Skip to Content

This cache has been archived.

Taura: Bohužel ji momentálně nemůžu udržovat.

More
<

Hradistske kasny a fontany

A cache by Taura Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 4/8/2010
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Mestská multicache nenárocná na pohyb, ale vyžadující casté a peclivé pocítání. Urcite doporucuju vzít kalkulacku, ale mohl by vám pomoct i metr.V Praze si lidé dávají sraz u kone, v Hradišti u kašny. Jenom se musí dopredu domluvit u které, protože kašnami a fontánami mesto prekvapive ponekud prekypuje. Jen v širším centru mesta jich najdete ctrnáct! Pro úcely této multicache je použito jedenáct z nich, avšak aby byl odlov jednodušší, nemusíte je navštívit všechny, stací jen sedm.

Cache je vytvorena ve 2 variantách, každá zahrnuje návštevu 7 ruzných kašen a fontán. Varianta 1 nemusí být odlovitelná za všech okolností, nekterá místa jsou totiž ve vecerních a nocních hodinách neprístupná. Pro tento prípad je k dispozici varianta 2, která zahrnuje pouze kašny volne dostupné 24 hodin denne. Dobrovolnosti se meze nekladou, mužete samozrejme navštívit kašny všechny, a souradnice mít tak potvrzeny dvema výpocty. Finálová skrýš je dostupná bez casového omezení.

PREHLED ZASTÁVEK

A) Kašna na Masarykove námestí - jde o novodobou kopii barokní kašny z konce 17. století od sochare Václava Rendera. Kašna je zdobena motivem delfínu a piniovou šiškou. Puvodní originál kašny je k videní na nádvorí Galerie Slováckého muzea a není soucástí této cache. Kopie, u které stojíte je stará pouze 30 let.
Tato stage je zahrnuta do obou variant, je dostupná kdykoliv.

Úkol: Císlo A získáte, když na kovové informacní tabulce, pripevnené prímo na kašne, spocítáte pocet písmen v prvním rádku.

B) Kašna na nádvorí staré radnice - jedna z moderních hradištských kašen, z dílny akademického malíre Miroslava Maliny a akademického sochare Zdenka Tománka, ztvárnuje andela symbolizujícího sílu vodního živlu.
Tato stage je zahrnuta do varianty 1, nemusí být dostupná vecer a v noci.

Úkol: Na nádvorí nedaleko kašny se nachází zvýšené podium, jehož nekteré dlaždice jsou cerné. Spocítejte jejich množství a dostanete liché císlo B.

C) Kašna na Mariánském námestí - nejstarší hradištská kašna, originální barokní skvost z konce 17. století. Autorem je sochar Karel Josef Rossi.
Tato stage je zahrnuta do varianty 2, je dostupná kdykoliv.

Úkol: Sudé císlo C získáte, když na kovové informacní tabulce, pripevnené prímo na kašne, spocítáte pocet písmen v posledním rádku anglického textu.

D) Kašna na Zelném trhu - originální, krásne zdobená litinová kašna z období kolem roku 1900, evidovaná v celostátním seznamu kulturních památek.
Tato stage je zahrnuta do varianty 2, je dostupná kdykoliv.

Úkol: Kašna má dve odtokové mríže s otvory. Vyberte si kteroukoliv z nich a otvory spocítejte. Získáte císlo D delitelné sedmi.

E) Fontána v Protzkarove ulici - fontána v podobe ženské sochy od akademického sochare Borka Zemana, instalovaná v roce 2007.
Tato stage je zahrnuta do varianty 2, je dostupná kdykoliv.

Úkol: Císlo E je rovno císlu popisnému domu, pred kterým stojí.

F) Kašna na nádvorí Reduty - nádherná kašna v neméne krásném prostredí nádvorí Reduty. Autorem je akademický sochar Otmar Oliva ve spolupráci s kamenosocharem Petrem Novákem. Dílo je oslavou významného barokního básníka Felixe Kadlinského, který pusobil v prilehlé jezuitské koleji. Instalováno bylo v roce 2000.
Tato stage je zahrnuta do varianty 1, je nejhure dostupná (ale rozhodne stojí za trochu snahy), prístup k ní je nejjistejší dopoledne. Odpoledne, vecer a v noci šance ji videt závisí na akcích konaných práve v Redute.

