Skip to content

<

Svitavske nadrazi

A cache by bluetracer Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 07/10/2009
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Keš na vlakovém nádraží ve Svitavách.
A cache at the railway station in Svitavy.


Bezpecnostní upozornení

   Keš je umístena mimo kolejište.
   Po nedalekých kolejích projíždejí vlaky rychlostí až 140 km/h; stret s vlakem v této rychlosti je obvykle smrtelný. Nevstupujte do kolejište, neprecházejte pres koleje, nestrkejte pazoury do elektrických zarízení a nevyvádejte jiné podobné nepredloženosti, nic z toho není pro odlov nutné.

Stavba trate Ceská Trebová - Brno

(nebojte, zkusím to vzít hodne strucne)
   V roce 1842 vypadala naše železnicní "sít" velice jednoduše. Hotová byla vlastne jenom trat z Vídne pres Breclav a Prerov do Lipníku nad Becvou se dvema odbockami z Breclavi do Brna a z Prerova do Olomouce. Pracovalo se na pokracování z Lipníku pres Ostravu do polských dolu a z Olomouce pres Ceskou Trebovou do Prahy. Prestože tedy behem následujících 3 let tedy melo vzniknout železnicní spojení Prahy a Vídne, pochopila rakouská monarchie, že taková trasa bude príliš dlouhá a pomalá. Rozhodlo se proto, že vznikne nejaká spojovací trat, která vzdálenost po kolejích mezi hlavními mesty Cech a Rakouska výrazne zkrátí. Bylo navrženo 7 variant, kudy má její trasa vést (moc nechybelo a místo pres Svitavy mohla vést pres Radimer a Policku nebo pres Boskovice a Moravskou Trebovou), ale nakonec bylo rozhodnuto vést trat z Brna na sever údolím Svitavy a u Ceské Trebové ji napojit na tehdy již budovanou dráhu olomoucko-pražskou. Tak se Svitavy již pred rokem 1850 jako jedno z nemnoha mest dockaly železnice.
   Stavba mimorádne obtížného úseku Brno - Blansko byla zapocata italským stavitelem v listopadu 1843, zatímco delší, ale jednodušší úsek z Blanska do Ceské Trebové se zacal stavet až v kvetnu 1845. Celkem 91 km dlouhá trat se stavela velkoryse s výhledem na budoucí rozšírení o druhou kolej. Mela tehdy celkem 11 tunelu, z nichž dnes již existuje jenom 9 (vlastne 10, pod Novým hradem u Adamova vede od roku 1987 každá kolej svým vlastním tunelem), 60 mostu a 78 strážních domku. Pri stavbe bylo upraveno koryto reky Svitavy, kilometry operných zdí a zábran. V úseku mezi Brezovou nad Svitavou a Svitavami bylo kvuli castému rozvodnení reky nutné železnici budovat na vysokém náspu.
   Kdy byla trat uvedena do provozu je tak trochu záhada. Ve všech oficiálních materiálech se cituje datum 1.1.1849, které je ale podezrelé a nepravdepodobné. Podrobnejším zkoumáním lze zjistit, že vlaky zacaly jezdit už na sklonku léta 1848, ovšem v podstate tajne a v tichosti bez tehdy obvyklých okázalých oslav. Rakouská vláda se v tomto revolucním roce bála jakéhokoli srocení davu, které by se mohlo zvrhnout v politickou demonstraci.
   A kolik celá stavba stála? 8.991.504 zlatých, což v dnešních korunách ciní asi 10 miliard. Pro srovnání: modernizace této trati v letech 1996-98 stála 5,5 miliard.Z historie železnice ve Svitavách

   Už behem stavby železnice docházelo ve Svitavách k potížím. Roku 1846 propukly velké nepokoje delníku, kterí se dožadovali vyšší mzdy. Hodinová sazba 1,4-1,8 krejcaru (dnes asi 30 Kc) pro muže a 1,1 krejcaru (20 Kc) pro ženy se jim - cert ví proc - zdála nízká. Vudci nepokoju byli na 3 dny uvezneni, ale mírného navýšení mzdy se prece jen dockali. O rok pozdeji protestovali proti železnici lacnovští zemedelci a v míste vjezdu do polností bránili pokládce pražcu, dožadovali se vybudování dalších podjezdu pod tratí nebo alespon financní náhrady. Pozdeji se dopoušteli také násilností.

