Skip to content

Geo - Post Office: Jede, jede poštovský panácek... Multi-cache

This cache has been archived.

Sopdet Reviewer: Archivace listingu keše

Sopdet Reviewer - Reviewer pro ČR (především kraje Jihočeský, Plzeňský a Karlovarský)

More
Hidden : 01/25/2010
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   large (large)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Jede, jede poštovský panácek...


Jede, jede poštovský panácek
Jede, jede poštovský pán
Má vraný konícky
Jako dve rybicky
Jede, jede do Plzne-Slovan

Jede, jede poštovský panácek
Jede, jede poštovský pán
Vpredu má trubicku
Vzadu má truhlicku
Jede, jede, kešku tam má

Tak jako si dnes možná spousta mestských detí opravdu myslí, že kráva je fialová a že se do práce chodit nemusí, protože bankomat nám prece peníze dává sám, tak jim pripadá i normální, že prání k narozeninám, Vánocum nebo treba i pozdrav z dovolené prijde jako SMS nebo MMS.
Jako malá holcicka jsem mela moc ráda pohádku o poštovních skrítcích a prála jsem si také být poštackou a nosit lidem pohledy a dopisy, videt tu jejich radost a precíst si, z jaké dálky to které psaní putuje.
Když mi bylo o pár let více, byla naše schránka, nebo také kastlík, jak se tomu u nás ríkalo, tím nejhezcím predmetem. Vždy v úterý a ve ctvrtek tam na me cekala obálka plná sladkých pusinek a zamilovaných slov.
Nedávno jsem práve zase potežkala všechny ty dopisy, které jsme si s manželem za ty roky poslali a prišlo mi moc líto, že naše deti každý den otvírají schránku a v ocích mají bud zklamání nebo maximálne radost z toho, že prišla složenka nebo výpis z banky.
A protože vím, že kaceri jsou parta správných lidí, kterí privítají s radostí kdejakou bláznivou akci, vymyslela jsem tuto kešku. Když se vše podarí, budete mít o jeden bodík v kolonce „My profile“ navíc a treba Vás i poteší opet usednout k psaní pohledu, a naše deti budou mít štastný úsmev na tvári a spokojenou jiskricku ve svých ocích.

Tak jdeme na to? Zavážeme si pevne botky, hodíme poštácký batoh na záda a kdo chce, muže s sebou vzít i trubku a zahrát si na cestu tu poštáckou. A protože žádný pošták ani poštacka nechodí s prázdnou, dejte si i Vy, prosím, do svého batohu alespon 1 pohled.
Adresa na nem bude znít:

Mladí kaceri
Nikolka a Janek
????????? ??
326 00 Plzen

!Známku lepit nemusíte!, vždyt jste poštáci a ti to hází prímo do schránky adresáta. Kdo bude mít chut, muže ale známku namalovat, nebo muže dokonce namalovat celý pohled. Jako malá školacka jsem posílala pohledy své babicce a abych jí udelala radost ješte o neco vetší, vystrihla jsem si vždy ze ctvrtky formát pohlednice, na jednu stranu namalovala obrázek a na druhou stranu jsem narýsovala kolonky k napsání adresy a napsala jsem text. Vy jako text nám mužete napsat hodnocení této kešky, zážitky z jejího odlovu nebo cokoliv s touto keškou nebo poštou souvisejícího. Nezapomente, že pohled od Vás si precte sedmiletá Nikolka a ctyrletý Janek. Textem muže být i Vaše oblíbená básnicka, ríkadlo, obrázek...
A protože je slušnost na pohledy odepisovat, každému, kdo na pohled uvede svoji adresu (a cestné pupíkárské, že tu Vaši adresu nebudeme k nicemu jinému zneužívat), pošlou Niky a Janek odpoved.
Peclivá archivace všech Vámi vhozených pohledu je samozrejmostí. Každé dva mesíce budeme s detmi vybírat ten nejhezcí nebo nejzajímavejší, no proste 1 pohled, který nás nejvíce zaujme. Ten pak zverejníme v listingu této kešky. Takže zapojte své propisky, tužky, pastelky, fotoprístroje a tvorte! Vždyt kdo si hraje, nezlobí!!!!
Ješte malé predstavení dvou minikaceru, to abyste nepsali nekomu cizímu:
Nikolce je 7 let, má ráda knížky, velice ráda maluje, zacíná hrát na flétnu a miluje kone, na kterých jezdí už od svých 2,5 let. Jinak jejími oblíbenci jsou skrítci, draci a v oblibe má lehce strašidelné príbehy.
Jankovi jsou 4 roky, knížky má také moc rád a je to správný chlap, tzn.miluje náradí, šrouby a kladiva a bagry a jeho oblíbenci jsou rytíri a vojáci a hasici.

