Skip to content

Pod Tresnovkou Traditional Cache

Hidden : 10/23/2009
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


TRESNOVKA

 

 Je dominantním vrcholem tycícím se prímo nad obcí V.Žernoseky s nadmorskou výškou 261m n/m.







Geograficky se nalézá mezi obcemi V.Žernoseky a Michalovice které jsou spojeny jak cyklo.tak soucasne turistickou stezkou. Vzdálenost z V.Žernosek je cca.1km a z obce Michalovice  0.750km. Obec Velké Žernoseky protínají turistické stezky – zelená,žlutá a modrá spolu s cyklostezkou c. 3058. Stejná cyklostezka prochází i obcí Michalovice.

  Obec Velké Žernoseky se 490 obyvateli leží na pravém brehu Labe v prumerné výši 158 m nad morem. Na prastaré osídlení osady ukazují cetné nálezy všech epoch predhistorických od doby kamenné až k železné. Poprvé dokumentárne je jméno obce uvedeno v zakládací listine kapitoly sv. Štepána, dané Spytihnevem II. (Zernosech - Sernossiceh terra rusticalis). Písemná zmínka o obci je však až v textu "B" této listiny z roku 1218. Jméno obce vzniklo ze zamestnání obyvatelstva - sekání velkých žernovu mlýnských.

    Historie vinarství v okolí obce Velké Žernoseky ležící na pravém brehu reky Labe sahá dle dochovaných písemností nejméne do 10. století. Za zakladatele zdejšího vinarství bývají casto pokládáni mniši cisterciáci, ale jejich panství v Žernosekách se datuje až od 13. století. Tito mniši vybudovali v roce 1251 v Žernosekách rozsáhlé vinné sklepy, které se dochovaly dodnes a dodnes v nich víno vyzrává v tradicních dubových sudech. V techto sklopeních mužete ochutnat víno prímo u sudu, mužete zde posedet pri víne nebo si nakoupit víno v lahvích dle vlastního výberu.

  Obec Michalovice je v historických pramenech poprvé pripomínána v roce 1720 na Müllerove mape Cech. Pomerne pozdní zmínka však nijak nesvedcí o stárí vsi.Zachované ctvercové okénko gotického typu v budove bývalého hostince je dukazem o existenci vsi prinejmenším v polovine druhého tisíciletí našeho letopoctu. Kotlina mezi Radobýlem a Plešivcem, kde jsou i Michalovice, byla kontinuálne osídlena a kultivována již od eneolitu. Kotlina také patrila k zázemí velkého hradište z mladší doby bronzové, zaujímající polohu na tzv. Tríkrížovém vrchu u Velkých Žernosek a zvaného „Hrádek“.Michalovice jsou vlastivednou literaturou charakterizovány jako horská vinarská a ovocnárská ves. Skládá se z vlastní osady, z Horních Michalovic a Trídomí. Vinice jsou zde dodnes.K rozšírenému druhu pestovaného ovoce patrí merunky. 
V roce 1720, kdy se Michalovice poprvé pripomínají, náležela ves k decínskému panství hrabat, pozdeji knížat z Thun-Hohensteinu. Thunové koupili decínské panství v roce 1628 od saského rodu rytíru z Bünau.V minulosti byl znám název obce v nemeckém jazyce – Michelsberg. Nepochybne byl soubežne užíván i ceský název Michalovice. Etimologický výklad významu názvu obce hovorí o dvou možných výkladech. Michalovice jako ves lidí Michalových a Michelsberg jako Michalova hora. Dle krestanské hagiografie je sv. Michael archandelem. Je chápán jako vudce nebeského vojska, ochránce proti mocnostem zla. Zobrazován je vetšinou jako okrídlený rytír ( andel ) ve zbroji s kopím nebo mecem a štítem, premáhající dábla v podobe draka. Nekdy je mec plamenný.Thun-Hohensteinové puvodem z Tyrolska používali, v dobe kdy se usadili v Cechách, znaku ve složitém ctvrceném štíte se stredním štítkem. Jejich puvodním rodovým znakem, z kterého jsou odvozeny i thunovské rodové barvy modrá a zelená, byl modrý štít se zlatým kosmým brevnem.

A nyní k samotné keši –  

Její název není rozhodne projevem politické príslušnosti autora a stejne tak není tímto zamerena na žádnou konkrétní cílovou skupinu. Je urcena pro veškerou širokou geocach.verejnost bez ohledu na politické ci náboženské presvedcení ;-) !!!

  - je to má prvotina a tak doufám že vás její odlov poteší a nestane se jen pouhým bodem tak jak to bývá u keší typu „city“.

Prístup ke keši je z obce Michalovice i Velké Žernoseky jednoduchý a eventuelní parking vašeho geovozidla je bezproblémový bud na okraji ci ve stredu obou obcí.

Od Velkých Žernosek z pravého ci levého rohu návsi soubežnou ulickou nad vinarstvím a dál první ulickou odbocit do prava stále po zámkové dlažbe a po ceste smerem nahoru až na její konec kde se vám po levé  ruce rozprostre ranc, pastvina a výbeh pro kone ohranicený elektrickým ohradníkem. Podél nej dojdete na rozcestí které tento el.ohradník pretíná. To není ovšem vubec žádný problém ! Za úcelem možnosti prekonání této „prekážky“ je zde ohradník vybaven tzv. Ruckami. Jsou to plastová a tudíž nevodivá madla za pomoci kterých lze ohradník na jedné strane vyháknout a projít pres cestu. „Rucku za sebou ihned opet vratte do polohy ve které byla tj. zpet zaháknout ! ! ! To samé udeláte na protilehlé strane cesty. Ve vetšine se v prostoru výbehu a areálu rance samotného pohybuje vždy nekdo z tzv. Konáku ( videl jsem i slicné konacky ;-) který si vás všimne a vy mu o úmyslu prechodu pres cestu povíte. I já jsem tam takto procházel a vždy mi byly nápomocni radou i obsluhou ohradníku.

  ! ! ! UPOZORNENÍ ! ! ! Vzhledem k tomu že se jedná o elektrické zarízení dbejte zvýšené opatrnosti a nedovolte aby manipulaci s tímto zarízením provádeli jiné osoby než dospelé ! ! !

Manipulace detí s el.ohradníkem je prísne zakázána ! ! !

Samozrejme dbejte opatrnosti v prípade blízkosti koní necht je nevyplašíte a rozhodne nevstupujte do prostoru výbehu více než je nezbytne nutné pro prechod pres cestu.

Dodržením techto pravidel ochráníte zdraví své, svých blízkých a v neposlední rade i klid a pohodu techto krásných a ušlechtilých zvírat. 

  Od Michalovic prístup ke keši myslím ani popis nepotrebuje nebot i „šipkari“ budou jiste slavit úspech.

 


Additional Hints (Decrypt)

[CZ]IBQNCVFRXPRZRAG

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)