Skip to content

Hutteruv kriz Traditional Geocache

Hidden : 3/22/2010
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Hutteruv kríž


Až na samé hranici, delící uprostred smrkového lesa Jizerské hory od Krkonoš, stojí nedaleko Príchovic a jen kousek pod známou Bílou skálou  Hutteruv kríž. Prímo okolo nej vede cesta, mírící od rozhledny Štepánka smerem do Pasek nad Jizerou.

Bohate zdobený kamenný kríž na neméne zdobném podstavci nese peclive vyvedeného Ježíše Krista, jehož telo je nezvykle celé obklopeno zlacenou svatozárí. Témer jiste, byla predlohou pro toto znázornení plastika Krista Ukrižovaného, nacházející se v poutním kostelíku na hore Tábor, nedaleko Lomnice nad Popelkou, kterou mel podle povesti ve 14.stol. vytvorit sám pražský biskup Arnošt z Pardubic. Na soklu podstavce kríže je v oválném „medailonku“ starodávný, sotva citelný nápis, zachycující poslední slova Kristova na kríži: Vater! In deine Hande Empfehle ich meinen Geist (Otce, do Tvých rukou poroucím svého ducha).  A pod ním pak ješte nápis: Gestiftet von Wenzel Hutter Revier Jager in Passek  1834  (Venováno Václavem Hutterem, revírním myslivcem v Pasekách  1834).

Na podstavci je ješte dále vytesán Hutteruv patron sv.Václav a po obou stranách pak sv.Anna  a sv.Otýlie. Hutteruv kríž z nacervenalého lomnického pískovce je z nejvetší pravdepodobností dílem kameníka  Františka Prokopa ze Semil - autora podobných del v Príchovicích, Pasekách a ve Vysokém nad Jizerou.




O historii Hutterova kríže a duvodu jeho postavení není témer nic známo. Staré pruvodce i jindy spolehlivé vlastivedy o nem mlcí a ani v kronice obce Paseky nad Jizerou není o kríži žádná zmínka. Ladislav Burget vypráví v knize „Pripomínky zašlých casu“ (M.Nevrlý, J.Pikous, M.Rehácek, O.Simm): „…Wenzel (Václav) Hutter pusobil zrejme v nedaleké Spálené Hájence. Príjmení Hutter (Hutter) bylo ješte donedávna v Príchovicích a Rejdicích celkem obvyklé… Ani první sberatel povestí našeho kraje koncem 19.století  Adalbert Pohl o kríži nebo Václavu Hutterovi nic nezaznamenal, ani já jsem v detství nikdy nic neslyšel vyprávet od starých lidí. Pouze v kruté zime 1986 -1987 mi tehdejší príchovický farár P.Miroslav Šimácek...  (dnes biskupský vikár a arcidekan v Ústí nad Labem, byl koncem sedmdesátých let, pro svoje nekonformní názory a vyhranené postoje za komunistického režimu z trestu preložen do Príchovic) ...který se s Príchovicáky velmi sblížil a dovedel se od nich mnoho zajímavého, vypravoval, že slyšel v Príchovicích povest o tom, jak kdysi Václav Hutter v lesích za snehové boure zabloudil a ve smrtelné úzkosti ucinil slib postavení kríže, vyvázne-li ve zdraví…“   /text krácen/.

Jelikož mám (owner) tu cest P.Mirka Šimácka znát osobne, pokusil jsem se z nej „vytáhnout“ další okolnosti vyprávení popsaného v uvedené knize Ladislavem Burgetem. Po delším vzpomínání mi nakonec Mirek Šimácek potvrdil onu povest, kterou slyšel od dnes již nežijící príchovické pametnice, ale na další podrobnosti už si (vzhledem ke znacnému casovému odstupu) nevzpomnel.

V Knize o Jizerských horách uvádí M.Nevrlý o Hutterove Kríži (pomnícku) krátkou spekulativní úvahu k zamyšlení: „… prostý nápis na starodávném pomnícku hlásá kolemjdoucím, že tímto pomníkem v roce 1834 poroucí svého ducha do rukou svého Stvoritele pasecký nadlesní Václav Hutter. Udelal snad ve svých lesích Václav Hutter neco, co  jej sice neprivedlo pred svetský (lidský) soud, ale trápilo ho ve svedomí…?“