VZKAZ A PROSBA zároven pro všechny kacerí poštáky:
Pro uznání zalogování této kešky Vám samozrejme postací zápis v logbooku, ale pokud chcete naplnit podstatu a smysl této kešky a vykouzlit spokojený úsmev na tvárích dvou malých kaceru, nezapomente výše zmínený pohled vhodit do schránky na konci Vaší poštácké cesty. Predem moc dekuji.

Tak to by bylo na úvod. A jelikož bývá dobrým zvykem, že každý zamestnanec o svém zamestnavateli neco ví, tady máte malý rekvalifikacní kurz:

Pošta má název odvozený od latinského „posita“, což byl termín už pro státní stanice zrízené pro dostavníky. Pošta je oznacením pro službu, která zajištuje logistiku korespondenci, listovním službám, rozesílání zásilek, prevodum penez, vydávání známek apod.
Jedná se o jednu z nejstarších služeb, které jsou na svete provozovány.

Tzv. polní pošta – specializované poštovní úrady zrízené zejména v dobách války prímo v armáde v poli.

Pocátky výmeny zpráv spadají už do starovekých zemí, napr. Egypta, Persie a Indie. V ceských zemích zapocal rozvoj poštovnictví s nástupem Habsburku. Další duležité období rozvoje pošt u nás nastalo za vlády Marie Terezie, kdy byl poštovní úrad prevzat do státní správy. Roku 1527 se zacalo s budováním stálých poštovních stanic, v nichž se vymenovali kone jízdních kurýru. Nejstarší poštovní trasa mezi Prahou a Vídní vedla pres Tábor a dále do vsi Košic, kde se rozdelovala na dve vetve. Jižní mírila na Linec, východní vetev vedla pres Jindrichuv Hradec a Slavonice dále smerem na Víden.

Cinnost pošty byla na území Ceska regulována v minulosti nekolika zákony. V soucasné dobe se jedná o zákon c. 29/2000 Sb., o poštovních službách.

Státní podnik Ceská pošta vznikl soucasne s osamostatnením Ceské republiky 1. ledna 1993, kdy byl oddelen od Slovenské pošty a zároven i od správy telekomunikací.
Ceská pošta mela v r. 2006 na území Ceska:

  • 3387 pošt
  • 15 poštoven
  • 102 poštovních stredisek
  • 9 dislokovaných prepážek
  • 10471 dorucovacích okrsku
  • 24107 poštovních schránek
  • 4091 aut

Poštovní schránka je uzavrená nádoba s otvory pro vhazování listovních zásilek (dopisu, pohledu, korespondencních lístku). Bývají pripevneny na zdech budov, prípadne stojí na stojanech a na dalších místech. Na schránce bývají uvedeny informace o casech vybírání, tarifech a pošte, která má schránku na starosti.
V ruzných zemích mívají schránky jednotnou barvu a tvar, i když to není pravidlem.
Oranžová – Cesko, Estonsko
Cervená – Polsko
Žlutá – Nemecko, Švýcarsko, Švédsko
Ve Velké Británii se rozlišují schránky podle konstrukce na sloupové (pillar box), nástenné (wall box) a pripevnené na sloupy poulicního osvetlení (lampbox).
Schránky musí být prístupné bez neúmerných komplikací, na každých tisíc osob pripadá jedna poštovní schránka, v obci nad 10 000 obyvatel se umístí potrebný pocet schránek tak, aby vzdálenost z kterékoliv cásti obce k nejbližší schránce nepresahovala 750 m.

