Skip to content

Bila skala / White Rock Traditional Geocache

Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Pokud se pohybujete v Holešovicích u Vltavy, možná vaše oci zaujme jakoby hladká skalní stena hrde se tycící nad rekou a mi bychom Vás na toto krásné místo rádi pozvali. Na své si prijdete i pokud milujete široké pohledy do krajiny, nebot zde mužete najít i méne známý pohled na Prahu.

Bílá Skála

Prírodní památka Bílá skála o celkové výmere 7,65 ha ochranuje významný krajinotvorný prvek jižne orientovaných skalnatých cel dvou ostrohu na nárazovém brehu Vltavy v holešovickém meandru. Západnejší ostroh je vlastní Bílá skála, východnejší je ostroh Koráb. Oba ostrohy oddeluje rokle, kterou vede ulice Pod Bulovkou. Nachází se zde stratotyp libenského souvrství uznaný oblastní jednotkou ceského ordoviku (Bridlice, kremence, pískovce a jílovce) a bohatá paleontologická lokalita.
Zdejší paleolitické sídlište vystupuje i v pátém díle knihy Lovci mamutu od Eduarda Štorcha. Tady na Bílé skále Kopcem, a jeho kamarád Vevercák objevili zpusob, jak rozdelat ohen rychlým otácením smrkového drívka na zvírecí kosti. Tím chlapci poskytli tlupe jistotu, že již nikdy nezustanou bez ohne.
Území bylo bohužel v minulosti znacne narušeno lomy a stavbou železnicního tunelu pod Bílou skalou raženého v letech 1966 až 1975, s délkou 331m, vedeném v oblouku o polomeru 500 m. I v budoucnu zde hrozí další devastace, nebot v jedné ze zvažovaných variant je navrhován skrz Bílou skálu i jednosmerný tunel Mestského okruhu.


Botanicky a zoologicky.
Dosud se zde nacházejí hojné zbytky puvodní, zvlášte teplomilné, vegetace, zastoupené travinnými spolecenstvy kyselé skalní stepi. Co se týká lesních porostu, tak podle analogií v okolí Prahy je pravdepodobné, že byly vetšinou umele vysazené a nejsou na tu déle než 150 let. Žijí tu i nekteré teplomilné druhy hmyzu a plžu, z plazu ješterka obecná a slepýš krehký, hnízdí tady ptáci krovin jako napr. budnícek vetší i menší, penice cernohlavá a pokrovní, zastoupeny jsou i menší druhy savcu. Na jare se casto zastaví slavík modrácek a další tažní ptáci.

Pro milovníky tajemna
Pokud máte alespon cástecné psychotronické schopnosti, mužete v západním konci hrebene Bílé skály v míste, kde se v prastarých dobách nacházelo božište, cítit pozitivní energetický vír. Podstatné je že vlastní vírící síla víru pochází z kosmu a je vyššího rádu než ta, se kterou se setkáváme bežne. Je kladná, ale organismus vetšiny lidí pro ni není uzpusoben, nebot vyvolává neobvyklé stavy bioenergie. Proto delší pobyt ve víru není žádoucí, krátký (2 min.) však muže lécit. Z Bílé skály taktéž vycházejí linie významné v rámci Cech, napríklad na Blaník, milicínskou kapli a pravdepodobne do Staré Kourimi. Pražské prímky jdou všeobecne západním smerem a to do Bohnic, na Babu, hradište Nová Ves a dríve také do Hvezdy ci kostela sv. Petra.

Zdroj: Pavel Kozák - Tajemná místa Prahy

White Rock

The cache offers you a less known but impressive view of Prague from ridge of Bílá skála (White Rock). This promontory rises with almost cliff-like slope about 70 metres above right bank of the Vltava River on outer side of its large meander between Holesovice and Liben. The face of Bílá skála represents a continuous profile of Ordovician rocks (shales, quartzites, sandstones and claystones) from the highest strata of Dobrotív formation over the Revnice quartzites to the Liben formation and on to the basic strata of the Letna formation. Geological importance of the site has benn confirmed by proclaiming it a stratotype for the Liben formation (a regional subdivision of the Ordovician in Bohemia).
     Also paleontologists discovered here evidence of an Upper Paleolithic settlement on this high ground overlooking an important ford. Eduard Storch (an author of prehistoric-themed novels inspired by real locations) then used Bílá skála among other places in his most popular book Mammoth Hunters.
     From botanical point of view the promontory is covered with partially ruderized xero- and thermophytic vegetation, represented by acid rocky steppe grass communities. On top of the rock there is a small woodrush oak wood with big oak trees and empoverished thermophilous grass cover. Judging by analogies from Prague environs, however, it is probable that the woods were mostly planted artificially and have not been occupying their present sites for more than 150 years. Some species of thermophilous insects and gastropods live here, such as Cepaea vindobonensissnail. The Sand Lizard (Lacerta agilis) is still observed currently, the
Blindworm(Anguis fragilis) less frequently. Bílá skála ia a nesting site for bush species of birds, such as the Dunnock(Prunella modularis), the Chiffchaff(Phylloscopus collybita, the Willow WarblerPhylloscopus trochilus), the Blackcap(Sylvia atricapilla) and the Lesser Whitethroat(Sylvia curucca). In the spring the Bluethroat(Luscinia svecica) and other migratory birds frequently stop here. Minor mammals are also amply represented.
     Southern and western slopes of the location has been under protection as Bílá skála Natural Monument since 1988 (area 7.65 ha). A 331m long railway tunnel passing through the rock beneath the cache was built in 1970s; it connects railway stations of Praha-Holesovice and Praha-Liben. Another road tunnel is scheduled for construction in near future, thus bringig a threat of further disturbance of the site.

Eng. listing by Toniczech

O keši

     Krabicka obsahující logbook, tužku a nejaké drobnosti, schopná navíc pojmout i GC ci menší TB. Pri odchodu prosím znovu prekontrolujte, je-li keška dobre zamaskovaná.
     Box containing logbook, pencil and some little items is able to hold also GC or smaller TB. Before leaving, please, be sure that this cache is well hidden and masked.


       Doslov..
     Tato cache volne navazuje na predchozí peknou kešku "Working Cache II." od Gándhího. Autor cache skoncil s geocachingem a kontakty na sebe odstranil, tudíž adopce bohužel nebyla už možná.

13.12.2014 - keška adoptována - Marajzna

30.11.2018 - keška adoptována - dejwy

Na svahu od ulice Na Truhlářce k hřebenu Bílé skály probíhá rekultivace a postupná přeměna svahu na lesopark Bílá Skála. Podívat se můžete na schema budoucího lesoparku.

Additional Hints (Decrypt)

Oebhxbivšgr / ybttrel

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)