Po dlouhém pátrání se mi podarilo zjistit nekolik kusých informací, resp.zprostredkovaných vzpomínek, které, složí-li se dohromady, jakoby potvrzovaly výše popsanou hypotézu M. Nevrlého z Knihy o Jizerských horách: „…Václav Hutter prý na sklonku svého pusobení ve funkci paseckého nadlesního, dlouho marne pátral po pytlákovi, lícícím na zver oka v jeho revíru. Nebyl to v onech casech obvyklý zpusob pytlacení, vetšinou tehdy pytláci zver stríleli. O to zákernejší a zavrženíhodnejší cin to pro revírního byl. Když se pak jednoho listopadového podvecera vracel z obchuzky domu do Pasek, zahlédl v houstnoucím šeru, jak strání pod Bílou skálou utíká smerem k Príchovicím jakýsi clovek s upytlacenou srnou prehozenou pres rameno. Na nadlesního zvolání: „Stuj, sice strelím!“ muž nedbal a snaží se pred Hutterem ukrýt v podrostu. Václav Hutter již více necekal, strhl pušku z ramene a bez dlouhého mírení za domnelým pytlákem vystrelil. Ozval se výkrik, praskot vetví a potom se nad lesem rozhostilo ticho… Pomalu a opatrne se Václav Hutter blížil k místu, kde tušil postreleného pytláka, svoji rucnici namírenou pred sebe, neveda, nemá-li snad tento u sebe zbran. Jaké však bylo jeho prekvapení, když v mlází, kde mel ležet pytlák i se svojí koristí, nalezl jen stopy krve, táhnoucí se strání nahoru do skal a tulácký ranec s bandalírem z hnedé deky, který z dálky a v šeru považoval za upytlaceného srnce! Prestože po postreleném tulákovi pátral hned druhý den v širokém okolí, nikde jej nenašel. První sníh, napadnuvší oné noci po osudném výstrelu zakryl všechny stopy. Pytlacení však v jeho revíru neustalo a teprve v léte následujícího roku byl v sousedním Prusku chycen pytlák Josef Kressler (nebo Krepfler?)  snad z Horního Polubného, který se posléze doznal i ke kladení ok v revíru Paseckého nadlesního Václava Huttera.

Dva roky po té, nalezli lesní delníci pri kácení dreva nedaleko Jizery, ve špatne prostupném lesním terénu pod Kapradníkem, od zvere roztahané lidské kosti, u nichž se již nikdy nezjistilo komu vlastne patrily…“       

Zda je vubec tato historická vzpomínka pravdivá nebo jestli nalezené lidské ostatky patrily postrelenému tulákovi, se již težko nekdy dovíme. A tak nám nezbývá než konstatovat, že pravý duvod postavení kríže pod Bílou skálou u cesty z Príchovic do Pasek zrejme znal jen Václav Hutter sám.  A svoje tajemství si odnesl do hrobu …





NEKOLIK  INFORMACÍ  K  SAMOTNÉ  CACHE:

 

1.Možná, že tomu nekdo nebude chtít verit, ale OPRAVDU  NENÍ NUTNO  NIC PÁCIT, TRHAT, ULAMOVAT  ANI VYKOPÁVAT !!   CACHE  NENÍ  UKRYTA V POMNÍCKU, ani  v  jeho bezprostredním okolí!!!  Pokud si nevíte rady POUŽIJTE HINTS !
Velikost zmenena na mikro, vzhledem k poniceni skryse pouzita pouze PET

2.Cache je odlovitelná celorocne, tedy i v zimních mesících a za snehové pokrývky.Pokud mrzne nejde většinou schránka vyndat, pak stačí fotolog u pomníku. Jelikož se nachází nedaleko oblíbené bežecké trasy, zimní odlov provádejte výhradne na snežnicích, lyžích, snowboardu nebo na snehovém skutru. Budte ohleduplní a nenicte bežecké stopy!

3.Nedaleko úkrytu  prochází celorocne pomerne frekventovaná turistická cesta. Dávejte proto velký pozor na mudly!!

4.Nepoužívejte cache jako odpadkový koš, v Logbooku prosím šetrete místem.

5.Neztratte víčko!! Po vrácení cache opet peclive uzavrete!

6. Neprikládejte ke svému logu fotografie bezprostredního okolí nebo uložení cache. Zkazili byste tím ostatním kacerum radost z lovu!

7.Pri zvažování velikosti cache versus místa uložení a odlovitelnosti i v zime, jsem nakonec dal prednost možnosti celorocního odlovu pred vetší schránkou. Cache je PET Micro (změněno po zničeni keše).

8.Máte-li rádi krásné vyhlídky, potom urcite v okolí navštivte také GCZZN5Vyhlídka na Bílé skále, GCH84Y - Hvezda – Štepánka a  GC25GV4 - Prdek cache

 

GOOD  GEOHUNTER !

Additional Hints (Decrypt)

1. Snthf flyingvpn (gerf) - máql xr xeížv, 20z, an qehué ubqvar 2. Cyviav fv cbq abul... 3. Fpbylghf vagevpnghf - gb wr ceriíg!

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)