První mešita v České republice byla postavena v červenci 1998 v Brně. Je jedinou funkční stavbou tohoto typu na našem území. Dále se v Česku nachází pouze několik islámských modliteben. Mešitu spravuje organizace Islámská nadace v Brně. V České republice žije v současné době asi 15 tisíc muslimů, z toho v Brně 300 až 500.

Výstavbu mešity provázel značný nesouhlas velké části obyvatel (hlavně křesťanských spolků). V letních měsících roku 1996 bylo celé Brno zaplaveno žlutočervenými plakáty, které varovaly občany před výstavbou mešity ve městě. Lidé sepisovali petice, demonstrovali před radnicí, tématem se zabývaly místní noviny i zpravodaje úřadů. Po dlouhých jednáních nakonec magistrát města Brna stanovil podmínky, že mešita nesmí mít minaret, kopuli a nesmí být odlišná od okolní zástavby a stavbu povolil. A tak blízko rušné ulice Vídeňská postupně vyrostla nenápadná bílá stavba, schovaná za park a blok domů. Po zkušenostech obyvatel s mešitou se však napětí mezi lidmi zmírnilo.

Zařízení uvnitř je v porovnání s ostatními mešitami známými z jiných zemí též relativně strohé. Objekt slouží spíše jako kulturní centrum. V interiéru jasně poznáte, že jde o modlitebnu muslimů - sál asi pro třicet lidí s galerií pro ženy. Stěny jsou zdobeny barevným orientálním dekorem, u čelní stěny stojí vyvýšená kazatelna. Povšimněte si, že oproti okolní zástavbě je budova mírně pootočena, je orientována směrem k Mekce.
Budova mešity se nachází na Vídeňské ulici č.38a, kam vás zavedou i výchozí souřadnice.
V současné době se prý do mešity pořádají též exkurze, takže kdo má zájem, může se zkusit i podívat dovnitř.
__________________________________________________________________________
vracejte na stejné místo