Skip to content

Pivovarnicka Multi-Cache

This cache has been archived.

makinko: tak archivujem...

More
Hidden : 10/27/2009
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Kratka multicache venovana martinskemu pivovaru a jeho historii.

Aj v Turci má varenie piva dlhodobé tradície a dnešný pivovar v Martine mal svojich predchodcov už od 17.storocia. Koncom 18.storocia sa v Martine nachádzali až tri pivovary. História súcasného pivovaru sa zacala až koncom 19.storocia, ked z iniciatívy turcianskeho rodáka Jozefa Capku bola v roku 1893 založená akciová spolocnost - Turciansky pivovar, úcastinný spolok. Ihned sa zacala výstavba a už vo februári 1894 mohla byt vykonaná kolaudácia a v apríli bolo vystavené prvé pivo.

Úspechy nového pivovaru nedali na seba dlho cakat a už v roku 1895 na Národopisnej výstave v Prahe získalo martinské pivo prvú cenu. V tej dobe sa varili tri druhy piva - Královské pivo, Brezniak a Granát. V obchodnom roku 1895-1896 sa vyrobilo 8 000 hl piva, ale pivovar mal od zaciatku problémy s jeho predajom na území Slovenska. Dôvod bol jednoduchý, pivovar casto navštevovali významní slovenskí národní dejatelia (Škultéty, Vajanský, Kmet, Kukucín a další), co sa nepácilo vtedajším mocenským orgánom, ktorí v tom videli formovanie úsilia Slovákov proti madarizácii. Preto pivovar hladal odbytištia aj v zahranicí, co sa mu darilo a až do I. svetovej vojny vyvážal pivo dokonca až do Ameriky. Vypuknutím vojny sa ochromila výroba a až posledné dva roky boli z hospodárskej stránky úspešnejšie. V roku 1920 zacal pivovar využívat elektrickú energiu na pohon strojov a výrobu chladu. Po vojne v obchodnom roku 1918-1919 sa v martinskom pivovare vyrábalo len 3 200 hl piva, ale už o dva roky neskôr stúpol výstav na 13 000 hl a v roku 1929 na 18 000 hl. Další priaznivý vývoj však znovu zastavila hospodárska kríza v 30-tych rokoch. Pre históriu zostanú natrvalo v pamäti známe druhy piva, ktoré sa vyrábali v tomto období ako napr. Svätomartinské pivo, Martinský Porter a Martinský zdroj. Zaujímavostou bolo zdravotné 120 pivo Granát, ktoré sa propagovalo ako bavorská špecialita pre chudokrvných a rekonvalescentov.

V roku 1939-1943 bola v pivovare inštalovaná na tú dobu najmodernejšia flaškovacia linka, ktorá naplnila za hodinu 6000 fliaš, bolo zakúpené nové zariadenie várne, chladiarenské zariadenie, boli rozšírené ležiacke pivnice a postavená nová stáciaren piva do sudov. V jubilejnom roku 1943 bolo vyrobených už 84 000 hl piva. Pocas bojov v priebehu SNP sa v pivovare podarilo zachránit strojové zariadenia a suroviny a pivovar neutrpel väcšie škody a po vojne vyrábal až 35 % všetkého piva na Slovensku. V roku 1948 bol Turciansky pivovar ú.s. znárodnenia jeho majetková podstata sa predisponovala na novozaložené Stredoslovenské pivovary n.p. Martin, kde bol pivovar priclenený ako závod. Výmerom Ministerstva potravinárskeho priemyslu vznikol v roku 1953 Martinský pivovar n.p. Martin. Dalšia reorganizácia zastihla pivovar v roku 1958, ked bol pivovar zaclenený do celoslovenského podniku Pivovary a sladovne n.p. Bratislava ako samostatný závod. V týchto rokoch došlo k podstatnému zvýšeniu výroby a v roku 1957 bol rocný výstav až 231 704 hl piva. Vyrábalo sa 7 %, 10 % a 12 % pivo a od roku 1957 sa zacalo varit aj 14 % svetlé pivo Martinský špeciál.

V roku 1960 vznikli Stredoslovenské pivovary n.p. Martin, kde bol martinský pivovar znovu zaclenený ako závod. Kapacita pivovaru pre zastaralé strojné zariadenie už nestacila a v druhej polovici 60-tych rokov bola vykonaná rozsiahla rekonštrukcia, ktorá sa však pretiahla až do roku 1974. V priebehu roku 1970 zacali v pivovare vyrábat 10 % cierne pivo a 20 % Martinský porter, cím nadviazali na dlhodobú tradíciu výroby tohto piva. Od roku 1974 sa zacalo aj s exportom piva do Polska, neskôr do Madarska, ZSSR a Rumunska. Výrobné kapacity v 80-tych rokoch sa neúmerne pretažovali oproti výrobným možnostiam, co sa nepriamo prejavilo v kvalite vystavovaných pív. V roku 1983 bolo vyrobených napr. až 382 689 hl piva. V roku 1988 sa zacalo vyrábat cierne flaškové pivo Dominik, ktorého výroba však netrvala dlho.