Úkol: Kolem kašny jsou na zemi jeden dlouhý a jeden krátký text. Spocítejte pocet písmen v nem a máte císlo F, delitelné devíti. Písmeno CH se pocítá za 2, nepocítají se tecky a cárky, lomítka a císlice.

G) Kašna s modelem mesta v Havlíckove ulici - jedno z nejnovejších a nejzajímavejších vodních del ve meste, z roku 2008, predstavuje bronzový model historické podoby mesta coby barokní pevnosti z prelomu 17. a 18. století. Vodní "príkop" okolo modelu pripomíná fakt, že Uherské Hradište bylo založeno na ostrove reky Moravy. Autorem modelu je sochar Petr Novák, model váží 200 kg, stál 2 miliony korun a nebyl zhotoven vcas.
Tato stage je zahrnuta do obou variant, je dostupná kdykoliv.

Úkol: Zmerte obvod kovové cásti kašny (merí se kovový kruh v nejširším míste). Císlo zaokrouhlete na celé decimetry a je-li delitelné 7, získali jste hodnotu G.

H) Fontána v Atriu - predstavuje keramický kvet odolávající vodní tríští, naleznete ji v atriu domu c. 157/8 na Masarykove námestí a autorem je keramik Emil Kobza.
Tato stage je zahrnuta do varianty 1, nemusí být dostupná vecer a v noci.

Úkol: Císlo H vyjadruje pocet keramických vyústení na vrcholu fontány.

I) Kašna v Bastionu - jednoduché, ale príjemné okrášlení parku v bastionu za Meštanskou besedou.
Tato stage je zahrnuta do varianty 1, nemusí být dostupná vecer a v noci.

Úkol: Císlo I zjistíte, pokud se opodál kašny zactete do návštevního rádu prilehlého detského hrište. Na konci textu je tabulka s telefonními císly. Poslední císlo v tabulce je hledané císlo I.

J) Fontána pred Sportovní halou - dílo bohate clenité, rozmerné horizontálne i vertikálne s impozantním vodním gejzírem. Za socialismu muselo být holt všechno nejvetší.
Tato stage je zahrnuta do varianty 2, je dostupná kdykoliv.

Úkol: predstavte si, že jste rodicem malého neposedného dítka, které se pustilo do obíhání fontány. Kolikrát zde muže narazit hlavou "na rožek"? Spocítejte tedy pocet všech rohu vnejšího obvodu fontány (vcetne svislých hran pilíru) a zjistete císlo J, delitelné 4.

K) Kašna ve Smetanových sadech - puvodní kašnu z 50. let 20. století si už asi pripomenou jen pametníci. Od 70. let totiž sloužila jako obrí kvetinác. V roce 2005 byla kompletne zrekonstruována, doplnena o nové prvky a priradila se k rade osvežujících odpocinkových míst.
Pro vás bude ideální jako místo výpoctu finálních souradnic, a proto je zahrnuta do obou variant, dostupná je totiž kdykoliv.

Úkol: Kolika korýtky vytéká voda z kašny do spodní nádoby? Odpoved = císlo K.

FINÁLOVÁ SKRÝŠ

Souradnice finále jsou N 49°04.X E 017°28.Y

Císla X a Y spocítáte podle následujících rovnic. Vyjde-li vám jedno nebo dvouciferné císlo, doplnte nulami zleva na tríciferné.

varianta 1

X = F + I - (H * A) - G - B + K - A
Y = (H * I) - (G * K) - F + B

varianta 2

X = A + G - D + G - A - K + D - J - C
Y = E - (J * D) - ((A - K) * G) - C - G

Preji príjemnou procházku od kašny ke kašne, nejradeji za slunného dne.

Additional Hints (Decrypt)

qevir yrgnqyb grq cbmarw

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

291 Logged Visits

Found it 260     Didn't find it 5     Write note 15     Archive 1     Needs Archived 1     Temporarily Disable Listing 3     Enable Listing 2     Publish Listing 1     Needs Maintenance 1     Owner Maintenance 1     Post Reviewer Note 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 12 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.