Historická schránka v nemeckém Idsteinu
Polská poštovní schránka
Anglický „pillar box“
Schránka na tramvaji ve Stockholmu
V Estonsku jsou schránky oranžové jako v Cesku
Stará schránka v Dráždanech
V Norsku jsou žluté schránky pro místní zásilky, cervené pro zbytek
Brazilská moderní schránka

Ceská pošta v soucasné dobe používá tri druhy prepravy poštovních zásilek: silnicní, železnicní, leteckou.

V Praze mužete navštívit Poštovní muzeum, Nové Mlýny 2, 110 00 Praha 1.

A ted blíže prímo k Plzni:
Kde místne sídlila pošta v Plzni nejdríve, není známo. Snad na rohu dnešní Riegrovy a Sedláckovy ulice.
Plzenská pošta byla prestehována dne 25.10.1895 do novostavby v Solní ulici (název ulice od sousedící tehdejší solnicí). Dvouposchodová budova mela vše, co tehdejší poštovní služby vyžadovaly, byla zde i mezimestská telefonní ústredna. Na nic nebylo zapomenuto, ani na vrátného a informátora p. Flégla v cerném fraku, v zelených kalhotách, se šerpou pres prsa, s trírohým kloboukem a holí zakoncenou koulí.

Ve ctvrti Východní Predmestí je evidováno 2440 adres a to v 96 ulicích.

Školeního bylo dost. Ted hurá do práce:

Výchozí souradnice Vás zavedou k „Vašemu zamestnavateli“. Po skoncení Vaší pracovní doby budete moudrejší a umístíte poslední zásilku.

N 49° F 2*H.D (A-I) J-(E+F)
E 013° GE.5*B C-37

Jelikož jakožto poštáci každým dnem otevíráte dvere domu na výchozích souradnicích, urcite víte, kolik zákazu (tzn. preškrtnutých ctverecku) je na dverích nalepeno A.

Váš zamestnavatel vyhradil pred touto svojí pobockou (na své strane silnice) B parkovacích míst pro invalidy.

Po prectení listingu urcite víte, kolik ulic je evidováno ve ctvrti Východní Predmestí. Doplnte C.

A jdeme „roznášet poštu“. Pokud se postavíte ke svému „zamestnavateli“ zády, vydáte se doprava a prejdete silnici (zustáváte stále ve stejné ulici). Dojdete až k telefonní budce a u ní zahnete doprava. Pokud Vás Vaše poštácké nohy vedou správne, minete po chvilce firmu Typografik a na protejší strane mužete i zpytovat své poštácké svedomí (tak schválne – na kolik dopisu jste ve svém živote neodpovedeli, kolik dopisu jste ani nedocetli, kolik dopisu jste slíbili poslat a nejak na to „pozapomneli“ a vzpomenete si ješte nekdy na dopisy z tábora?)

Jelikož jako poštáci znáte všechny lidi, kterým do okolních domu nosíte psaní, víte také, kdo se pristehoval ci odstestehoval, kdo se vdal/oženil ci rozvedl i kdo se narodil nebo umrel. Kdo v nedávné dobe umrel se mužete dozvedet i na D vývesních tabulí u kostela.

Abyste užili také nejaké kultury, pozastavíte se na nedalekém trávníku u Stolu poslední vecere Páne od Jitky Kusové a podíváte se, kolikže pilíru (noh) (E) tento zajímavý stul podpírá. Zda ho využijete ke svacine ci jen ke shlédnutí, nechám již na Vás. Místní deti ho rády využívají k prohazování kamínku otvory v jeho desce.

