad ním se vypíná lesnatý kopec, nejvyšší vrch trebícského okresu – 711 metru vysoká hora Marenka. Toto jméno hora dostala koncem 17. století podle jedné neštastné události.

V té dobe žil ve mlýne mlynár (podle lánského rejstríku z r. 1672 to mohl být mlynár Tobiáš, nebo jeho potomek ) se tremi syny a dcerou Marianou, která prý byla nejen krásná, ale i srdnatá. Tehdejší doba to žádala, pomery byly velmi zlé. Po tricetileté válce zustalo na Morave ze dvou milionu lidí jen pul milionu, obydlena byla jen tretina zemedelských usedlostí, pricházeli nemectí osadníci. Lid hynul hladem, pole byla neosetá, protože chybel dobytek na jejich obdelávání. Rolníci se sami zaprahali do pluhu a orali zemi udupanou vojsky. Není divu, že se velice rozmohli lupici, zdržující se pri lesních cestách a živící se prepadáváním pocestných a formanu. Dašovský mlýn býval pro svou osamelost jejich castým cílem, ale jeho obyvatelé bezpecne ukrytí za jeho silnými kamennými zdmi s úzkými strílnovými okénky se dokázali ubránit.

Jednou se prý zlodeji chteli dostat do chléva a ukrást dobytek. Mlýnští ale uslyšeli šramot a prošli do chléva z druhé strany cernou kuchyní. Když videli, že se lupic zvencí snaží prostrcit ruku otvorem ve dverích a odsunout závoru, mlynár mu ji chytil do smycky z provazu a pevne privázal. Nevedel, kolik lapku je ješte venku, proto se neodvážil opustit dum, ale umínil si, že hned ráno dojde pro drába a ten se už o zlodeje postará. Jaké ale bylo prekvapení všech, když ráno našli u dverí jen ruku, kterou loupežníci ve strachu z prísného trestu svému druhovi usekli. Jindy se zase dostali málem až do domu práve pres tu cernou kuchyni, nezastavily je žádné dvere, protože byli vyzbrojeni sekerami. A tak mlýnští tuto místnost zasypali až po strop kamením.

Mariána, o které se zminuje naše povest, zacházela prý s puškou lépe než její bratri a není vylouceno, že nejakého lapku zastrelila nebo poranila. O tuto skutecnost se opírá první verze povesti.

Otec prý poslal Marianu do sousedních Štemech pro kvásek na pecení chleba. Opozdila se a vracela se domu až k veceru. Mezi Dašovem a Štemechami kde je dnes pole „Na perných“, býval tehdy les (starší lidé si ješte vzpomínají na obrovské parezy, které tam po nem zbyly ). Mariana spechala, zapomnela na opatrnost a neznámý vrah ji zezadu probodl nožem. Byl to lupic, který ji chtel okrást? Nebo nekterý z lapku, který se chtel za nekoho pomstít a zbavit se nebezpecné obránkyne mlýna? Povídá se i to, že to byl jeden z vesnicanu, který hrál v hospode kuželky. Když odmítla jeho opilecké reci, pokládal to za urážku, a proto ji sledoval až do lesa, kde ji zabil.To je druhá verze.

Podle jiného vypravování šla Mariana do Želetavy, kam ji otec poslal k panu farári, který mel po devceti poslat menší cástku penez. Mariana svou úlohu splnila, ale v Želetave se opozdila a to se jí stalo osudným. Cíhající lupic ji v lese prepadl, probodl dýkou a obral o peníze. To by mohla být tretí verze povesti.

Ctvrtou verzi vyprávela jedna babicka ze Štemech.
„Už je to dávno, zapomnela jsem, která byla tenkrát vrchnost na Sádku, pravdepodobne byl tehdy pánem nad námi hrabe z Waldorfu. To byla robota, páni byli zlí a každý musel na pány zadarmo delat. Jenom na Brezové byl mlynár svobodný, ale prece mel jednu povinnost. Musel dávat svou dceru k pánum do bezplatné služby, jinak by mu zastavili vodu. Tak sloužila mlynárova dcera u správce dvora ve Štemechách. Paní ji poslala do Želetavy k rezníkovi a do obchodu nakoupit. Devce zpozoroval v lese nejaký lapka i vyptal se jí, kam jde a co a jak. I uzrál v nem zlý úmysl. Pocíhal si proto na ni, když se vracela, ale devce melo nejaké tušení a spechalo z lesa ven. Zlosyn ji nadbehl. „Na pernéch“ ji prepadl a když se zle bránila, tak ji ubil, zneuctil, ukradl, co nesla a uprchl. Když se správcová nemohla holky s nákupem dockat, hledali ji, až na ceste ke Štemechám ji našli mrtvou. A na tom míste dal její otec, mlynár, položit ten kámen, co tam je, aby se na ubohou nezapomnelo.“

Kámen tam stojí dodnes, jenom byl pri rozorávání mezí o nekolik metru posunut. A nyní už má i svoji vlastní kešku Kríž pro Marenku. Kdo ví, jak to vlastne tenkrát bylo - jisté je jen to, že kámen s krížem a nápisem MARIANA 1689 opravdu stojí „Na perných“, asi 400m od obce pri ceste k úpatí hory, která se opravdu jmenuje Marenka.

Skrýš:

Na vrchol se dá dostat mnoha cestami, nejlépe ovšem po asfaltu od Predína nebo lesní cestou od Dašova..

Na "drive-in" ani nepomýšlejte, všechny prístupové cesty jsou zataraseny závorami LCR, cyklistum je samozrejme vjezd povolen..
Schránka o objemu cca 1 litr je ukryta nedaleko vrcholu.
Poblíž se nachází i turistické odpocívadlo s povídáním..

Zdroj povesti: www.shonik.com
Ješte stojí za zmínku:www.marenka.cz

Additional Hints (Decrypt)

I xberarpu nfv 7z bq mqraéub fybhcxh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

783 Logged Visits

Found it 753     Didn't find it 11     Write note 7     Archive 1     Needs Archived 2     Temporarily Disable Listing 1     Enable Listing 1     Publish Listing 1     Needs Maintenance 5     Owner Maintenance 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 92 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.