Skip to content

Hradek Fuglhauz Traditional Cache

Hidden : 3/30/2010
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


HRÁDEK FUGLHAUZ

Tato keška vás zavede do míst bývalého hrádku Fuglhauz, nacházejícího se nedaleko obce Klec v nadmorské výšce 438,5 m n.m. Ke zbytkum tohoto hrádku se dostanete po rovné asfaltové silnicce, odbocující pred hrází rybníka doprava ze silnice spojující Klec a Kolence.



Základní informace

Hrad Fuglhauz (Fuglhaus popr. také Fogelhaus - Flughaus), který bývá nekdy nazýván tvrzí, stával na brehu rybníka Klec, nedaleko stejnojmenné vesnice. Místo se nachází v CHKO Trebonsko (http://www.trebonsko.ochranaprirody.cz/) asi 2,5 km SV od Lomnice nad Lužnicí a je velmi dobre prístupné. Koho by na tomto míste neuspokojily pouze nepatrné zbytky hradu, jiste bude spokojen s nádhernou krajinou trebonských rybníku a dalšími neméne zajímavými místy v jeho blízkém okolí. Za zmínku stojí hlavneSlepicí vršek (chránený písecný presyp s typickou pískomilnou kvetenou) a nejvetší ceský rybník Rožmberk. Samotná ves Klec (Vogelhaus – puvodne Kletce) je poprvé zminována v roce 1383, kdy byla majetkem pánu ze Stráže. Potomci dalšího majitele, Jana z Ústí, poskytovali na hrade úkryt lapkum, což vedlo k tomu, že ho vojska Oldricha z Rožmberka v roce 1435 dobyla a zajala na nem Jana ze Stráže. Po roce 1465 byl hrádek pripojen ke strážskému panství a zpustl. Mizí tak z psané historie a jeho zbytky posloužily k výstavbe nedalekého stavení zvaného Bašta. Hrádek Fuglhauz nechal postavit zrejme Oldrich z Ústí, príslušník rozvetveného rodu Víktovcu, nekdy v letech 1395-1410 a jeho pozustatky se nachází na kraji lesa u již zminované samoty. Najdete je na skalnatém, zalesneném návrší na západním brehu kleckého rybníka,
 dríve nazývaného fuglhauzský. V mapách bylo toto místo oznacováno Na zámku. Z hradu se zachovaly terénní nerovnosti, valy, príkopy, nepatrné zbytky zdiva a velké množství keramických strepu.






Tajemství hrádku - Príbeh o velké lidské zášti

Hrádek Fuglhauz byl zhruba pred peti až šesti sty lety nemým svedkem rady nejrozlicnejších lidských osudu. Na pocátku 15. století koupil Oldrich z Ústí od spríznených pánu ze Stráže vsi Kletce, Mláku, Novosedly nad Nežárkou a Kolence. Asi roku 1410 je získal od Oldricha Jan z Ústí, který se stal spolumajitelem Fuglhauzu. Tehdy již hrádek bezesporu existoval a nazýval se „Vogelhaus“. Jeho vznik proto predpokládáme na samotném pocátku 15. století. Jak ukázaly následující osudy hrádku, špatné lidské vlastnosti se nevyhnuly ani takto malé lokalite, ke které se váže prastarý príbeh zášte dvou sousedu a to Václava ze Stráže „sedením na Fuglhuze“ a Oldricha z Rožmberka. Václav jako zastánce husitství nejspíše casto „znepokojoval“ sousední rožmberské majetky. Zato držiteli nedalekého trebonského panství Oldrichu z Rožmberka, horlivému zastánci císare Zikmunda Lucemburského, byl dozajista trnem v oku hrádek Fuglhauz.



K uklidnení této konfliktní situace melo dojít 28. zárí 1433, kdy podepsal Václav s Oldrichem z Rožmberka jednorocní prímerí. Jenže to by smlouvu nesmeli uzavrít zpupní lidé. Jak uvádí staré letopisy: „Ackoliv práve prímerí bylo, ztekl prece Oldrich tvrz Fuglhauz, tovaryše i samého pana Fuglhauzu (totiž Vácslava) zajal, kone i dobytek pobral a tvrz tu vypálil. Spoludržitel hradu Jan Ústský vznesl vec tu na obec Táborskou, která ihned Oldricha napomínala, aby podle prímerí mezi stranami urceného to opravil, jinak že by jej Táborští pro nedodržení prímerí i ze základu napomínati museli. Odpoved k tomu dána nám známa není, ale jisto jest, že Oldrich Fuglhauz nepodržel, nýbrž drevním držitelum navrátil.“ Na zákrok Táborských Rožmberk tvrz vrátil, a to Janovi z Ústí, který ji opravil. Mezi následujícími spolumajiteli objektu je uváden Václav ze Stráže spolu s Janem mladším z Ústí.


