Skip to Content

<

Chocenicka skala - SP #03

A cache by mvit Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 11/01/2009
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Chocenická skála

Asi 1km východne od obce Chocenice se v prírodním parku Buková hora v nadmorské výšce 558m nachází Chocenická skála též Velká skála nebo jen Kámen. Skalní hreben dlouhý 300m je tvoren proterozoickými buližníkovými suky. Chemicky je buližník velmi stálý, ale na povrchu podléhá povetrnostním vlivum. Tyto usazené kremité horniny pocházející ze starohor. Buližník tvorí prevážne krystalický oxid kremicitý ve forme kremene, resp. opálu. Má cernou nebo cernošedou barvu a vysokou tvrdost, pro kterou jej používali nekdy pravecí lidé místo pazourku. Podle archeologických nálezu bylo na chocenické skále zjišteno sídlište pozdní doby kamenné. První lidé se zde usídlili približne pred 4000 lety.

Jádro prírodního parku tvorí rozsáhlý lesní komplex Chýlava na levém brehu Úslavy s nejvyšším vrcholem Bukové hory (651 m n. m.). Znacnou cást území dosud pokrývají listnaté a smíšené lesy s bukem, v nižších polohách s dubem. Reprezentativní buciny a sutové porosty najdeme v národní prírodní rezervaci Chejlava, kde rostou napr. omej vlcí (Aconitum vulparia) a lilie zlatohlavá (Lilium martagon). Lucní enklávy uprostred lesu s príznacným názvem Prední a Zadní Ráje tvorí zachované kvetnaté lucní porosty s upolínem nejvyšším (Trollius europaeus). V lesích, krome bežných druhu sov a dravcu, hnízdí cáp cerný (Ciconia nigra). Pri hranicích prírodního parku je významnou krajinnou osou reka Úslava, která v otevrené zemedelské krajine, spolu s obcemi, roztroušenými statky, remízy a rozptýlenou zelení, dotvárí ráz dané venkovské krajiny. Mezi nejstarší sídla plzenské oblasti patrí Chocenice, nebot první písemná zmínka o obci je již v zakládací listine kladrubského kláštera z r. 1115.


Chocenická skála
Výhled ze skály do chocenického údolí

Keš

Pro milovníky procházek doporucuji vydat se ke skále z Blovic po zelené turistické znacce smerem na Srby. Cesta ke skále je zhruba 4km dlouhá.

Cyklisté mohou vyrazit rovnež z Blovic po zelené turistické znacce (4 km). Alternativne se mužete ke skále vydat po zelené i z druhé strany tj. od Srbu (7 km). Po výšlapu na Bukovou horu si mužete odpocinout v krásné drevené chate Križovatka na kole. Jinou možností je vydat se ke skále z Nepomuka po modré turistické znacce (10 km). Pokud nechcete jet kopec Bukové hory 2x projedte v míste kde modrá uhýbá ostre vpravo nekterou z mnoha cest po vrstevnici kde se napojíte na zelenou turistickou trasu, která vás dovede ke skále.

Sberace bodu, kterí by nejradeji vše odlovili z okénka svého automobilu asi zklamu. Bude treba vystoupit :). Nejkratší cesta ke skále vede prekvapive z Chocenic. Chocenicemi prochází silnice první trídy I/20. Auto mužete odstavit nekde v Chocenicích a dojít zhruba 1,5km pešky.

POZOR! Pri vyzvedání keše budte opatrní, na míste to muže po dešti nebo pri snehu a ledu nebezpecne klouzat! Keš není na nebezpecném míste presto si ohlídejte deti a psy!

Skála a buk
Buk na skále

Výhled na Chocenice pred vstupem do lesa


Chocenická skála

Odpocívka nedaleko Chocenické skály

Série Skály plzenska

Keše jsou pro mne predevším cílem mých cykloprojíždek. Od doby co kešuju jsem navštívil spoustu krásných míst v okolní prírode svého bydlište až do vzdálenosti 50km. Vynechám-li mestské keše, které me príliš nepritahují, mohu ríci že v okolí mám odloveno témer všechno. Uverejnení každé další keše v okolí je tak pro me malý svátek. S nadcházejícím podzimem se rapidne zkracují dny a tak se logicky zmenšuje i muj akcní rádius. Vyhledat keš v dosahu je pro me stále obtížnejší. Tyto a další okolnosti me vedly k nápadu místo hledání keší zacít hledat zajímavá místa. Tato keš je tretí ze série Skály plzenska a je umístena v další moji oblíbené oblasti - Prírodní park Buková hora. Vznik dalších keší této série je závislý na mnoha okolnostech. Krome casu na prípravu keše jde predevším o to, že me samotného musí místo necím zaujmout (vysoký kopec 500 m.n.m a více, vyhlídka, zajímavé místo apod.). Rozhodne nemá smysl zakládat keš u každého šutru v lese a není to mým cílem. Hledání takových míst je cinnost pomerne pracná, ale pro me možnost spousty cílu behem projíždek. Logicky tak navštívím i mnoho míst, kde keš nakonec nebude. Privítám Vaše typy na další místo, které by splnovalo podmínky této série (posílejte pres PM). Rovnež privítám jakoukoliv materiální podporu pro vznik této série (reklamní propisky, drobné veci do kešek atd.). Soucástí každé takto vzniklé keše bude BONUS CÍSLO (zde císlo C), které si nezapomente poznamenat. V budoucnu je v plánu pro ty co zustanou sérii verni založit BONUS keš, kde tato císla využijete.


Do série patrí tyto keše:
Kód keše Název keše Indície
GC1ZGGV Tenovická skála - SP #01 A
GC204AQ Strašná skála - SP #02 B
GC20GMB Chocenická skála - SP #03 C
GC25226 Darovanská vyhlídka - SP #04 D
GC2GF7R Skála Žákoje - SP #05 E
GC2GJCY Skála Gbele - SP #06 F
GC2GX7P Skála u Radkovic - SP #07 G


Jste návštevník tohoto listingu.

Additional Hints (Decrypt)

Pglev zrgel bq arwirgfv obebivpr FM fzrerz an qho, gnz xqr xbapv irgir qhoh ir fxnyav qhgvar mn myhglzv xnzral. I anqzbefxr ilfpr crgfrgcnqrfngcrg zrgeh.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

200 Logged Visits

Found it 178     Didn't find it 6     Write note 6     Temporarily Disable Listing 1     Enable Listing 1     Publish Listing 1     Needs Maintenance 5     Owner Maintenance 1     Update Coordinates 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 27 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.