Skip to content

Teplicke jinany Multi-cache

This cache has been archived.

ladislavappl: Ježkům se na finálce zřejmě zalíbilo (a ani se jim nedivím) a bydlí tam stále. Paní ježková vylezla ven, silně funěla, koukala na mne a vůbec se nebála. Asi tam měla mladé. Minule byla zticha jak pěna, tak jsem zašťoural uvnitř a vyhrabal jsem malé pichlavé klubíčko tvaru koule. Pak teprv jeho máma vylezla ven.
Zřejmě tam chtějí být trvale a můžou tam taky dobře přečkat zimu.
V okolí by se sice finálka umístit dala, ale až opadá listí, tak bude dobře vidět a při tom pohybu lidí v okolí asi zimu nepřežije (ta finálka).
Takže ač nerad, tak keš archivuji.
Těm ježkům to ale přeju.
Owner

More
Hidden : 11/18/2009
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Jinan

Putování za jinany po teplických parcích a zahradách

Keš byla přemístěna, trasa se jde obráceně a i waypointy jsou jinak.
Od 21.11.11 je změna zadání na stage 6!

O jinanu dvoulaločném

jinanJinan dvoulaločný (Ginkgo biloba L.) je pohříchu známější z reklam a z etiket preparátů vzorně vyrovnaných v regálech lékáren a prodejen zdravé výživy než z naší přírody. Je právem nazýván „nejstarší živoucí fosilií“ na této zemi. Fosilní doklady příbuzných typů jsou známy již od počátku druhohor (primitivní zástupci čeledi jinanovitých jsou nalézáni dokonce už v permu) a druh Ginkgo je součástí naší květeny od střední jury (bezmála 200 mil. let), takže pamatuje i slavnou éru dinosaurů.

Stadia prvohor: kambrium, ordovik, silur, devon, karbon, perm; druhohor: trias, jura, křída; třetihor: paleogén, neogén.

Rozdělení vyšších rostlin: mechorosty, kapraďorosty (plavuně, přesličky, kapradiny), nahosemenné (cykasy, jinan, jehličnany), krytosemenné (dvouděložné, jednoděložné)

jinanJinan dvoulaločný je jediným zbytkem veliké skupiny cévnatých rostlin, která se bohatě rozšířila po Zemi zvláště v juře. Později, v mladších třetihorách, byl jinan dvoulaločný rozšířen po celé severní polokouli až daleko na sever (Grónsko, Sibiř, Země Františka Josefa), ve střední Evropě se vyskytoval až do konce třetihor, kdy rostl také u nás. Dnes roste jako původní druh pouze na několika místech v jihovýchodní Číně; všude jinde je buď pěstovaný, nebo zplanělý. V přirozených podmínkách dosahuje stáří až 2000 let. Do Evropy byl jinan dovezen v roce 1727 (jiný pramen uvádí rok 1730) a je s oblibou pěstován jako zajímavý strom v parcích, od roku 1809 i v Čechách.

jinanJinan dvoulaločný je strom asi 30 – 40 m vysoký, s korunou kuželovitou, vzácně široce rozkladitou. Borka je šedá až šedohnědá, na starých kmenech hluboce brázditá. Listy s čepelí klínovitou, zpravidla dvoulaločnou, různě zubatou nebo i bez laloků, zelené, na podzim jasně žluté. Jde o dřevinu dvoudomou (rozeznáváme tedy stromy samčí a samičí), výjimečně jednodomou (samčí i samičí květy jsou na jednom stromě – viz 4. jinan). Samčí květy rostou v jehnědovitých chomáčcích, samičí jednotlivě nebo v párech na krátké stopce. Semena jsou velká asi 2 cm, dužnatá, ve zralosti žlutá, později oranžovohnědá nepříjemně zapáchající.

jinanUvádí se, že listy jinanu mají léčebné účinky. I když se oddálení nástupu projevů Alzheimerovy a Parkinsonovy nemoci ve vědeckých pokusech neprokázalo, tak preparáty obsahující extrakt z jinanu dvoulaločného u řady pacientů bezesporu mírní projevy omezeného průtoku krve hlavně v mozku a v končetinách; účinek však bohužel nebývá trvalý.