1861 zaveden Morseuv telegraf
1862 zahájily provoz rychlíkové spoje, ve Svitavách zastavují až od roku 1871
1869 postavena druhá kolej
1896 rozšírení nádraží v souvislosti se zprovoznením trate na Policku, výstavba krytého nástupište a restaurace
10.2.1966 zahájení provozu v elektrické trakci - úsek Svitavy-Lacnov (km 233,2) – C.Trebová
10.9.1998 dokoncena rekonstrukce a zahájen elektrický provoz Ceská Trebová - Svitavy, rychlost vlaku zvýšena ze 100 km/h na 120 km/h
24.1.1999 dokoncena rekonstrukce a zahájen elektrický provoz Svitavy - Brno
2006 povolená rychlost pro naklápecí jednotky (pendolina) zvýšena na 140 km/h
2009 povolená rychlost i pro bežné soupravy zvýšena na 140 km/hJak vypadal provoz na trati

   Zpocátku neexistovaly žádné rychlíky - všechny vlaky zastavovaly všude. Zastávek ale tehdy bylo o dost méne než dnes - pouze Adamov, Blansko, Skalice, Letovice, Brezová, Hradec, Svitavy a Svitavy-Lacnov (ta stála jinde než dnešní zastávka a vydržela jen do roku 1853, kdy byla místo ní postavena stanice Opatov). Postupne pribývaly další zastávky, takže se jejich pocet rozrostl z 8 na 25.
  Vlaky mely vozy první až ctvrté trídy. Vozy první trídy mely 3 oddíly, do nichž se nastupovalo prímo z nástupište (nemely postranní chodbu), v každém 6 sedadel s polštárem. Pouze v první tríde byla zasklená okna a osvetlení, vytápení nebylo ani v první tríde. Ve druhé tríde byl jeden velký oddíl, sedelo se na lavicích, okna byla beze skel. Proti dešti, chladu a ostrému vetru se mohli cestující chránit zatažením kožené záclony. Ješte prosteji byla vybavena tretí trída. Ve ctvrté tríde už nebyla ani strecha, ani lavice - všechna místa byla na stání.

Nekolik typických souprav, které tudy jezdily
1849: Lokomotiva s vozy 1., 2., 3. a 4. trídy
1918: Rychlík sestavený z lokomotivy rady 475.0, vozu 1. a 2. trídy rady ABa a vozu 3. trídy rady Ca1936: Expres Slovenská strela tvorený motorovým vozem Tatra rady M 290.01965: Expres Vindobona tvorený madarskou motorovou jednotkou Ganz rady M 298.01989: typický osobní vlak sestavený z lokomotivy rady 753 a tehdy nových vozu Bymee (Bdmtee)2002: obdivované i posmívané Pendolino - italská jednotka FIAT rady 6802008: na osobních vlacích ustupují elektrické lokomotivy a prosazují se Regionovy - rekonstruované motorové vozy rady 8142009: Na vlacích Eurocity z Vídne jezdí nejrychlejší univerzální lokomotiva na svete - Siemens Taurus (357 km/h, pres Svitavy ovšem jezdí trochu pomaleji)

   autory nekterých obrázku jsou Nexus a Jindrich Kalous


Jak se vyvíjel pocet vlaku a jízdní doby


1856 1918 1944 1988 2009
vlaku denne (v každém smeru) 3 6 13 18 39
z toho projíždejících 0 0 0 0 17
rychlíku 0 1 3 4 6
zrychlených 0 3 3 3 5
osobních vlaku 3 2 7 11 11
jízdní doba Svitavy - Ceská Trebová (rychlík) - 28 18 14 10
jízdní doba Svitavy - Ceská Trebová (osobní) 35 35 26 20 15
jízdní doba Svitavy - Brno (rychlík) - 90 85 74 60
jízdní doba Svitavy - Brno (osobní) 125 141 148 108 90Zapomenuté nádraží Svitavy-Lacnov

   Hned od zacátku provozu trati existovalo v Lacnove malé nádraží o dvou kolejích. Nacházelo se poblíž rozvodí Labe-Dunaj asi 1,4 km jižne od dnešní zastávky a sloužilo k odvešování a privešování postrkových lokomotiv (tj. druhá lokomotiva na konci vlaku, která pomáhá težkou soupravu vystrkat na kopec; tam se odvesí a z kopce už vlak pokracuje jen s jednou lokomotivou). Také zde lokomotivy dobíraly vodu, ovšem protože tu chyběla studna, musela se sem voda komplikovaně dovážet. To je také důvod, proč nádraží dlouho sloužit nevydrželo - už v roce 1853 bylo zrušeno a nahrazeno nově postavenou stanicí Opatov, která je postavena strategicky přímo u rybníka. Bývalá staniční budova poté ješte sloužila jako strážní domek a stála až do roku 2016, kdy byla zbourána - její základy najdete na N 49°46.770 E 16°29.040.
   Pametníci si vzpomenou, že trat byla už od roku 1966 elektrifikována z Ceské Trebové do Opatova a první kolej (smer do Brna) dokonce až do Lacnova. Vlastne až do roku 1997 se obcas používaly elektrické postrkové lokomotivy, které pomáhaly málo výkonným motorovým lokomotivám vytlacit vlak z Ceské Trebové na rozvodí a práve v místech starého lacnovského nádraží, kde také koncila trolej, se otácely a vracely zpet.

Jak na keš

   Keš není prístupná na invalidním vozíku. Je umístena bezpecne mimo kolejište. Na koleje nechodte, ani kdyby vás tam GPS táhla, tam to není.
   Krabicka je velikosti micro, pro trade nevhodná.

Additional Hints (Decrypt)

PM: Iáun, cbq fgeíšxbh.
RA: Fpnyrf, haqre gur ebbs.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.