V rámci spolocenských zmien patril martinský pivovar od roku 1991 Pivovar, štátny podnik Martin a v júni 1992 ho v rámci privatizácie odkúpil od Fondu národného majetku SR podnikatel Karol Konárik . a stal sa súcastou KK Company - Pivovary s.r.o. V týchto rokov došlo k modernizácii flaškovacej linky , v roku 1993 bola zakúpená linka na pivo balené v plechovkách a bola spustená aj linka na plnenie sudov KEG. Martinské pivo sa zacalo znovu uplatnovat aj na zahranicných trhoch a vyvážalo sa do V. Británie, Nemecka, Argentíny, Ruska, USA a dalších štátov. V roku 1999 vzniká akciová spolocnost Martiner a.s. a vlastníkom pivovaru sa stáva holandská pivovarnícka spolocnost Heineke.

V súcasnosti sú pre spotrebitelov dostupné obe stupnovitosti Martiner 12% a Martiner 10% v 0,5l sklených vratných flašiach. Štamgasti v regióne Turca si môžu vychutnat svoj oblúbený Martiner 12% taktiež v tradicnej a oblúbenej capovanej forme. Za posledné tri roky má znacka relatívne stabilnú pozíciu na trhu, najmä vdaka silnej lojalite v domácom regióne Turca. Dosahuje ju aj napriek tomu, že nepatrí medzi mediálne masívne podporované znacky. V portfóliu znaciek Heinekenu Slovensko má dôležitú lokálnu úlohu, je napríklad dlhodobým partnerom Slovenského komorného divadla v Martine, hokejového klubu MHC Martin, ako aj športových ci kultúrnych podujatí v regióne. V dnešných dnoch sa priestory niekdajšieho pivovaru využívajú už len ako sklady pre distribúciu výrobkov pivného magnáta Heineken. Všetky stroje a výrobné linky boli prestahovabé do Hurbanova.

O kvalite piva Martiner svedcí aj získané ocenenie „Strieborná pivná korunka 2009“ v kategórii 12% pív, ktoré mu bolo, pre jeho charakteristickú stredne horkú chut a výraznejšiu chmelovú vônu, udelené Slovenským združením výrobcov piva a sladu.


S1 - vas privedie pred vratnicu niekdajsieho pivovaru, kde polahky zbadate evidencne cisla budovy. V ciernom ramceku sa nachadza stvorciferne cislo. Toto cislo si starostlivo uschovajte, ako ”klmn” - urcite ho este budete potrebovat. Uprostred steny sa nachadza velka zelena tabula, ktoru ukoncuje biely pas. Ak spocitate vsetky ikonky v tomto bielom pase, dostanete hodnotu ”o”. Nedaleko sa nachadza vystrazna tabula pred ktorou by ste nemali parkovat niekolko metrov, Ak chcete najst pivovarsky poklad, tak si poznacite pocet metrov z vystraznej tabule ako ”p”.

Finalka je v tvare: N 49° 04.ABC E 018° 54.DEF

A = p-1
B = o-1
C = n*2+1
D = m+1
E = l+2
F = k+6

[EN:] Martiner - strong regional brand with a stable consumer background in the town of Martin and the regions of Turiec, Orava and Liptov. Its tradition goes back to 1893, when an industrial brewery was established in Turciansky Svätý Martin. Consumers can currently enjoy it not only on draught in typical pubs, but also in half-a-litre bottles in two gradings – 12% as Martiner Original and 10% as Martinský zdroj. Martiner’s quality can also be proved by the award Strieborná pivná korunka 2009 (Silver Beer Crown 2009) in the 12% beer category which it was awarded by the Slovenské združenie výrobcov piva a sladu (the Slovak Union of Beer and Malt Producers).


Cache is not on given coordinates. In order to get to the cache you have to follow the instructions below.

S1 - is situated in front of the entrance to the brewery. On the gate-house you can see 2 plates with IDs of the building. In the black one, there is a four digit number. Please, carefully note this number as ”klmn”. In the middle of wide wall, you can see a green board with a white stripe at the bottom. Try to count the number of icons placed on this white stripe and mark this number as ”o” - it should be useful soon. Very close to the gate-house, there is a warning title, that says “ZAKAZ PARKOVAT …” (do not park …) – it does not allow you to park your car in the area of how many metres long ? If you like to find the treasure of this brewery, mark this number as ”p”.

Final coordinates: N 49° 04.ABC E 018° 54.DEF

A = p-1
B = o-1
C = n*2+1
D = m+1
E = l+2
F = k+6

Special thanks to Lenka & Belmondo.

Additional Hints (No hints available.)