Jinany v Teplicích

Stage 1 – 1. jinan

Naše putování můžeme začít zde. Že žádný jinan nevidíte? Jen se podívejte půl metru za plot! Měří necelé 2 metry (na jaře méně) a o své místo na slunci bojuje s keříky růží, pivoněk a šeříku. Je starý asi 20 let a původně měla z něho být bonsaj, ale pak dostal svobodu – a vidíte, jak mu prospívá! Ale růst do oblak na tomto stanovišti nemůže, takže každý rok jsou výhony rostoucí vzhůru zkracovány (zato bude mít rozlehlejší korunu).
Ale protože zde nic nepočítáme, můžeme klidně začít až od 2. jinanu.

Stage 2 – 2. jinan

Snad nejznámější teplický jinan, který se na svém místě náležitě vyjímá.  Jeho souřadnice jsou i výchozí pro tuto keš. Odtud k finálce to je asi 2,5 km.
Severozápadně od nás je velká budova, na které spočítáme všechna zamřížovaná okna na její čelní (jižní, od jinanu viditelné) straně a určíme číslo A:
je-li jich 10, pak A = 0
je-li jich 12, pak A = 1

Stage 11 – 11. jinan

Byl – a najednou není. Čest jeho památce...

Stage 12 – 12. jinan

Tento jinan opět zařazuji dodatečně. Je v Sukově ulici kousek od Botanické zahrady v zahradě rodinného domku. Za upozornění na něj děkuji 'hnizdaci'. Leží ale trochu mimo naši trasu (kolem Botanické zahrady a Písečného vrchu je pár dalších keší, takže ho můžete vidět při dalším výletu).

Stage 13 – 13. jinan

Nový jinan vysazený v zahradě mateřské školky naproti 12. jinanu. Leží též mimo naši trasu.

Stage 3 – 3. jinan

Vidíme celkem mladý strom, který hezky doplňuje přilehlou architekturu.
Spočítáme okna v přízemí domu č. 1??3/2 na jeho západní straně (přivrácené k nám)  a určíme číslo B:
je-li jich 6, pak B = 3
je-li jich 8, pak B = 5

Stage 14 – 14. jinan

Jinan na zahradě konzervatoře, o kterém jsem se dozvěděl dodatečně.

Stage 4 – 4. jinan 

– už z něho nezbylo nic... Byl pozoruhodný tím, že na jednom stromu byly samčí i samičí květy.

Stage 5 – 5. jinan

Tento jinan je zde nový a "zahustil" jinanovou výsadbu u divadla.

Stage 6 – 6. jinan

Je to jediný dospělý samičí exemplář na naší trase. Je úžasně fotogenický – hlavně na podzim.
Z jeho semen spadlých na zem se můžeme pokusit o namnožení tohoto vzácného stromu (návod je na internetu  zde , další zde ).  Ale pozor! Semena odporně páchnou a i když budou v plastovém sáčku, tak stejně asi zamoří vaše okolí, zvl. v prostředcích MHD. Také se uvádí, že u citlivých osob může kontakt s kůží vyvolat alergickou reakci. Takže raději v gumových nebo plastových rukavicích  a s mnoha pytlíky... A raději nesázet pod okny.
Spočítáme stromy na záhonu (trávníku) ohraničeném cestičkami, kde roste tento jinan (včetně něho) a určíme číslo C:
je-li jich méně než 4, pak C = 4
je-li jich 4 nebo více, pak C = 6

Stage 7 – 7. jinan

Tento jinan jsem taky původně přehlédl, protože touto cestou nechodíme, ale upozornil mě na něj Tremor1, za což mu též velice děkuji. Opět je na trase, takže se nemusí nikam daleko zacházet. 

Stage 8 – 8. jinan

Došli jsme do Zámecké zahrady. Vidíme velký starý jinan – a nebude jen jeden!
Budeme ještě trochu počítat: spočítáme zamřížovaná okna v přízemí zámecké budovy s hladkou omítkou (cca 30 m  na SV) a určíme číslo D (počítejte okna, ne mříže):
je-li jich 7,  pak D = 5
je-li jich 10, pak D = 7

Stage 9 – 9. jinan

Další pěkný, dospělý jinan. 
Pokud chceme obejít menší (Dolní) rybník zleva, tak se můžeme na informační tabuli poučit o floře a fauně Zámecké zahrady.

