Skip to Content

This cache has been archived.

Tobias Reviewer: Archivace listingu keše.

Tobias Reviewer, Reviewer pro ČR

More
<

Sedmidenni valka s Polskem r.1919

A cache by Plazmatron Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 8/9/2009
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Sedmidenní válka bylo vojenské stretnutí Ceskoslovenska a Polska o Tešínsko v roce 1919, probíhající v rámci Ceskoslovensko-polského sporu o Tešínsko.

Nedlouho po vzniku Ceskoslovenska v ríjnu 1918 vznikl spor o oblast Tešínska se sousedním Polskem. Prestože hranice mladé republiky byly mezinárodne uznány státy Dohody a jednalo se o ceské historické území, nehodlalo se s tím Polsko smírit a po rozpadu Rakousko-Uherska toto území vojensky obsadilo. Hranice Ceskoslovenska byly Dohodou potvrzeny. Polsko to však nehodlalo akceptovat. Konflikt se zacínal priostrovat. S horecným úsilím se tvorilo mladé ceskoslovenské domácí vojsko z bývalých rakousko-uherských jednotek, sokolských a dobrovolnických formací. Toužebne byl tedy ocekáván návrat cs. legionáru ze zahranicí, kterí meli velké bojové zkušenosti a výzbroj. Do konce roku dorazily cs. legionárské pluky z Itálie v síle dvou divizí. Polská vláda ve snaze zvrátit situaci ve svuj prospech vypsala na den 25.1.1919 na Tešínsku volby, které chtela mít pod svým vlivem. Mezitím dorazily do Ceskoslovenska i pluky cs. legionáru z Francie.

Urychlene Ministerstvo národní obrany vydalo 19. 1.1919 rozkaz k vojenskému obsazení Tešínska. Operace mela být zahájena 23.1., jako akce k udržení porádku na tešínském území a zabezpecení oblasti. Ceskoslovensko vyzvalo 21. 1. 1919 durazne Polsko ke stažení své armády a orgánu z území Tešínska za mezinárodne uznanou ceskoslovenskou hranici. Tuto výzvu Polsko ignorovalo. Velením operace byl poveren uvedeným rozkazem dne 19.1. podplukovník Josef Šnejdárek, cs. legionár z Francie.

Šnejdárkova vojenská skupina tedy prekrocila prozatímní demarkacní cáru. Byla tvorena legionárským 21. streleckým plukem z Francie (o síle 3 praporu), praporem domácího 54. pešího pluku z Olomouce, praporem domácího 93. pešího pluku ze Šumperka, domácím 17. mysliveckým praporem z Fryštátu, praporem dobrovolníku z Bohumína a praporem dobrovolníku z Orlové. Na podporu ceskoslovenského postupu vytváreli na Tešínsku místní obyvatelé dobrovolnické formace, zvané Národní gardy (asi 5.000 mužu). Postup hlavních sil Šnejdárkovy skupiny mel podle plánu podporovat z oblasti severozápadního Slovenska dvema prapory též legionárský 35. strelecký pluk z Itálie. Pozdeji byl posílen ješte praporem legionárského 33. streleckého pluku z Itálie. Proti Šnejdárkove skupine zde stálo polské vojsko, jemuž velel plukovník František Xaver Latinik. Polské vojsko na Tešínsku melo sílu 5 praporu s podporou 4 kulometných rot, jezdecké cety a 1 delostrelecké baterie. Dále zde mel Latinik k podpore asi 550 mužu polského cetnictva a kolem 6.500 místních polských dobrovolníku. Dle puvodního plánu zahájila Šnejdárkova skupina útok dne 23. 1. 1919, krátce po poledni, ve smerech na Bohumín a Karvinou. Tyto útoky podporily dle plánu soubežným útokem od východu cs. legionárské jednotky z Itálie. Boje s polskou armádou pokracovaly do 26. 1.

Cechoslováci úspešne bojem postupovali vpred. Získali rychle Bohumín, Ostravu a za citelných ztrát dobyli Karvinou. Tešín byl osvobozen 27.1. Poláci prekvapení razantností ceskoslovenského útoku behem rozhorcených boju ustoupili za reku Vislu. Behem boju ješte dorazila k posílení Šnejdárkovy skupiny nove utvorená domácí 2. brigáda, která mela sílu 6 praporu, s podporou 2 baterií delostrelectva a 1 jezdecké eskadrony. Cechoslováci úspešne prekonali polskou obranu na Visle a zajistili prostor západního brehu Strumiene – Malé Ochaby. Poláci byli zatlaceni bojem útocícími Cechoslováky ke Skoczówu, kde svuj ústup zastavili. Velká cást Tešínka byla tedy zajištena. Šnejdárek pripravil na následující den plán soustredeného útoku cs. jednotek na Skoczów. Tento útok mel být rozhodující a mel velkou pravdepodobnost úspechu. V takovém prípade by se polská obrana, jejíž cásti byly demoralizovány bojovými úspechy Cechoslováku, zhroutila. Mezitím dorazily Cechoslovákum další posily. Byl to 1.prapor domácího 28. pešího pluku z Prahy, 1. prapor domácího 3. pešího pluku z Kromeríže, 2. prapor domácího 93. pešího pluku ze Šumperka a 5 praporu dobrovolníku. Tím se dostala ceskoslovenská strana do znatelné prevahy pro plánovaný silný útok na Skoczów. Na nátlak dohodových mocností k mírovému rešení zastavilo Ceskoslovensko v noci na 31. 1. na Tešínsku bojové akce. Podplukovník Šnejdárek v poverení cs. vládou uzavrel prímerí s velitelem polské armády, plukovníkem Latinikem. Behem této „sedmidenní války“ na ceskoslovenské strane padlo 44 mužu, zraneno bylo 121 mužu. Zhruba tretina techto ztrát pripadla na príslušníky legionárského vojska. Tento konflikt poznamenal vztahy Ceskoslovenska a Polska na celé meziválecné údobí a vlekl se vlastne až do osudného roku 1938. Pomník v Orlové pripomíná dodnes památku ceskoslovenských vojáku, kterí padli pri této operaci k zabezpecení našich hranic.

Tuto cache chci tímto venovat mému pradedovi Kristiánovi, který se jako legionár zucastnil i tohoto konfliktu a s Josefem Šnejdárkem se znal osobne.

Pozor, prostor, kde se keška nachází se na noc zamyká, takže nocní odlov nedoporucuji. Otevreno je denne 08.00h - 18.00h

Additional Hints (Decrypt)

cbq gergíz / haqre gur guveq

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

855 Logged Visits

Found it 810     Didn't find it 12     Write note 12     Archive 1     Temporarily Disable Listing 4     Enable Listing 3     Publish Listing 1     Needs Maintenance 3     Owner Maintenance 8     Post Reviewer Note 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 50 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.