Posilneni umením ci svacinou nebo dokonce obojím, prejdeme zpátky na stranu ulice, ve které stojí firma Typografik a pokracujeme dál. Zamáváme kešce GC1PAR2 Kostel Panny Marie Ružencové a prejdeme silnici a najdeme místo, kde se Jiráskovo námestí mení v Houškovu ulici. Zde, presne na míste popisném 35, má své sídlo jedna z politických stran, které samozrejme nosíte také duležité dopisy. Písmeno F skrývá pocet písmen zkratky této strany.

S již lehcí poštáckou brašnou pokracujeme dál a prejdeme další silnici (doufám, že se vždy dobre rozhlédnete, bezpecnost nade vše). Zastavíme se u domu, ve kterém se narodil velký ceský umelec. Nezapomente si písmeno G prepsat první císlicí z data jeho narození.

Pokracujeme a opet zajdeme za roh. Ted musíme donést zkrotit sve tuky a to do H. patra (nezapomente, že schody prodlužují život).

A opet zajdeme za roh (ostatne na tomto rohu ješte pred pár lety fungovala také pošta) a tešíme se na to, až predáme do Maxexotiku tu krabicku, která nám pripadá podezrelá a protože se z ní cosi ozývá, urcite je plná cervu, švábu nebo neceho podobného. U brány k této chovatelské prodejne Vás privítá (vyber správnou možnost) a) žirafa, b) šimpanz, c) had. Pocet písmen Vámi zvolené možnosti Vám dá I.

A ješte zaskocíme do Autoškoly s ? (pocet písmen skrytých pod otazníkem je písmenkem J).

Na vypocítaných souradnicích u domu (ružovohnedý domecek) s císlem popisným = KLMN vhozením pohlednice našim kacírkum (schránka u vchodu do ružovohnedého domecku) zjistíte císlo X, které vás dovede k finálce.

N 49° 4N. 2*K X-1 N+X
E013° 2X. K+L 3*X M

Tak a padla! Konec pracovní doby. Ted máte vše k výplate pripraveno.

Dekujeme a do další kešky máte zatím dovolenou.


Cache

Popis:
Jedná se o multicache velikosti mensi large.

Obtížnost:
Keš je odlovitelná s kocárkem, lze ji absolvovat s detmi a mela by trvat asi hodinu.

Historie cache:
25.1.2010 - založení cache

Toto je krabicka typu - Geo-Post Office

Pravidla pro její užívání:

Keška slouží jako schránka pro odesílání, preposílání a dorucování Geo-pohlednic. Geo-pohlednice je jakákoliv sehnatelná pohlednice primerených rozmeru, který musí obsahovat waypoint cílové kešky a jméno kešera, vhodné je vložit i mesto (aby náhodný kurýr vedel, kam asi chce pohlednice doputovat pokud by tam nemel cestu, aby ji zbytecne nevozil domu na úplne jinou stranu). Úkolem kurýra (náhodný kešer, který pohlednici vyzvedne) je pohlednici priblížit co nejblíže kešce cílové. Poslední, kterému se toto podarí, má za úkol kontaktovat adresáta, že jeho pohlednice je v cílové kešce. Není od veci Geo-pohlednici zabalit do plastového rychlo-uzavíratelného obalu, jako jsou dosti casto logbook v keších.

Pokud se rozhodnete vložit GEO-pohlednici do krabicky, která není v síti GPO, bylo by vhodné na ní pripevnit návod pro ostatní, aby vedeli, jak a co s pohlednicí.

Jak se adresát dozví, že mu prijde Geo-pohlednice?

Odesílatel po vložení Geo-pohlednice adresátovi napíše, že mu pohlednici odeslal a že ji muže v urcitém casovém úseku ocekávat. Príjemce potom ví, že se snad jednou docká zprávy v pres Geo-Post Office.

Proc vubec Geo-Post Office?

Tento nápad se zrodil nekdy na jare v roce 2006, první keš toho tohoto typu byla umístena v Kanade a po prectení nekolika logu, i z keší jiných, zjistíte, že to muže být fajn zábava.

Více info na stránkách projektu.

Additional Hints (Decrypt)

cbfgnpv mn cenin miveng

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)