Stage 10 – 10. jinan

Vidíme ještě mladý exemplář ve stráni. Ať se mu tam dobře daří! V zimě tam sáňkují děti, protože je to snad jediný dostupný a bezpečný svah široko daleko.
Asi 15 metrů na JZ vyrůstá strom s několika kmeny (pařez nepočítáme) a jejich spočítáním určíme poslední číslo E:
jsou-li 2, pak E = 4
jsou-li 3, pak E = 5

Stage 15 – 15. jinan

Nachází se daleko od naší trasy a mimo lázeňskou oblast. Poblíž je Interspaar, Lidl a prodejna automobilů.

11., 12., 13., 14. a 15. jinan

jsem zařadil mezi ostatní jinany. Už je nebudu přečíslovávat, je to moc pracné.

Finálka

Tak konečně: najít, vyzvednout, zalogovat, ukrýt.  Ale důkladně se rozhlédnout, zda-li nás někdo nepozoruje!

Finálka je na souřadnicích       N 50° 38.ABD´     E 13° 49.ECB´ 

(kontrola: ciferný součet všech číslic (nejen A až E) dá po dělení 4 zbytek 2)

Opice, dětské hřiště a občerstvení

Po úspěšné expedici se můžeme občerstvit u kiosku, děti si mohou pohrát na dětském hřišti a všichni se pobavíme pozorováním opiček. Také se můžeme projet na loďce z půjčovny. A jistě nezapomeneme odlovit další keše, je jich nablízku požehnaně!

kašna

*   *   *

Poznámky

  • Nejlepší je navštívit tuto multinu v období vegetace, kdy jinany (a stromy vůbec) mají listy. V zimě toho moc neuvidíte.

  • Zkontrolujte si číslo verze, pokud jste si listing vytiskli dříve. Některé stage z waypointů zmizely a další zase přibyly.

  • Stage jsem zaměřoval v mlhavém počasí, takže přesnost (navíc pod stromy) není nejlepší; ovšem vzhledem k objektům, které hledáme, není ani chyba kolem 5 metrů nějak závažná.

  • Dávejte prosím pozor při vyzvedávání keše i při logování. V Zámecké zahradě je hodně mudlů – ale od toho ten park přece je, ne?  Při odchodu zkontrolujte, zda není vidět kousek krabice.

  • Proti původnímu listingu jsem koncem března 2011 obrátil směr procházky a přečísloval stage. Důvodem byl vzrůstající nepořádek u finálky (kombinace divoké skládky domovního odpadu se shromaždištěm toxikomanů), kdy v těsné blízkosti keše se povalovaly použité injekční stříkačky, střepy skla a další nevábný odpad. Kolem finálky to teď už taky pěkně nevypadá, ale přímo u skrýše to ještě ujde.

  • Snažil jsem se omezit výpočty na nezbytné „utajovací“ minimum. Tvrdím (ale nemusíte se mnou všichni souhlasit), že   

  • ve škole jsme se napočítali až až (ale v dalších svých keších jsem už tuto zásadu nějak nerespektoval...)
  • v parcích (a v přírodě vůbec) máme koukat na to, co kde roste, leze, plave, běhá nebo lítá a ne jen do papírů
  • počítat něco zbytečně složitého v terénu s tužkou a blokem je zvláště v dešti, chladu, větru, chumelenici nebo v šeru zábava vhodná leda pro masochisty.
  • Pokud víte o dalších jinanech v Teplicích – zvláště poblíž této trasy – tak mi prosím dejte vědět, rád je do téhle trasy zařadím, tak jako jsem dodatečně zařadil jinany č. 4, 7, 11, 12, 13, 14 a 15.

  • Literatura:
    Coombes, A. J.: Stromy. Martin 1996
    Novák, F. A.: Vyšší rostliny. Praha 1972
    Kolektiv autorů: Květena ČSR. Praha 1988
    Kolektiv autorů: Příroda v ČSSR. Praha 1976
    www.biolib.cz
    www.bonsai.cz

listy

Konec

GC2122D – verze 3.6 z 30. 9. 2016

(B) Beerware ladislavappl 2011

Document made with KompoZer

Additional Hints (Decrypt)

Chfgvzr gnz xbpbhen, ba gh xrfxh ilfgbhen (m qhgval fgebzh). Nyr YRIBH(!) CERQAV cnpxbh!

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)