Skip to content

Nikita Elevatorovic Mystery Cache

This cache has been archived.

Lindbergh007: Je mi to moc líto, ale někteří lidé jsou prostě "jiní" a je mi jich upřímě líto .... Keš zničena a obnovovat jí asi nemá smysl. Předpokládám, že by nám jí ten dotyčný chudáček zničil opět .... Se slzou v oku jí posílám do věčných lovišť. Budiž tě země lehká. Howgh.

More
Hidden : 06/28/2009
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Keška venovaná nespravedlive zapomenuté (a naším teamem znovu objevené) kapitole z dejin dobývání vesmíru ;-)

Myšlenka na vesmírný výtah mezi Zemí a obežnou drahou, jak se mužeme docíst treba i na wikipedii je pomerne stará. Touto myšlenkou se zabýval napríklad A.C. Clark ve své knize Rajské fontány a seriózne se této myšlence venují vedci i dnes. Poprvé byl nápad publikován v novinách Komsomolskaja pravda 31.cervence 1960 jako nedelní príloha. Clánek Jurije N. Arcutanova již v této dobe navrhoval radu detailu celého projektu. Takzvaná nebeská lanovka mela na geostacionární dráhu denne prepravovat náklad o hmotnosti až 12 000 tun. Americká odnož ruského Komsomolu, to byli takoví Neználci (odtud mj. název Kvíteckové nebo také Kvetinové deti, podle mestecka, odkud Neználek pocházel), kterí o komunismu nic nevedeli a jejich list KOMSOMOLSKAJA PRAVDA, ve kterém navzdory jeho názvu nikdy nevyšla žádná pravdivá informace, nikdo necetl. Stejne jako v jiných tiskovinách éry socialismu s honosnými názvy jako Pravda, Právo, Práce, Svobodné slovo…, byla zde otiskována spousta lží, blábolu a bezcenných slátanin, které nikdo nebral vážne a jedine tak si lze vysvetlit to, že mohl tento clánek upadnout nepovšimnut v zapomnení. Proste to nikdo necetl.
Komsomolskaja Pravda

Náhodou se nám historický výtisk té komsomolské pravdy pred pár dny dostal do ruky a máte to velké štestí, že jsme pro Vás informace zachránili a navíc Vám je nyní jako prvním predkládáme dríve, než se na ne vrhnou seriózní vedecké casopisy. Autor v clánku pojednává o ruském vynálezci Nikitovi Elevatorovici, který emigroval ze zeme, kde zítra již znamená vcera, na západ, presneji do západních Cech, kde takové casové anomálie nemohly hatit realizaci jeho vedeckých objevu, a usadil se v malé vesnicce kousek od Plzne. Lidé ho zde prijali vlídne a tak Nikita nelenil a na poli, zhruba pul kilometru západne od obce, zacal již zacátkem dvacátého století realizovat svuj projekt kosmického výtahu.

Nikita vypadá trochu jako Rasputin


Stejne jako dnešní vedci, i Nikita rešil kardinální problém, z jakého materiálu zhotovit lano. Autor clánku prímo popisuje neštastného vynálezce, kterak sedí u kolovratu a splétá režnou konopnou nit, když tu se objeví pocestný a volá na nej: „Na cem pracujete, Nikito Elevatorovici?“ a neštastný vedec smutne odvetí: „Nedarí se mi zkonstruovat vhodné lano pro kosmický výtah!“ Pocestný: „Zkuste to bez lana, príteli??“ Samozrejme máte pravdu. Pocestným nebyl nikdo jiný, nežli ceský velikán Jára Cimrman, který tudy procházel pri svém putování na Brdy, kde pozdeji provádel své pokusy s plynným alkoholem. Tomu, jak Cimrman tesne minul Míšov, se venuje keška Radar v Brdech a pro nás je podstatné, že Nikita upustil od varianty s lanem a zacal pracovat na verzi kabiny, zhotovené z kvalitního vhodne orientovaného feritu a vynášené do vesmíru pomocí hypergenerátoru pulsního elektromagnetického pole, jak mu poradil skromný Cimrman. Z puvodní varianty zbyl jen otvor ve strope strojovny, kudy puvodne bylo lano vedeno a ukotveno. Nadále se vedec venoval už pouze "wireless" verzi svého vynálezu.


binární počítač


Nikita zkonstruoval toroidní cívku o prumeru bezmála triadvaceti metru, kterou umístil na pole a zalil do betonového prstence. Pripojením cívky k elektrickému proudu vzniklo silné magnetické pole ve tvaru dutého válce. Doprostred kruhu pak instaloval strojovnu výtahu, na jejíž strechu umístil feritovou kabinu.

feritová kabina


Vyhneme se popisu dalších technických detailu a rekneme si, že Nikitovi se podarilo kabinu odlepit od zeme na první pokus. Výtah fungoval zcela bezproblémove a zvlášte u místních detí byl velice oblíben, nebot je o pouti vozil do mlécné dráhy na zmrzlinu a dospelé bral Elevatorovic na výlety k príbuzným do jiných galaxií a Ti se mu za to odmenili tím, že svou ves prejmenovali a dali jí jméno po Nikitove vynálezu.

fotografie z Nikitovy pozustalosti


Celý vynález stál a padal (nekdy i doslova) s kvalitním prívodem elektrické energie. Ztráta napetí na vinutí cívky znamenala okamžitý pád kabiny na zem. Proto byl také hned vedle dolní stanice navezen stoh slámy pro prípadné mekké pristání.
Hlavní vypínac umístil mazaný Nikita na tajné místo v nedalekém lese a opatril ho zámkem.
Klíce a jednocipový laptop s barevným dotykovým WCD displejem, do kterého uložil souradnice hlavního vypínace schoval v dutine stromu v tomtéž lese, ale na jiném tajném míste.
Souradnice stromu jsou uloženy v pameti Nikitova binárního pocítace. A ten byl ukryt u strojovny výtahu, v kruhovém betonovém bloku cívky, zhruba v míste, které odpovídá azimutu, který je desetinásobkem poctu šroubu, které trcí ze stropu uvnitr strojovny. Ale někdo ho ukradl, takže jsem vyštrachal fotku a dal jsem ji do listingu. Pokud byste si chtěli strojovnu přesto prohlédnout, najdete ji na výchozích souřadnicích této kešky. Dá se tam i zaparkovat.
Nedivte se zdánlive paranoidnímu Nikitovi, že to tak zkomplikoval. Strach z toho, že se nekdo k vypínaci dostane a vypne proud, byl veliký.

pohled z kabiny na pozemní základnu


Jednoho dne odjel Nikita výtahem na orbitálu a dlouho se nevracel. Nevracel se tak dlouho, že se na nej postupne zapomnelo a pravdepodobne je nahore dodnes. Snad se nebohému vynálezci porouchalo ovládání v kabine a jediná šance, jak dostat kabinu na zem, je vypnutí hlavního vypínace. Chcete-li to zkusit, jdete na to. Všechno potrebné víte.

Tak asi tolik The Komsomolskaya Pravda. A pokud Vás zajímá opravdická PRAVDA o objektu na barevné fotografii dole, tak ji najdete na webových stránkách... adresu toho zajímavého webu jsem bohužel zapomnel ve zkumavce u hlavního vypínace :-)

pohled na chátrající strojovnu dnesTo je ale hovadina, co?Legendy

Additional Hints (Decrypt)

anwqv qhgl fgebz n anxbarp anwqv uyniav ilcvanp

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)