Další osudy dokládají opetné znesvárení lidí, tentokrát však z jedné rodiny. Jak jde o majetek, jde o hodne! „Mezi spolecnými držiteli nastaly za nedlouho kyselosti a nechuti. Vácslav totiž Fuglhauz zapsal strýcum svým Janovi a Jindrichovi, a ti tri páni delali Janovi Ústskému nejaké protimyslnosti. Jan až do své smrti a potom syn jeho Vácslav a dcera Eliška samotnou držitelkou jedné polovice, u jejíhož však pokojného držení ji Jindrich vyrušil, pockav pri o Fuglhauz u soudu zemského (roku 1465), než nálezem téhož soudu byli každý pri svém dílu zustaveni.“ Kdy byl Fuglhauz pripojen dlouhodobe ke Stráži, nelze zjistit, jiste však pred rokem 1477, kdy se stal zdejším pánem Jan ze Šelemberka. V roce 1596 Petr Vok z Rožmberka prodal polovinu strážského panství sousedu Adamovi z Hradce a ponechal si západní polovinu s Fuglhauzem, o nemž se v popisu strážského panství sepsaném v tom roce uvádí, že je ješte v dobrém stavu. Od té doby však hrádek prestal sloužit jako panské sídlo, byl opušten a pozdeji zanikl. Zmínená lokalita byla podrobena pruzkumu Muzea Jindrichohradecka (http://www.mjh.cz/). Jednalo se o povrchový sber, vzorkování terénu pomocí sondážní tyce a drobnou sondáž. Výzkum se soustredil na plochu v míste bývalé obytné budovy s veží, prvého a druhého valu, dále na prostranství západne od objektu, kde byl díky terénní situaci vytipován možný smer hlavního útoku proti hrádku v roce 1433. Byl nalezen soubor triceti kusu fragmentu užitkové keramiky a hrot do kuše z 15. století, dále tri rucne kované hrebíky a zvírecí kosti. Hrot do kuše pochází nejspíše z prepadení tvrze Oldrichem z Rožmberka.


Dodnes z hrádku mnoho viditelných reliktu nezustalo. Bylo tomu tak již koncem 19. století, kdy autor velkolepého díla „Hrady, zámky a tvrze Království ceského“ (cást III. Budejovicko) August Sedlácek v roce 1884 nonšalantne uvádí: „Na kraji rybníka Fuglhauzu je hradište borovím porostlé. Jeho existenci pripomíná již jen okrouhlý pahorek obehnaný dvema pásy náspu a suchých príkopu, vesmes porostlých stromy a keri. V tom zátiší zakopán jest bývalý hrad a pochován kus panského a bujného živobytí.“


Povest o lásce

Když byl obléhán hrad, nemohli se rožmberští dostat na kloub malému, ale dobre opevnenému hradu. A tak jej chteli vyhladovet. Když jednou objíždeli obléhatelé okolí a našli dvojici mladíka s devcetem, vzpomnel si jeden voják, že vcera videl tohoto mladíka na hradbách. A tak ho zajali a mucili. Ale on nic nerekl, až je napadlo, že budou mucit i dívku. Tak se dozvedeli, že je tam tajná chodba a kde je. Pak oba milence zabili a druhý den, když pronikli do hradu, pobili i celou jeho posádku. 


Bigové prejí všem hodne štestí pri lovu a pro první tri nálezce je pripravena v keši malá netématická FTF, STF a TTF prémie. Mužete prosím porídit foto s príslušnou prémií a priložit k vašemu logu? Dekujeme



www.geojih.cz

Additional Hints (Decrypt)

PM: Cbq xberal fgebzh, mnxelgé xnzral RA: Haqre gerr ebbgf, pbirerq jvgu fgbarf

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)